Jak poznat zkažené maso?

Chtěli jste připravit nějakou skvělou večeři nebo slavnostní oběd, ale máte dojem, že maso, které jste si přinesli z obchodu, nevypadá příliš čerstvě? V tom případě byste ho rozhodně konzumovat neměli, protože by vám mohlo způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Poradíme, jak identifikovat zkažené maso, kam vyhodit zkažené maso a co se stane, když člověk sní zkažené maso.

Jak poznat čerstvé maso?

Pokud se chcete přesvědčit, že je maso ještě dobré, zaměřte se kromě data spotřeby především na jeho barvu, vůni a texturu. Právě podle těchto ukazatelů budete schopní rychle rozeznat, zda můžete maso v klidu použít, nebo byste se ho již raději měli zbavit. Kromě toho zkontrolujte samozřejmě i obal, v němž bylo maso zabalené, a případně i jeho chuť. Čím přesně byste se měli řídit?

  • Barva masa – červené druhy masa (vepřové, hovězí, jehněčí, skopové, kachní nebo zvěřina) by měly mít růžovou až tmavočervenou barvu, zatímco bílé maso (například drůbeží a králičí) by si mělo uchovávat svůj světlý odstín, ale nesmí zešednout, zežloutnout ani zezelenat.
  • Vůně masa – pokud je maso čerstvé, mělo by mít neutrální vůni, která nebude vašim čichovým receptorům nijak nepříjemná.
  • Textura masa – důležitým ukazatelem kvality je také pevná a elastická struktura masa. Nesmí být tedy příliš měkké, rosolovité, ale ani tuhé.
  • Balení – vzduchotěsný obal masných výrobků by měl být vždy neporušený. Nesmí být podezřele nafouklý ani plný vody.
  • Chuť masa – jestliže všechna výše zmíněná kritéria naznačují, že je maso čerstvé, zbývá poslední krok, a sice jeho ochutnání. To se provádí vždy až ve chvíli, kdy je maso dostatečně tepelně zpracované.

I ve chvíli, kdy si pořídíte čerstvé maso, kde se konec trvanlivosti zdaleka neblíží, byste se měli mít na pozoru. Pokud je zrovna venku hodně teplo, maso se může po cestě domů z obchodu velice jednoduše zapařit. Následně se v něm začnou množit bakterie a maso se velice rychle zkazí, takže už s tím nebudete schopní vůbec nic udělat.

Dávejte si proto dobrý pozor, abyste koupené maso zbytečně nevystavovali teplotním šokům. Raději ho nepřevážejte v příliš vyhřátém autě, pokud tedy necestujete pouze na krátkou vzdálenost, a vždy maso po příchodu domů rovnou zpracujte nebo ukliďte do lednice. Chcete-li trvanlivost masa prodloužit, nabalíčkujte ho na vhodné porce a vložte do mrazáku.

Jak poznat, že je maso zkažené?

Pokud jste si domů přinesli maso, které se vám z nějakého důvodu nezdá, raději ho bez výčitek zlikvidujte. Ačkoliv může na první pohled vypadat čerstvě, určitě to neznamená, že je skutečně v pořádku. V tomto ohledu se riskovat rozhodně nevyplatí, protože konzumace zkaženého masa mívá velmi nepříjemné zdravotní následky.

Důvodem, proč se maso zkazilo, může být například nevhodné skladování, nedostatečná tepelná úprava nebo teplotní šok při přesouvání masa z místa na místo. Jde o rychle se kazící produkt, u nějž se přísně určuje datum spotřeby, které je nutné respektovat. Pokud již tento čas uplynul, s největší pravděpodobností došlo ke zmnožení bakterií, takže maso nebude poživatelné.

Na to, že byste maso vůbec neměli kupovat, vás v první řadě upozorní nafouklý nebo jakkoliv porušený vzduchotěsný obal. Že před sebou máte zkažený produkt, ovšem poznáte také podle zvláštní textury masa. To by rozhodně nemělo mít oslizlý, nepříjemně lepkavý povrch ani by z něj nemělo vytékat velké množství vody.

Dalším indikátorem, že je maso zkažené, pak bude jeho nezvyklá barva. Bílé druhy masa nikdy nesmí mít na pohled šedý odstín ani žlutavé nebo zelenavé zbarvení (případně zvláštní barevné skvrny). U červeného masa pak sledujte, zda se jeho barva náhodou nezměnila na černou nebo zelenou. O tom, že je produkt zkažený, však svědčí i neobvyklé duhové odrazy.

Že je s masem něco v nepořádku, prozradí samozřejmě i nepříjemný zápach. Pokud maso smrdí octem, čpavkem nebo třeba rybinou, okamžitě se ho zbavte. Znamená to, že došlo ke kontaminaci bakteriemi, které by u vás při konzumaci mohly způsobit vážné zdravotní potíže. Zlikvidovat byste pak samozřejmě měli i maso, které vydává příliš nasládlý nebo příliš kyselý zápach.

Jak poznat zkažené kuřecí maso?

Ne každý dnes dokáže rozpoznat, zda je kuřecí maso čerstvé, nebo se již ke konzumaci nehodí. Stačí se ovšem zaměřit na výše popisované faktory, které by vám měly napovědět, s jakým masem máte co do činění. Čerstvé kuřecí na pohled poznáte hlavně podle jeho zbarvení, jelikož bude mít přirozeně světle růžový odstín, ale také podle pružné, lesklé textury a neutrální vůně.

Jak vypadá zkažené kuřecí maso:

  • Maso je šedé, příliš tmavé, nažloutlé nebo třeba nazelenalé.
  • Povrch je lepkavý a maso pouští velké množství vody.
  • Zkažené kuřecí maso silně páchne.

Jak poznat zkažené vepřové maso?

V případě vepřového se dá rozdíl mezi čerstvým a zkaženým kusem masa odhalit jednodušeji než u kuřecího. Pokud je vepřové maso v pořádku, mělo by mít sytě růžovou nebo červeno-růžovou barvu a samozřejmě i správnou konzistenci na povrchu. Jeho textura musí být pružná a lesklá, zatímco když k masu přičichnete, mělo by vydávat neutrální vůni.

Jak vypadá zkažené vepřové maso:

  • Barva masa je příliš tmavá nebo zelená.
  • Na mase jsou patrné duhové odlesky.
  • Vepřové maso je zvláštně okoralé.
  • Povrch masa je lepkavý a oslizlý.
  • Maso vylučuje velké množství vody.
  • Zkažené vepřové silně zapáchá.

Jak poznat zkažené hovězí maso?

Stejně jako u vepřového se dá také čerstvost hovězího masa poměrně snadno zhodnotit. Zdravé hovězí maso, které můžete s klidem sníst, by mělo mít jasně červenou barvu. V tomto případě navíc nevadí ani to, pokud bude maso trošku okoralé. Bude-li ovšem jeho barva spíše vybledlá, znamená to, že je dané maso již starší.

Jak vypadá zkažené hovězí maso:

  • Povrch masa je slizký a lepkavý.
  • Z masa vytéká velké množství vody.
  • Zkažené hovězí výrazně zapáchá.
  • Barva masa je černá, šedivá, zelená nebo jinak neobvyklá.

Jak poznat zkažené mleté maso?

Mleté maso se v obchodech typicky prodává zabalené do průhledných vaniček a fólií. Když takový produkt kupujete, vždy nejprve zkontrolujte datum spotřeby. Jakmile ho donesete domů, zhodnoťte jej podle stejných kritérií, jako jsme si uvedli výše. Zajímat by vás přitom měla hlavně barva mletého masa a jeho vůně. Chuť vám zde ovšem nepomůže, protože byste mleté maso nikdy neměli jíst dříve, než ho tepelně zpracujete.

Čerstvé vepřové mleté maso má na pohled sytě růžovou barvu, zatímco to hovězí je obvykle tmavě růžové nebo lehce načervenalé, a to v celém objemu. Může se totiž stát, že ho obchodníci namíchají se starším mletým masem, které již nebude pro konzumaci vhodné. Proto se doporučuje zkontrolovat nejen jeho povrch, ale i část na spodní straně vaničky.

Výrazně tmavší barva mletého masa signalizuje, že je daný produkt starší. Můžete si také všimnout, že je maso uvnitř našedlé nebo nahnědlé, což znamená, že dovnitř delší dobu nemohl vzduch. Přestože to na pohled nepůsobí úplně dobře, takové maso ještě nemusí být zkažené. Pokud ho necháte chvíli na vzduchu, měla by se mu vrátit zdravější barva, a nevykazuje-li žádné jiné známky problémů, můžete ho pak s klidem sníst.

Že byste mleté maso rozhodně neměli pozřít, okamžitě poznáte podle toho, když bude mít zelenou barvu. Pokud se vám zdá oslizlé, jde o další signál k jeho likvidaci, jelikož se v něm již přemnožily bakterie a není poživatelné. Zaručeně pak zkažené mleté maso odhalíte také podle nepříjemného nakyslého zápachu. Zatímco v některých případech vás po rozbalení praští do nosu, jindy budete muset k masu přičichnout blíže, abyste ho identifikovali.

Jak poznat zkažené uzené maso?

Pokud si rádi dopřáváte uzené maso, jistě vás zajímá, jak odhalit, že je s tímto produktem něco v nepořádku. Uzené maso se mnohdy připravuje v zimě, kdy jsou teploty nízké, takže se pak skladuje třeba přímo v udírně. Musí být ovšem opravdu správně vyuzené. Kromě toho byste měli dávat pozor na vlhkost nebo na to, aby se dovnitř nedostali nezvaní návštěvníci.

Další variantou, kde skladovat uzené maso, je spižírna. Tam by se teplota měla pohybovat od 10 do 15 °C, přičemž následně maso vydrží klidně i několik měsíců. Maso ovšem můžete na talířku umístit i do spodní části lednice, kde vám vydrží zhruba dva až tři týdny, nebo jej uložit nakrájené do krabiček nebo třeba do speciálního sáčku, použít vakuovací zařízení a zamrazit.

Že je uzené maso zkažené, poznáte podobným způsobem jako v předchozích případech. Problém nastane, jakmile začne mít na povrchu podivnou lepkavou vrstvu. Také pravděpodobně ucítíte velmi nepříjemný zápach a maso může začít pouštět nakyslou tekutinu. Kromě toho vám jistě napoví i změna barvy na neobvyklý odstín, což je signál, že byste měli uzené maso okamžitě vyhodit.

Jak poznat zkažené maso z mrazáku?

Také v tomto případě je nutné vzít v potaz stejná kritéria jako u chlazeného masa, což je především jeho barva, vůně a textura. Budete ale muset počkat až na chvíli, kdy maso rozmrzne. Když je totiž maso zmražené, neexistuje žádný způsob, díky kterému byste mohli spolehlivě určit jeho aktuální kvalitu a rozhodnout se, zda je vhodné ke konzumaci.

Jakmile maso rozmrzne, nejprve se zaměřte na jeho vůni. Pokud nepříjemně zapáchá, raději se jej zbavte, protože s největší pravděpodobností bude zkažené. Až budete hodnotit vzhled masa, pamatujte, že po zmrazení maso částečně mění barvu. Drůbež tedy může mírně zežloutnout, vepřové lehce zešedne nebo zrůžoví a hovězí zase někdy získá fialový nádech.

Tato změna barvy představuje přirozený proces a není tedy signálem toho, že by bylo maso zkažené. Pokud ovšem červené maso zhnědlo nebo zezelenalo a bílé maso zešedlo, je to špatné znamení, stejně jako situace, kdy jsou na něm patrné zvláštní odlesky. V takovém případě se jeho konzumaci vyhněte. Totéž by mělo platit i ve chvíli, kdy bude rozmražené maso nepříjemně lepkavé.

Jak poznat zkažené naložené maso?

Rozhodli jste se vyrazit na grilovačku, kde si s rodinou nebo s přáteli připravíte dobré maso a zeleninu? V tom případě jste maso pravděpodobně naložili do nějaké marinády, která mu později dodá skvělou chuť. Problém zde ovšem spočívá v tom, že daná marináda často překryje počínající zápach zkaženého masa a změní jeho barvu. Člověk tak pozná, že je zkažené, až ve chvíli, kdy jej tepelně zpracuje, přičichne k němu nebo dokonce ochutná.

Abyste se vyhnuli problémům, k marinování vždy vybírejte pouze kvalitní čerstvé maso, následně ho uchovávejte v lednici a vytáhněte ho teprve půl hodiny před tím, než ho budete chtít zpracovat (například na grilu). Díky tomu nedostane teplotní šok, ale zároveň se při běžné pokojové teplotě nestihne zkazit. Veškeré zbytky pak dejte do lednice a nikdy je nenechávejte na přímém slunci.

Následky konzumace zkaženého masa

Ačkoliv se někdy říká, že stačí podezřelé maso omýt octem nebo solí, což by jej mělo zachránit, rozhodně nic takového nedoporučujeme. To samé pak platí i v případě, kdy se zdá, že je zkažený pouze kousek masa, zatímco zbytek vypadá v pořádku. Odkrojit zkažený kousek totiž určitě nestačí, protože se mikroorganismy již mohly dostat i do zbytku masa.

Konzumace zkaženého masa může člověku způsobit vážné zdravotní potíže. Důvodem je přemnožení škodlivých bakterií, které mohou mít na svědomí mírné, ale i velice závažné příznaky. Sem patří například bakterie Escherichia coli (zkráceně E. coli), která způsobuje zvracení, těžké průjmy, nadměrné pocení, malátnost a další projevy otravy jídlem.

Nebezpečné jsou ovšem i bakterie druhu Salmonella, které mohou vyvolat salmonelózu. Zdrojem nákazy přitom kromě zkaženého masa mohou být i vejce, výrobky z masa, majonézy, krémy a pudinky. Problémy se pak rozvíjí v řádu hodin, přičemž k typickým symptomům patří vodnaté průjmy, bolesti břicha, zvracení, zvýšená teplota, zimnice, bolest hlavy a celková schvácenost. Důsledkem však může být i silná dehydratace, acidóza a někdy dokonce smrt.

Při kontaktu s bakteriemi rodu Campylobacter se pak u člověka může rozvinout kampylobakterióza, což je akutní střevní onemocnění doprovázené silnými průjmy, bolestmi břicha, horečkami a zvracením. Nejčastěji přitom bývá na vině kuřecí maso. Nepříjemné obtíže však mohou vyvolat i další bakterie, kam patří například druhy Listeria monocytogenes, Clostridium botulinum nebo mikroorganismy z rodu Shigella.

Co se zkaženým masem provést?

Zkažené maso byste v ideálním případě měli vyhazovat do gastro odpadu, kam patří veškerý rozložitelný odpad, který se v kuchyni objeví. Jde tedy nejen o maso, ale také o další zbytky jídla, tuky nebo oleje. Obce a města ale většinou tento odpad nesváží. Pokud tedy přemýšlíte, jak zlikvidovat zkažené maso, doporučuje se ho vyhodit do klasického směsného odpadu, a to uzavřené ve vzduchotěsném sáčku. Nikdy jej nenechávejte v odpadkovém koši, ale odneste jej ven do popelnice.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Jak identifikovat zkažené maso?

Přinesli jste si domů maso z obchodu, ale nějak se vám nezdá? Že je s ním opravdu něco v nepořádku, může napovědět již nafouklý nebo porušený obal. Dalším indikátorem je nezvyklá barva (například žlutá, zelená nebo černá) nebo případně zvláštní barevné skvrny. Také si dávejte pozor na nepříjemný zápach a na oslizlý či nepříjemně lepkavý povrch masa.

Jak poznat zkažené krůtí a kuřecí maso?

Kuřecí i krůtí patří mezi bílé druhy masa, takže by měly mít přirozeně světle růžový odstín, pružnou a lesklou texturu a neutrální vůni. Že je maso zkažené, poznáte například podle silného zápachu. Kromě toho si dávejte pozor na změnu barvy, protože kuřecí ani krůtí maso nesmí být šedé, nažloutlé nebo nazelenalé. Povrch masa by zároveň neměl být lepkavý a nemělo by pouštět hodně vody.

Jak poznat zkažené vepřové a hovězí maso?

Čerstvé vepřové maso by mělo mít sytě růžovou nebo červeno-růžovou barvu, zatímco hovězí bude jasně červené. O tom, že je maso zkažené, vypovídá hlavně silný zápach nebo změna barvy na černou, šedivou, zelenou nebo duhově lesklou. Povrch zkaženého masa pak bude lepkavý a oslizlý, přičemž můžete zaznamenat i to, že vylučuje velké množství vody.

Co se stane, když sním zkažené maso?

Pokud si nevšimnete, že je maso zkažené, a přesto ho zkonzumujete, s největší pravděpodobností se u vás rozvinou nepříjemné zdravotní potíže. Důvodem je přítomnost nebezpečných bakterií, kam patří E. coli nebo zástupci rodu Salmonella, Shigella či Campylobacter. K typickým projevům patří vodnaté průjmy, bolesti břicha, křeče, horečky nebo zvracení, ale situace může být i mnohem horší.