Znáte ho pravděpodobně jako nepříjemný plevel, ale ve skutečnosti může být užitečný také v kuchyni nebo třeba jako krmení pro andulky. Řeč je samozřejmě o rostlině známé jako ptačinec žabinec, která je na našem území hojně rozšířená. Prozradíme, jaké druhy ptačince existují, kde roste ptačinec žabinec a jak zvládá ptačinec žabinec pěstování v našich podmínkách.
Druhy ptačince
Že jste o rostlinném rodu s názvem ptačinec nikdy neslyšeli? Ačkoliv mnozí zahrádkáři toto pojmenování neznají, rostliny, které se pod tímto označením ukrývají, by jistě poznali na první pohled. Jde totiž o známé plevelné druhy, jejichž nechtěnou přítomnost na zahrádce nikdo nevítá s nadšením. Zbavit se jich totiž člověk může pouze s velkými obtížemi.
Rostlinný rod označovaný jako ptačinec (Stellaria) dnes zahrnuje asi 120 různých druhů, které se vyznačují řadou shodných vlastností. Rostou převážně v Eurásii nebo v západní části Severní Ameriky, ale s některými z nich se můžete setkat i v horských oblastech dalších kontinentů. Latinské rodové jméno přitom odkazuje na tvar koruny ptačinců, který je hvězdovitý.
Známé druhy ptačince:
- ptačinec prostřední (Stellaria media),
- ptačinec velkokvětý (Stellaria holostea),
- ptačinec mokřadní (Stellaria alsine),
- ptačinec trávovitý (Stellaria graminea),
- ptačinec dlouholistý (Stellaria longifolia),
- ptačinec přehlížený (Stellaria neglecta),
- ptačinec bledý (Stellaria pallida),
- ptačinec hajní (Stellaria nemorum),
- ptačinec bahenní (Stellaria palustris),
- ptačinec vodní (Stellaria aquatica).
Jak vypadá ptačinec žabinec?
Nejznámějším zástupcem rodu ptačinec je určitě ptačinec prostřední, který zahrádkáři znají spíše pod názvem ptačinec žabinec. Jde o významnou plevelnou rostlinu, která vytváří husté kobercovité porosty. Zahrádkáři ji však nemají příliš v lásce, jelikož brání zemědělským plodinám v růstu, škodí okolnímu porostu a navíc se jí nedá jednoduše zbavit.
Pokud jde o charakteristický vzhled a vlastnosti, ptačinec žabinec vás na první pohled nejspíš neuchvátí. Jde o nízkou, hustě větvenou a mělce kořenící bylinu, která dorůstá zhruba do výšky od 5 do 30 centimetrů. Lodyhy jsou poléhavé a pokryté bílými chloupky. Drobné zelené lístky pak bývají vstřícné, vejčité a na konci špičaté.
Ptačinec žabinec latinsky nazýváme Stellaria media, což odkazuje na jeho oboupohlavné, samosprašné květy, jejichž bílé korunní lístky společně tvoří jakousi hvězdu. Jsou pravidelné a pětičlenné, ale vzhledem k hlubokému prokrojení působí dojmem, jako by jich bylo deset. Plodem jsou tobolky, které obsahují velké množství šedohnědých až černavých semen.
Kde roste ptačinec žabinec?
Pokud jde o to, jaký má ptačinec žabinec výskyt, v současné době se jedná o kosmopolitní rostlinu, která se objevuje prakticky po celém světě. Původně ale šlo o eurasijský druh, který rostl převážně na evropském kontinentu a v západní, střední nebo východní Asii. Kromě toho se ovšem v menším rozsahu vyskytoval také na území severní Afriky.
Za své celosvětové rozšíření vděčí ptačinec žabinec především činnosti člověka. V České republice je momentálně trvale zdomácnělý a setkat se s ním můžete prakticky všude, a to jak v nížinách, tak i v neúrodných horských oblastech. Dokáže se totiž snadno přizpůsobit okolním podmínkám, a ačkoliv preferuje vlhkou, humózní a propustnou zeminu, dokáže vyklíčit i na méně výživných půdách.
Jako plevel roste ptačinec žabinec na rumištích, na polích, v parcích, ve vinohradech i kolem cest. Setkat se s ním ovšem můžete také na zahradách, a to konkrétně na záhoncích, ale také přímo na kompostu nebo na nakypřených, rozvolněných trávnících. Kromě toho pak může zamořit také pařeniště nebo skleník a prorůstá také různé zídky a chodníky.
Jak pěstovat ptačinec žabinec?
Vzhledem k tomu, že je ptačinec žabinec známý hlavně jako plevelná rostlina, která dokáže naprosto převálcovat okolní porost a další pěstované druhy, lidé ho nemají příliš v lásce. Proč ho tedy cíleně pěstovat? Ačkoliv to mnozí netuší, ve skutečnosti je ptačinec žabinec nejen plevel, ale i účinná léčivka, která obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a dá se navíc využít i v kuchyni.
Z pěstitelského pohledu je žabinec ptačinec velice nenáročná rostlina, která nepotřebuje žádnou speciální péči a velice rychle se rozrůstá i na místech, kde by se jiným druhům vůbec nedařilo. Pokud ji vysadíte na dobře vyhnojený záhon, pravděpodobně bude dobře prospívat a během několika týdnů ho celý pokryje. Někdo pak dokonce zkouší i pěstování na balkoně nebo na okenním parapetu.
Ptačinec žabinec se rozmnožuje generativně, tedy pomocí semen, jejichž výsev můžete při pěstování doma provádět prakticky po celý rok. Na konečné venkovní stanoviště se nicméně vysévají zhruba od března, ale během zimních měsíců se dá ptačinec pěstovat třeba i ve skleníku. Dalším způsobem, jak ptačinec rozmnožit, jsou pak kořenující lodyhy, které se ve vhodných podmínkách rychle ujmou.
Zvolíte-li však první variantu, mějte na paměti, že semena klíčí nepravidelně, a to většinou při teplotě v rozmezí od 10 do 20 °C. Pokud má rostlina vhodné podmínky, které zahrnují především vlhkou, humózní, propustnou a úrodnou půdu, doba klíčení se pohybuje kolem 12 dnů. Když se však oteplí, někdy ptačinec roste dokonce i pod sněhem.
Vegetační doba
Podle toho, jak se ptačinci prostřednímu na vybraném stanovišti bude dařit, poroste buď jako jednoletka, nebo jako dvouletka. Poměrně neobvyklá je ovšem i délka jeho kvetení. Nejvíce totiž kvete vždy od března do května (někdy se uvádí do října), ale zároveň v každé generaci vytváří deset až dvacet tisíc semen, která ve vhodných podmínkách klíčí neustále.
Ačkoliv je to pro mnohé zahrádkáře velmi otravné, porosty ptačince žabince kvetou postupně prakticky po celý rok. Semena si navíc mohou svou klíčivost ponechat klidně i po dobu několika let. Kromě toho tyto rostliny velice rychle rostou, přičemž vegetační doba se pohybuje kolem 40 dnů a v jednom roce tak může ptačinec žabinec vytvořit klidně 2 až 3 generace.
Sběr ptačince žabince
Ptačinec žabinec se dá sbírat od jara až do podzimu (nebo dokonce do mírné zimy), takže si můžete udělat chutný salát skoro vždy, když na něj dostanete chuť. Nejlepší je přitom provést sběr za sucha a vybírat pouze zelené lístky. Pokud jsou některé již nažloutlé, znamená to, že došlo k přemokření, zatímco příliš tuhé lodyhy zase mohou značit nedostatek vláhy.
Chcete-li ptačinec žabinec použít pro přípravu chutného salátu, ideálně byste se měli do sklizně pustit ještě předtím, než rostlina vykvete. Mladá nať bude totiž o něco chutnější, sladší a šťavnatější. Pokud budete ptačinec žabinec sbírat později (nať i s drobným květem), je lepší konzumovat spíše svěže zelené lístky, jelikož lodyhy mohou být tužší. S přibývajícím květem se rostlina vysiluje.
Ptačinec žabinec prodej
Pokud vás tato rostlina zaujala, ať už jako léčivka, nebo třeba jako základ řady chutných pokrmů, a chtěli byste vyzkoušet její pěstování, jistě přemýšlíte, kde by se dala zakoupit. Nemusíte ale mít strach, že byste ptačinec nesehnali. Osivo většinou bývá dostupné v běžných zahradnictvích, hobby marketech, ale i na internetu.
Jaké druhy ptačince existují?
Ptačinec (Stellaria) je rostlinný rod, který zahrnuje zhruba 120 různých plevelných bylin. Ty se vyznačují řadou shodných vlastností, jsou vzhledově velice podobné a rostou hlavně v Eurásii nebo v západní části Severní Ameriky. Mezi nejznámější druhy se přitom řadí ptačinec prostřední, ptačinec velkokvětý, ptačinec mokřadní, ptačinec trávovitý, ptačinec dlouholistý, ptačinec přehlížený nebo ptačinec hajní.
Kde roste ptačinec žabinec?
Ptačinec žabinec (ptačinec prostřední) je kosmopolitní rostlina, která je dnes rozšířená téměř po celém světě. Dříve však rostla pouze v Evropě, v západní, střední nebo východní Asii a také v severní Africe. Pokud jde o typická stanoviště, u nás ptačinec žabinec najdete v nížinách i na horách. Objevuje se na rumištích, na polích, v parcích, kolem cest, na zahradách, ale i na kompostech.
Jak pěstovat ptačinec žabinec?
Pěstování ptačince žabince není vůbec náročné. Pokud jde o vhodné umístění, ideální je vlhká, humózní, propustná a úrodná půda. Množení přitom probíhá hlavně generativně (semeny), která se v domácích podmínkách vysévají po celý rok. Na konečné venkovní stanoviště se pak výsev provádí zhruba od března. Semena klíčí nepravidelně, a to většinou při teplotě od 10 do 20 °C. Klíčení pak trvá asi 12 dnů.
Kdy sbírat ptačinec žabinec?
Ptačinec žabinec je možné sbírat od jara až do podzimu nebo dokonce do mírné zimy. V ideálním případě by to však měl člověk provádět za sucha a zároveň by měl vybírat pouze mladé zelené lístky. Pokud si chcete vyrobit chutný salát, sbírejte nať ještě před tím, než ptačinec vykvete. Bude totiž o něco sladší, chutnější a šťavnatější.