Jak pěstovat a množit Kdoulovec?

Chtěli byste si pořídit keř, který dokáže na první pohled oslnit kohokoliv, kdo na vaši zahradu vkročí? Dobrou volbou by mohl být některý z kdoulovců, což jsou listnaté opadavé dřeviny, které na jaře rozkvétají záplavou barevných květů. Prozradíme, jak zvládá kdoulovec pěstování na našem území, z jakých druhů můžete vybírat a jak tyto rostliny množit.

Druhy a odrůdy kdoulovce

Kdoulovec (Chaenomeles) je rostlinný rod z čeledi růžovité, který zahrnuje velké množství listnatých opadavých dřevin. Ačkoliv na první pohled mohou působit trochu „neučesaně“, pěstují se jako solitéry pro svou okrasnou funkci, a to hlavně kvůli oslnivým květům a lesklým listům. Mohou se však stát také součástí živých plotů a zároveň produkují malvice, které si našly využití v kuchyni.

V současné době z botanického hlediska rozlišujeme čtyři nebo pět různých druhů kdoulovců, kam patří kdoulovec japonský, kdoulovec lahvicovitý, kdoulovec tibetský, Chaenomeles cathayensis a Chaenomeles sinensis. Kromě toho pak existuje také kříženec prvních dvou druhů, což je kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba).

Kdoulovec japonský

Pravděpodobně nejznámějším druhem je kdoulovec japonský, který můžete znát také pod latinským názvem Chaenomeles japonica (případně také Cydonia maulei). Tento keř dorůstá zhruba do výšky jednoho metru, ale je velice rozložitý. Jeho plstnaté větve s postupujícím časem olysávají, zůstávají ovšem poměrně drsné. Listy jsou pak široce vejčité, tupé a na okrajích hrubě pilovité.

Pokud jde o květy kdoulovce japonského, ty mívají oranžovo-červené zbarvení a jsou menší než v případě kdoulovce lahvicovitého. Na větvích se objevují ve svazečcích po dvou až po čtyřech, a to teprve po olistění. Plody tohoto kdoulovce mají kulovitý tvar, jsou zhruba 4 až 5 centimetrů široké a jejich barva je žlutozelená. Mezi oblíbené odrůdy se řadí:

  • Kdoulovec japonský „Orange Beauty“,
  • Kdoulovec japonský „Sargentii“,
  • Kdoulovec japonský „Dwarf Poppy Red“,
  • Kdoulovec japonský „Tricolor“,
  • Kdoulovec japonský „Cido“.

Kdoulovec lahvicovitý

Jedním z oblíbených druhů, které se na českém území hojně pěstují, je kdoulovec lahvicovitý neboli Chaenomeles speciosa. Ten můžete ovšem znát také jako Chaenomeles lagenaria a často se setkáte i s pojmenováním kdoulovec ozdobný. Tento keř, který původně pochází z Japonska (stejně jako kdoulovec japonský) dorůstá do výšky přes dva metry, je rozložitý a jeho lysé větve bývají vzpřímené.

Listy kdoulovce lahvicovitého jsou podlouhlé, špičaté a mají jemně pilovité okraje. Většinou dosahují délky od 3 do 6 centimetrů. Co se týče květů, shlukují se do svazečků, ale mohou růst i odděleně. V závislosti na konkrétním kultivaru navíc mohou mít červené, růžové nebo výjimečně i bílé zbarvení. Plodem jsou pak žlutozelené až načervenalé kulovité malvice. Mezi oblíbené odrůdy se řadí:

  • Kdoulovec lahvicovitý „Apple Blossom“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Atrosanguinea“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Brilliant“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Contorta“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Eximia“
  • Kdoulovec lahvicovitý „Falconnet Charlet“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Fire Dance“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Kinshiden“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Marmorata“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Nivalis“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Rubra“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Snow“,
  • Kdoulovec lahvicovitý „Yukigoten“.

Kdoulovec nádherný

Někdy se na českých zahradách můžete setkat také s kdoulovcem nádherným (Chaenomeles x superba), který je křížencem kdoulovce lahvicovitého a kdoulovce japonského. Z toho důvodu se vyznačuje vlastnostmi obou těchto druhů. Dorůstá do velikosti 1,5 metru, používá se jako solitéra, ale hodí se i do větších kompozic nebo skupin s více jedinci stejného druhu.

Listy kdoulovce nádherného, který preferuje slunečné polohy a propustné vlhké půdy, jsou celokrajné. Kvete v dubnu až červnu, přičemž barva květů se pohybuje od červené přes oranžovou a růžovou až po bílou. Pokud byste si chtěli tento keř pořídit také na svou zahradu, můžete vybírat z následujících kultivarů:

  • Kdoulovec nádherný „Crimson and Gold“,
  • Kdoulovec nádherný „Etna“,
  • Kdoulovec nádherný „Fascination“,
  • Kdoulovec nádherný „Hollandia“,
  • Kdoulovec nádherný „Jet Trail“,
  • Kdoulovec nádherný „Mango Storm“,
  • Kdoulovec nádherný „Nicoline“,
  • Kdoulovec nádherný „Salmon Horizon“,
  • Kdoulovec nádherný „Scarlet Storm“,
  • Kdoulovec nádherný „Texas Scarlet“.

Kdoulovec čínský

Pod tímto názvem se ukrývá opadavý, beztrnný, listnatý strom, který dorůstá až do výšky 6 metrů, nebo případně keř, jenž dosahuje velikosti 4 metrů. Jak jeho pojmenování napovídá, pochází z Číny, ale dnes se řídce pěstuje také na evropském či americkém území, a to především jako okrasná dřevina (v teplejších oblastech i pro své plody).

Dříve byl kdoulovec čínský řazen mezi pět druhů rodu Chaenomeles (kdoulovec), z nějž byl ovšem později přeřazen do monotypického rodu Pseudocydonia. Od zbývajících druhů se totiž liší například osinovitými špičkami listů, ale také svými květy, které jsou jednotlivě postavené, a navíc mají uspořádané nitky do kruhu.

Na jaká místa se kdoulovec hodí?

Opadavé a pichlavé kdoulovce si můžete pořídit prakticky do jakékoliv zahrady. Na rozdíl od pečlivě upravovaných keřů působí tato rostlina spíše jakýmsi neučesaným dojmem, což jí ovšem dodává na zajímavosti. Během jara ji navíc pokryje záplava stovek barevných květů, díky kterým si jí všimne každý, kdo půjde kolem. Na jaká místa se tedy kdoulovec vysazuje?

  • Perfektně se hodí jako živý plot.
  • Jde o dobrou volbu pro smíšené okraje keřů.
  • Dá se předsadit před vyšší jehličnany a stromy.
  • Výtečně ozvláštní zahrady přírodního stylu.
  • Hodí se do venkovských a chatových typů zahrad.
  • Jako okrasná dřevina se pěstuje v městských parcích.

Přemýšlíte, jaké rostliny vysadit v blízkosti kdoulovce? Tato dřevina si skvěle rozumí třeba se zlaticí (Forsythia), kterou můžete znát také pod lidovým označením zlatý déšť. Obě rostliny vykvétají brzy na jaře, a pokud je vysadíte vedle sebe, dočkáte se na přelomu března a dubna nádherné podívané. Žluté květy zlatice totiž skvěle doplňují květy kdoulovce, které mívají obvykle lososovou barvu.

Pěstování kdoulovce

Kdoulovce se na zahradě dají pěstovat různými způsoby, a to buď samostatně jako solitérní keře, nebo v podobě volného živého plotu. V závislosti na odrůdě dorůstají zhruba do výšky 1 až 2 metrů, jsou velmi přizpůsobivé a nemají příliš vysoké nároky. Zatímco některé kdoulovce jsou pak samosprašné, jiné mohou být cizosprašné, a je proto dobré vysadit různé kultivary k sobě.

Co se týče pěstebních podmínek, kdoulovce nejsou příliš náročné. Dobře se jim daří v nížinách a ve středních polohách, přičemž nepotřebují tolik tepla jako kdouloně. Porostou navíc téměř v jakékoliv půdě, ale upřednostňují úrodnou, dobře odvodněnou zeminu. V ideálním případě byste jim měli dopřát rovnoměrnou vlhkost. Jakmile pak zakoření, keře již zalévat nemusíte.

Kdoulovcům se bude dobře dařit na slunci i v polostínu. Dají se samozřejmě vysadit také do stínu, ale v takovém případě se budete muset smířit s tím, že se na nich neobjeví tak velké množství květů, jako kdybyste je umístili někam na světlo. Dobrou zprávou ovšem je, že si kdoulovce dokáží poradit s letními suchy i nízkými teplotami. Jsou mrazuvzdorné (odolají teplotám až do -29 °C), ale mladé keře byste raději měli na zimu přikrýt chvojím.

Kdoulovec množení

Kdoulovce se dají velice snadno namnožit, a to prostřednictvím postranních, podzemních výběžků (odkopky přirozeného hřížení) nebo pomocí dřevitých řízků. Dvouleté větvičky je pak možné uměle ohnout k zemi, přichytit drátem a zasypat zeminou. Na podzim stačí zakořeněné větve přesadit, ale tímto způsobem se dá i jednoduše rozšířit současný živý plot. Zkušenější pěstitelé pak někdy zkoušejí množit kdoulovec generativně (semeny).

Kdoulovec řez

Tyto dřeviny obvykle řez nevyžadují, ale v průběhu růstu je dobré průběžně odstraňovat staré či poškozené větve. Rozložitý keř není nutné tvarovat, jelikož mu jeho „neučesanost“ sluší. U přestárlých keřů se ovšem provádí také prosvětlovací a zmlazovací řez. Silnému prořezávání se však spíše vyhněte a rostlinu podle potřeby zastřihávejte pouze na jaře po odkvětu.

Jaké druhy a odrůdy kdoulovce existují?

Momentálně botanikové rozlišují čtyři nebo pět druhů kdoulovců. Prvním je kdoulovec japonský, mezi jehož kultivary se řadí „Orange Beauty“, „Dwarf Poppy Red“, „Tricolor“ nebo „Cido“. Známý je i kdoulovec lahvicovitý. Lidé vyhledávají hlavně kultivary „Apple Blossom“, „Brilliant“, „Snow“, „Contorta“, „Fire Dance“ nebo „Rubra“. Dále pak existuje kříženec známý jako kdoulovec nádherný, ale také varianty Chaenomeles cathayensis, Chaenomeles sinensis a Chaenomeles thibetica.

Jak pěstovat kdoulovec?

Pěstování kdoulovců není příliš náročné, jelikož jde o přizpůsobivé keře, které nemají vysoké nároky. Dobře se jim daří v nížinách nebo ve středních polohách, porostou téměř v jakékoliv půdě a vysazují se hlavně na slunce nebo do polostínu. Jsou navíc mrazuvzdorné, takže odolají teplotám až do -29 °C. Mladé keře je však dobré během zimních měsíců chránit přihrnutým chvojím.

Jak probíhá množení kdoulovce?

Kdoulovce se dají množit hned několika způsoby. Nejoblíbenější jsou postranní, podzemní výběžky (odkopky přirozeného hřížení) a dřevité řízky. Někteří pěstitelé pak zkoušejí také generativní množení (pomocí semen). Dvouleté větve je zároveň možné ohnout k zemi uměle, přichytit je drátem a zasypat zeminou, aby vznikly nové zakořeněné výběžky.

Kdy prořezávat kdoulovec?

Kdoulovce řez po většinu času nevyžadují a silné prořezávání by jim mohlo spíše ublížit. Jendou za čas je dobré odstranit staré či poškozené větve, ale keř není nutné příliš tvarovat, jelikož mu jeho rozčepýřenost sluší. Pouze u přestárlejších kdoulovců se provádí prosvětlovací a zmlazovací řez, a to většinou pouze na jaře po odkvětu.