Dálniční známka Slovinsko 2024: Kde koupit nejlevněji?

Chystáte se na dovolenou do Slovinska nebo budete touto zemí projíždět dále do vaší finální destinace? V tom případě si budete muset pořídit dálniční známku, kterou musí mít všechna vozidla putující po slovinských dálnicích. Prozradíme, kde se dá koupit slovinská dálniční známka, jaká je cena slovinské dálniční známky 2024 a jakou má slovinská dálniční známka platnost.

Jak se platí dálnice ve Slovinsku?

Slovinské dálnice dnes dohromady měří více než 600 kilometrů. Vzhledem k velikosti země se jedná o poměrně hustou síť, která kromě dálnic zahrnuje také rychlostní silnice. V současné době jsou veškeré slovinské dálnice zpoplatněné již od hranic. Existují pouze drobné výjimky, jako je úsek mezi Izolou a Koperem, což jsou města, která mezi sebou nemají jiné kvalitní spojení.

Dálniční úseky ve Slovinsku:

  • dálnice A1 (245 km): Rakousko – Šentilj – Maribor – Cejle – Lublaň – Postojna – Koper,
  • dálnice A2 (176 km): Rakousko – Tunel Karavanky – Kranj – Lublaň – Novo Mesto – Brežice – Obrežje,
  • dálnice A3 (12 km): Divača (A1) – Fernetiči – Itálie,
  • dálnice A4 (34 km): Slivnica (A1) – Hajdina – Draženci – Gruškovje – Chorvatsko,
  • dálnice A5 (80 km): Dragučova (A1) – Vučja vas – Beltinci – Murska Sobota – Maďarsko.

Slovinská dálniční známka 2024

Ačkoliv si lidé v minulosti museli na skla automobilů lepit klasické viněty, dnes je tomu už samozřejmě jinak. Podobně jako většina evropských států totiž i Slovinsko zrušilo papírové nálepky a od roku 2022 je tedy dostupná už pouze elektronická slovinská dálniční známka. Ta je vázaná na registrační značku vozidla, kterou je nutné při nákupu známky uvést, a je tedy nepřenosná.

Slovinskou dálniční známku musí mít při průjezdu tamějšími dálnicemi všechna vozidla s hmotností do 3,5 tuny. Patří sem přitom hned několik kategorií vozidel, které vypadají následovně:

  • Mýtná třída 1 – do první skupiny řadíme jednostopá motorová vozidla, která mají rozchod menší než 50 cm. Jedná se tedy o motocykly.
  • Mýtná třída 2A – do druhé kategorie spadají vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3500 kilogramů a výškou nad první nápravou do 1,3 metru. Sem lze zařadit většinu osobních automobilů, MPV, SUV a pick-upů nebo terénních vozidel.
  • Mýtná třída 2B – třetí skupina zahrnuje vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3500 kilogramů a výškou nad první nápravou přesahující 1,3 metru. Jedná se především o dodávky, lehká dodávková vozidla, tranzity a další užitkové vozy.

Pokud si nejste jistí, do které mýtné třídy se vaše vozidlo řadí a jaká slovinská elektronická dálniční známka pro vás bude ta pravá, stačí zavítat na internetové stránky evinjeta.dars.si/cs. Tam najdete nástroj pro určení mýtné třídy, kam stačí zadat značku a model vašeho vozidla. Pokud váš vůz v seznamu nenajdete, automaticky patří do skupiny 2A.

Nákup slovinské dálniční známky dává člověku možnost používat veškeré dálnice a rychlostní silnice ve Slovinsku po dobu platnosti e-známky (existuje přitom hned několik kategorií známek, z nichž si můžete vybrat). Vozidla těžší než 3,5 tuny jsou od této povinnosti osvobozena, jelikož platí elektronické mýtné, jehož výše se určuje podle toho, jakou vzdálenost člověk ujede.

Platnost slovinské dálniční známky

Dálniční známky ve Slovinsku se vydávají v několika různých provedeních. Pokud vlastníte vozidlo spadající do mýtné třídy 2A nebo 2B, můžete si koupit e-známku na 7 dnů, 1 měsíc nebo 1 rok. Výjimku představují vozidla z mýtné třídy 1, pro která může mít online slovinská dálniční známka platnost 7 dnů, 6 měsíců nebo 1 rok. Konkrétně tedy existují následující varianty e-známek:

  • Týdenní slovinská dálniční známka – tento typ e-známky platí sedm po sobě jdoucích dnů od počátečního data platnosti, které si kupující stanoví (den nákupu či datum, které je na e-známce označeno). Pokud chcete, aby týdenní dálniční známka začala platit 1. července 2024, můžete ji používat až do půlnoci 7. července 2024.
  • Měsíční slovinská dálniční známka – daná varianta platí ode dne stanoveného kupujícím (den nákupu či vybrané datum) do konce stejného dne následujícího měsíce. Pokud takový den v daném měsíci není, dálniční známka bude platit do posledního dne tohoto následujícího měsíce. Zakoupíte-li měsíční e-známku od 10. července 2024, bude tedy platit do 10. srpna 2024 včetně. Jestliže začne platit od 31. srpna, její platnost vyprší již 30. září.
  • Půlroční e-známka (pouze pro první třídu mýtného) – tato pololetní slovinská dálniční známka platí ode dne stanoveného kupujícím do stejného dne o šest měsíců později, nebo případně do posledního dne daného měsíce. Pokud zadáte platnost od 15. května, můžete ji používat do 15. listopadu. Zvolíte-li jako začátek 31. května, platnost vyprší 30. listopadu. Tuto variantu slovinské dálniční známky ovšem mohou využívat pouze jednostopá motorová vozidla (motocykly).
  • Roční e-známka – jak už název této slovinské dálniční známky napovídá, platí od počátečního data stanového kupujícím do konce stejného dne následujícího roku. Pokud tedy začne platit 1. června 2024, budete moci používat slovinské dálnice až do 1. června 2025 včetně. Výjimkou jsou pouze přestupné roky, kdy platnost započne 29. února a v následujícím roce vyprší již 28. února.

Výhodou v tomto případě je skutečnost, že se všechny typy slovinských elektronických dálničních známek dají zakoupit s pozdějším datem zahájení platnosti. Pokud se vám to hodí, můžete začátek platnosti e-známky posunout maximálně o 30 dnů dopředu, což zahrnuje i den jejího nákupu.

Kolik stojí slovinská dálniční známka?

Pokud plánujete vyrazit na dovolenou do Slovinska nebo touto zemí chcete projet po cestě do jiné destinace, jistě vás zajímá, jakou má slovinská dálniční známka 2024 cenu. V tom případě mějte na paměti, že se finální částka vždy odvíjí od toho, do které kategorie vaše vozidlo patří a jak dlouho chcete, aby vaše dálniční známka platila.

Mýtná třída 1 (jednostopá vozidla):

  • sedmidenní e-známka – 8 EUR,
  • půlroční e-známka – 32 EUR,
  • roční e-známka – 58,70 EUR.

Mýtná třída 2A (vozidla do 3,5 tuny + do 1,3 metru nad první nápravou):

  • sedmidenní e-známka – 16 EUR,
  • měsíční e-známka – 32 EUR,
  • roční e-známka – 117,50 EUR.

Mýtná třída 2B (vozidla do 3,5 tuny + nad 1,3 metru nad první nápravou):

  • sedmidenní e-známka – 32 EUR,
  • měsíční e-známka – 64,10 EUR,
  • roční e-známka – 235 EUR.

Kde koupit slovinskou dálniční známku 2024?

Pokud si nevíte rady, kde a jak koupit slovinskou dálniční známku 2024, než se vydáte na cesty, nemusíte zoufat. V dnešní době je totiž koupě slovinské dálniční známky velice jednoduchá a dá se realizovat i z pohodlí domova. K tomu slouží oficiální web slovinského ředitelství silnic a dálnic evinjeta.dars.si, což je jediný portál, kde můžete slovinskou e-známku koupit za standardní cenu. Proto se raději vyhněte jakýmkoliv online překupníkům.

A jakým způsobem se tedy kupuje slovinská dálniční známka elektronicky? Nejprve je nutné na oficiálním webu vybrat správnou mýtnou třídu vozidla a typ e-známky, který si přejete zakoupit (roční, půlroční, měsíční, nebo sedmidenní). Poté budete muset vyplnit svůj e-mail, na nějž vám následně přijde potvrzovací zpráva s odkazem, jenž vám umožní pokračovat v nákupu.

Dále bude potřeba vyplnit registrační značku svého vozidla a zemi registrace. Nezapomeňte vše pečlivě zkontrolovat, protože pokud se registrační značka v systému nebude shodovat s tou na vozidle, dopustíte se při průjezdu slovinskými dálnicemi přestupku. Za ten vám pak může být uložena poměrně vysoká pokuta, přestože byla slovinská známka online zakoupena.

Jakmile zadáte zemi registrace a registrační značku vozidla, je nutné ještě vybrat, kdy má vaše e-známka vstoupit v platnost (může to být libovolné datum až 30 dní ode dne nákupu). Pak už jen zvolíte způsob platby (možností, jak zaplatit slovinskou dálniční známku, je několik) a zadáte požadované údaje. Potvrzení o zaplacení vám přijde na stejný e-mail, který jste uvedli na začátku.

Dobrou zprávou je, že slovinskou dálniční známku v elektronické podobě (dnes je to jediná možná varianta) lze zakoupit těsně před odjezdem, jelikož se na ni nevztahuje 14denní ochranná lhůta pro zrušení jako v Rakousku, kde je nutné provést nákup elektronické dálniční známky s 18denním předstihem (připočítávají se zde tři dny na doručení pošty).

Ačkoliv se dá koupit slovinská dálniční známka online, mnozí lidé preferují jiné varianty jejího nákupu. Prodej slovinské dálniční známky naštěstí stále realizují i některá tradiční obchodní místa, jako jsou benzinové pumpy, pošty nebo hraniční přechody. Kromě toho se dá slovinská dálniční známka koupit na pracovištích Ústředního automotoklubu (ÚAMK) a v některých provozovnách Autoklubu Bohemia Assistance (ABA).

Nejen, že byste si měli rozmyslet, kde koupit elektronickou dálniční známku Slovinsko, ale také byste vždy měli mít dobře naplánovanou svou trasu. Pokud totiž budete chtít projet tunelem Karavanky, který spojuje Slovinsko s Rakouskem, budete muset navíc zaplatit ještě jednorázové mýtné. Vlastníte-li vozidlo do 3,5 tuny, stačí uhradit poplatek 7,80 EUR přímo v mýtné bráně.

Pokuty na slovinských dálnicích

Placené dálnice ve Slovinsku lidé často využívají k přesunu do sousedního Chorvatska, které je oblíbenou destinací turistů z České republiky i dalších okolních států. Fungují tedy jako spojné trasy, zatímco Slovinsko samotné je spíše země tranzitní. To si samozřejmě Slovinci dobře uvědomují, a proto jsou jejich dálniční známky poměrně drahé a mají krátkou dobu platnosti.

Vzhledem k tomu, jak vysokou má slovinská dálniční známka cenu, se někteří pokoušejí objet slovinskou dálnici a najít alternativní trasu, čímž si ovšem mohou cestu výrazně prodloužit. Jiní pak na slovinské dálnice vyrážejí i bez platné e-známky, což je samozřejmě přísně zakázáno. Dálniční poplatky ve Slovinsku přitom není radno obcházet, protože jinak člověka čekají tučné pokuty.

Že na zpoplatněné komunikace nevjíždějí vozidla bez platných e-známek, kontroluje slovinská policie. Na používání dálničních známek ale dohlíží také Slovinská dálniční agentura (DARS) a Finanční správa Slovinské republiky. Kontroly se provádí pomocí kamerového systému, který se nachází na rampách vedoucích přes jednotlivé dálnice a rychlostní silnice.

Pokud pravidla porušíte a na slovinskou dálnici vyrazíte bez e-známky (nebo si zakoupíte špatný typ elektronické dálniční známky), může vás to vyjít poměrně draho. Pokuta se obvykle pohybuje od 300 do 800 EUR. Pozor si ovšem dávejte také na překročení povolené rychlosti, což by vás v závislosti na tom, o kolik kilometrů v hodině rychlost překročíte, mohlo stát 40 až 1500 EUR.

Kde se nachází placené dálnice ve Slovinsku?

Na území Slovinska najdeme pět různých dálnic, které dohromady měří více než 600 kilometrů. Valná většina těchto úseků (až na drobné výjimky) je přitom zpoplatněna. Patří sem dálnice A1 z Rakouska do města Koper, dálnice A2 z Rakouska do Obrežje, dálnice A3 z města Divača do Itálie, dálnice A4 z města Slivnica do Chorvatska a dálnice A5 z místa s názvem Dragučova do Maďarska.

Jaká je platnost slovinské dálniční známky?

Slovinskou dálniční známku dnes musí mít při průjezdu místními dálnicemi a rychlostními silnicemi všechna vozidla s hmotností do 3,5 tuny. Ta se dělí do tří kategorií, což je mýtná třída 1 (motocykly), mýtná třída 2A a mýtná třída 2B. Vozidla patřící do první skupiny si mohou koupit slovinskou dálniční známku na 7 dnů, 6 měsíců nebo 1 rok. Pro vozidla z kategorií 2A a 2B jsou k dispozici e-známky s platností na 7 dnů, 1 měsíc nebo 1 rok.

Kde koupit dálniční známku Slovinsko?

Dnes se dá elektronická slovinská dálniční známka koupit online, a to na oficiálním webu slovinského ředitelství silnic a dálnic, kde je nutné zvolit konkrétní typ e-známky, zadat svůj e-mail, registrační značku vozidla a zemi registrace a poté známku zaplatit. Kromě toho ji můžete koupit také na benzinových pumpách, poštách či hraničních přechodech a prodávají je i pracoviště ÚAMK či ABA.

Jaká je cena slovinské dálniční známky 2024?

Částka, kterou za slovinskou dálniční známku zaplatíte, se odvíjí od toho, do které mýtné třídy vaše vozidlo spadá a jaká by měla být platnost požadované e-známky. Jednostopá vozidla zaplatí za sedmidenní známku 8 EUR, za půlroční 32 EUR a za roční 58,70 EUR. U vozidel třídy 2A stojí sedmidenní známka 16 EUR, měsíční 32 EUR a roční 117,50 EUR. V případě vozidel třídy 2B je pak cena sedmidenní známky 32 EUR, měsíční 64,10 EUR a roční 235 EUR.