Objevili jste na záhoncích hustý porost ptačince žabince? Nebo snad tato rostlina zavítala na váš kompost či přímo do skleníku? Pro zahrádkáře představuje výskyt tohoto plevelného druhu obvykle pohromu, jelikož brání ostatním plodinám v růstu a nedá se ho jednoduše zbavit. Prozradíme, jak se provádí likvidace ptačince žabince, a to jak chemicky, tak i přírodní cestou.
Co je ptačinec žabinec?
Pod názvem ptačinec prostřední (Stellaria media) se ukrývá plevelná rostlina z čeledi hvozdíkovité, kterou lidé nazývají také ptačinec žabinec, hadí pusa, hadí tlama, lebenec, ptačí salát nebo kuří mor. Je známá hlavně tím, že v příhodných podmínkách vytváří husté kobercovité porosty, které brání plodinám v růstu a škodí veškerému okolnímu porostu.
Jde o nízkou, hustě rozvětvenou a mělce kořenící bylinu, která vyrůstá zhruba do výšky od 5 do 30 centimetrů. Poznáte ji podle drobných zelených lístků vejčitého tvaru, které jsou na konci špičaté, ale také podle vrcholičnatých pětičlenných květenství. Korunní lístky přitom mají bělostnou barvu a díky hlubokému prokrojení působí dojmem, jako by jich místo pěti bylo rovnou deset.
Ačkoliv ptačinec žabinec přináší užitek jako léčivka, součást chutných salátů nebo krmení pro ptáky, zároveň představuje jeden z nejodolnějších plevelů, s nimiž se na zahrádce můžete setkat. Utlačuje zeleninu i kolem rostoucí květiny, a pokud si nedáte dobrý pozor, brzy se rozroste takovým způsobem, že se ho jen tak nezbavíte. Často ho navíc nezdolá ani mráz.
Ptačinec žabinec: jak se ho zbavit?
Výskyt ptačince žabince je nutné omezit na menší plochy, kde nebude ohrožovat žádné další rostliny. Pokud to ale neuděláte zavčasu, budete s tímto plevelem jen obtížně bojovat. Vyznačuje se totiž tím, že má velice krátkou vegetační dobu (asi 40 dnů), vytváří deset až dvacet tisíc semen, která ve vhodném prostředí neustále klíčí, a kvete prakticky po celý rok.
Kromě toho, že ptačinec žabinec nemá mezi ostatními rostlinami v délce kvetení žádnou pořádnou konkurenci, se vyznačuje i další nepříjemnou vlastností, a sice že si jeho semena mohou podržet klíčivost i několik dlouhých let. Rostlina pak velice rychle vytváří souvislé porosty, které brání ostatní vegetaci v růstu a škodí pěstovaným plodinám.
Během jediného roku se přitom mohou vyvinout klidně 2 až 3 generace ptačince žabince, přičemž tato rostlina klíčí již při teplotách kolem 2 °C a někdy dokonce roste i pod sněhem. Jestliže se jí tedy chcete zbavit, budete potřebovat pevné nervy. Likvidace ptačince žabince se přitom dá provést mechanickým způsobem, ale také pomocí chemických látek.
Přírodní likvidace ptačince žabince
Ačkoliv to jistě neradi uslyšíte, nejlepším řešením, jak se ptačince žabince zbavit, je jeho mechanické vytrhávání. Zároveň se však samozřejmě jedná i o tu nejnáročnější metodu, kterou lidé nemají příliš v lásce. Vydloubávání jednotlivých rostlin ručně totiž vyžaduje velké úsilí a při použití hrabiček se do nich zase rostliny neustále zamotávají, což likvidaci ptačince nijak neusnadňuje.
Ať už se pustíte do ručního vytrhávání ptačince žabince, nebo dáte přednost jeho okopávání, musíte to provést ještě před tím, než tato rostlina vysemení. Pokud půda není po zimě ještě zmrzlá nebo naopak vlivem teplejšího počasí příliš rozbahněná, vrhněte se na likvidaci ptačince již během zimních měsíců. Na pomoc si přitom můžete vzít motyčku, plecí rámeček nebo přímo plečku.
Pustíte-li se do mechanického hubení ptačince žabince, nezapomeňte se obrnit trpělivostí. Zároveň buďte pečliví a důslední, protože jedině tak dosáhnete toho, že rostlina z daného místa zcela zmizí a nebude již ohrožovat vaše zeleninové či květinové záhony. Ačkoliv ptačinec není pořádně za co uchopit a zaplétá se do hrabiček i dalších nástrojů, vytrvejte a všechny rostliny postupně odstraňte.
Likvidace párou a horkou vodou
Ptačinec žabinec sice nejčastěji roste na záhoncích, na kompostu nebo třeba na poli, ale může se usídlit také v zámkové dlažbě. Na tomto místě je pak velice obtížné plevel vytrhat nebo vyrýt. Pokud ho však chcete ekologicky zlikvidovat bez použití chemie, můžete vyzkoušet hubení ptačince žabince pomocí horké vody a kartáče.
Stačí si připravit větší hrnec plný vroucí vody, kterou pak místa zasažená ptačincem žabincem polijete. Tenkým kartáčem je pak dobré vydrhnout jednotlivé spáry, které tak navíc očistíte. Kromě toho však můžete použít i parní čistič, který pomůže oslabit kořenový systém nežádoucích rostlin a rychle plevel zlikvidovat.
Někteří pak doporučují i polévání spár roztokem vody s octem. Při použitím octa ve větším množství a ve vyšší koncentraci by však mohlo dojít k poškození okolní půdy. Z toho důvodu se doporučuje běžný ocet (8 %) ředit s vodou v poměru 1:3. Tento způsob však funguje pouze na chodníku nebo na parkovišti, ale na běžné záhony se rozhodně nehodí.
Chemická likvidace ptačince žabince
Mechanické vytrhávání plevele vám nepomohlo a chtěli byste vyzkoušet něco účinnějšího? Nebo zkrátka plevel pokrývá příliš velkou plochu, kterou nejste schopní pomocí hrabiček a motyčky okopat? V tomto případě může pomoci na ptačinec žabinec likvidace chemická, tedy prostřednictvím různých volně dostupných přípravků.
Zatímco někteří chemickou likvidaci plevele doporučují, jiní namítají, že tato metoda není k přírodě zrovna šetrná. Sami tedy musíte posoudit, jaké cestě dáte přednost. Pokud však chcete tento způsob vyzkoušet, máte k dispozici hned několik různých způsobů, jak na to. Vhodný přípravek si navíc můžete zakoupit v obchodě i na internetu, ale někteří dokonce vyrábí postřiky na plevel doma.
Ptačinec žabinec dokáže podle zahrádkářů zlikvidovat například dusíkaté vápno. To se rozhazuje na záhony ideálně brzo ráno po mrazivější noci, kdy bude tento způsob likvidace nejúčinnější. Kromě toho pak můžete vyzkoušet i selektivní postřik určený k likvidaci plevelů v trávníku, jenž efektivně působí na dvouděložné rostliny, jako je jitrocel, hluchavka, jetel nebo právě ptačinec žabinec.
Hledáte-li vhodný postřik na ptačinec žabinec, mnozí vám jistě doporučí klasický RoundUp (totální herbicid), který dokáže efektivně zlikvidovat rostliny lemující cesty a prorůstající chodníky. Tento přípravek je sice velice účinný při hubení různých druhů plevelných rostlin, ale zároveň může jednoduše zničit i veškerou okolní vegetaci.
Použití herbicidů v zimním období obecně nemusí být příliš účinné. Rozhodnete-li se použít RoundUp, nezapomeňte to dělat ve chvíli, kdy panuje bezvětří, protože jinak by mohl poškodit okolní rostliny. Aplikace se provádí na list, aby přípravek mohl postupně proniknout až do kořenů plevele. Účinek pak v závislosti na podmínkách bývá patrný zhruba do tří týdnů.
Někteří zahrádkáři, které obtěžuje ptačinec žabinec prorůstající spárami na chodníku, pak sází na domácí postřik vytvořený spojením vody a Sava na bílé prádlo. Ten ovšem nikdy nepoužívejte na trávník nebo na záhonky, protože byste zlikvidovali i všechnu ostatní vegetaci.
Proč likvidovat ptačinec žabinec?
Ptačinec žabinec patří mezi nejodolnější druhy plevelných rostlin. Ačkoliv jde o chutnou přísadu do salátů i účinnou léčivku, zahrádkáři ho nemají příliš v lásce, protože brání ostatním plodinám v růstu a nedá se ho jednoduše zbavit. Má navíc velice krátkou vegetační dobu, vytváří až dvacet tisíc semen, která neustále klíčí, a kvete prakticky po celý rok. Kromě toho někdy roste i pod sněhem a za rok vytvoří klidně 2 až 3 generace.
Jak zlikvidovat ptačinec žabinec přírodní cestou?
Nejúčinnějším, ale zároveň i nejnáročnějším způsobem, jak se ptačince žabince zbavit, je jeho mechanické vytrhávání. To se provádí před tím, než tato rostlina vysemení, tedy ideálně ještě během zimních měsíců. Na pomoc si člověk může vzít motyčku, plecí rámeček, plečku nebo třeba hrabičky, ale problém je, že se do těchto nástrojů plevel neustále zamotává, což práci znesnadňuje.
Jak zničit ptačinec žabinec horkou vodou?
Když se ptačinec žabinec usídlí v zámkové dlažbě, nejde ho jednoduše vytrhat ani vyrýt. Někteří zahrádkáři proto doporučují vyzkoušet likvidaci pomocí horké vody a kartáče. Stačí vroucí vodou zalít místa, kde se tato rostlina objevila, a poté tenkým kartáčem vydrhnout jednotlivé spáry. Kromě toho se někdy používá i parní čistič, jenž dokáže oslabit kořenový systém ptačince žabince.
Jak se zbavit ptačince žabince pomocí chemie?
Někteří lidé volí pro likvidaci plevelných rostlin chemické prostředky, ačkoliv tyto metody často nejsou k přírodě zrovna šetrné. Vyzkoušet můžete třeba dusíkaté vápno, které se rozhazuje na záhony po mrazivějších nocích, nebo selektivní postřik určený k likvidaci plevelů v trávníku. Pro hubení ptačince žabince, jenž prorůstá dlažbou tvořící chodník nebo terasu, se pak hodí i RoundUp, který ovšem zničí i veškerou okolní vegetaci.