JARNÍ PRÁZDNINY 2023: Kdy budou mít děti volno?

Ještě než se venku oteplí a za okny rozkvetou stromy, děti školou povinné se dočkají jarních prázdniny. Ty každoročně připadají na únor a březen, ale jejich konkrétní datum se liší podle okresu či obvodu hlavního města Prahy. Prozradíme, kdy budou jarní prázdniny v roce 2023, jak budou vypadat jejich termíny v jednotlivých regionech a kam na jarní prázdniny 2023 s dětmi zavítat.

Pololetní prázdniny 2023

Dříve než si děti budou moci užít jarní prázdniny, které pro ně až do Velikonoc představují poslední volné dny, kdy krom víkendů nemusí řešit školní povinnosti, samozřejmě je čeká ještě pololetní vysvědčení 2023. Pokud jde o to, kdy končí první pololetí školního roku 2022/2023, vysvědčení se bude dětem rozdávat v úterý 31. ledna 2023.

A kdy jsou pololetní prázdniny 2023? Tentokrát nebude volno navazovat přímo na den, kdy se dětem rozdává pololetní vysvědčení, ale žáci a studenti si na něj budou muset chvíli počkat. Toto jednodenní volno se totiž Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo posunout až na konec týdne, aby si děti prodloužily víkend, takže se jej dočkají v pátek. 3. února 2023.

Kdy jsou jarní prázdniny 2023?

Spousta dětí se každý rok hned po Vánocích ptá na to, kdy začínají jarní prázdniny, protože se nemohou dočkat, až si užijí společné chvíle se svými rodiči na horách nebo si zkrátka dopřejí další odpočinek od školních lavic, ještě než venku trochu stoupnou teploty a začne opravdové jaro. Odpověď na tuto otázku ale ve skutečnosti není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

Termíny jarních prázdnin totiž nejsou pro všechny školy stejné, ale liší se podle konkrétního místa, takže děti z celé republiky nemají volno najednou. Místo toho jsou jednotlivé regiony rozdělené do šesti turnusů probíhajících od začátku února zhruba do poloviny března. V každém z nich pak mají prázdniny základní a střední školy z několika okresů či obvodů hlavního města Prahy.

Důvodem pro toto rozdělení je skutečnost, že by jinak mohlo dojít k přílišnému zaplnění ubytovacích kapacit v lyžařských střediscích a na dalších místech, kam rodiny s dětmi pravidelně vyrážejí. Přesné termíny jarních prázdnin pak vyhlašuje s předstihem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, přičemž každý rok dochází k cyklickému posouvání turnusů, aby se oblasti prostřídaly.

Jarní prázdniny 2023 připadnou konkrétně na období od 6. února do 19. března (od druhého únorového týdne do třetího březnového týdne).Ačkoliv si ale mnozí lidé myslí, že se termíny jarních prázdnin liší na základě adresy trvalého bydliště žáků a studentů, ve skutečnosti záleží na tom, kde sídlí škola, kterou dítě navštěvuje.

TOP:   ZIMNÍ SLUNOVRAT: Kdy nastává a jaké jsou tradice?

6. února 2023 – 12. února 2023

Praha 6–10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

13. února 2023 – 19. února 2023

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

20. února 2023 – 26. února 2023

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

27. února 2023 – 5. března 2023

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

6. března 2023 – 12. března 2023

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

13. března 2023 – 19. března 2023

Praha 1–5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

Jarní prázdniny v Praze

Přestože to mnozí lidé nevědí, ani v českém hlavním městě nemají všechny děti školou povinné jarní prázdniny ve stejnou dobu. Praha je totiž v tomto ohledu rozdělená na dvě části, kdy v jednom turnusu mají volno školy spadající do městských částí Praha 1–5 a v dalším pak školy spadající do městských částí Praha 6–10. Jak má tedy rozdělené jarní prázdniny 2023 Praha?

Praha 1-5

Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 11, Praha 12, Praha 13, Praha 16, Praha-Kunratice, Praha-Libuš, Praha-Lipence, Praha-Lochkov, Praha-Řeporyje, Praha-Slivenec, Praha-Šeberov, Praha-Újezd, Praha-Velká Chuchle, Praha-Zbraslav, Praha-Zličín

Praha 6-10

Praha 6,  Praha 7,  Praha 8,  Praha 9, Praha 10, Praha 14, Praha 15, Praha 17, Praha 18, Praha  19, Praha  20, Praha  21, Praha  22, Praha-Kolovraty, Praha-Běchovice, Praha-Benice, Praha-Březiněves, Praha-Čakovice, Praha-Ďáblice, Praha-Dolní  Chabry, Praha-Dolní  Měcholupy, Praha-Dolní Počernice, Praha-Dubeč, Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Královice, Praha-Křeslice, Praha-Lysolaje, Praha-Nebušice, Praha-Nedvězí, Praha-Petrovice, Praha-Přední Kopanina, Praha-Satalice, Praha-Suchdol, Praha-Štěrboholy, Praha-Troja, Praha-Vinoř

Kam na jarní prázdniny 2023?

Čas jarních prázdnin využívají české rodiny tradičně k rekreačním výletům do tuzemských i zahraničních skiareálů, kde si užívají lyžování a další zimní sporty. Mezi nejoblíbenější místa, kde si v rámci zimních radovánek na své přijdou děti i dospělí, patří například Dolní Morava, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, skiareál Lipno, Klínovec, Černá hora – Janské Lázně, Benecko, Rokytnice nad Jizerou nebo třeba Harrachov.

TOP:   ZIMNÍ SLUNOVRAT: Kdy nastává a jaké jsou tradice?

Pokud jste výlet na hory stihli už během vánočního volna a chtěli byste se protentokrát podívat jinam, nebo naopak lyžování vůbec neholdujete, můžete samozřejmě s dětmi vyrazit i jinam. K často vyhledávaným kratochvílím se řadí hlavně návštěvy akvaparků a IQ parků, únikových her nebo zajímavých výstav. Stoupá také poptávka po dovolených v zahraničních destinacích, a to nejen na horách, ale také u moře.

Kdy je pololetní vysvědčení 2023?

První pololetí školního roku 2022/2023 končí v úterý 31. ledna 2023, kdy žáci a studenti dostanou pololetní vysvědčení. V pátek 3. února se pak mohou těšit na pololetní prázdniny, díky kterým si užijí prodloužený víkend. Některé děti navíc budou mít volno ještě delší, protože následně začínají také jarní prázdniny pro některé okresy a obvody hlavního města Prahy.

Jak vycházejí letos jarní prázdniny?

Termíny jarních prázdnin jsou na území České republiky rozdělené do šesti samostatných turnusů v průběhu února a března, aby se zamezilo přílišné vytíženosti lyžařských středisek a dalších oblíbených míst. V letošním roce připadnou jarní prázdniny na období od 6. února 2023 do 19. března 2023, přičemž konkrétní termíny se budou lišit pro různé regiony.

Kdy má jarní prázdniny 2023 Praha?

Jelikož je Praha největším českým městem a má velké množství obyvatel, pro účely jarních prázdnin je rozdělená na dvě poloviny. V jednom termínu tak budou mít prázdniny školy spadající do městských částí Praha 1–5 (konkrétně na začátku února) a v dalším termínu potom školy spadající do městských částí Praha 6–10 (v polovině března).

Kam s dětmi vyrazit během jarních prázdnin?

Mezi nejoblíbenější destinace, kam se rodiny s dětmi během jarních prázdnin vydávají, patří tuzemská i zahraniční horská střediska, kde si mohou společně užít lyžování, jízdu na snowboardu a další zimní radovánky. Kromě toho se však pořádají i zimní tábory pro děti nebo je rodiče berou k moři, do akvaparků, do IQ parků nebo třeba někam za kulturou.