Čím nahradit máslo?

Ačkoliv máslo v kuchyni patří mezi základní suroviny, bez kterých si spousta lidí nedovede svůj život představit, jeho cena neustále stoupá. Možná proto přemýšlíte, jestli neexistuje nějaká jiná alternativa, s jejíž pomocí by se daly připravit stejné recepty, ale za méně peněz. Poradíme, co používat místo másla, čím nahradit máslo v těstě a jak nahradit máslo olejem.

Čím nahradit máslo v receptu?

Máslo je pro mnohé z nás nepostradatelné hlavně během přípravy sladkých krémů, při pečení cukroví nebo ve chvíli, kdy se chystáme vytvořit nějaký zajímavý dezert. Zatímco u některých receptů je možné tuto surovinu nahradit, jinde představuje hlavní ingredienci, bez které by to zkrátka nebylo ono. Sem patří třeba máslové sušenky nebo listové těsto.

Co se týče složení, máslo musí být tvořeno z 80–90 % mléčného tuku, přičemž dále obsahuje vodu a mléčnou sušinu. Když se spojí s cukrem, vznikne provzdušněná směs, díky které pak bude mít výsledný moučník tu správnou chuť a texturu. Jelikož se ale jedná o živočišný tuk, podíl cholesterolu, kalorií a nasycených mastných kyselin je zde celkem vysoký.

Důvodů, proč někdo nechce nebo nemůže v kuchyni používat máslo, je celá řada. Někteří lidé odmítají za tuto surovinu utrácet zbytečné peníze a raději sáhnou po jiných výrobcích. Další nemohou máslo používat kvůli svým zdravotním omezením, a to například z důvodu laktózové intolerance či alergie na mléko. Pro jiné pak může být daná ingredience příliš tučná. No a samozřejmě se může stát i to, že chcete rychle něco upéct, ale máslo zkrátka nemáte k dispozici.

Ať je to, jak chce, jistě přemýšlíte, čím nahradit máslo při pečení a vaření, abyste dosáhli stejného, nebo alespoň hodně podobného výsledku. Dobrou zprávou je, že spoustu pokrmů si s trochou kreativity můžete připravit i bez másla. Dostupné jsou přitom levnější suroviny, ale také ingredience shodné ceny, které jsou oblíbené, protože přináší spoustu zdravotních benefitů.

Rostlinný olej

Pokud marně přemýšlíte, čím nahradit máslo v pečení, skvělou alternativou bude slunečnicový nebo řepkový olej. Tyto ingredience nemají výraznou chuť a navíc neobsahují mléko, takže je mohou použít také osoby, které jsou alergické, nebo je trápí laktózová intolerance. Použít se navíc dají v teplé i studené kuchyni, takže máslo zastoupí při pečení, v omáčkách i v bramborové kaši.

V jednotlivých receptech můžete nahradit 1 díl rozpuštěného másla 1 dílem oleje. Někdy se ovšem doporučuje tento poměr trochu pozměnit a raději množství oleje o něco snížit. Pokud to chcete vyzkoušet, olej by měl tvořit přibližně 3/4 předepsaného množství másla.

Další alternativou, která hravě zvládne nahradit máslo, je potom olivový olej. Ten je chuťově o něco výraznější než předchozí varianty, s čímž je nutné v kuchyni počítat. Nehodí se tedy pro přípravu jemných dezertů a sladkého pečiva, ale můžete ho použít při výrobě chleba, slaných koláčů nebo sušenek. Co se týče množství, na 100 gramů másla připadne 75 mililitrů olivového oleje.

Chystáte-li se na pečení sladkých muffinů, sušenek nebo třeba koláčů, možná se vám jako alternativa másla bude hodit také kokosový olej. Ten pomáhá udržet správnou strukturu těsta, ale zároveň má poměrně výraznou chuť. V menším množství to zase tak moc nepoznáte, ale v receptech, kam patří velké množství másla, může být tato ingredience hodně cítit. Obecně se přitom nahrazuje 1 díl másla 1 dílem kokosového oleje.

Margarín a směsný tuk

Zatímco někteří lidé nedají dopustit na klasické máslo, jiní preferují margarín, jelikož je levnější a lépe se roztírá. Tato ingredience se dnes vyrábí z rostlinných tuků, ale dříve k tomu byly využívány také ty živočišné (například sádlo nebo lůj). Mléčný tuk zde v tomto případě může tvořit maximálně 3 % celkového obsahu tuku. Ten se mnohdy pohybuje kolem 80–90 %, ale bývá to i méně. Proto je dobré sledovat konkrétní složení výrobku.

Máslo se sice při pečení hodí lépe, jelikož obsahuje poměrně velké množství mléčného tuku a dodá těstu jakousi nadýchanost, ale margaríny a rostlinné tuky jej dokáží poměrně dobře nahradit. Dají se použít třeba pro přípravu koláčů, sušenek nebo případně cukroví. Pokud jde o doporučené množství, většina lidí používá stejný podíl margarínu jako másla (místo 100 gramů másla tedy použijte 100 gramů margarínu).

Pro pečení se kromě toho hodí také směsné roztíratelné tuky, které spojují máslovou chuť a roztíratelnost margarínu. Jde tedy o alternativní možnost, čím nahradit máslo v cukroví a dalších dezertech. Můžete například nahradit máslo Herou, což je rostlinný tuk s máslovým aroma. Tato surovina je vhodná hlavně pro pečení, ale můžete ji přidat také do různých krémových náplní. Kromě toho se vám ovšem bude hodit i při vaření nebo třeba během dušení.

Sádlo

Surovinou, na kterou lidé v minulosti nedali dopustit, ale dnes již v kuchyních nebývá tak častá, je sádlo. To se skvěle hodí na smažení, ale zároveň může fungovat také jako levnější alternativa másla třeba v kynutých těstech a sušenkách. Kromě toho se pak přidává do cukroví, které je známé jako vánoční sádlovky. Výhodou je přitom také skutečnost, že neobsahuje laktózu.

Řecký jogurt

Pokud přemýšlíte, čím nahradit máslo při pečení, jistě vás potěší, že jako alternativu můžete použít také kvalitní řecký jogurt. Ten se hodí třeba do těsta na koláč, na bábovku, na závin nebo na sušenky, protože ho odlehčí a dodá mu také jakousi krémovou chuť. Navíc je trochu kyselý, což výsledný pokrm ozvláštní, takže si jistě pochutnáte.

Chcete-li v receptu nahradit máslo řeckým jogurtem, záleží na tom, kolik této ingredience potřebujete. Jestliže přidáváte méně než 200 gramů másla, nahraďte jej řeckým jogurtem v poměru 1:1. Pokud ovšem musíte použít větší množství másla než 200 gramů, doplňte stejné množství řeckého jogurtu o 1/4 hrnku mouky (nebo případně uberte 1/4 řeckého jogurtu), protože jinak bude dezert zbytečně mokrý.

Zralý banán

Když rozmačkáte dostatečně zralý banán a vytvoříte tak jakousi kašičku, může se jednat o zdravou a levnější alternativu másla. Připravované recepty budou díky této ingredienci o něco hutnější a získají banánovou příchuť, což ovšem může být třeba u muffinů nebo buchet na plech žádoucí. Skvělý je pak i banánový chlebíček.

Pokud jde o to, jakým způsobem nahradit máslo za zralý banán, poměr ingrediencí může být klidně stejný (tedy místo 100 gramů másla přidejte 100 gramů rozmačkaného banánu). Počítejte ale s tím, že banány bývají celkem hodně sladké, takže je možné během přípravy pokrmu klidně snížit množství přidávaného cukru.

Jablečné a dýňové pyré

Na rozdíl od zralých banánů, díky kterým bude těsto o něco hutnější, dokáže jablečné pyré výsledný pokrm částečně odlehčit. Jeho výhodou je také skutečnost, že neobsahuje laktózu ani žádné tuky. Bývá ovšem poměrně sladké, takže při pečení můžete ubrat množství potřebného cukru nebo použít neslazené jablečné pyré.

Co se týče dávkování, jablečné pyré může nahradit máslo v receptu klidně v poměru 1:1. Vždy ovšem vezměte v potaz, o jaké těsto se konkrétně jedná. Pokud bude moc tuhé, můžete trochu jablečného pyré přidat. Naopak, bude-li příliš řídké, raději ho nepoužívejte tolik. Také touto ingrediencí můžete nahradit pouze část másla, aby pokrm nebyl tak hutný.

Další variantou, jak nahradit máslo v připravovaných dezertech, je potom dýňové pyré. Jeho chuť je poměrně výrazná, a proto se hodí spíše do receptů, které pracují také s kakaem, čokoládou nebo některými druhy koření. Nemusíte ho navíc přidávat tolik, zcela postačí nahradit 1 díl másla 3/4 porcí dýňového pyré.

Avokádo

Tato surovina neobsahuje laktózu ani živočišné tuky, přičemž obsah cukrů je v tomto případě minimální. Vybírejte ideálně dokonale zralý kus, který se pak stane skvělou náhradou másla s krémovou texturou. Navíc má avokádo neutrální chuť, takže se nemusíte bát, že by přehlušilo ostatní suroviny.

Místo másla použijte stejné množství rozmačkané avokádové dužiny. Při pečení se ovšem doporučuje nastavit o něco nižší teplotu, než byste to udělali, kdybyste do připravovaného pokrmu přidali máslo, a raději o něco prodloužit dobu v troubě. Těsto totiž vlivem přítomného avokáda poměrně rychle hnědne.

Ořechové máslo

Někteří lidé pak jako náhražku másla preferují máslo ořechové, které obsahuje hodně bílkovin a tuků. Tato ingredience se dá využít především v receptech, kdy je nutné připravit hutnější těsto, tedy například během přípravy sušenek, brownies nebo různých tyčinek. Počítejte přitom s tím, že ořechy (arašídy, kešu, mandle) dodají vašemu pokrmu specifickou chuť.

Pokud přemýšlíte, v jakém poměru je možné ořechová másla do připravovaných receptů přidávat, doporučuje se zvolit variantu 1:1. Podle některých byste pak měli postupovat trochu jinak. Ještě než ořechovým máslem pokrm obohatíte, zkombinujte jej s olejem (například půl hrnečku ořechového másla a půl hrnečku kokosového oleje) a vše dobře promíchejte.

Čím nahradit máslo v krému?

Jestliže plánujete připravovat krém do nějakého dezertu, pravděpodobně vás okamžitě napadla klasická varianta, kdy se máslo smíchá s cukrem nebo i s pudinkem a dalšími ingrediencemi. Pokud nemáte máslo k dispozici nebo chcete vyzkoušet jiný typ krému, můžete místo toho vyšlehat šlehačku, přidat vaničkový tvaroh a osladit vše cukrem.

Čím nahradit máslo v drobence?

Alternativou másla v tomto případě může být třeba kokosový olej, s jehož pomoci bude drobenka více navoněná a získá i trochu jinou chuť. Dá se ovšem použít také sádlo, rostlinný tuk nebo rostlinný olej (slunečnicový, řepkový).

Čím nahradit máslo na chleba?

Nemáte-li k dispozici klasické máslo, nemusíte zoufat. Na chleba si totiž můžete namazat celou řadu jiných pochoutek. Češi milují například tradiční pomazánkové máslo, ale někteří si na chleba mažou také sádlo. Další alternativou pak mohou být různé pomazánky z tvarohu (například s pažitkou nebo s jarní cibulkou), arašídové máslo nebo třeba rozmačkané avokádo. Kromě toho můžete zkusit i margarín, tavený sýr či luštěninovou pomazánku.

Čím nahradit máslo v bramborové kaši?

V tomto případě můžete vyzkoušet třeba výše zmiňované rostlinné oleje (řepkový, slunečnicový), což se sice na první pohled může zdát zvláštní, ale opravdu to funguje. Další alternativou pak může být margarín, olivový olej nebo třeba řecký jogurt.

Další varianty másla:

  • čím nahradit kakaové máslo: extra panenský olivový olej, sójová smetana, sójový jogurt nebo třeba avokádo,
  • čím nahradit mandlové máslo: arašídové máslo, kešu máslo, máslo z vlašských ořechů, řecký jogurt, avokádová pasta, pasta z černých fazolí,
  • čím nahradit arašídové máslo: mandlové máslo, slunečnicové máslo, kešu máslo, makadamiové máslo.

Proč je potřeba nahradit máslo?

Důvodů, proč někdo potřebuje v připravovaném receptu nahradit máslo za jinou surovinu, může být více. V první řadě se může jednat o alergii na mléko nebo o nesnášenlivost laktózy. Dalším motivem pak bývá vyšší cena másla, příliš velký obsah tuků nebo jednoduše skutečnost, že člověk zapomene máslo koupit a doma ho pak nemá k dispozici.

Čím nahradit máslo při pečení?

Pokud se chystáte připravovat chutný dezert, ale z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete použít máslo, zkuste místo toho přidat do pokrmu rostlinný olej (řepkový, slunečnicový, olivový, kokosový). Další alternativou může být margarín, Hera, sádlo, řecký jogurt, zralý rozmačkaný banán, jablečné pyré, dýňové pyré, avokádo nebo ořechové máslo.

Jak nahradit máslo v bramborové kaši?

Jestliže připravujete bramborovou kaši na rodinný oběd nebo třeba pro své děti, jistě byste ji chtěli mít co nejlepší a nejkrémovější. Obvykle se do ní tedy přidává máslo a mléko. Můžete to ale zkusit i jinak, a to například za pomoci rostlinného oleje (řepkový, slunečnicový). Někteří lidé ale do bramborové kaše přidávají také řecký jogurt.

Co si namazat na chleba místo másla?

V tomto případě záleží čistě na vás a na vašich preferencích. Někteří si na chleba mažou klasické sádlo, zatímco jiní dávají přednost lehce roztíratelnému margarínu. Oblíbené jsou i různé pomazánky z tvarohu nebo z luštěnin, ale klidně můžete zvolit i tavený sýr, arašídové máslo nebo rozmačkané avokádo. Vašim chutím se zde určitě meze nekladou.