Dálniční známka Slovensko 2024: Kde koupit nejlevněji?

Pokud se chystáte vyrazit na Slovensko, jistě tušíte, že pro přepravu po dálnicích a rychlostních silnicích budete potřebovat dálniční známku. Ta je již několik let dostupná pouze v elektronické formě a má několik různých podob. Prozradíme, kde se dá slovenská dálniční známka koupit, jakou má slovenská dálniční známka 2024 cenu a jakou má slovenská dálniční známka platnost.

Slovenské dálnice

Celková délka slovenských dálnic a rychlostních silnic, které jsou dnes zpoplatněné, dosahuje více než 750 kilometrů, přičemž některé další úseky jsou momentálně ve výstavbě. Tuto síť, na níž funguje systém virtuálních dálničních známek (poplatky na slovenských dálnicích), pak spravuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS), což je jakási obdoba českého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zpoplatněné úseky dálnic a rychlostních silnic:

  • D1: Bratislava, Vajnory – Lietavská Lúčka (185 km),
  • D1: Dubná Skala – Turany (17 km),
  • D1: Ivachnová – Bidovce (186 km),
  • D2: Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač (55 km),
  • D2: Bratislava, Pečňa – Čunovo (15,8 km),
  • D3: Hručovské Podhradie – Žilina, Brodno (13 km),
  • D3: Čadca, Bukov – Skalité (21 km),
  • D4: Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce (2 km),
  • D4: Bratislava, Jarovce – Bratislava, Petržalka (2,2 km),
  • D4: Bratislava, Petržalka – Bratislava, Juh (4,3 km),
  • D4: Bratislava, Juh – Ivanka, Západ (15,1 km),
  • D4: Ivanka, Západ – Bratislava, Vajnory (2,5 km),
  • D4: Bratislava, Vajnory – Bratislava, Rača (1,6 km),
  • R1: Trnava – Banská Bystrica, Kremnička (158 km),
  • R1A: Nitra, Západ – Nitra, Kynek (2 km),
  • R2: Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom (5 km),
  • R2: Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum (3 km),
  • R2: Zvolen, Východ – Kriváň (18 km),
  • R2: Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce (13,3 km),
  • R4: Košice, Juh – Milhosť (14 km),
  • R6: Púchov, Juh – Dolné Kočkovce (1 km),
  • R7: Bratislava, Slovnaftská – Bratislava, Juh (6 km),
  • R7: Bratislava, Juh – Holice (25,2 km).

Slovenská dálniční známka 2024

Na rozdíl od našich končin, kde je elektronická dálniční známka dostupná teprve od 1. ledna 2021, bylo Slovensko v tomto ohledu o něco napřed. Elektronická slovenská dálniční známka se dá totiž zakoupit již od roku 2016, kdy nahradila klasické papírové kupony. Dnes si tedy už nemusíte nic lepit na čelní sklo automobilu a složitě přemýšlet, kam tato nálepka vlastně patří.

Slovenská elektronická dálniční známka je vázaná na SPZ konkrétního vozidla a je tedy nepřenositelná. Pokud chcete vyrazit na slovenské dálnice nebo zpoplatněné rychlostní silnice, budete muset registrovat své vozidlo do centrální evidence, která umožňuje nákup dálniční známky, kontrolu její platnosti nebo třeba opravu údajů na vaší dálniční známce.

Slovenskou dálniční známku musí mít při průjezdu tamějšími dálnicemi a rychlostními silnicemi všechna dvoustopá motorová vozidla do 3,5 tuny (včetně vozidel náležejících do kategorie M1 a N1). Svůj vlastní kupón ovšem musí mít také přípojná vozidla kategorie O1 a O2 (přívěsy), pokud celková hmotnost jízdní soupravy převyšuje 3,5 tuny.

Motocykly jsou na Slovensku od těchto poplatků osvobozeny, takže se jich povinnost zakoupení slovenské dálniční známky netýká. Také u vozidel s hmotností nad 3,5 tuny je slovenská známka zbytečná, protože musí platit mýtné pomocí systému emyto.sk. Každé takové vozidlo pak musí mít nainstalovanou palubní jednotku, kterou automaticky snímají mýtné brány. Od poplatků jsou ale v některých případech osvobozeny i další kategorie vozidel, kam patří například:

  • vozidla některých státních složek a institucí,
  • vozidla osob s průkazem ZTP či ZTP/P,
  • veterány s průkazem historického vozidla a speciální registrační značkou.

Platnost slovenské dálniční známky

Slovenská dálniční známka je vázaná na určité časové období a vůbec tedy nezáleží na tom, kolik kilometrů v daném čase ujedete nebo kolikrát se na dálnici či rychlostní silnici vydáte. Pokud vlastníte vozidlo s hmotností do 3,5 tuny, pořídit si můžete e-známku s platností na 10 dní, 30 dní, 365 dní nebo 1 rok. Konkrétně pak využití jednotlivých typů slovenské dálniční známky vypadá následovně:

  • Slovenská dálniční známka na 10 dní – jak už název napovídá, tento typ známky platí 10 kalendářních dnů, tedy první den platnosti plus devět dní, které následují. Zakoupíte-li e-známku s platností od 1. srpna 2024, bude platit do 10. srpna 2024 včetně.
  • Slovenská dálniční známka na 30 dní – tento typ dálniční známky platí přesně po dobu 30 dnů, tedy ode dne stanoveného kupujícím (den nákupu, nebo jiné vybrané datum) až do 30. dne včetně. Pokud si e-známku zakoupíte od 1. srpna 2024, bude platná do 30. srpna 2024.
  • Slovenská dálniční známka na 365 dní – daná varianta je platná přesně po dobu 365 dnů, a to od konkrétního zvoleného data, což může být den nákupu, ale i jiný termín, který si řidič vozidla zvolí, až do 365. dne včetně.
  • Slovenská dálniční známka na rok – poslední možností je zakoupení roční e-známky, která se od předchozí varianty v mnohém liší. Je totiž platná od 1. ledna příslušného kalendářního roku (nebo případně ode dne úhrady v příslušném kalendářním roce) až do 31. ledna následujícího kalendářního roku. To znamená, že na rozdíl od předchozí varianty může být její platnost delší než 365 dnů, a to konkrétně 1 rok a 1 měsíc.

Slovenské dálniční známky 2024, které jsou platné na 10, 30 nebo 365 dnů, je možné zakoupit i s pozdějším datem zahájení platnosti. Pokud tedy víte, že budete muset za nějakou dobu využít slovenské dálnice nebo rychlostní silnice, můžete si kupón pořídit s předstihem, abyste na něj nezapomněli, a zvolit konkrétní den, od kterého by měla být vaše e-známka platná. Nejpozději to však musí být den, kdy na slovenské zpoplatněné úseky vyrazíte.

Jestliže si plánujete na Slovensku užít silvestrovské a novoroční oslavy, nemusíte se bát, že by změna kalendářního roku platnost slovenské dálniční známky nějakým způsobem ovlivnila. Jestliže si během prosince zakoupíte e-známku platnou na 10 nebo na 30 dnů, bude samozřejmě fungovat i v lednu následujícího roku, tedy do ukončení její platnosti.

Kolik stojí slovenská dálniční známka?

Pokud plánujete dovolenou na Slovensku nebo se tam třeba chcete přestěhovat, jistě vás zajímá také to, jakou má slovenská dálniční známka cenu. Zde je přitom nutné soustředit se především na to, do jaké kategorie se vozidlo řadí (zda jeho hmotnost přesahuje, nebo nepřesahuje 3,5 tuny), a v případě přípojných vozidel pak na to, zda celková hmotnost jízdní soupravy přesáhne 3,5 tuny.

Cena slovenské dálniční známky 2024 – vozidla do 3,5 tuny:

  • 10denní e-známka – 12 EUR,
  • 30denní e-známka – 17 EUR,
  • 365denní e-známka – 60 EUR,
  • roční e-známka – 60 EUR.

Cena slovenské dálniční známky 2024 – přípojná vozidla:

  • 10denní e-známka – 12 EUR,
  • 30denní e-známka – 17 EUR,
  • 365denní e-známka – 60 EUR,
  • roční e-známka – 60 EUR.

Jestliže celková hmotnost jízdní soupravy, kterou tvoří vozidlo a přívěs, zůstane nižší než 3,5 tuny, není nutné kupovat zvlášť dvě slovenské dálniční známky. Samozřejmě se vám nevyhne koupě slovenské dálniční známky pro vozidlo pod 3,5 tuny, ale přívěs v tomto případě vlastní e-známku mít nemusí. Její cena pro vozidlo navíc zůstává stejná.

Kde koupit slovenskou dálniční známku 2024?

Přemýšlíte, kde se dá koupit slovenská dálniční známka a jak to vlastně funguje? Dnes jsou tyto kupony dostupné pouze v elektronické podobě, a dají se sehnat na několika různých místech. Nejjednodušší je ale rozhodně nákup slovenské dálniční známky přes internet, přičemž v současné době má slovenská dálniční známka oficiální web, což je eznamka.sk.

Na tomto internetovém portálu se dá slovenská dálniční známka koupit online, ale najdete zde i spoustu dalších užitečných informací a tipů. Kromě videonávodu, který vám prozradí, jak jednoduše uhradit slovenské dálniční poplatky, zde můžete zkontrolovat také platnost své dálniční známky nebo třeba změnit některé údaje na své e-známce.

Pokud jde o to, jak probíhá prodej slovenských dálničních známek na oficiálním webu, nejprve je nutné zvolit způsob úhrady (online platba, či platba převodem), poté typ známky (vozidlo, nebo přípojné vozidlo) a nakonec požadovanou platnost známky. Pak ještě budete muset zadat údaje o svém vozidle (evidenční číslo a zemi registrace), svou e-mailovou adresu a případně telefon.

Po vyřízení platby vám na zadanou emailovou adresu přijde PDF dokument, jehož obsah funguje jako doklad o nákupu slovenské dálniční známky. Toto potvrzení s sebou nemusíte nikam nosit, jelikož SPZ vozidla bude uložená v elektronické databázi. Pokud ovšem chcete mít jistotu, že při cestě na Slovensko vše proběhne v pořádku, můžete si PDF dokument třeba vytisknout.

Kromě toho je slovenská dálniční známka online dostupná také v mobilní aplikaci eznamka. K dalším místům, kde se dá koupit dálniční známka na Slovensko, se pak řadí samoobslužné automaty na bývalých hraničních přechodech, slovenské čerpací stanice, vybrané autoservisy a pošty. Daná místa nicméně musí být označena logem s nápisem eznamka.

Po zaplacení slovenské dálniční známky (na některých místech to lze provést i hotovostí) bude každému řidiči vystaven doklad, jenž slouží jako oficiální potvrzení o úhradě dálniční známky. Zároveň obsahuje údaje, které pomáhají identifikovat konkrétní vozidlo, ale také zakoupenou dálniční známku (najdete zde informace o zakoupené variantě a platnosti e-známky).

Jak kontrolují dálniční známky na Slovensku?

Ačkoliv je slovenská e-známka dobře dostupná a dá se v dnešní době sehnat na internetu i v mobilní aplikaci, stále se najdou lidé, kteří vyrážejí na placené úseky slovenských dálnic a rychlostních silnic bez ní. Právě z toho důvodu je nutné provádět kontrolu, jestli se řidiči nesnaží systém obejít a platba slovenské dálniční známky skutečně proběhla. Jinak totiž může člověk dostat tučnou pokutu.

Kontrola slovenských dálničních známek probíhá pomocí elektronického systému mýtných bran, které se nacházejí na dálnicích a rychlostních silnicích. Ty naskenují vaše vozidlo včetně jeho SPZ a poté vyhodnotí, zda máte dálniční známku zaplacenou, nebo nemáte. Pokud systém odhalí, že vám dálniční známka Slovenské republiky chybí, automaticky vystaví pokutu a odešle vám ji.

Kromě tohoto elektronického systému kontrolních bran a videozařízení umístěných na rampách přes dálnice a rychlostní silnice hlídají řidiče také speciální sledovací automobily, které jsou nasazené v terénu, a policie může provádět namátkové kontroly. Obecně se pak výše pokuty za jízdu bez dálniční známky na Slovensku může vyšplhat až na 500 EUR.

Jaké mají slovenské dálnice placené úseky?

Celková délka zpoplatněných úseků slovenských dálnic a rychlostních silnic činí více než 750 kilometrů. Patří sem například 185 km dlouhá část dálnice D1 z Bratislavy do Lietavské Lúčky, 186 km dlouhá část dálnice D1 z Ivachnové do Bidovce, 55 km dlouhá část dálnice D2 z obce Brodské do Bratislavy, 21 km dlouhá část dálnice D3 z Čadci do obce Skalité nebo 15 km dlouhá část dálnice D4 z Bratislavy do Ivanky.

Jak koupit slovenskou dálniční známku?

Slovenská dálniční známka se dnes dá pořídit především online na oficiálních stránkách eznamka.sk nebo také v mobilní aplikaci eznamka. Kromě toho ji můžete zakoupit také na dalších místech, kam patří například automaty na bývalých hraničních přechodech, slovenské čerpací stanice, vybrané autoservisy a pošty. Po zaplacení dálniční známky přitom každý řidič získá doklad, jenž slouží jako oficiální potvrzení o úhradě.

Jaká je cena slovenské dálniční známky 2024?

Kolik za slovenskou dálniční známku zaplatíte, záleží především na tom, jak dlouho potřebujete tamější dálnice a rychlostní silnice projíždět. Existuje například 10denní e-známka, která stojí 12 EUR, poté 30denní e-známka, která vás vyjde na 17 EUR, nebo 365denní e-známka, jejíž cena je 60 EUR. Kromě toho se dá koupit také roční e-známka, za kterou zaplatíte stejně jako v předchozím případě 60 EUR.

Jakou má slovenská dálniční známka platnost?

Chcete-li vyrazit na zpoplatněné slovenské dálnice a rychlostní silnice, můžete si vybrat z několika typů dálničních známek. Patří sem konkrétně 10denní dálniční známka, 30denní dálniční známka nebo 365denní dálniční známka, která platí ode dne nákupu přesně 365 dnů. Kromě toho existuje i roční dálniční známka, která platí od 1. ledna příslušného kalendářního roku (nebo ode dne úhrady) až do 31. ledna následujícího kalendářního roku.