Elektronická občanka v mobilu už funguje! Aplikace eDoklady spuštěna.

Aplikace eDoklady je oficiálně spuštěna. Od 20. ledna 2024 můžete mít svoji elektronickou občanku přímo v mobilním telefonu. A kdy bude občanka v mobilu funkční? V první vlně bude možné používat elektronickou občanku na ústředních správních úřadech (všechna ministerstva a veškeré nejvyšší správní úřady). Od července 2024 pak bude možné prokazovat svoji totožnost elektronickou občankou na policii, úřadu práce, živnostenském úřadu, nebo například na ČSSZ. Od roku 2025 pak bude funkční i pro další orgány(pošta, školy, obce, městská policie) a soukromé osoby.

Jak funguje elektronická občanka?

Elektronická občanka je vlastně kopie vaší kartičky – občanky v elektronické podobě přímo v mobilním zařízení. Jednoduše tak můžete prokazovat svoji totožnost, aniž byste složité hledali kartičku v peněžence. Elektronická občanka má navíc řadu dalších výhod. Vaše osobní údaje je možné kopírovat do různých formulářů, tím ušetříte čas a zároveň si můžete vybrat, které údaje chcete ukázat. Potřebujete například ověřit jenom věk? Pak si vyberete pouze údaje o věku a nemusíte zobrazovat žádné další údaje, jako je například bydliště, nebo rodné číslo. Elektronická občanka je mobilní aplikace eDoklady, kterou si stáhnete přímo do mobilu. Jedná se o digitální stejnopis vašeho občanské průkazu.

Jak si udělat elektronickou občanku?

Chcete mít elektronický občanský průkaz? Nebojte, žádné obíhání úřadů vás nečeká, stačí si pouze stáhnout aplikaci eDoklady do chytrého telefonu. Aplikace je funkční na telefonech s operačním systémem Android (Samsung, Xiaomi Redmi, Google, UleFone, POCO atd.) a iOS (Apple). Je potřeba, aby měl telefon Bluetooth a fotoaparát. Pokud váš telefon umí biometrické ověřování (otisk prstu, snímek obličeje), tuto funkci v aplikaci také využijete, ale naskenovat občanku jde i do mobilu, který tuto funkci nemá. Při registraci a aktualizaci údajů budete potřebovat přístup na internet, ale pak je možné aplikaci používat i v offline režimu, tedy bez připojení k internetu. Zároveň je nutné mít založenou Identitu občana.

TOP:   SVÁTEK MDŽ: Kdy a proč se slaví Mezinárodní den žen?

Elektronická občanka v mobilu

Elektronický občanský průkaz v aplikace eDoklady přináší občanům řadu výhod a zjednodušení prokazování totožnosti. Uživatelé už nebudou muset předávat celou občanku a ukazovat tak všechny svoje soukromé údaje. Požadují po vás ověření věku? Stačí zobrazit údaje o věku a už dál neukazovat adresu vašeho bydliště. Veškerá data jsou v bezpečí vašeho zařízení, zašifrovaná a v bezpečném úložišti. Vaše soukromá data tak nelze zfalšovat. V případě ztráty nebo odcizení telefonu jednoduše odpojíte zařízení s občankou v portálu Identita občana. Zároveň je aplikace stále chráněna šifrováním a biometrií nebo PINem.

Aplikaci eDoklady (Android i iOS) si můžete stáhnout zde.