4 nejlepší recepty z PTAČINCE ŽABINCE

Znáte ptačinec žabinec jenom jako nepříjemný plevel, kterého se nejde jednoduše zbavit, a vůbec si nedovedete představit, jak byste tuto rostlinu využili v kuchyni? I když se to možná nezdá, ve skutečnosti dokáže ptačinec žabinec vaření skvěle obohatit a navíc má řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Prozradíme, jaké recepty z ptačince žabince byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Ptačinec žabinec v kuchyni

Objevil se u vás na zahradě ptačinec prostřední, kterému se lidově říká také ptačinec žabinec, hadí pusa nebo třeba kuří mor? V tom případě už jistě přemýšlíte o tom, jak byste se této hustě rozvětvené a mělce kořenící plevelné rostliny co nejrychleji zbavili. Zahrádkáři její přítomnost totiž obvykle považují za pohromu, jelikož brání ostatním plodinám v růstu a nedá se snadno zlikvidovat.

Ačkoliv to mnozí nevědí, ptačinec žabinec nemusí být na vaší zahradě pouze nechtěným návštěvníkem. Tato rostlina totiž ve skutečnosti obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a díky tomu se dá použít třeba jako základ různých léčivých nálevů, pro výrobu domácí kosmetiky, která regeneruje pleť a dodává jí potřebné živiny, nebo jako skvělé krmení pro ptactvo.

Kromě toho si pak ptačinec žabinec našel své využití také v kuchyni. Jde o jeden z oblíbených druhů divokého koření, které se dá sbírat ve volné přírodě a pro konzumenty představuje zásobárnu cenných látek. Při vaření se přitom používá celá mladá nadzemní část ptačince, která se obvykle sbírá ještě před rozkvětem, nebo pak na začátku kvetení. Starší rostliny by totiž mohly být mírně nahořklé.

Ptačinec žabinec: recepty

Mezi nejoblíbenější recepty, které si můžete s pomocí této plevelné rostliny připravit, patří zajisté salát z mladého ptačince žabince. Ten si lidé chválí pro jeho lahodnou, nasládlou chuť, která připomíná mladé hrachové lusky nebo třeba mladou kukuřici. Navíc je jemný a křupavý, takže konzumenty rozhodně jen tak neomrzí.

Pokud navíc nemá člověk zrovna po ruce listový salát, dokáže ho ptačinec žabinec skvěle nahradit, a dobrou zprávou je, že se dá kombinovat nejen se všemi listovými saláty, ale i se strouhanou mrkví, ředkvičkami, paprikou nebo okurkami. Salát se pak dá doplnit také o listy šťovíku nebo pampelišky a je dobrý se zálivkami francouzského typu. Nedoporučuje se naopak přelévat ho zálivkami z majonézy a ze smetany, protože jsou příliš těžké.

Dále pak lidé tuto bylinu využívají třeba pro přípravu polévek, pomazánek nebo nádivek a sypou ji na brambory, do kuskusu, na těstoviny, na vaječné pokrmy nebo třeba na chleba s máslem. Kromě toho se ptačinec žabinec používá také jako základ pro zelené smoothie, které zaujme svou netradiční chutí. Podobně jako medvědí česnek se z něj pak dá připravit i lahodné pesto.

Aby toho nebylo málo, ptačinec žabinec se může stát oblíbenou přísadou různých zeleninových směsí, výborně funguje také jako alternativa klasického špenátu a hodí se dokonce i jako příloha k masu. Pokud se však tepelně zpracovává, je dobré přidávat ptačinec žabinec až na poslední chvíli, protože jinak ztratí většinu ze svých prospěšných látek.

Léčivé recepty z ptačince žabince

Kvetoucí nať ptačince žabince se hojně sbírá hlavně od konce dubna (ačkoliv tato bylina při mírnějších zimách roste klidně i pod sněhem a může tak vykvétat i dříve). Poté se dá zužitkovat hlavně při výrobě ptačincové šťávy. Tu lidé konzumují bez jakýchkoliv úprav, ale často i v kombinaci s medem, který její chuť částečně zjemní (v takovém případě se hodí třeba pro léčbu rýmy a kašle).

Ptačincová šťáva se užívá před jídlem až čtyřikrát denně, a to hlavně jako léčivý prostředek. Údajně by totiž měla pročistit lidský organismus, podporuje trávení, povzbuzuje činnost ledvin a má pozitivní vliv také na krvetvorbu. Kromě toho se však využívá také jako lék na různé ekzémy a dají se z ní připravit obklady, které uleví od potíží pacientům potýkajícím se s lupénkou a dalšími kožními problémy.

Ptačinec žabinec: salát

Jedním z nejoblíbenějších receptů, na které zahrádkáři nedají dopustit, je ptačincový salát. Ten si každý může připravit podle své chuti, přičemž samozřejmě závisí na tom, co má člověk zrovna v kuchyni po ruce. Vyzkoušet ovšem můžete následujících variantu, na jejíž přípravu budete potřebovat:

  • listy ptačince žabince,
  • ledový salát,
  • jarní cibulku,
  • cherry rajčata,
  • papriku,
  • lučinu,
  • olivový olej,
  • jablečný ocet,
  • sůl a pepř.

Do mísy si připravte ptačinec žabinec (natrhané horní části rostliny, které jsou čerstvé a křupavé) a přidejte na menší kousky nakrájený ledový salát. Poté směs doplňte o nakrájená cherry rajčátka, nakrájenou jarní cibulku a nakrájenou papriku. Vše pak osolte, opepřete, zakápněte olivovým olejem, přelijte trochou jablečného octa a dobře promíchejte. Na závěr přidejte lučinu a můžete se pustit do jídla. Pokud máte rádi kozí sýr, můžete ho použít místo lučiny.

Sirup z ptačince žabince

Pokud si chcete připravit sirup z ptačince žabince, nejprve si nachystejte čerstvou žabincovou šťávu, a to tak, že tuto bylinu odšťavníte v odšťavňovači nebo rozmixujete pomocí mixéru (s trochou vody). Následně šťávu nechte přejít varem, a jakmile zchladne zhruba na pokojovou teplotu, vmíchejte do ní med. Tento sirup pak uložte do lednice, kde vydrží i několik měsíců.

Polévky z ptačince žabince

Ačkoliv nejde o příliš rozšířené recepty, ptačinec žabinec je možné přidat také do masového či zeleninového vývaru a pomůže i se zahuštěním polévek, jako je bramboračka nebo polévka z luštěnin. V tomto případě se ovšem přidává až těsně před dokončením, aby se ptačinec příliš nerozvařil. Bylinu tedy stačí vyprat a do polévky přisypat zhruba na závěrečných 5 minut.

Aby toho nebylo málo, připravit si můžete také polévku s ptačincem žabincem, jejímž základem bude bešamel (světlá omáčka používaná hojně ve francouzské kuchyni). Jakmile si ho připravíte, rozřeďte jej na hustotu polévky, povařte a na závěr přihoďte také nať ptačince žabince. Dále již polévku nevařte, aby z ní nevyprchaly cenné živiny. Nezapomeňte ji však okořenit solí, pepřem nebo třeba muškátovým květem.

Pleťová maska z ptačince

Chcete-li připravit regenerující pleťovou masku z žabince, můžete také vyzkoušet několik různých receptů. Na první z nich budete potřebovat pouze čerstvou ptačincovou nať, kterou rozmixujete se dvěma lžícemi zakysané smetany. Tento krém pak naneste na obličej a dekolt a nechte ho zhruba 20 minut působit, než jej důkladně opláchnete.

Další variantou, jak si připravit ptačincovou pleťovou masku, je rozmixovat malé množství natě s vodou a trochou medu (případně i s troškou pohankové mouky, která směs zahustí). Poté pleťovou masku naneste na obličej a nechte ji zde účinkovat zhruba po dobu 30 minut. Vše následně pečlivě smyjte, přičemž pokožka by měla být na dotek hladká.