Den Mužů: Kdy je a co dát jako dárek?

Že v březnu každoročně oslavujeme Mezinárodní den žen a připomínáme si boj za ženská práva, jistě nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že i muži mají svůj den? Ačkoliv u nás nemají oslavy tohoto neoficiálního svátku příliš velkou tradici, v zahraničí je stále oblíbenější. Prozradíme, kdy je Den mužů, proč se vlastně slaví a jakým dárkem můžete potěšit významné muže ve svém životě.

Kdy je Mezinárodní den mužů?

Mezinárodní den mužů (MDM) se každoročně slaví 19. listopadu. V současné době je populární v mnoha zemích po celém světě (údajně se jeho oslavy v různých podobách uskutečňují ve více než 70 státech), ale na rozdíl od Mezinárodního dne žen, který je uznávaný Organizací spojených národů, jeho oslavy pořádají jednotlivci nebo různé zájmové skupiny.

Proč se ale Mezinárodní den mužů vlastně slaví? Na rozdíl od slavnějšího protějšku, který se soustředí na ženy, jde o čas, kdy si připomínáme mužské úspěchy, a to na poli kulturním, socioekonomickém i politickém. Jde o skvělou příležitost, kdy můžeme oslavit život a skutky chlapců i mužů včetně jejich přínosu společnosti, komunitě, rodině, manželství, péči o děti a životnímu prostředí.

Dalším smyslem tohoto svátku je pak oslava a podpora pozitivních mužských vzorů, které jsou pro další generace velice důležité, a to nejen filmových hvězd a sportovců, ale i těch mužů, kteří žijí naprosto obyčejným životem. Kromě toho je širším cílem Mezinárodního dne mužů také rozšiřování základního povědomí o mužských problémech a mužském zdraví (fyzickém i psychickém).

Celkově se pak Mezinárodní den mužů soustředí také na další témata, jako je zlepšování genderových vztahů a prosazování rovnosti pohlaví. Lidé se snaží upozornit také na diskriminaci mužů v různých oblastech (sociální služby, sociální postoje, práva a očekávání) a vytvořit bezpečnější a lepší svět, kde se mohou lidé rozvíjet takovým způsobem, aby dosáhli svého plného potenciálu.

Historický kontext

První pokusy o zavedení svátku, který by oslavoval muže, se datují do 60. let 20. století, ale ve skutečnosti se to povedlo až mnohem později. První skromné setkání bojovníků za mužský svátek se uskutečnilo teprve 8. února 1992 v Kansasu, kde ho pořádal tamní právník a profesor z univerzitního centra pro mužská studia Thomas Oaster. To se pak opakovalo ještě v letech 1993 a 1994.

Thomas Oaster se snažil hájit mužská práva a poukázat na to, jak je jejich postavení ve společnosti významné, přestože se nemusí jednat zrovna o otce nebo dědečky. Proto chtěl vytvořit svátek, který nebude totožný se Dnem otců, aby se pocty dočkali i bezdětní muži nebo třeba dospívající chlapci. Účast však byla poměrně malá a o pár let později se zdálo, že svátek upadne v zapomnění.

To se ale naštěstí nestalo. Projekt oživil profesor Jerome Teelucksingh z Trinidadu a Tobaga, který jako datum události vybral 19. listopad. A nebyla to náhoda. Šlo totiž o datum narozenin jeho otce, kterého chtěl tímto způsobem uctít. Kromě toho se ale v tento den konal zápas, kde fotbalový tým Trinidadu a Tobaga usiloval o kvalifikaci na světový šampionát. Mezi lidmi tak zavládla jednota, jež překročila genderové, náboženské a etnické rozdíly.

Ačkoliv tenkrát stoupenců Mezinárodního dne mužů bylo jenom pár, kořeny svátky byly položeny a dnes se slaví po celém světě. Teelucksingh přitom Den mužů propagoval jako den, kdy je možné řešit veškeré problémy, které se týkají mužů a chlapců. Zároveň usiloval o rovnost pohlaví a pokoušel se odstranit negativní obrazy spojené s muži v naší společnosti.

V současné době existují oficiální stránky Mezinárodního dne mužů a bylo určeno také šest pilířů, které se soustředí na jednotlivé cíle tohoto svátku. Kromě toho se oslavy každoročně pojí s nějakým tématem, například mužské zdraví v roce 2002, uzdravování a odpuštění roku 2007, zastavení mužských sebevražd v roce 2016, důležitost pozitivních mužských vzorů v roce 2018 nebo lepší vztahy mezi muži a ženami v roce 2021.

A jakým způsobem se Mezinárodní den mužů slaví dnes? Forma oslav je různá, od přednášek přes komunitní srazy a sedánky až po oficiální veřejné akce. Spousta mužů pak preferuje třeba zajímavé akce v pánském klubu, posezení s přáteli nad sklenkou alkoholu nebo setkání se svými dětskými vzory, kterými byli třeba jejich otcové, strýcové nebo dědečkové.

Co se týče světových oslav, například v Austrálii byly roku 2003 ženy vyzvány, aby muže obdarovávaly červenými růžemi. Ve Spojeném království se součástí oslav v roce 2010 stalo rodeo. No a na americkém území roku 2012 přišli lidé s desetiletým plánem, který se měl soustředit na zlepšování mužského zdraví a na příležitosti ke vzdělávání.

Nejlepší dárky ke Dni mužů

Pokud vás světový Den mužů zaujal, jistě teď přemýšlíte, jak tuto událost oslavit a čím obdarovat významného muže ve svém životě. Ať už jde o vašeho partnera, tatínka, dědečka, bratra nebo třeba kamaráda, existuje spousta zajímavých věcí, které byste mu mohli pořídit. Kromě toho by mohly být zajímavou volbou i dobrodružné zážitky.

Hezkým dárkem, kterým určitě žádný muž nepohrdne, je láhev kvalitního alkoholu, ať už jde o dobré víno, nebo o něco tvrdšího. K tomu se pak bude skvěle hodit třeba sada zajímavých panáků, sklenice na whiskey nebo pěkná karafa. Kromě toho pány jistě potěší také něco na zub, třeba dobrá čokoláda, ale i pořádný steak nebo rovnou celá večeře v oblíbené restauraci.

Možností, jak mužům ukázat, co pro vás znamenají, je ale mnohem více. Dobrou volbou může být i pánská kosmetika včetně kvalitního parfému, vtipné tričko nebo třeba sada ponožek s veselým motivem. Fantazii se ale meze rozhodně nekladou a svou roli rozhodně hraje i to, koho chcete obdarovat. Potěšit tak může i nová aktovka, kravata, poukaz do barber shopu, peněženka, hrneček, sada manžetových knoflíčků či nové nářadí.

Mezi oblíbené dárky posledních let patří různé zážitkové poukazy, třeba na tandemový seskok padákem, bungee jumping, flyboarding, létání ve větrném tunelu nebo jízdu sportovním automobilem. Těm, kteří adrenalin zase tolik nemusí, pak můžete věnovat třeba poukaz na nějakou zajímavou únikovou hru nebo na posezení s přáteli v oblíbeném baru.

Kdy je Mezinárodní den žen?

Protějškem mužských oslav je Mezinárodní den žen, který se každoročně slaví 8. března. V tomto případě se ale jedná o svátek oficiálně ustanovený Organizací spojených národů, který se na našem území zařadil mezi významné dny. Lidé si v danou dobu připomínají boj za ženská práva, rovnoprávnost, odstranění diskriminace a lepší pracovní podmínky pro ženy. Také je ale oslavou ženských úspěchů bez ohledu na kulturní, etnické, národnostní, jazykové, politické a ekonomické rozdíly.

Kdy je Mezinárodní den mužů 2024?

Mezinárodní den mužů každoročně připadá na stejné datum, které vybral profesor Jerome Teelucksingh, jenž se o popularizaci daného svátku zasloužil. Šlo o den narozenin jeho otce, ale také o den, kdy fotbalový tým Trinidadu a Tobaga usiloval o kvalifikaci na světový šampionát, což mezi lidmi nastolilo jednotu bez ohledu na jejich rozdíly.

Proč se slaví Mezinárodní den mužů?

Během tohoto významného dne si připomínáme mužské úspěchy v různých oblastech, oslavujeme život a skutky mužů i chlapců a vzdáváme hold jejich přínosu společnosti, komunitě, rodině, manželství, ale i péči o děti. Kromě toho jde o podporu mužských vzorů a důležité je i rozšiřování povědomí o mužských problémech a zdraví.

Kdo položil základy Dne mužů?

Ačkoliv se první pokusy o zavedení Mezinárodního dne mužů objevily už v 60. letech 20. století, první skutečná oslava se konala 8. února 1992. Pořádal ji právník a profesor Thomas Oaster z Kansasu, který se snažil hájit mužská práva a poukázat na to, jak je postavení mužů ve společnosti významné, ačkoliv se nemusí jednat zrovna o několikanásobné otce. Na to pak navázaly oslavy v roce 1999.

Čím obdarovat pány během Dne mužů?

Možnosti jsou nepřeberné a samozřejmě záleží na tom, zda chcete něčím potěšit partnera, tatínka, dědečka, bratra nebo třeba kamaráda. Mezi oblíbené věci patří třeba kvalitní alkohol, doutníky, společná večeře, pozvánka do baru, nová peněženka, manžetové knoflíčky či poukaz do barber shopu. Kromě toho můžete investovat i do zážitků, jako je tandemový seskok padákem či flyboarding.