DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2024: Platnost dálniční známky, cena a kde ji koupit!

Chystáte se na dovolenou nebo plánujete navštívit své blízké, kteří žijí takzvaně přes půl republiky? V tom případě se vám bude hodit česká elektronická dálniční známka, kterou v roce 2024 čeká řada změn. Prozradíme, jak zjistit, kdy mi končí dálniční známka, jak probíhá ověření platnosti dálniční známky a jakou má dálniční známka 2024 cenu.

Elektronická dálniční známka 2024

Dříve si lidé na území České republiky kupovali dálniční známky pouze v papírové podobě a ty si poté lepili na čelní skla svých automobilů. To se ale změnilo 1. ledna 2021, kdy se čeští řidiči museli smířit s přechodem z papírových kuponů na elektronické dálniční známky. S tím přišla také změna platnosti kuponů, přestože jejich cena zůstala ještě nějakou dobu stejná.

Elektronická dálniční známka funguje na stejném principu jako papírový kupon, který si lidé pořizovali v minulosti. Jediným rozdílem je skutečnost, že odpadla povinnost mít známku fyzicky nalepenou na předním skle vašeho vozu. Že skutečně vlastníte platnou dálniční známku, je totiž dnes možné ověřit prostřednictvím speciálního softwaru, a to na základě snímání vaší SPZ.

Změny v roce 2024

Pokud jde o českou dálniční známku, na rok 2024 se chystá celá řada změn, o kterých je dobré vědět. V první řadě bude možné na našem území poprvé zakoupit jednodenní dálniční známku, která dříve lidem chyběla. Všechny druhy kuponů, které u nás existují, pak budete moci pořídit s 30denním předstihem, a to ve třech různých cenových pásmech (běžná cena, Eko cena 25 % a Eko cena 50 %).

Kromě toho pak dojde k napojení systému na Registr silničních vozidel, což například znamená, že při změně SPZ již nebudete muset podávat Avízo o změně SPZ. Vozidla s pohonem na elektrickou energii či vodík s registrací v České republice pak budou automaticky osvobozena od placení dálniční známky, zatímco vozidel s přidělenou speciální SPZ se již toto osvobození netýká (rozhodující bude hodnota emisí CO2).

Druhy dálničních známek

Do konce února se u nás dají zakoupit pouze tři typy dálničních známek. Sem patří roční dálniční známka, 30denní dálniční známka a 10denní dálniční známka. Kromě toho se od března 2024 nově přidá také 1denní dálniční známka. Ta bude platná vždy od půlnoci dne, na který si ji pořídíte.

Kde koupit dálniční známku?

Plánujete v budoucnu cestovat a rádi byste si zkrátili čas v autě tím, že budete využívat hlavně dálnice? V tom případě si budete muset samozřejmě pořídit elektronickou dálniční známku, což se dá v současné době provést hned několika způsoby, a to konkrétně na e-shopu, na některém z vybraných obchodních míst nebo také v samoobslužných kioscích.

Nejjednodušším způsobem, jak se dá česká dálniční známka 2024 sehnat, je nákup přes internet. Chcete-li koupit dálniční známku online, navštivte e-shop edalnice.cz, kde stačí vybrat požadovaný typ dálniční známky (tedy délku její platnosti) a zadat údaje o svém vozidle (SPZ a stát registrace). Pak už jen vyplníte počátek platnosti (datum, od kterého bude kupon platný) a dálniční známku zaplatíte.

Lidé se ale často ptají také na to, zda mohou koupit dálniční známku na benzínce nebo třeba na poště. Dobrou zprávou tedy je, že si k nákupu můžete vybrat jedno z obchodních míst, kterými jsou pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil. Tam pouze obsluze nadiktujete potřebné údaje, které jsou stejné jako v předchozím případě, a elektronickou dálniční známku zaplatíte.

Třetí variantou je potom nákup elektronické dálniční známky v samoobslužném kiosku. Ty se nachází hlavně v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněné úseky pozemních komunikací a dovolují provést pouze bezhotovostní úhradu. Pokud je chcete využít, zvolte jazyk, v němž chcete nákup provést, vyberte druh známky, zadejte SPZ a stát registrace a vyberte počátek platnosti dálniční známky. Pak už jen zaplaťte a můžete vyrazit.

Cena dálniční známky 2024

Systém elektronických dálničních známek v roce 2024 prochází několika výraznými změnami. V březnu se přidá nová jednodenní dálniční známka a také dochází ke zdražení. Na rozdíl od předchozích let, kdy existovala dvě různá cenová pásma (standardní elektronický kupon a zvýhodněná varianta pro vozidla na elektronický pohon), budou od března dálniční známky dostupné ve třech různých variantách.

TOP:   AUTOŠKOLA a ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY - často kladené otázky

V minulosti byly od poplatků osvobozeny elektromobily, hybridy a vozidla na vodíkový pohon, u nichž emise CO2 činily nejvýše 50 g/km. V roce 2024 to ale bude trochu jinak. Elektromobily stále budou mít výjimku, ale vozidla s pohonem Plug-in hybrid (emise CO2 do 50 g/km) budou nově hradit Eko cenu 25 % a pro vozidla poháněná zemním plynem či biometanem bude platit Eko cena 50 %.

Elektronická dálniční známka cena 2023 (do února 2024):

 • roční dálniční známka – 1500 Kč (zvýhodněná varianta 750 Kč),
 • 30denní dálniční známka – 440 Kč (zvýhodněná varianta 220 Kč),
 • 10denní dálniční známka – 310 Kč (zvýhodněná varianta 155 Kč).

Cena dálniční známky 2024 (od března 2024):

 • roční dálniční známka 2024 – 2300 Kč,
 • 30denní dálniční známka 2024 – 430 Kč,
 • 10denní dálniční známka 2024 – 270 Kč,
 • 1denní dálniční známka 2024 – 200 Kč.

Cena pro vozidla na zemní plyn či biometan:

 • roční dálniční známka 2024 – 1150 Kč,
 • 30denní dálniční známka 2024 – 210 Kč,
 • 10denní dálniční známka 2024 – 130 Kč,
 • 1denní dálniční známka 2024 – 100 Kč.

Cena pro hybridy s emisemi CO2 do 50 g/km:

 • roční dálniční známka 2024 – 570 Kč,
 • 30denní dálniční známka 2024 – 100 Kč,
 • 10denní dálniční známka 2024 – 60 Kč,
 • 1denní dálniční známka 2024 – 50 Kč.

Kdy končí dálniční známka 2023?

Dříve si lidé dálniční známky pořizovali vždy na konkrétní kalendářní rok (konkrétně platila 14 měsíců) a nákup nové pak řešili na jeho konci nebo v lednu následujícího roku. To už ale v dnešní době neplatí. Dnes si totiž člověk může pořídit dálniční známku kdykoliv, přičemž roční známka pak platí celý jeden rok od vybraného data, tedy 365 dnů od počátku platnosti zakoupené dálniční známky.

To znamená, že pokud jste si koupili dálniční známku 1. června 2023, bude vám platit až do 31. května 2024. Další dobrou zprávou pro mnohé řidiče pak je skutečnost, že platnost elektronické dálniční známky nemusí začínat přímo v den jejího nákupu. Pokud z nějakého důvodu nakupujete dálniční známku předem, můžete si počátek její platnosti odložit až o 30 dnů (dříve až 90 dnů).

Platnost dálniční známky 2024

Pokud se v duchu ptáte „jak zkontroluji platnost dálniční známky“, a bojíte se, že než zjistíte, do kdy platí dálniční známka 2023, váš kupon už bude neplatný, nemusíte nad tím už déle přemýšlet. Ve skutečnosti je tento krok totiž velice jednoduchý a ověření dálniční známky zvládnete během několika málo minut. Pojďme si tedy ve zkratce říct, jak ověřit platnost dálniční známky.

Stačí navštívit internetové stránky edalnice.cz, kam do kolonky Ověření platnosti zadáte SPZ vašeho vozidla a stát registrace vozidla. Pak už jen klikněte na tlačítko „Ověřit platnost“ a hned se dozvíte, jakou má vaše elektronická dálniční známka platnost. To se hodí, protože člověk může snadno zapomenout, kdy kupon pořídil, a to hlavně ve chvíli, kdy se rozhodl platnost o nějaký čas odložit.

Kromě toho si navíc můžete při pořizování dálniční známky v e-shopu zvolit možnost zaslání upozornění na uvedený e-mail, které vás upozorní na to, že se blíží konec platnosti vaší elektronické dálniční známky. To samé lze provést i v případě, kdy kupujete známku na fyzickém obchodním místě. Abyste si však dané upozornění mohli nastavit, budete potřebovat autorizační kód.

Kdo musí vlastnit dálniční známku?

Spoustu lidí zajímá, jak zjistit platnost dálniční známky nebo kolik tento kupon momentálně stojí, ale kromě toho je dobré vědět také to, kdo si vlastně musí elektronickou dálniční známku pořídit a komu tato povinnost nevzniká. Kupon je totiž dobré zakoupit teprve ve chvíli, kdy si ověříte, že je pro vás dálniční známka na rok 2024 skutečně nutná.

TOP:   ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY: Jaké existují SKUPINY a DRUHY a co musím splňovat, abych je získal?

Pokud plánujete cestovat po dálnicích, do nákupu elektronické dálniční známky budete muset zainvestovat, pokud vlastníte motorové vozidlo nejméně se čtyřmi koly, jehož hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny. To platí také pro manipulační značky, které využívají autoservisy, dovozci aut nebo jejich prodejci místo klasické SPZ. Tato povinnost se naopak nevztahuje na přípojná vozidla a motocykly.

Kdo je momentálně osvobozen?

Zatímco některým vozidlům stačí zvýhodněná elektronická dálniční známka, jiná jsou dokonce od poplatků zcela osvobozena. Automaticky se to na našem území týká vozidel, která by se dala zařadit do některé z následujících kategorií:

 • historická vozidla se zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla,
 • vozidla na elektrickou energii (bezemisní vozidla na elektrický pohon),
 • vozidla přepravující držitele průkazu ZTP či ZTP/P, přičemž provozovatelem vozu musí být sám držitel průkazu nebo osoba jemu blízká,
 • vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí léčených pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

O osvobození mohou požádat také vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud jsou využívána právě k přepravě těchto osob.

Jak probíhá kontrola?

Marně přemýšlíte, jak kontrolní orgány Policie ČR a Celní správy ČR poznají, zda skutečně máte platnou dálniční známku, když už se nic na čelní sklo vozidla nelepí? V tom případě pamatujte na to, že v dnešní době tyto orgány kontrolují platnost dálniční známky podle SPZ, a to přímo na zpoplatněném úseku dálnice.

Jak říká server edalnice, kontrola probíhá prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ, pomocí vzdáleného přístupu ke kontrolním branám nebo přímo na odpočívkách a parkovištích. Řidiči, který se na zpoplatněném úseku dálnice bude pohybovat bez platné dálniční známky, pak hrozí pokuta až 20 000 Kč.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Dálniční známka Česko 2024

V současné době se u nás prodává elektronická dálniční známka, takže není nutné mít na čelním skle fyzicky nalepený žádný papírový kupon. Dá se přitom pořídit na několika různých místech, kam patří především internetové stránky edalnice.cz, ale také různá obchodní místa (pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil) nebo samoobslužné kiosky umístěné hlavně v příhraničních oblastech.

Platba dálniční známky 2024

Do konce února 2024 za standardní roční kupon zaplatíte 1500 korun, za 30denní verzi 440 korun a za 10denní variantu 310 korun. Od března 2024 dojde ke zdražení a standardní roční dálniční známka vás vyjde na 2300 Kč, 30denní na 430 Kč a 10denní na 270 Kč. Kromě toho bude možné pořídit 1denní kupon za 200 Kč. Eko cena 25 % přitom platí pro hybridy s emisemi CO2 do 50 g/km a Eko cena 50 % pro vozidla na zemní plyn či biometan.

Do kdy mi platí dálniční známka?

Platnost dálničních známek byla dříve stanovena na konkrétní kalendářní rok (dohromady ve skutečnosti 14 měsíců), ale dnes si ji můžete pořídit na jeden rok od vybraného data. Navíc se dá počátek platnosti v roce 2024 odložit až o 30 dnů. Že je vaše elektronická dálniční známka skutečně platná, si pak ověříte podle své SPZ na serveru edalnice.cz v kolonce Ověření platnosti.

Dálniční známka ČR motocykl

Na území České republiky musí mít na zpoplatněných úsecích platnou elektronickou dálniční známku všechna motorová vozidla se čtyřmi koly, jejichž hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny. Motocykly a přípojná vozidla nicméně žádný poplatek hradit nemusí.