Fermentace tabáku

Podařilo se vám vypěstovat vlastní tabák a teď marně přemýšlíte, jak ho zpracovat, abyste si toto kuřivo později mohli skutečně užít? Ačkoliv někteří lidé tabák používají bez jakékoliv úpravy, většinou musí projít procesem sušení a fermentace, což výrazně ovlivní jeho výslednou chuť. Prozradíme, jak by měla probíhat sklizeň tabáku, jak tabák vysušit a co je fermentace tabáku.

Původ tabáku

Dnes se tabák, což je rod rostlin z čeledi lilkovité, pěstuje prakticky po celém světě, ale ve skutečnosti pochází z Ameriky, kde jeho listy žvýkali, šňupali a kouřili původní obyvatelé. Spolu s objevením tohoto kontinentu Kryštofem Kolumbem v roce 1492 se ovšem začal pozvolna dostávat i do dalších oblastí světa, přičemž v Evropě se o jeho rozšíření zasloužil anglický spisovatel Walter Raleigh.

Na české území tabák proniknul v 16. století za vlády císaře Rudolfa II., který byl mecenášem umění a milovníkem veškerých dostupných novinek. Nejprve byl výsadou bohatých, později se však jeho užívání rozšířilo i mezi zbytek obyvatelstva. V současné době se s tabákovými plantážemi můžete setkat po celém světě, ale v České republice jeho pěstování pro komerční účely skončilo roku 1994.

Své latinské jméno (Nicotiana) získal tabák díky alkaloidu (nikotin), který je obsažen v listech daných rostlin. Ten byl pojmenován podle francouzského velvyslance Jeana Nicota, jenž dovezl tabák na francouzský dvůr. Kromě nikotinu jsou ovšem v listech obsaženy také jiné látky, kam patří nikotein, nikotelin, nikotimin, pyrolidin, anabasin, pryskyřice, tříslovina a mnohé další.

Druhy tabáku

Zatímco někteří lidé doma chovají zvířectvo, pečou vlastní chleba nebo vaří pivo, jiní dávají přednost pěstování tabáku. Ačkoliv by se to na první pohled mohlo zdát složité, tato rostlina se v dnešní době dá poměrně jednoduše sehnat a při troše snahy se o ni zvládne postarat i začátečník. Důležité je ovšem zvolit ten správný druh.

Tabák virginský

Pro výrobu doutníků a cigaret se nejčastěji pěstuje tabák virginský (Nicotiana tabacum), který je také často považován za nejznámější a nejkvalitnější. Jde o jednoletou (někdy víceletou) bylinu, jež dorůstá zhruba do výšky 80 až 250 centimetrů. Pěstuje se ze semen, má podlouhle vejčité až kopinaté listy se zvlněnými okraji a celá rostlina bývá pokrytá žláznatými chloupky.

Obsah nikotinu v tabáku viržinském, který je velice aromatický, závisí na konkrétním kultivaru. Kolísá ovšem v rozmezí od 5 do 8 %. Existuje přitom celá řada různých odrůd, jejichž mícháním vznikají zajímavé chutě cigaret a doutníků. Pěstování tabáku virginského je nicméně poměrně náročné, protože tato rostlina je citlivá na chlad i na konkrétní složení půdy.

Tabák selský

Druhým pěstovaným typem je tabák selský (Nicotiana rustica), který je známý také jako machorka. Jde o jednoletou, žláznatě chlupatou bylinu z čeledi lilkovité, jejíž výška se pohybuje od 50 do 170 centimetrů a obsah nikotinu kolísá v rozmezí od 10 do 12 %. Do Evropy se tato rostlina dostala z Mexika, přičemž její pěstování je na našem území jednodušší, protože je méně náročná na okolní klima. Pěstuje se tedy prakticky po celém světě.

Pěstování tabáku

Pokud jako začátečník chcete vyzkoušet domácí pěstování tabáku, zvolte raději tabák selský, který se dokáže lépe vypořádat se zdejšími podmínkami a zvládne dobře i chladnější počasí. Mějte přitom na paměti, že tyto rostliny mají rády hlavně slunná stanoviště a lehčí půdu (ideálně hlinito-písčitou), která je bohatá na humus a obsahuje vyšší množství draslíku.

Semena tabáku, která byste měli zasít od konce února do konce března, se předpěstovávají za oknem nebo v pařeništi. Vzešlé semenáčky se pak přepichují do samostatných květináčů, aby před výsadbou na budoucí stanoviště správně vyrostly a zmohutněly. Ven se tabák vysazuje až ve chvíli, kdy skončí období pozdních mrazíků, přičemž sazenice musí mít dostatečný rozestup.

V průběhu vegetace tabák vyžaduje pravidelné kypření a zálivku. Kromě toho je nutné likvidovat okolní plevel a ulamovat postranní kořenové odnože i spodní listy, které se v průběhu růstu zlomí nebo začnou odumírat. Tabáky poté kvetou zhruba od července do září. U virginské varianty se doporučuje rašící květy vyštipovat nebo odstřihávat celé květní korunky, v případě tabáku selského to ovšem není nutné.

Sklizeň tabáku

Zralé tabákové listy se sklízejí těsně před tím, než rostlina začne kvést. Jak takový okamžik poznáte? Tabákové listy v danou chvíli ztrácejí svou sytě zelenou barvu a začínají žloutnout, nebo se na nich dokonce objevují světle hnědé tečky. Nikdy ovšem není možné obrat všechny listy najednou, jelikož tabák neroste rovnoměrně.

Vždy byste měli sklízet za sucha, a to nejlépe kolem poledne nebo v odpoledních hodinách, kdy na rostlinách nebudou patrné žádné známky noční vlhkosti. Nejdříve se přitom sklízejí listy umístěné v nejspodnější části rostliny, které mají nižší kvalitu než ty ostatní, a poté se postupuje směrem vzhůru. Jednotlivé listy byste měli pokaždé ulamovat shora dolů, aby nedošlo k poškození stonku.

Sušení tabáku

Po sklizni samozřejmě následuje fáze sušení a fermentace tabáku. Jak vysušit tabák, abyste si na něm pak mohli pochutnat? Listy se suší bezprostředně po jejich sklizni. Konkrétní podoba tohoto procesu ale vždy závisí na místních podmínkách. Zatímco v Jižní Americe se sklizené tabákové listy svazují a zavěšují společně do sušáren, na našem území je nutné sušit každý list zvlášť.

Sušení zralého tabáku se může provádět různým způsobem, a to pouze na vzduchu, na slunci, nad ohněm nebo uměle v komorách, kde je tento proces řízený. Pokud pěstujete tabák doma, pro sušení byste měli volit pouze pěkné, čisté a zdravé listy. Ty je potřeba pomocí jehly a režné nitě pověsit 10 centimetrů od sebe do suché a dobře větrané místnosti, jako je například půda či kůlna.

Proces sušení může v závislosti na teplotě prostředí, místním počasí a konkrétní lokalitě trvat zhruba 30 až 80 dnů. Rozhodně ovšem nebude vadit, pokud necháte tabákové listy sušit delší dobu. V průběhu je dále potřeba vše pravidelně kontrolovat a listy napadené plísní či hnilobou odstraňovat, aby vám zbyly pouze ty nejkvalitnější.

A jak poznáte, že jsou listy opravdu správně usušené? Tabák je připravený na další zpracování v momentě, kdy se jeho barva změní na hnědou a při jemném stisku se bude lámat. Kromě toho se z listů začne linout také typická tabáková vůně. Pokud ovšem některé listy zůstanou nazelenalé či žluté, nechte je ještě nějakou dobu sušit (klidně až 10 dnů).

Tabák bez fermentace

Vzhledem k tomu, že tabák virginský obsahuje menší množství nikotinu než tabák selský, není v jeho případě nutné fermentaci provádět. Někteří kuřáci si ho rádi vychutnají právě v této surové podobě a kouří ho ihned po usušení. Ať už se pro fermentaci rozhodnete, nebo dáte přednost variantě bez kvašení, mějte ale na paměti, že tabákové listy je nutné před kouřením zvlhčit.

Jelikož jsou listy po usušení křehké, pověste je na několik hodin do vlhkého prostředí, což může být třeba koupelna, prádelna nebo sklep. Pokud takové prostory nemáte k dispozici, můžete vyzkoušet také napařování tabáku nad hrncem s vařící vodou nebo prostřednictvím žehličky. Důležité je, aby listy zvlhly a daly se dobře rozvinout.

Dostatečně vlhký tabákový list je možné mačkat v ruce a nemusíte mít přitom strach, že by se rozdrolil. Poté byste měli pomocí nůžek odstranit nejsilnější část středové žilnatiny a listy nechat znovu sušit, ale tentokrát pouze po dobu 2 až 4 dnů. Jakmile tabák znovu částečně vyschne, je připravený k nařezání, mírnému dosušení a kouření.

Co je fermentace?

Pod tímto názvem, který je pro mnohé záhadou, se ukrývá proces přeměny organických látek ze složitějších na jednodušší (energeticky chudší). Zajišťují ho mikroorganismy a jejich enzymy, které jsou zodpovědné za vznik prostředí, které je schopné ochránit dané potraviny před kontaminací škodlivými látkami a mikrobiálním rozkladem.

Jak probíhá domácí fermentace tabáku?

Většina kuřáků by tabák bez fermentace odmítla. Právě tento proces totiž dodá jeho listům jemnější chuť a celkové aroma, zbaví listy nečistot i dalších škodlivých látek a sníží obsah přítomného nikotinu. Zatímco pro virginský tabák fermentace není nutná, jelikož podíl nikotinu je menší, u selského se provádí vždy.

Podle pěstitelů se provádí fermentace tabáku doma několika různými způsoby. Celkově existuje velké množství postupů, kterými se člověk může řídit. Pokud se této činnosti budete věnovat dlouhodobě, jistě se postupem času dopracujete k vlastnímu oblíbenému způsobu. Existují však dvě hlavní cesty, jak fermentaci můžete provést, ale i několik kombinací.

Fermentace tabákových listů:

  • rychlá fermentace tabáku – je možné ji provést klidně za 8 hodin při teplotě 80 °C,
  • pomalá fermentace tabáku – trvá zhruba 30 až 40 dnů (někdy více) a teplota by se měla pohybovat v rozmezí od 30 do 60 °C.

Usušené listy tabáku připravené k fermentaci je nejprve nutné navlhčit, a to například tím, že je pověsíte přes noc do koupelny nebo využijete páru z hrnce či žehličky. Dostatečně vlhký list se dá snadno rozvinout a můžete ho mačkat v ruce, aniž by se okamžitě rozdrolil. Poté byste měli z listů odstranit nejsilnější středovou žilnatinu, listy propláchnout, čímž je zbavíte nečistot, a nechat trochu oschnout.

Někteří lidé nechávají předtím tabák ještě znovu vyschnout, ale spíše se přistupuje k fermentaci rovnou. Pokud chcete, můžete tabákové listy ještě nakrájet. Následně byste je měli pevně naskládat do uzavíratelných sklenic, aby se dostaly pod tlak bez přístupu vzduchu. Díky tomu přítomné bakterie, kvasinky a enzymy zkvasí, čímž promění obsažené látky na chutnější a voňavější.

Tabákové listy byste měli ideálně přehnout na půl podle řezu a poté znovu na polovinu. Ve sklenici by měly být namačkané takovým způsobem, že obsah bude napěchovaný až po uzávěr. Skleněnou nádobu pak můžete ještě zabalit do tmavé fólie a dále už jen stačí umístit tabák tam, kde budete schopní udržovat požadovanou teplotu.

Pokud zvolíte rychlou metodu, po dobu 8 hodin by sklenice s tabákovými listy měla být zahřívána na 80 °C. Během fermentace byste také neměli zapomenout listy několikrát přeložit. Pomalá fermentace vyžaduje udržování stálé teploty v rozmezí od 30 do 60 °C po dobu 30 až 40 dní, což může být velmi náročné. Lidé si pomáhají třeba umístěním sklenic do bedny překryté černou folií, na kterou pak nechají svítit žárovku, která požadovanou teplotu zajistí.

Během fermentace by se listy měly občas vyndat, vyvětrat a přeložit. Po jejím ukončení se tabák nechává odpočinout, což znamená, že byste ho měli vyskládat na napnutou látku nebo na papír a v teplé, dobře větrané místnosti ho ještě zhruba 2 až 4 dny sušit. Proces fermentace je navíc možné zopakovat, čímž se tabák zkvalitňuje a zjemňuje, a můžete při něm tabák také ochucovat.

Pro výrobu cigaretového tabáku je dobré nechat listy mírně navlhnout a poté je svinout do ruličky, z níž budete ostrým nožem krájet nudličky o šířce 1 až 3 milimetrů. Nařezaný tabák se pak dosuší, proseje a skladuje v nádobách bez přístupu vzduchu, které umístíte někam na temné místo. Někteří pak doporučují tabák selský po nařezání ještě na deset minut namočit do vlažné vody, vyždímat a znovu dosušit, než ho budete kouřit.

Jaké druhy tabáku existují?

Tabák je rostlinný rod z čeledi lilkovité, který původně pochází z Ameriky. Pro výrobu doutníků a cigaret se nejčastěji pěstuje tabák virginský, který dorůstá do výšky 80 až 250 centimetrů. Obsah nikotinu závisí na konkrétním kultivaru, ale pohybuje se v rozmezí od 5 do 8 %. Druhým pěstovaným druhem je tabák selský, který je také známý jako machorka. Tato rostlina dorůstá do výšky 50 až 170 centimetrů a obsah nikotinu zde kolísá od 10 do 12 %.

Jak probíhá domácí pěstování tabáku?

Pro domácí pěstování lidé na našem území volí raději tabák selský, který lépe zvládá místní podmínky a chladnější klima. Rostliny mají rády slunná stanoviště a lehčí půdu, která obsahuje dostatek humusu a vyšší množství draslíku. Semena se vysazují od konce února do konce března a tabákové rostliny se následně předpěstovávají za oknem nebo v pařeništi. Poté se přepichují do samostatných květináčů a ve chvíli, kdy skončí pozdní mrazíky, se vysazují ven.

Kdy se provádí sklizeň a sušení tabáku?

Zralé tabákové listy se sklízejí těsně před tím, než rostlina rozkvete. Danou chvíli poznáte podle toho, že listy ztratí sytě zelenou barvu, začnou žloutnout a případně se na nich objeví také hnědé tečky. Ihned po sklizni následuje sušení tabáku. V našich podmínkách se suší každý list zvlášť, a to tak, že se věší pomocí jehly a režné nitě zhruba 10 centimetrů od sebe do suché a dobře větrané místnosti. Tam musí zůstat zhruba 30 až 80 dnů, dokud se nezmění barva na hnědou.

Jak funguje fermentace tabáku?

Fermentování tabáku dodá listům jemnější chuť i aroma, zbaví je nečistot a sníží obsah nikotinu. Existují přitom dva hlavní způsoby, jak na to. Rychlá fermentace se provádí za 8 hodin při teplotě 80 °C, pomalá fermentace tabáku naopak vyžaduje delší dobu, a to zhruba 30 až 40 dnů při teplotě v rozmezí od 30 do 60 °C. Usušené listy je nejprve nutné navlhčit, poté odstranit středovou žilnatinu a pevně je naskládat do uzavíratelných sklenic bez přístupu vzduchu.