Den Díkuvzdání 2024: Kdy je a jak se slaví Thanksgiving Day?

Pečený krocan s nádivkou, sladké brambory, brusinková omáčka a dýňový koláč – to jsou dobroty, které si Američané tradičně spojují s oslavou Dne díkůvzdání. Tento svátek přitom představuje skvělou příležitost, kdy se u stolu sejde celá rodina, aby vzdala díky za to dobré, co jim život přinesl. Prozradíme, jaké má Den díkůvzdání datum a jaké tradice se s tímto svátkem pojí.

Co je to Den díkůvzdání?

Den díkůvzdání patří mezi nejoblíbenější severoamerické svátky. Historicky jde o náboženské oslavy, které se pojí s časem dožínek, kdy lidé vzdávali díky Bohu za úrodu. V současné době však Thanksgiving Day, jak se řekne Den díkůvzdání anglicky, běžně slaví také osoby bez vyznání (ateisté). Patří mezi státní svátky USA i kanadské státní svátky, ale slaví se i v Grenadě, v Libérii či na Svaté Lucii.

Den díkůvzdání: Kdy se slaví?

Ačkoliv si mnozí lidé myslí, že jde o jedno pevně stanovené datum, není tomu tak. Ve skutečnosti se na různých místech slaví v různé dny. Například Den díkůvzdání v Americe (USA) připadá konkrétně na čtvrtý čtvrtek v listopadu. To znamená, že v roce 2024 se slaví 28. listopadu. V Kanadě pak jeho oslavy vychází na druhé pondělí v říjnu, letos tedy 14. října. Den díkůvzdání 2025 pak bude 27. listopadu v USA a 13. října v Kanadě.

Den díkůvzdání historie

Slavnosti, rituály a modlitby, které po sklizni slouží jako poděkování za bohatou úrodu, jsou typické pro všechny kultury a všechna náboženství. Původ dnešních oslav Dne díkůvzdání lze přitom vysledovat až k anglickým zvykům, které pocházejí z dob protestantské reformace za vlády Jindřicha VIII. V tuto dobu byly dny díkůvzdání reakcí na různé úspěchy, které byly vnímány jako požehnání od Boha.

Za první americký Den díkůvzdání dnes obecně považujeme třídenní dožínkovou slavnost, kterou uspořádali Otcové poutníci roku 1621. Ti připluli do Ameriky z Anglie o rok dříve na lodi Mayflower, protože se zde chtěli usadit a začít nový život. Založili zde proto kolonii, kterou pojmenovali Plymouth. Dnes je toto místo součástí státu Massachusetts.

Otcové poutníci (Pilgrim Fathers) ovšem připluli těsně před zimou, bohužel s sebou neměli dostatek potravin a na to, aby zaseli, již bylo pozdě. Polovina lidí z kolonie proto během první zimy zemřela. Na jaře však narazili na indiány z kmene Wampanoag, kteří je naučili, jak pěstovat plodiny, pomohli jim osvojit si lov zvěře či rybolov a ukázali jim, jak připravit kukuřici, tykve nebo brusinky.

Na podzim roku 1621 díky tomu osadníci sklidili bohatou úrodu, z čehož měli velkou radost. Pozvali proto své dobrodince z kmene Wampanoag na hostinu, kde podávali divoké krocany, kachny, husy, ryby a korýše, což doplnili také o pokrmy z obilí a zeleniny nebo o sušené ovoce. Náčelník Massasoit jim pak za doprovodu svého kmene přinesl srnčí maso.

Více než dvě století slavily různé americké státy Den díkůvzdání každý po svém (tedy i v různou dobu). V roce 1827 pak zahájila spisovatelka Sarah Josepha Hale kampaň za to, aby se tento den stal národním svátkem. Publikovala na toto téma řadu článků a posílala dopisy guvernérům, senátorům i prezidentům. Roku 1863 ji Abraham Lincoln vyslyšel a prohlásil Den díkůvzdání státním svátkem. Také určil, že se na území Spojených států bude slavit vždy poslední čtvrtek v měsíci listopadu.

V roce 1939 se prezident Franklin D. Roosevelt pokusil posunout oslavy Dne díkůvzdání tak, aby se slavil o týden dříve, což by z jeho pohledu pomohlo zvýšit maloobchodní tržby během posledních let Velké hospodářské krize. To se však setkalo s posměchem a někteří začali svátek označovat jako „Franksgiving“. Roku 1941 proto bylo ustanoveno, že se tento svátek bude každoročně slavit během čtvrtého listopadového čtvrtku (nejde tedy vždy o poslední čtvrtek v listopadu).

Jak slaví Den díkůvzdání USA?

Den díkůvzdání slaví v současné době všechny federální státy. Pro Američany je tento svátek především skvělou příležitostí pro rodinná setkání, kdy se konečně sejdou všichni příbuzní, ať už bydlí nedaleko, nebo se přestěhovali přes půl kontinentu. Jedná se o nejrušnější cestovní období celého roku, protože se blízcí snaží být pohromadě a užít si čas se svou rodinou.

Oslavy dohromady trvají zhruba 3 až 4 dny, kdy se příbuzní společně veselí a podnikají spolu různé aktivity. Chybět nemůže například sledování televizního přenosu slavnostního průvodu před obchodním domem Macy´s v New Yorku, který je plný alegorických vozů a bizarních kostýmů, ale i sledování oblíbených zápasů amerického fotbalu nebo speciálních svátečních programů.

Konkrétně na Den díkůvzdání pak lidé nechodí do práce, připravují štědré pohoštění a scházejí se společně u stolu. Ještě než se však pustí do jídla, obvykle odříkají modlitbu, poděkují za to, že se všichni sešli, nebo vyjádří vděčnost za svou svobodu. Slavnostní pokrmy na Den díkůvzdání pak dostávají také studenti, kteří zůstali na kolejích, nebo vojáci nasazení v zahraničí.

Spousta lidí se na Den díkůvzdání podílí na dobročinnosti. Někteří připravují a rozdávají jídlo osobám bez domova nebo pomáhají ve skladech potravin, zatímco další doručují nákupy pojízdným kuchyním, církvím a jiným charitativním skupinám či organizacím. Kromě toho mnozí lidé věnují příspěvky veřejným jídelnám a obdarovávají potřebné.

Jakmile skončí Den díkůvzdání, následuje Černý pátek (Black Friday), což je prodejní akce, kdy se otevírá vánoční sezóna a slevy dosahují až 70 %. Lidé se na tuto událost často připravují dopředu, přičemž obchody mívají v tento den otevřeno již po půlnoci a typicky zaznamenají nejvyšší tržby za celý rok. Přestože nejde o žádný státní svátek, 75 % zaměstnanců si bere na Black Friday volno.

Den díkůvzdání jídlo

Jaké menu na Den díkůvzdání lidé tradičně připravují? Na slavnostní tabuli rozhodně nesmí chybět pečený krocan s nádivkou, sladkými bramborami a brusinkovou omáčkou, ale také dýňový koláč. Vzhledem k rostoucí rozmanitosti ve Spojených státech se ovšem postupně mění i pokrmy, které lidé v tento den konzumují. Často se tak přidávají také tamales, tabbouleh, kuskus nebo kysané zelí.

Krocan na díkůvzdání mívá typicky více než 7 kilogramů, aby se z něj najedla celá rodina, a recepty na nádivku se předávají z generace na generaci. Porcování pak probíhá přímo na svátečním stole před zraky celé rodiny a na starosti ho má obvykle nejdůležitější člen rodiny nebo osoba, u které se svátky slaví. Někteří lidé pak místo brusinkové omáčky volí hnědou masovou omáčku (gravy).

Pokud jde o to, jaké jsou na Den díkůvzdání tradice, také slavnostní večeře se pojí s jednou událostí, která nemůže během daného svátku chybět. Americký prezident každoročně ušetří jednoho nebo dva krocany, kteří pak v klidu dožijí na farmě. Jedná se ovšem pouze o symbolické gesto, jelikož se touto dobou obvykle sní kolem 280 milionů krocanů.

Den díkůvzdání a domorodí obyvatelé

Přemýšlíte, jak se dívají na Den díkůvzdání indiáni? Zejména původní obyvatelé často vnímají Den díkůvzdání jako „národní den smutku“. Pro ně se totiž jedná o připomínku bezpráví, krveprolití a násilí, k němuž po roce 1621 dlouhá léta docházelo mezi domorodci a nově příchozími kolonizátory z Evropy. Mnozí se proto snaží ukázat i svůj pohled na počátky tradičního amerického svátku a odbourávat stereotypy.

Jak slaví Den díkůvzdání Kanada?

Kanaďané slaví svátek, který se anglicky označuje jako Thanksgiving a francouzsky jako Action de grâce, podobně jako Američané. Scházejí se v rodinném nebo přátelském kruhu při tradiční hostině, kde rozhodně nemůže chybět dozlatova upečený, nadívaný krocan, šťouchané či zapečené brambory, brusinky a dýňový koláč.

Na rozdíl od Spojených států ovšem na kanadském území lidé slaví Den díkůvzdání již druhé pondělí v říjnu. Připomínají si přitom cestu Martina Frobishera roku 1578, který vyplul z Anglie a hledal Severozápadní průjezd spojující Atlantský oceán a Tichý oceán. Tou dobou podle některých historiků došlo právě k první oslavě Dne díkůvzdání.

Slavnosti spojené s kanadským Dnem díkůvzdání většinou trvají celé tři dny, které obyvatelé využívají k rekreaci, sportování, kulturnímu vyžití, turistice, rybaření nebo třeba k odpočinku. Jedná se totiž obvykle o jeden z posledních podzimních víkendů, kdy bývá venku ještě poměrně hezké počasí.

Den díkůvzdání v ČR

Jak se slaví Den díkůvzdání na českém území? U nás si tento svátek připomínají všichni lidé původem z USA nebo z Kanady, například zaměstnanci ambasád, ale i další přistěhovalci. To pak platí také pro zbytek světa. Čeští občané se ovšem k oslavám Dne díkůvzdání obvykle nepřidávají.

Kdy se slaví Den díkůvzdání?

Den díkůvzdání (anglicky Thanksgiving Day) je jedním z nejoblíbenějších severoamerických svátků. Na území Spojených států se slaví během čtvrtého listopadového čtvrtku a nejedná se tedy o žádné pevně stanovené datum. V Kanadě pak jeho oslavy připadají na druhé říjnové pondělí. Kromě toho se slaví i v Libérii, Grenadě a na Svaté Lucii.

Proč se slaví Den díkůvzdání?

Dnes si lidé tento svátek obecně spojují s třídenní dožínkovou slavností, kterou uspořádali Otcové poutníci v roce 1621 v kolonii známé jako Plymouth. Když do Ameriky připluli, neměli dost zásob a nebyl již čas, aby zaseli, takže polovina lidí v zimě zemřela. Na jaře se ovšem seznámili s indiány, kteří je naučili, jak pěstovat plodiny a lovit zvěř. S těmi pak svou úrodu oslavili bohatou hostinou.

Jaká je na Den díkůvzdání večeře?

Ve Spojených státech i v Kanadě vypadá slavnostní večeře na Den díkůvzdání velice podobně. Skládá se typicky z pečeného krocana s nádivkou, kterého doplňují sladké brambory, brusinková nebo hnědá masová omáčka a jako dezert dýňový koláč. V dnešní době se ovšem toto jídlo často obměňuje, takže se můžete setkat i s jinými pokrmy.

Jak se slaví Den díkůvzdání v Kanadě?

Kanaďané stejně jako Američané oslavují tento svátek v rodinném nebo přátelském kruhu. Lidé se scházejí, aby si mohli užít společný čas se svými blízkými a poděkovali za vše, čeho se jim dostalo. Kromě toho využívají tuto slavnost také jako příležitost k turistice, rekreaci, kulturnímu vyžití, sportování nebo třeba rybaření.