Levandule jsou mezi zahrádkáři známé především pro svou typickou dlouhotrvající vůni a příjemný dekorativní vzhled. Kromě toho ale mají uklidňující účinky na lidský organismus a vyznačují se schopností odpuzovat nepříjemný hmyz. Prozradíme, jaké má levandule druhy, na co se používá levandule v českých domácnostech a jakým způsobem ovlivňuje levandule zdraví člověka.
Co je levandule?
Pod názvem levandule (latinsky Lavandula) se ukrývá rostlinný rod z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), který zahrnuje řadu různých polokeřů, menších keříků a vytrvalých bylin s dřevnatějícími bázemi. Ty jsou známé především pro své barevné květy v odstínech bílé, růžové nebo fialové, ale také pro své nezaměnitelné aroma, které provoní celou zahradu či interiér.
Listy levandulí bývají zpravidla jednoduché, celokrajné a někdy také zpeřené nebo zubaté. Často navíc mají jakýsi stříbřitý nádech a vyrůstají na nich drobné chloupky. Květy levandule jsou pak oboupohlavné a poměrně drobné, přičemž jejich trubkovitý kalich bývá pokrytý žláznatými chlupy, které obsahují aromatické silice.
Levandulové květy společně tvoří lichopřesleny, které bývají klasovitě nahloučené na koncích jednotlivých květonosných lodyh. O opylování levandule se pak starají různé druhy hmyzu a následně se objevují drobné plody, což jsou v tomto případě tvrdky. Jde konkrétně o rozpadavé plody tvořené několika suchými plůdky, které mohou připomínat nažky nebo oříšky.
Kde roste levandule?
Zástupci rodu levandule jsou rozšíření hlavně v oblasti severní polokoule, kde se vyskytují od Kanárských ostrovů až po Arabský poloostrov a Indii. Ve velkém rostou třeba ve Středomoří nebo v severní Africe, ale setkáte se s nimi i na řadě dalších míst. Jejich typickým biotopem přitom bývají suché nízké křoviny, které se označují jako garrigue.
Druhy levandule
Co se týče taxonomie, rostlinný rod levandule momentálně zahrnuje více než 40 různých druhů (včetně kříženců). Ty se pak dají rozdělit ještě do tří specifických podrodů, což je konkrétně Lavandula, kam patří polokeře s celistvými listy, dále Fabricia, jenž zahrnuje dřeviny i byliny s listy často dělenými, a poté Sabaudia, kde jsou vyčleněny pouze dva druhy výrazně odlišné od těch ostatních.
Nejznámější druhy levandulí:
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
- levandule korunkatá (Lavandula stoechas),
- levandule širokolistá (Lavandula latifolia),
- levandule zoubkatá (Lavandula dentata),
- levandule rozeklaná (Lavandula multifida),
- levandule stopkatá (Lavandula pedunculata),
- levandule prostřední (Lavandula x intermedia),
- levandule vlněná (Lavandula lanata).
Levandule lékařská
Asi nejznámějším zástupcem rodu levandule je samozřejmě levandule lékařská, což je aromatická léčivka hojně pěstovaná na našem území a samozřejmě i na mnoha místech v zahraničí. Kromě latinského označení Lavandula angustifolia se pro danou rostlinu nicméně používají i další názvy, jako je například Lavandula officinalis či Lavandula vera.
V češtině se pak setkáte s označením levandule pravá, levandule úzkolistá nebo levandule klasnatá, přičemž existuje i řada lidových názvů, jako je například devandule, dulenka, špikrnát nebo špikanard. Původním místem výskytu dané rostliny přitom bylo západní Středozemí, ale postupně se rozšířila také na další místa. Tradiční oblastí pěstování nicméně zůstává Provence v jihovýchodní Francii.
Lékařská levandule je bohatě větvený, vytrvalý polokeř, jenž běžně dosahuje výšky 60 až 120 centimetrů. Jeho lodyhy na dřevnaté bázi bývají hustě bělavě chlupaté. Listy pak mají vstřícně podvinuté okraje, jsou čárkovitě až podlouhle kopinaté, na rubu žláznatě tečkované, v mládí šedoplstnaté a později olysávají.
Lichopřesleny květů levandule lékařské jsou uspořádané na dlouze stopkatých přerušovaných klasech. Květy bývají souměrné, mají trubkovitý kalich a dvoupyskou korunu, která se vyznačuje modrým až fialovým zbarvením. Pokud jde o to, kdy kvete levandule lékařská, obvykle k tomu dochází v červnu, červenci a srpnu. Co se týče oblíbených kultivarů, sem patří:
- levandule lékařská Ellegance Snow – bílá levandule,
- levandule lékařská Rosea – růžová levandule,
- levandule Hidcote – tmavě fialová levandule,
- levandule Dwarf Blue – fialová levandule,
- levandule Munstead – modrofialová levandule,
- levandule Pacific Blue – výrazně fialová levandule,
- levandule Silver Mist – stříbřité listy a tmavě fialově květy.
Levandule korunkatá
Poměrně oblíbená je pak i zmiňovaná levandule korunkatá (Lavandula stoechas), která má řadu dalších zajímavých názvů, jako je například francouzská levandule, levandule ouškatá, levandule hlávkovitá, levandule Anouk, levandule klasnatá nebo dokonce i levandule motýlí. Pochází z oblasti Středomoří, ale dnes roste také na mnoha dalších místech včetně Austrálie, kde ji považují za plevel.
Levandule korunkatá je aromatický, stálezelený, hustě olistěný polokeř, který typicky dosahuje do výšky 30 až 60 centimetrů, ale v některých případech může vyrůstat klidně až do výšky 150 centimetrů. Jednoduché a vstřícně postavené listy mají šedozelenou barvu, zatímco květy získávají fialové nebo růžové odstíny. Doba květu je u nás od května do srpna.
Levandule prostřední
Mezi často pěstované druhy na levandulových farmách se pak řadí také levandule prostřední (Lavandula x intermedia), což je kříženec levandule lékařské a širolisté. Někdy se jí říká také levandule provensálská nebo třeba Lavandin. Obliba tohoto hybridu přitom spočívá hlavně v tom, že má větší počet květů a zároveň obsahuje i vyšší množství vonných silic.
Obsažené látky
Jako léčivka se samozřejmě nejčastěji používá výše zmiňovaná levandule lékařská, o čemž svědčí i její druhový název. Nejdůležitější jsou v tomto ohledu její květy, které obsahují řadu účinných látek, jako jsou například třísloviny a levandulová silice s terpeny, které působí fytoncidně, dále pak kumariny, hořčiny, antokyany, flavonoidy nebo kyselina rozmarýnová.
Součástí levandulové silice je konkrétně linalylacetát, linalool, borneol, izoborneol, geraniol, cineol, kafr, ale i různé další terpeny. Právě terpenový alkohol linalool je pak zodpovědný za silný anxiolytický účinek, který je indukovatelný prostřednictvím inhalace aromatických sloučenin, jež se uvolňují z čisté silice.
Léčivé účinky levandule
Už v dávných dobách byla levandule známá hlavně pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Používala se především na podporu trávení, ale své místo si našla třeba i při léčbě nespavosti nebo úzkostných stavů. Je přitom dostupná v mnoha různých podobách, jako je například čaj z levandule (odvar), přírodní kloktadlo nebo levandulový olej.
Pozitivní vliv levandule na trávicí soustavu vychází ze skutečnosti, že daná rostlina uvolňuje hladké svalstvo a podporuje tvorbu žluči, čímž efektivně zlepšuje trávení tuků. Zároveň brání nadýmání a zmírňuje jakékoliv trávicí obtíže. Inhalace levandule zase pomáhá při infekcích horních dýchacích cest, urychluje léčbu zánětů, chřipky, angíny či nachlazení a snižuje tvorbu hlenu.
Kromě toho dnes levandule slouží také jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Pokud jde o to, na co je dobrý levandulový čaj, používá se právě v situacích, kdy člověka trápí nervová slabost, nepříjemná bolest hlavy nebo návaly krve. Levandule si ovšem poradí i v případech, kdy se objeví migréna, nezastavitelná třesavka, hysterické stavy, menstruační bolesti nebo revmatické obtíže.
Levandulový olej má podle mnohých studií tišící a protikřečové účinky a zvyšuje účinek jiných sedativ, takže se také skvěle hodí jako lék proti různým úzkostným stavům. Vůně levandule přitom údajně zvyšuje určité druhy mozkových vibrací, což pomáhá pacientům lépe relaxovat. To vede ke zklidnění organismu a odbourání stresu i úzkosti.
Pozitivní vliv může mít levandule na spaní, přičemž pomáhá hlavně při nespavosti, ale může odstranit i další poruchy spánku. Navíc spánek prohlubuje a činí ho kvalitnějším, a proto se v ložnici často používají různé polštářky se sušenými levandulovými květy. Kromě toho, že daná bylina dokáže lidský organismus uklidnit, navíc lidem navozuje lepší náladu.
Aby toho ovšem nebylo málo, olej z levandule má také antibakteriální účinky, takže se skvěle hodí jako dezinfekční prostředek. Používá se tedy k ošetření různých poranění, tiší bolest a podporuje hojení ran. Vyzkoušet ale můžete také levandulový nálev, jenž se hodí k omývání poraněných míst a dá se využít i ve formě obkladů. S vážnějším zraněním si ale samozřejmě neporadí.
Má levandule nežádoucí účinky?
Přestože může mít levandule na lidský organismus pozitivní vliv, stále je nutné mít se na pozoru. Levandulový olej i levandulová tinktura totiž obsahují silné účinné látky, které nejsou vhodné pro každého. Rozhodně se například nedoporučuje levandule v těhotenství, ačkoliv po konzultaci s ošetřujícím lékařem mohou nastávající maminky konzumovat třeba levandulový čaj.
Dále pak levandule není vhodná pro malé děti a levandulovému oleji by se měli vyhýbat také pacienti, kteří se potýkají se záněty žaludku, střev a slepého střeva, se žaludečními vředy nebo s krvácením do trávicího traktu. Nehodí se pak samozřejmě ani pro jedince, kteří trpí závažným onemocněním jater nebo ledvin, nebo pro osoby alergické na kteroukoliv složku levandule.
Pokud budete užívat příliš velké množství levandulových produktů, mohou se objevit vedlejší účinky v podobě podráždění ledvin nebo sliznic trávicího traktu. Nadměrné vnější užívání (například levandulový masážní olej) pak u některých pacientů způsobuje zarudnutí pokožky, lokální podráždění nebo vznik vyrážky. Nežádoucí účinky levandule ale zahrnují i rozšíření cév.
Která levandule je jedlá?
Přestože si lidé levanduli spojují především s její typickou vůní nebo třeba s kosmetikou vhodnou pro péči o pokožku, ve skutečnosti jde také o zajímavý doplněk různých pokrmů. K tomu se přitom využívá čerstvá levandule i sušená levandule. Ne každý druh je ovšem jedlý. Většinou se doporučuje konzumovat pouze levanduli lékařskou.
Tuto rostlinu poznáte podle toho, že má na svém stonku pouze jediné plnohodnotné květenství. Pokud má levandule na jednom stonku těchto květenství více (obvykle tři) a jednotlivé květy jsou spíše delší, raději se dané rostlině vyhněte. Například levandule prostřední totiž obsahuje velké množství silic, a proto není vhodná pro konzumaci ani pro styk s pokožkou, jelikož může u některých jedinců vyvolat alergickou reakci.
K čemu se používá levandule?
Lidé se většinou nejvíce zajímají o to, jaké má levandule využití a k čemu je tato voňavá rostlina vlastně dobrá. Obecně se přitom tyto rostliny pěstují pro svou okrasnou funkci, protože dokáží díky svým barevným květům rozzářit jakoukoliv zahradu nebo městský park. V prodeji je navíc řada různých kultivarů, které se uplatňují při výsadbě ve skupinách a vytváří krásně kvetoucí koberce.
Nejčastěji pěstovaným druhem na našem území je momentálně levandule lékařská, kterou mají lidé typicky na mysli, pokud hovoří pouze o levanduli a nezmiňují žádný konkrétní druh. Podle této rostliny je také pojmenována jemně fialková barva, která odpovídá odstínu květů levandule lékařské. Daná rostlina si přitom našla využití hlavně v tradiční medicíně, ale i v kosmetickém průmyslu.
Levandule na zahradě
Levandule se díky svému zajímavému vzhledu a příjemné vůni hodí do tradičních venkovních zahrad, ale i do moderních prostor, které dokáže tato rostlina hezky ozvláštnit. Nejčastěji se vysazuje na okraje květinových záhonů, dále pak k různým chodníčkům, do předzahrádek, na slunné svahy nebo dokonce i do suchých zídek.
Typicky se pak kombinují levandule a růže, ale samozřejmě můžete zvolit i jiné rostliny, které budete pěstovat společně s voňavými levandulemi. Skvěle se například hodí do bylinkových výsadeb, přičemž některé druhy můžete úspěšně pěstovat také v nádobách. Kromě toho existují také levandule na kmínku, které zahradu ozvláštní díky svému specifickému vzhledu.
Levandule v lidovém léčitelství
Pokud jde o to, jaké má levandule použití, jako první samozřejmě většinu lidí napadnou její pozitivní účinky na lidské zdraví. Podporuje trávení, zklidňuje organismus, pomáhá při nespavosti či bolestech hlavy a zároveň funguje i jako dezinfekční a antibakteriální prostředek. Nejčastěji se přitom využívá v následujících podobách:
- levandulový čaj,
- levandulové kloktadlo,
- levandulová tinktura,
- levandulové tonikum,
- levandulový esenciální olej.
Díky velkému obsahu účinných látek se pak levandule samozřejmě používá také ve farmaceutickém průmyslu, kde se přidává například do spasmolytik nebo do různých sedativ. Silice z levandule pak slouží třeba jako přísada do antirevmatických mastí.
Levandule v kosmetice
Vzhledem k silným antibakteriálním, protiplísňovým a protizánětlivým účinkům si levandule našla využití také v kosmetickém průmyslu. Pomáhá zde především při péči o problematickou pleť, která je suchá, aknózní nebo podrážděná. Má regenerační účinky, zlepšuje hydrataci pokožky a může zatočit i s prvními viditelnými známkami stárnutí. Mezi oblíbené levandulové přípravky dnes patří:
- levandulový olej na pleť,
- levandulový olej na akné,
- levandulová voda,
- levandulové tělové mléko,
- levandulové mýdlo,
- levandulový krém,
- levandulová koupelová bomba,
- levandulová koupelová sůl (Epsomská sůl Levandule).
Kromě toho ovšem levandule pomáhá také při problémech se slabými nebo padajícími vlasy. Levandulová vlasová voda se nanáší na pokožku hlavy, aby posílila vlasové cibulky a urychlila růst nových a silnějších vlasů. Pozitivně ovšem působí také v případě, že se člověk potýká se suchou pokožkou hlavy nebo s přítomností lupů.
Levandule v domácnosti
Díky svým barevným květům a specifické vůni se levandule často používá jako dekorace, která může mít různé podoby. Někteří lidé si sušenou levanduli dávají normálně do vázy, zatímco jindy bývá součástí potpourri, což jsou mističky se směsí aromatických bylin, které krásně provoní interiér. Dále se pak bude hodit i levandule sušená, která se používá k provonění prádla, ale často se přidává i do různých polštářků a pytlíčků určených k podpoře usínání.
Levandule proti hmyzu
Mezi lidmi je dobře známé, že levandulová vůně funguje také jako přírodní repelent. Obsažený éterický olej levanduli činí pro hmyz velice nepříjemnou, takže stačí, když danou rostlinu umístíte tam, kde chcete omezit přítomnost škůdců na minimum. Skvěle se hodí levandule proti komárům, ale často také pomáhá levandule proti mouchám či mravencům. V sušené podobě se pak často umisťuje do šatních skříní, protože účinně odpuzuje šatní moly.
Levandule v kuchyni
Své místo si levandule našla také v gastronomii, kde slouží třeba jako koření s nezaměnitelnou chutí, vůní i barvou. Bývá součástí směsi provensálských bylin a skvěle se hodí k dochucení masa i dalších pokrmů. Zároveň jde o aromatizační přísadu, kterou dnes lidé přidávají třeba do různých nápojů, marinád, bonbonů i dalších produktů. Mezi nejoblíbenější dobroty s levandulí patří například:
- levandulový sirup,
- levandulové víno,
- levandulový likér,
- levandulové sušenky,
- levandulový čaj,
- levandulový cukr,
- levandulový džem,
- levandulový ocet,
- levandulový med,
- levandulová zmrzlina.
Jaké druhy levandulí existují?
Levandule je rostlinný rod, který zahrnuje řadu malých keřů, polokeřů a vytrvalých bylin. Nejznámější je levandule lékařská, která se používá jako léčivka i okrasná rostlina. Kromě toho existuje i levandule korunkatá, které se někdy říká motýlí levandule, a oblíbená je i levandule prostřední. Jde o křížence levandule lékařské a širolisté, který se často označuje jako levandule provensálská.
Jaké má levandule léčivé účinky?
Levandule i esenciální levandulový olej obsahují řadu účinných látek, které mají pozitivní vliv na lidský organismus. Daná bylina se pak využívá například pro podporu trávení a pomáhá také při infekcích horních dýchacích cest. Dále pak slouží jako uklidňující prostředek, má tišící a protikřečové účinky a je dobrým pomocníkem i při léčbě nespavosti.
K čemu se používá levandule v zahradě?
Levandule se u nás pěstuje hlavně pro svou okrasnou funkci, protože má krásně barevné květy a zároveň se vyznačuje svou nezaměnitelnou vůní. Vysazuje se na okraje květinových záhonů, vedle chodníčků, do předzahrádek nebo do suchých zídek. Dá se přitom kombinovat s mnoha dalšími rostlinami, ale nejčastěji ji pěstitelé umisťují do záhonů společně s růžemi.
Jaké má levandule využití v domácnosti?
Levandule se dá použít na mnoho různých způsobů. Často bývá součástí různých dekorativních aranží, přidává se do kosmetických přípravků určených k péči o problematickou pleť a používá se také v podobě polštářků se sušenými květy, které navozují klidný spánek. Kromě toho si ale levandule našla své místo také v kuchyni, a to hlavně jako koření či aromatizační přísada.