Pěstování Hortenzie v květináči a v bytě

Přáli byste si pěstovat hortenzie, ale bohužel nemáte zahradu, kam byste mohli tyto úchvatné stromy a keře vysadit? Naštěstí nemusíte zoufat. Dnes se totiž hortenzie dají pěstovat také v květináči a některé druhy prosperují i jako pokojovky. Prozradíme, jak zvládá hortenzie pěstování v nádobách, kdy vyžaduje hortenzie střih a jak provést u hortenzie rozmnožování.

Oblíbené hortenzie

Hortenzie jsou stálezelené nebo opadavé rostliny ze stejnojmenného rodu, které se pěstují především pro svou okrasnou funkci. Jedná se konkrétně o různé keře, polokeře a stromky, s nimiž bude vaše zahrada doslova zářit. Jejich typickým znakem jsou totiž barevné květy uspořádané v hustých vrcholových květenstvích, které vykvétají během letních měsíců.

V současné době se hortenzie řadí mezi nejoblíbenější keře českých zahrad, přestože na evropském kontinentě nepatří mezi původní druhy. Některé se uplatňují jako dekorativní solitéry, zatímco z jiných pěstitelé vytvářejí na svých zahradách záhon hortenzií nebo dokonce větší okrasné skupiny. Existuje přitom celá řada různých druhů, které se liší velikostí, listy i květy.

Lidé nejčastěji pěstují venkovní hortenzie, a to konkrétně hortenzii velkolistou, hortenzii latnatou, hortenzii stromkovitou nebo třeba hortenzii Sargentovu. V závislosti na tom, o jaký konkrétní kultivar se jedná a jaké pěstební podmínky na daném místě panují, pak mohou mít tyto rostliny modré, fialové, růžové, červené, bílé nebo třeba pastelově zelené květy.

Samozřejmě ale můžete pěstovat i hortenzie v nádobě, kterou pak umístíte třeba na balkon nebo na terasu. Tím pádem si krásu daných rostlin užijí i lidé, kteří nemají vlastní zahrádku. Kromě toho však existují i druhy, které se někdy označují jako hortenzie vnitřní. To znamená, že můžete pěstovat dané hortenzie v bytě jako pokojové rostliny.

Druhy hortenzií pěstované v nádobách

Ačkoliv původní druhy hortenzií dorůstají v mohutné keře, polokeře nebo stromy, které mohou měřit i několik metrů, existují také kultivary vyšlechtěné přímo k pěstování v nádobách. Ty by měly být vysoké maximálně jeden a půl metru, ale ideálně ještě nižší, aby se vám s nimi dobře manipulovalo. Vždy ale samozřejmě záleží i na tom, kam hortenzie plánujete umístit.

Pokud hledáte rostliny, které budou růst na balkoně nebo na místech, kde je méně prostoru, volte raději nižší kultivary. Jestliže chcete rozložitější keře či hortenzie na kmínku pro vaši terasu nebo jiný prostor, který potřebujete rozbít něčím zajímavým, vybírat můžete také z vyšších kultivarů. Pak samozřejmě záleží i na tom, jakou barvu květů by měla vaše hortenzie mít.

Pro pěstování v nádobách se hodí především hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), která je dnes dostupná v mnoha různých kultivarech. Jde sice o vyšší variantu, ale poskytuje pěstitelům nádherné květy v sytých i pastelových barvách. Jelikož jde o hortenzii kvetoucí na mladém dřevě, vyžaduje v předjaří hlubší řez. Vhodné jsou přitom hlavně odrůdy Pinky Winky, Limelight či Pink Diamond.

Opravdu kompaktním druhem, který se skvěle hodí pro pěstování v nádobách, je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) ve variantě Peppermint, Red nebo Blue Heaven. Oblíbená je pak i hortenzie stromkovitá, která se pěstuje na zahradě i v nádobách. Konkrétně jde třeba o kultivary Annabelle nebo také Grandiflora.

Jak pěstovat hortenzie v nádobách?

Pokud se chcete pustit do pěstování hortenzie na balkoně nebo na terase, důležité je zvolit především vhodnou nádobu. Ta by měla být dostatečně velká, aby v ní měla hortenzie adekvátní množství prostoru k růstu, a zároveň by měla obsahovat také drenážní otvor.

Základem pro pěstování hortenzií v nádobách je kvalitní substrát pro kyselomilné rostliny. Když si hortenzii donesete ze zahradnictví (nebo třeba namnožíte) a budete ji chtít pěstovat v květináči, nejprve si připravte vhodnou nádobu. Tu zhruba do výšky 5 centimetrů vyplňte keramzitem, který zajistí, že se u kořenů nebude hromadit voda. Do poloviny nádoby pak nasypte substrát.

Jakmile bude vše připraveno, vložte dovnitř zakoupenou hortenzii, ale dávejte si dobrý pozor na to, abyste neporušili její kořenový bal. Zahlédnete-li nějaké suché, poškozené nebo nahnilé kořeny, odstraňte je ještě před umístěním do květináče. Potom přisypte zeminu a důkladně ji upěchujte. Zasazenou hortenzii pak dobře zalijte a případně doplňte substrát.

Jak se starat o hortenzie v květináči?

Nové odrůdy hortenzií určené pro pěstování v nádobách se od těch původních v mnohém liší. Jsou kompaktnější, aby se s nimi dalo lépe pracovat, a dorůstají většinou do velikosti kolem 80 až 100 centimetrů. Kromě toho bývají mrazuvzdorné, chlubí se nádherně vybarvenými listy a za správnou péči se pěstitelům odvděčí přítomností bohatých květenství s obrovskými květy.

Nemusíte si také dělat příliš velké starosti s tím, kam rostlinu umístíte, protože dobře snáší rozmary počasí. Můžete tedy na rozdíl od venkovních hortenzií dát tyto hortenzie na slunce i do polostínu. Přesto se na místech, kde je hodně světla, doporučuje chránit hortenzie před úpalem. Nejlepší je tedy pro pěstování hortenzie v truhlíku vybírat místa v polostínu, jako jsou například přistíněné balkóny.

Velice důležitá je v tomto případě také zálivka. Hortenzie v květináči totiž musíte zalévat pravidelně a pokaždé jim dopřát dostatečné množství vláhy. Dané rostliny velice špatně snášejí přeschnutí (a následný šok při vydatnějším zalévání), kterému je nutné se vyhýbat. Vzpamatovávají se z něj velmi špatně a někdy se to nemusí podařit vůbec.

Kromě toho pamatujte také na to, že pokud pěstujete hortenzie na slunném stanovišti, budou její nároky na zálivku ještě o něco vyšší než ve chvíli, kdy byste ji pěstovali v polostínu. Rostliny zároveň pravidelně přihnojujte, protože v pěstebních nádobách potřebují doplňovat chybějící živiny. Aby se jim u vás dobře dařilo, volte raději stanoviště chráněná před větrem.

Modrá barva květů

Při pěstování hortenzií v nádobách se u vybraných odrůd dá dobře udržovat modrá barva jejich květů. Podmínkou je kyselá půdní reakce, kdy se pH pohybuje v rozmezí od 3,5 do 4,5. Toho lze v nádobách dosáhnout poměrně snadno. Kromě toho však musíte zajistit rostlinám dostatek volně přístupných iontů hliníku, takže se do substrátu dodávají sloučeniny, které je uvolňují. Jde o amonnohlinitý kamenec nebo o síran hlinitý, což jsou látky obsažené v hnojivech pro modré hortenzie.

Kdy stříhat hortenzie v květináči?

Kromě vhodného substrátu a vydatné zálivky vyžadují hortenzie pěstované v nádobách také adekvátní sestřih. Zde je nutné vzít v potaz, o jaký konkrétní druh hortenzie se jedná. V nádobách se nicméně většinou pěstují rostliny kvetoucí na mladých výhonech (hortenzie latnatá, hortenzie stromkovitá), které se stříhají zjara. Můžete je přitom zkrátit zhruba o třetinu (na 3 až 4 pupeny).

U hortenzie velkolisté, která kvete na starých výhonech, se pouze opatrně odstraňují odkvetlé, suché nebo poškozené větve. Nové květy totiž zakládá hned po odkvětu těch starých, takže by jí jakýkoliv radikální řez pouze ublížil (ať už na podzim, nebo pak na jaře). Tak byste se na další rok připravili o záplavu krásných květů. Pokud jde o množení, to se provádí řízkováním.

Jak zazimovat hortenzie v květináči?

Marně přemýšlíte, jak se starat o hortenzie v květináči v zimě? Chcete-li rostliny uchránit před silnějšími mrazy, přeneste je na místo, kde budou moci tuto dobu přečkat. Může se jednat například o sklep, garáž nebo o studenější prostory, kde se teplota pohybuje pod 12 °C, přičemž to klidně může být i místnost bez přístupu světla (opadavé varianty na zimu totiž ztrácejí listy).

Co se týče zimní zálivky, hortenzie je nutné zavlažovat pouze tak, aby nedošlo k vyschnutí kořenového balu. Jinak byste jim totiž mohli uškodit. Ven se potom vynášejí většinou až ve chvíli, kdy nehrozí větší mrazy. Jakmile se objeví první listové pupeny, měli byste ji nicméně přenést na světlo. Pokud ji rovnou umístíte ven, chraňte mladé výhony před pozdními mrazíky.

Pokojové hortenzie

Spoustu lidí zajímá, zda zvládne hortenzie pěstování doma v interiéru, protože by si rádi pomocí této skvostné rostliny ozdobili také svůj byt nebo dům. Dobrou zprávou tedy je, že v současné době existují odrůdy hortenzií, které jsou přizpůsobené životu vevnitř. Ještě než se do domácího pěstování těchto rostlin pustíte, poraďte se však o volbě vhodného kultivaru s odborníkem.

Jako pokojovou rostlinu můžete pěstovat například některé variety hortenzie velkolisté, která je velice odolná a dá se jednoduše pěstovat v nádobách. Díky svým bohatým květenstvím, která rostlinu zdobí poměrně dlouhou dobu, skvěle vynikne třeba na jídelním stole v kuchyni, ale krásně ozdobí i konferenční stolek v obýváku nebo nevyužitý prostor v pokoji.

Jak pěstovat pokojové hortenzie?

Hortenziím se bude nejlépe dařit v propustné, mírně kyselé půdě (úroveň pH bude mít u některých odrůd vliv také na barvu květů). Rostliny pěstované jako pokojovky je také nutné hnojit během aktivního růstu a kvetení, a to konkrétně jednou týdně. Když potom květy odumřou, stačí rostlinu hnojit pouze jednou za měsíc, přičemž začátkem podzimu můžete přestat úplně.

Rostliny vyžadují květináč s drenážním otvorem, jenž umožní nadbytečné zálivce odtékat pryč a zabrání hnilobě kořenů či rozvoji houbových nemocí. Co se týče zálivky, ta by se měla odvíjet od rychlosti vysychání půdy. Je-li polosuchá, důkladně rostlinu zalijte. Více vláhy jí dopřejte v době kvetení, a pokud je to možné, používejte dešťovou nebo destilovanou vodu.

Ačkoliv hortenzie dokáží dobře snášet stín a neměly by se pěstovat na přímém slunci, potřebují ke svému růstu dostatek světla. To venkovní je samozřejmě lepší než světlo interiérové. Aby se jim tedy u vás doma dobře dařilo, zajistěte jim kvalitní, jasné, ale nepřímé světlo. Rostlinu můžete umístit třeba k oknu orientovanému na jih, kudy světlo vstupuje dovnitř celý den.

Další variantou je dát květináč s hortenzií k oknu orientovanému na východ, kterým domů paprsky svítí v ranních hodinách. Pozor si ale vždy dávejte na silné polední slunce, které by mohlo rostliny spálit. V létě pak můžete hortenzie v květináči letnit na zahradě, na terase nebo na balkoně, ale opět na ně buďte opatrní.

Kdy stříhat interiérové hortenzie?

Také v tomto případě vždy záleží na tom, jakou konkrétní odrůdu jste si domů pořídili. Například hortenzie velkolistá nepotřebuje žádný výraznější řez, který by povzbudil kvetení v následujícím roce. Jiné druhy ovšem mohou vyžadovat větší péči. Po odkvětu je každopádně dobré odstranit zvadlé květy a zároveň se zbavit odumřelých nebo slabých výhonů. Část starého dřeva ale vždy musí zůstat, aby rostlina opět rozkvetla.

Problémy při pěstování pokojových hortenzií

Rostlinám pěstovaným uvnitř se lépe daří v chladnějších místnostech, a to především v době kvetení. Pokud okraje jejich listů začnou hnědnout a sesychají, nejspíš to znamená, že je hortenzii příliš teplo, a měli byste ji proto přestěhovat na lepší stanoviště. Také to ale může signalizovat nahromadění soli u kořenového systému, což můžete vyřešit opláchnutím kořenů a přesazením hortenzie do čerstvé půdy.

Jak na pěstování hortenzie v květináči?

Důležité je vybrat správný druh a kultivar, který je vyšlechtěný k pěstování v nádobách. Poté byste měli zvolit vhodný květináč, který bude dostatečně prostorný a bude mít také drenážní otvor, aby mohla přebytečná voda odtékat. Do nádoby nasypte keramzit a kvalitní substrát pro kyselomilné rostliny, vložte dovnitř hortenzii, doplňte zeminu a dobře rostlinu zalijte.

Jak zvládá hortenzie pěstování na balkoně či terase?

Rostlinám se bude dobře dařit, pokud jim poskytnete dostatečnou péči a najdete jim vhodné stanoviště. Ačkoliv dobře snáší rozmary počasí, ideální bude místo chráněné před větrem, které se nachází v polostínu. Důležitá je i pravidelná zálivka, aby nedošlo k přeschnutí, a samozřejmě byste měli hortenzie průběžně přihnojovat a případně i stříhat (v závislosti na konkrétním druhu).

Jak stříhat hortenzie v nádobách?

V tomto případě záleží hlavně na tom, o jaký druh hortenzie se jedná. Rostliny kvetoucí na mladých výhonech, jako je hortenzie latnatá a hortenzie stromkovitá, se stříhají zjara a řez může být radikálnější. Rostliny kvetoucí na starých výhonech, jako je hortenzie velkolistá, by mohl takový řez poškodit. Místo toho pouze odstraňujte odkvetlé, suché a poškozené větve.

Existují také pokojové hortenzie?

V současné době se dají hortenzie pěstovat také v interiéru jako pokojovky. K tomu se hodí odrůdy přizpůsobené životu vevnitř, což jsou například některé variety hortenzie velkolisté. Rostliny přitom vyžadují propustnou, mírně kyselou půdu, dostatečně velký květináč s drenážním otvorem a stanoviště, kde bude dostatek světla. Důležitá je ale i pravidelná zálivka a přihnojování.