PTAČINEC ŽABINEC: Jaké má využití a léčivé účinky?

Pokud jste na zahradě objevili hustý porost zelených lístků s drobnými bílými květy, jistě tušíte, že máte co do činění s plevelnou rostlinou označovanou jako ptačinec žabinec. Málokdo ale ví, že jde zároveň o léčivku s mnohostranným využitím, která obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Prozradíme, jak ji na první pohled rozeznat a jaké má ptačinec žabinec účinky na lidský organismus.

Co je ptačinec žabinec?

Ptačinec prostřední (Stellaria media), který se lidově nazývá také ptačinec žabinec nebo žabinec obecný, je jednoletá až dvouletá bylina patřící do čeledi hvozdíkovité (Caryophyllaceae). Často vytváří husté kobercovité porosty, čímž brání zemědělským plodinám v růstu, a celosvětově se tak řadí mezi významné plevelné rostliny. Na území České republiky dokonce patří mezi nejrozšířenější.

Latinské označení ptačince žabince vychází ze slova stella neboli hvězda, což odkazuje na typický hvězdovitý tvar jeho květů. V angličtině se pak můžete setkat s pojmenováním starweed (hvězdovitý plevel) nebo chickweed (slepičí plevel). Druhý výraz lidé patrně začali používat z toho důvodu, že se touto rostlinou běžně krmila mladá drůbež včetně divokých ptáků.

To ale zdaleka není všechno. Jelikož měli lidé v minulosti opravdu bujnou fantazii, můžete se setkat i s celou řadou zajímavých krajových názvů, které mnohé z vás jistě překvapí. Zatímco někteří používali pro ptačinec žabinec označení žabinec ptačinec, hadí pusa či hadí tlama, jiní tuto rostlinu nazývali kuří mor. Kromě toho je však známá i jako lebenec, ptačí salát nebo dokonce pochcaný Honza.

Jak vypadá ptačinec žabinec?

Jedná se o nízkou, hustě rozvětvenou a mělce kořenící bylinu, která patří mezi původně eurasijské druhy. Její lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, dorůstají do výšky od 5 do 30 centimetrů a typicky bývají pokryté drobnými bílými chloupky. Pokud jde o menší zelené listy, ty jsou vstřícné, vejčité a na konci špičaté. Zatímco ve spodní části lodyhy bývají řapíkaté, v té vrchní jsou naopak přisedlé.

Květy ptačince prostředního vyrůstají ve vijanech, což je jednoduché vrcholičnaté květenství. Jsou oboupohlavné, samosprašné, pravidelné a pětičlenné, ale kvůli hlubokému prokrojení působí drobné bílé korunní lístky dojmem, jako by jich bylo ve skutečnosti deset. Plodem ptačince žabince je pak tobolka, která obsahuje šedohnědá až černá semena porostlá bradavičnatými výrůstky.

V závislosti na tom, jak se semena ptačince žabince uchytí a vyklíčí, roste tato bylina jako jednoletka nebo dvouletka. V délce kvetení navíc mezi ostatními rostlinami prakticky nemá konkurenci. Má totiž velice krátkou vegetační dobu (asi 40 dnů), a ačkoliv nejvíce kvete v období od března do května, vytváří několik tisíc semen, která ve vhodných podmínkách neustále klíčí, takže porosty kvetou prakticky po celý rok (během celého vegetačního období).

Jednou z nepříjemných vlastností ptačince žabince je skutečnost, že si nepravidelně klíčící semena svou klíčivost dokáží podržet klidně i několik let. Tato rostlina je pak schopná na zemi vytvořit souvislé porosty, které ohrozí nejen jednoletky, ale i víceleté plodiny. Jelikož tento nežádoucí plevel navíc roste velice rychle, během jednoho roku se mohou vyvinout klidně až 3 generace.

Ptačinec žabinec: záměna

Plevelné rostliny se vyznačují tím, že se dokáží poměrně snadno přizpůsobit podmínkám stanoviště, kde vyrůstají. Z toho důvodu se pak mohou částečně změnit i jejich vlastnosti, a to včetně tvaru listů a květů. Ptačinec žabinec si tak můžete jednoduše splést třeba s rozrazilem perským nebo s rozrazilem břečťanolistým, jejichž případná konzumace by však člověku neměla nijak uškodit.

Obě tyto rostliny podobně jako ptačinec žabinec vytvářejí bujné porosty drobných zelených lístků, které je těžké na první pohled odlišit. Pokud si nebudete jistí, o jaký druh se jedná, napovědět by vám mohla barva květů. Zatímco v případě ptačince žabince mají květy bělostné zbarvení, rozrazily kvetou modře a jednotlivé kvítky bývají čtyřčetné.

TOP:   5 NEJLEPŠÍCH RECEPTŮ Z JAHOD

Mezi další podobné rostliny patří také rožec rolní s bílými mnohačetnými květy vyrůstajícími na chlupatých stopkách. Na chuť je tento druh nepříjemný a tuhý, ale člověku by jeho případná konzumace neměla způsobit žádné obtíže. Nejnebezpečnější je pak záměna ptačince žabince s drchničkou rolní, která je jedovatá a každoročně způsobí smrt stovek zvířat. Poznáte ji podle nápadných oranžových pětičetných kvítků.

Kde roste ptačinec žabinec?

Ačkoliv ptačinec žabinec dříve rostl pouze na území Asie a Evropy, v současné době je kosmopolitní. Jako poléhavá bylina se na našem území objevuje prakticky všude, od slunečných nížin až po horské pásmo. Nejlépe se mu samozřejmě daří na vlhkých, úrodných a humózních půdách, kde vytváří neproniknutelné porosty, které potlačují ostatní rostliny, ale dokáže se vypořádat i s daleko horšími podmínkami.

Ptačinec žabinec tedy najdete jak na zeleninových záhonech, které jsou dobře pohnojené kompostem, tak na vinohradech nebo v okopaninách. Daří se mu však i na polích, na okrajích cest nebo na kompostu a velmi nebezpečný je ve chvíli, kdy zamoří pařeniště či skleník. Dokonce je pak schopný vyplnit také spáry mezi dlaždicemi, které tvoří chodník na dvorku nebo kolem domu.  

Obsažené látky

Spousta lidí zná tuto rostlinu jako plevel, ale ve skutečnosti obsahuje ptačinec žabinec vitamíny a řadu dalších zdraví prospěšných látek, což jí z pohledu zahrádkářů dodává na zajímavosti. Pro nať a lístky ptačince žabince je například typický poměrně vysoký obsah vitamínu C a vitamínu E. Kromě toho je ale bohatý také na třísloviny, flavonoidy, hořčiny, saponiny, organické kyseliny, kysličník křemičitý, kysličník draselný nebo některé minerály, jako je draslík, hořčík, zinek a fosfor.

Jaké má ptačinec žabinec léčivé účinky?

Přemýšlíte, jakým způsobem může ovlivnit ptačinec žabinec zdraví člověka a k čemu se tato rostlina vlastně hodí? Ačkoliv ho mnozí považují pouze za plevel, kterého se téměř nejde zbavit, ve skutečnosti se dá využít také jako léčivka. V tradiční asijské či africké medicíně byl odvar z jeho listů dokonce užíván k léčbě respiračních a trávicích obtíží, ale i k hojení ran a kožních problémů.

Při vnitřním užívání má ptačinec žabinec močopudné vlastnosti (jde o účinné diuretikum). Kromě toho také dobře rozpouští hleny a pomáhá vyléčit rýmu či kašel, čistí tělo a zbavuje lymfu škodlivých odpadních produktů látkové výměny. Rovněž pak napomáhá zastavit krvácení, posiluje krvetvorbu a zároveň podporuje správné fungování ledvin.

Kromě toho je ptačinec žabinec vhodný také pro zevní použití. Můžete ho vyzkoušet třeba při léčbě chorob, jako je lupénka, kopřivka nebo akné. Pomáhá ovšem také na atopický ekzém, mykózy, vřídky a další kožní neduhy, je účinným lékem na bolest svalů i kloubů, ale zmírňuje také revmatické obtíže, a to ideálně ve formě obkladů (například z drcené nati).

Vzhledem k vysokému obsahu taninů, saponinů a flavonoidů vykazuje ptačinec žabinec také antibakteriální a protizánětlivé účinky. Kromě léčivých obkladů a čerstvé šťávy z něj pak lidé připravují také bylinné koupele, které mohou být efektivní třeba při léčbě atopického ekzému nebo lupénky.

Jaké má ptačinec žabinec využití?

Zahrádkáři znají ptačinec žabinec jako nesnesitelný plevel, kterého se nejde jednoduše zbavit, protože ho není za co chytit. Pokud na něj pak chce člověk vyzrát a zbavit se ho prostřednictvím hrabiček, ani zde většinou příliš nepochodí. Rostliny se do nich totiž neustále zamotávají, což likvidaci tohoto plevelu výrazně znesnadňuje.

TOP:   5 NEJLEPŠÍCH RECEPTŮ Z JAHOD

Málokdo ale tuší, že se dá tato rostlina zužitkovat i v kuchyni. Podle botaniků je ptačinec žabinec jedním z druhů divokého koření, které se dá sbírat ve volné přírodě a představuje zásobárnu cenných látek. Mladé nerozkvetlé výhonky se pak dají přidat do různých salátů, kde nahradí listový salát, ale zároveň se mohou stát základem chutných polévek, pomazánek nebo různých zeleninových směsí a fungují i jako alternativa špenátu.

Kvetoucí nať ptačince žabince se typicky sbírá od konce dubna. Můžete ji pak zužitkovat při výrobě nálevu či šťávy, která se dá konzumovat bez jakýchkoliv dalších úprav nebo třeba v kombinaci s medem.  Užívá se až čtyřikrát denně před jídlem, což by mělo pročistit organismus, zlepšit trávení, povzbudit činnost ledvin a podpořit tvorbu krve.

Dále se pak ptačinec žabinec hodí i pro výrobu domácí kosmetiky, která dokáže zregenerovat pleť a dodat jí potřebné živiny. Připravit si můžete třeba pleťovou masku, kde se ptačinec žabinec kombinuje se zakysanou smetanou, pleťové tonikum, ale i mast na různé záněty, ekzémy a vyrážky. Prospěšná může být ovšem i koupel z ptačince.

Kromě toho se ptačinec žabinec vyplatí mít po ruce také v případě, že chováte andulky nebo jiné ptactvo. Pro ně je totiž tato rostlina skvělým krmením, které se dá zužitkovat po celý rok. Zatímco starší ptáci ho ozobávají vcelku, pro ty menší se doporučuje nasekat. Na ptačinci žabinci si ale samozřejmě rády pochutnají také slepice.

Jak poznat ptačinec žabinec?

Ptačinec žabinec (Stellaria media) je jednoletá bylina z čeledi hvozdíkovité, kterou mnozí znají jako nepříjemný plevel. Jde o nízkou, hustě rozvětvenou a mělce kořenící rostlinu, jejíž lodyhy bývají poléhavé až vystoupavé. Dorůstá do výšky od 5 do 30 centimetrů a pokrývají ji bílé chloupky. Zelené listy jsou vstřícné, vejčité a na konci špičaté. Květy rostou ve vijanech a skládají se z pěti hluboce prokrojených bílých korunních lístků.

Jaký má ptačinec žabinec výskyt?

V současné době je ptačinec žabinec rostlinou kosmopolitní. Na území České republiky se s ním setkáte prakticky všude, tedy v nížinách i v horských oblastech, Dobře se mu daří ve vlhkých, úrodných a humózních půdách, ale poradí si i tam, kde nejsou podmínky zrovna ideální. Roste například na zeleninových záhonech, na vinohradech, na polích, na okrajích cest, ale i v různých prasklinách a dutinách.

Jaké má ptačinec žabinec účinky?

Nať i lístky ptačince žabince obsahují řadu zdraví prospěšných látek, kam patří vitamín C, vitamín E, flavonoidy, třísloviny a některé minerály. Zatímco v minulosti se tato rostlina používala k léčbě respiračních a trávicích obtíží, dnes je známá hlavně pro své močopudné účinky. Také však rozpouští hleny, pomáhá při léčbě rýmy a kašle, zbavuje tělo škodlivin a posiluje krvetvorbu. Při zevním použití je pak ptačinec žabinec vhodný pro léčbu kopřivky, akné, ekzémů, vřídků a dalších kožních neduhů.

Jaké má ptačinec žabinec využití?

Ačkoliv mnozí znají tuto rostlinu hlavně jako plevel, kterého se nedá jednoduše zbavit, ve skutečnosti si ptačinec žabinec našel využití i v kuchyni. Dá se z něj připravit třeba chutný salát, pomazánka nebo polévka. Kromě toho pak slouží také pro výrobu léčivých nálevů, šťáv a obkladů, dá se použít pro tvorbu domácí kosmetiky a je skvělým krmením pro andulky a další ptactvo.