DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2023: Platnost dálniční známky, cena a kde ji koupit!

Chystáte se na dovolenou, kterou strávíte objevováním nejkrásnějších českých památek a přírodních zajímavostí? Nebo snad plánujete navštívit své blízké, kteří žijí takzvaně přes půl republiky? V tom případě se vám bude hodit elektronická dálniční známka. Prozradíme, jak zjistit, kdy mi končí dálniční známka, jak probíhá ověření platnosti dálniční známky a jakou má dálniční známka 2023 cenu.

Elektronická dálniční známka 2023

Dříve si lidé na území České republiky kupovali dálniční známky pouze v papírové podobě a ty si poté lepili na čelní skla svých automobilů. To se ale změnilo 1. ledna 2021, kdy se čeští řidiči museli smířit s přechodem z papírových kuponů na elektronické dálniční známky. S tím přišla také změna platnosti kuponů, přestože jejich cena prozatím zůstala stejná.

Elektronická dálniční známka funguje na stejném principu jako papírový kupon, který si lidé pořizovali v minulosti. Jediným rozdílem je skutečnost, že odpadla povinnost mít známku fyzicky nalepenou na předním skle vašeho vozu. Že skutečně vlastníte platnou dálniční známku, je totiž dnes možné ověřit prostřednictvím speciálního softwaru, a to na základě snímání vaší SPZ.

Druhy dálničních známek

Momentálně u nás existují tři typy dálničních známek, které si člověk může pořídit. Sem patří roční dálniční známka, 30denní dálniční známka a 10denní dálniční známka. Kromě toho se spekuluje také o přidání jednodenní dálniční známky, ale v roce 2023 se bez ní budete muset ještě obejít.

Kde koupit dálniční známku?

Plánujete v budoucnu cestovat a rádi byste si zkrátili čas v autě tím, že budete využívat hlavně dálnice? V tom případě si budete muset samozřejmě pořídit elektronickou dálniční známku, což se dá v současné době provést hned několika způsoby, a to konkrétně na e-shopu, na některém z vybraných obchodních míst nebo také v samoobslužných kioscích.

Nejjednodušším způsobem, jak se dá česká dálniční známka 2023 sehnat, je nákup přes internet. Chcete-li koupit dálniční známku online, navštivte e-shop edalnice.cz, kde stačí vybrat požadovaný typ dálniční známky (tedy délku její platnosti) a zadat údaje o svém vozidle (SPZ a stát registrace). Pak už jen vyplníte počátek platnosti (datum, od kterého bude kupon platný) a dálniční známku zaplatíte.

Lidé se ale často ptají také na to, zda mohou koupit dálniční známku na benzínce nebo třeba na poště. Dobrou zprávou tedy je, že si k nákupu můžete vybrat jedno z obchodních míst, kterými jsou pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil. Tam pouze obsluze nadiktujete potřebné údaje, které jsou stejné jako v předchozím případě, a elektronickou dálniční známku zaplatíte.

Třetí variantou je potom nákup elektronické dálniční známky v samoobslužném kiosku. Ty se nachází hlavně v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněné úseky pozemních komunikací a dovolují provést pouze bezhotovostní úhradu. Pokud je chcete využít, zvolte jazyk, v němž chcete nákup provést, vyberte druh známky, zadejte SPZ a stát registrace a vyberte počátek platnosti dálniční známky. Pak už jen zaplaťte a můžete vyrazit.

Cena dálniční známky 2023

Systém elektronických dálničních známek, který funguje od 1. ledna 2021, se v letošním roce nijak nemění. I přes spekulace o zdražování pak zůstává stejná také jejich cena, což jistě mnohé potěší. Existuje zde ovšem rozdíl mezi poplatkem za standardní elektronický kupon a zvýhodněnou variantou pro vozidla na elektronický pohon (CNG či biometan).

TOP:   NEJLEPŠÍ PF 2024: Pošli originální Novoročenku!

Elektronická dálniční známka cena 2023:

  • roční dálniční známka 2023 – 1500 Kč,
  • 30denní dálniční známka 2023 – 440 Kč,
  • 10denní dálniční známka 2023 – 310 Kč.

Zvýhodněná cena (ekologický pohon):

  • roční dálniční známka – 750 Kč,
  • 30denní dálniční známka – 220 Kč,
  • 10denní dálniční známka – 155 Kč.

Kdy končí dálniční známka 2022?

Dříve si lidé dálniční známky pořizovali vždy na konkrétní kalendářní rok (konkrétně platila 14 měsíců) a nákup nové pak řešili na jeho konci nebo v lednu následujícího roku. To už ale v dnešní době neplatí. Dnes si totiž člověk může pořídit dálniční známku kdykoliv, přičemž roční známka pak platí celý jeden rok od vybraného data, tedy 365 dnů od počátku platnosti zakoupené dálniční známky.

To znamená, že pokud jste si koupili dálniční známku 1. června 2022, bude vám platit až do 31. května 2023. Další dobrou zprávou pro mnohé řidiče pak je skutečnost, že platnost elektronické dálniční známky nemusí začínat přímo v den jejího nákupu. Pokud z nějakého důvodu nakupujete dálniční známku předem, můžete si počátek její platnosti odložit až o tři měsíce.

Platnost dálniční známky 2023

Pokud se v duchu ptáte „jak zkontroluji platnost dálniční známky“, a bojíte se, že než zjistíte, do kdy platí dálniční známka 2022, váš kupon už bude neplatný, nemusíte nad tím už déle přemýšlet. Ve skutečnosti je tento krok totiž velice jednoduchý a ověření dálniční známky zvládnete během několika málo minut. Pojďme si tedy ve zkratce říct, jak ověřit platnost dálniční známky.

Stačí navštívit internetové stránky edalnice.cz, kam do kolonky Ověření platnosti zadáte SPZ vašeho vozidla a stát registrace vozidla. Pak už jen klikněte na tlačítko „Ověřit platnost“ a hned se dozvíte, jakou má vaše elektronická dálniční známka platnost. To se hodí, protože člověk může snadno zapomenout, kdy kupon pořídil, a to hlavně ve chvíli, kdy se rozhodl platnost o nějaký čas odložit.

Kromě toho si navíc můžete při pořizování dálniční známky v e-shopu zvolit možnost zaslání upozornění na uvedený e-mail, které vás upozorní na to, že se blíží konec platnosti vaší elektronické dálniční známky. To samé lze provést i v případě, kdy kupujete známku na fyzickém obchodním místě. Abyste si však dané upozornění mohli nastavit, budete potřebovat autorizační kód.

Kdo musí vlastnit dálniční známku?

Spoustu lidí zajímá, jak zjistit platnost dálniční známky nebo kolik tento kupon momentálně stojí, ale kromě toho je dobré vědět také to, kdo si vlastně musí elektronickou dálniční známku pořídit a komu tato povinnost nevzniká. Kupon je totiž dobré zakoupit teprve ve chvíli, kdy si ověříte, že je pro vás dálniční známka na rok 2023 skutečně nutná.

Pokud plánujete cestovat po dálnicích, do nákupu elektronické dálniční známky budete muset zainvestovat, pokud vlastníte motorové vozidlo nejméně se čtyřmi koly, jehož hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny. To platí také pro manipulační značky, které využívají autoservisy, dovozci aut nebo jejich prodejci místo klasické SPZ. Tato povinnost se naopak nevztahuje na přípojná vozidla a motocykly.

TOP:   NEJLEPŠÍ VÁNOČNÍ a NOVOROČNÍ PŘÁNÍ 2023

Kdo je momentálně osvobozen?

Zatímco některým vozidlům stačí zvýhodněná elektronická dálniční známka, jiná jsou dokonce od poplatků zcela osvobozena. Automaticky se to na našem území týká vozidel, která by se dala zařadit do některé z následujících kategorií:

  • historická vozidla se zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla,
  • vozidla na elektrickou energii, vodík či hybridní pohon a přidělenou speciální SPZ, která začíná písmeny EL,
  • vozidla přepravující držitele průkazu ZTP či ZTP/P, přičemž provozovatelem vozu musí být sám držitel průkazu nebo osoba jemu blízká,
  • vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí léčených pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Kromě toho pak některá vozidla registrovaná v České republice nemusí mít platnou dálniční známku v případě, že dojde k podání oznámení osvobození. Sem patří vozidla na elektrickou energii, vodík či hybridní pohon, která nedisponují speciální SPZ, nebo také vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud jsou využívána právě k přepravě těchto osob.

Jak probíhá kontrola?

Marně přemýšlíte, jak kontrolní orgány Policie ČR a Celní správy ČR poznají, zda skutečně máte platnou dálniční známku, když už se nic na čelní sklo vozidla nelepí? V tom případě pamatujte na to, že v dnešní době tyto orgány kontrolují platnost dálniční známky podle SPZ, a to přímo na zpoplatněném úseku dálnice.

Jak říká server edalnice, kontrola probíhá prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ, pomocí vzdáleného přístupu ke kontrolním branám nebo přímo na odpočívkách a parkovištích. Řidiči, který se na zpoplatněném úseku dálnice bude pohybovat bez platné dálniční známky, pak hrozí pokuta až 20 000 Kč.

Dálniční známka Česko 2023

V současné době se u nás prodává elektronická dálniční známka, takže není nutné mít na čelním skle fyzicky nalepený žádný papírový kupon. Dá se přitom pořídit na několika různých místech, kam patří především internetové stránky edalnice.cz, ale také různá obchodní místa (pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil) nebo samoobslužné kiosky umístěné hlavně v příhraničních oblastech.

Platba dálniční známky 2023

V letošním roce zůstává cena dálniční známky stejná jako v letech předchozích. Za standardní roční kupon zaplatíte 1500 korun, za 30denní verzi 440 korun a za 10denní variantu 310 korun. Existuje pak i zvýhodněná dálniční známka pro vozidla na elektronický pohon, kde jsou ceny jednotlivých verzí stanoveny na 750 korun, 220 korun a 155 korun.

Do kdy mi platí dálniční známka?

Platnost dálničních známek byla dříve stanovena na konkrétní kalendářní rok (dohromady ve skutečnosti 14 měsíců), ale dnes si ji můžete pořídit na jeden rok od vybraného data. Navíc se dá počátek platnosti odložit až o tři měsíce. Že je vaše elektronická dálniční známka skutečně platná, si pak ověříte podle své SPZ na serveru edalnice.cz v kolonce Ověření platnosti.

Dálniční známka ČR motocykl

Na území České republiky musí mít na zpoplatněných úsecích platnou elektronickou dálniční známku všechna motorová vozidla se čtyřmi koly, jejichž hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny. Motocykly a přípojná vozidla nicméně žádný poplatek hradit nemusí.