Zamilovali jste si výtečnou chuť smažených bedel a rádi byste si je dopřávali pravidelně? V tom případě můžete vyzkoušet domácí pěstování bedly, což je v poslední době mezi zahrádkáři podobně populární jako pěstování žampionů nebo hlívy ústřičné. Prozradíme, kde se jedlá bedla typicky vyskytuje, k čemu se tato houba používá a jak zvládá bedla vysoká pěstování v našich podmínkách.
Bedla vysoká – popis
Bedla vysoká (Macrolepiota procera či Lepiota procera) je jedlá a velice chutná stopkovýtrusá houba z čeledi pečárkovité. Vzhledem k tomu, že patří mezi oblíbené druhy a má široké kulinářské využití, často se jí přezdívá také bedla jedlá. Existují ale i další vědecké a lidové názvy, s nimiž se můžete v atlasech setkat, jako je například bedla ztepilá nebo velkobedla.
Jelikož bedla vysoká patří na našem území mezi největší a nejoblíbenější houby, mnozí lidé si myslí, že není potřeba tento druh nijak zdlouhavě představovat. Vždy ovšem mějte na paměti, že může dojít k záměně s jinými bedlami (například s bedlou červenající, bedlou zahradní nebo bedlou ostrošupinnou), a proto byste při jejich sběru měli hlídat několik typických znaků.
Jak vypadá bedla jedlá?
Klobouk bedly vysoké v průměru dosahuje velikosti 10 až 40 centimetrů. Zpočátku má vejčitý tvar a bývá celý hnědý, později ovšem připomíná zvon nebo kužel a v dospělosti se se roztahuje do šířky, takže je většinou plochý. Uprostřed obvykle najdete výrazný tmavý hrbolek, ale jinak je klobouk spíše bělavý a bývá také pokrytý velkými měkkými šupinkami hnědé barvy.
Válcovitá noha je zhruba 15 až 40 centimetrů vysoká a na šířku měří 1 nebo 2 centimetry. Ve spodní části pak bývá zakončena charakteristickou kulovitou hlízou. Dalším typickým znakem bedel je skutečnost, že se noha dá snadno vylomit. V mládí bývá vatovitě vycpaná, ale později spíše dutá, u vrcholu je hladká a pod prstenem zase bývá pokožka rozpraskaná na drobné hnědavé šupinky.
Dužina klobouku je vatovitá, měkká a jemná, zatímco ve třeni bývá spíše tuhá nebo dokonce dřevnatá. Její chuť v syrovém stavu připomíná čerstvé lískové oříšky, vůně je pak typicky houbová. Jestliže se chystáte bedly pěstovat, jistě oceníte to, že oproti jiným houbám většinou nečerviví. Jasným znamením, že jde o bedlu vysokou, je pak také skutečnost, že vlivem tlaku či naříznutí nemění barvu.
Pokud jde o lupeny na spodní straně klobouku, ty jsou poměrně vysoké a husté, přičemž v blízkosti třeně bývají o něco vyšší než u okraje klobouku. Dalším poznávacím znakem je pak velký prsten, který je dvojitý, má bělavý okraj a hnědavou obroučku. Jedná se o pozůstatek závoje, který v mládí halí lupeny. Když je houba starší, dá se s ním volně pohybovat nahoru a dolů.
Co obsahuje bedla?
Ačkoliv je bedla houba, která nepatří mezi takzvané medicinální druhy, obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Sem patří například flavonoidy, které mají silné antioxidační vlastnosti. Dále pak v těchto houbách najdete betakaroten, lykopen, kyselinu listovou, proteiny, mastné kyseliny, imunomodulační glukany a některé minerální látky.
Kde rostou bedly?
Pokud rádi chodíte na houby, určitě vás zajímá, jaký má bedla výskyt a kde se s touto houbou můžete setkat. Bedla vysoká roste hlavně ve starších listnatých a smíšených lesích, přičemž nejčastěji na tento druh narazíte na prosvětlených mýtinách nebo na lesních okrajích. Běžně ji pak naleznete i na teplejších a sušších svazích nebo na suťových bučinách.
Aby toho nebylo málo, jedlé bedly se někdy objevují také v křovinách nebo na loukách a výjimkou není ani výskyt v jehličnatých lesích. Ačkoliv většinou vyrůstají jednotlivě, může se stát, že na jednom místě najdete větší množství bedel, které společně vytváří celé houbové kruhy. Pokud ovšem narazíte na početnější shromáždění bedel, rozestupy obvykle bývají větší než u skupinek hříbků.
Kdy sbírat bedly?
Přemýšlíte, kdy rostou bedly a během jakého období je ten nejvyšší čas vyrazit do lesa? Výskyt bedly vysoké se samozřejmě odvíjí od několika různých faktorů, jako je počasí nebo konkrétní stanoviště. Obvykle však roste od července do října nebo do listopadu a největší množství těchto lahodných hub se lidem většinou podaří nasbírat během srpna a září.
Jaké má bedla vysoká využití?
Co se týče využití, houba bedla vysoká si našla své místo především v kulinářství. Mezi nejoblíbenější recepty patří bedly na kmíně nebo obalované a smažené bedly, které mají podobu houbových řízků. Pokud také patříte mezi milovníky této pochoutky, měli byste ovšem počítat s tím, že jsou tučnější než řízky z hříbků.
Bedly se ale samozřejmě dají připravit i jiným způsobem. Používají se přitom hlavně klobouky, protože nohy jsou tužší a méně chutné. Bedlu pak lze přidat například i do klasické houbové smaženice, ale hodí se také do polévek, omáček a nádivek. Dále se z bedel dají vysmažit škvarky a můžete je i nakládat nebo sušit a rozemlít na koření.
Pěstování bedly
Přemýšlíte, jak zvládá bedla vysoká pěstování v našich podmínkách a co musíte udělat, abyste se také mohli radovat z bohaté úrody chutných plodnic? Jestliže si chcete na zahradě vypěstovat vlastní houby, rozhodně se nemusíte bát, že byste to nezvládli. Bedla je navíc vhodná i pro začátečníky, protože není příliš náročná na živiny, zálivku ani na trvalou půdní vlhkost.
Výběr sadby
Pokud se plánujete pustit do pěstování hub, jedním z nejdůležitějších kroků je samozřejmě výběr správné sadby. V případě bedly vysoké se konkrétně jedná o naočkované obilí, které je prorostlé podhoubím, z něhož později vyraší úroda chutných plodnic. Substrát na pěstování hub je dnes dostupný například ve větších zahradnictvích, ale často se prodává také na internetu.
Při výběru sadby je ovšem na místě jistá obezřetnost. V ideálním případě byste měli směs k pěstování hub nakupovat pouze od ověřeného prodejce, který u sadby jasně uvádí, kdo je jejím výrobcem, jaký má původ a jaké je její složení (obsah jednotlivých druhů mycelií). Mezi další důležité informace patří hmotnost, způsob skladování, datum výroby a návod na výsadbu.
Sadba bedly vysoké navíc musí být čerstvá, což znamená, že od naočkování by neměla uběhnout delší doba než 2 až 4 měsíce. Poznáte ji podle toho, že výrazně voní po houbách a balení obsahuje také světle hnědá zrna obilí pokrytá bílým povlakem, který na první pohled může připomínat plíseň. Objevit se zde mohou i žluté skvrny, které svědčí o vyzrálosti podhoubí bedly, které je nutné vysadit co nejdříve.
Pokud je sadba na pěstování hub starší, bude plodit mnohem méně a v některých případech se bedel dokonce vůbec nemusíte dočkat. Špatnou sadbu pak poznáte podle toho, že bývá porostlá zelenou plísní. V takovém případě je kultura podhoubí zkažená a rozhodně byste ji neměli kupovat. Žádné houby zde totiž neporostou.
Výsadba bedly vysoké
Vegetační okno, v němž se tyto oblíbené houby dají pěstovat, je poměrně široké. První výsadba může proběhnout již v dubnu, poslední si pak zahrádkáři plánují většinou na listopad. Ideální dobou pro výsadbu bedel jsou však podzimní měsíce, kdy je ve vzduchu i v půdě dostatek vlhkosti, takže není nutné sadbu tak často zalévat (malé bedly totiž zpočátku vyžadují dostatek vláhy).
Co se týče vhodných podmínek pro pěstování bedly vysoké, nejlépe se těmto houbám bude dařit v trávníku. A vůbec přitom nezáleží na tom, zda se jedná o holý kout v rohu zahrady, nebo jde o stanoviště ukryté pod ovocným stromem. Nejlepším řešením je vybrat plochu, v jejímž dosahu jsou i další rostliny nebo dřeviny, které vyžadují zálivku, takže na bedly nebudete zapomínat.
A jak při výsadbě postupovat? Nejprve odkryjte kousek drnu a půdu pod ním důkladně prolijte. Jakmile se voda dostatečně vsákne, rozmělněte na toto stanoviště připravenou sadbu a půdu pak zakryjte vykopaným drnem. Ten řádně přišlápněte a opatrně zalijte vodou. Na místo výsadby také můžete nahrabat čerstvý kompost či chlévskou mrvu nebo alespoň vrstvu trávy, listí a drobných větví.
Pokud jde o zálivku, tu je během suchého počasí nutné po dobu prvních tří týdnů opakovat pravidelně každý den. Budete-li bedlám věnovat dostatečné množství péče, podhoubí by se mělo za tento krátký čas uchytit a rozrůst natolik, že další zalévání již nebude potřeba (pokud samozřejmě nepřijdou dlouhá období sucha).
Jestliže jste se ale rozhodli vysadit houby na jaře (místo doporučovaných podzimních měsíců), během horkých letních dnů pak budete muset bedlám věnovat pozornost a o zálivku se pravidelně starat. V dalších letech by nicméně zalévání nemělo být již tolik potřebné jako ze začátku. A co s bedlami v závěru roku? O podhoubí se naštěstí bát nemusíte, protože vždy přezimuje.
Sklizeň bedly vysoké
Vysadili jste si na zahradě bedly a přemýšlíte, kdy se dočkáte první úrody? To závisí na mnoha faktorech včetně okolních podmínek a dostatečné půdní vlhkosti. Zatímco u některých zahrádkářů bedly zaplní trávník poměrně brzy, jiní si musí na sklizeň plodnic počkat i dva roky.
Toto čekání se vám ale rozhodně vyplatí, protože následně budete odměněni masitými klobouky s minimální červivostí, z nichž si můžete připravit chutnou smaženici nebo lahodné řízky. Škůdci, kteří běžně tyto houby napadají, totiž na zahradách v okolí rodinných domů zpravidla nežijí.
Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!
Jak vypadá bedla jedlá?
Bedla vysoká je stopkovýtrusá houba z čeledi pečárkovité, která roste hlavně ve starších listnatých a smíšených lesích. Její klobouk má zpočátku vejčitý tvar, ale v dospělosti bývá plochý. Má bělavou barvu a je pokrytý velkými měkkými šupinami hnědé barvy. Noha je ukončena kulovitou hlízou, dá se snadno vylomit a najdete na ní také dvojitý prsten. Chuť syrové bedly připomíná čerstvé lískové oříšky, vůně je typicky houbová, a pokud do bedly zakrojíte, nezmění barvu.
Jaké má bedla využití?
Bedla obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, jako jsou flavonoidy, minerály či betakaroten. Své využití našla hlavně v kuchyni, přičemž mezi nejoblíbenější recepty patří bedly na kmíně nebo bedlové řízky. Tyto houby se ovšem dají připravit i jiným způsobem. Přidávají se do smaženice a hodí se také do polévek, omáček a nádivek. Zároveň z nich můžete vysmažit škvarky nebo se dají usušit.
Jak na pěstování bedly?
Bedla vysoká je vhodná i pro naprosté začátečníky, protože její pěstování není příliš náročné. Důležitou věcí, kterou budete potřebovat, abyste se dočkali úrody chutných plodnic, je sadba bedly vysoké. Ta musí být čerstvá a kvalitní, což znamená, že by od naočkování neměla uplynout delší doba než 2 až 4 měsíce. Vhodný substrát přitom poznáte podle toho, že balení bude obsahovat hnědá zrna obilí pokrytá bílým povlakem. Mohou tam být i žluté skvrny, které značí, že je čas bedly vysadit co nejdříve.
Kdy se provádí výsadba bedly?
Vegetační období, kdy se bedly dají vysazovat, je široké. První výsadba by měla proběhnout od dubna do listopadu, ale nejlépe se k tomu hodí podzimní měsíce, kdy je v půdě i ve vzduchu více vlhkosti. Ideálním místem, kam houby vysadit, je trávník v blízkosti jiných rostlin. Jakmile zvolíte stanoviště, odkryjte drn, půdu pod ním prolijte, rozmělněte na místo sadbu a vše znovu přikryjte drnem. Po dobu prvních tří týdnů místo denně zalévejte a můžete přidat i kompost nebo chlévskou mrvu.