Rostlina vlčího máku je známá zejména pro své líbivé červené okvětní lístky, které zdobí české luhy a háje. Malé děti jí pak budou nejspíše znát z pohádky Václava Čtvrtka O Makové panence a motýlu Emanuelovi. Tato výrazná bylina se však stala inspirací i jiným známým umělcům a navíc vyjadřuje také určité poselství v květomluvě.
Proč se říká vlčí mák?
Známá červeně kvetoucí rostlina vlčího máku má mnoho lidových pojmenování, jako je například ohníček, Maková panenka, červánčí nebo pleskánek. Pokud jde ale o to, jak vzniknul samotný název vlčí mák, pak z etymologického hlediska se přívlastkem „vlčí“ nebo někdy také „psí“ označuje vlastnost, která vyjadřuje něco, co je podřadné.
V souvislosti s rostlinami se přitom jedná o druhořadost nebo méněcennost oproti jiným existujícím druhům. Jak totiž jistě víte, v České republice se pěstuje daleko více mák setý, který se využívá v potravinářství, jelikož obsahuje semena, jež se dají dále zpracovávat a nejsou na rozdíl od zbytku rostliny jedovatá. Vlčí mák pak vedle něj není tolik hospodářsky významnou plodinou.
Můžete se ale také setkat s výkladem, který tvrdí, že pojmenování této byliny vzniklo na základě mýtu, v němž se vypráví o tom, že rostlina vlčího máku dodávala nadpřirozené schopnosti vlkům, kteří ji pojídali. Toto romantické vysvětlení se obvykle vypráví dětem jako pohádka, jelikož ty ještě nejsou schopni zcela pochopit pravý etymologický význam daného názvu.
Vlčí mák: květomluva
Ve většině zdrojích zabývajících se květomluvou se dočtete, že vlčí mák v řeči květin vyjadřuje vzkaz „Neprozradíme naši lásku!“. To by si někdo mohl vyložit tak, že pokud dáte své milé kytici vlčích máků, v podstatě jí tím říkáte, abyste city, které vůči sobě máte, drželi v tajnosti. To však této atraktivní květině zrovna moc nelichotí.
Ale žádný strach! Vlčí máky v květomluvě totiž ve skutečnosti vyjadřují mnohem více. V 19. století totiž znamenaly darované vlčí máky podle květinové řeči také útěchu. Červená barva navíc vyjadřuje pocity radosti a šarlatová zase výstřednost. Pokud tedy dostanete darem od svého milého vlčí máky, nemusíte se obávat, že by jeho city vůči vám chtěl přede všemi tajit.
Co značí vlčí mák?
Jak někteří z vás asi vědí, vlčí mák je symbolem Dne válečných veteránů. Většina lidí však už netuší, proč byla za tímto účelem vybrána právě tato rostlina. Někdo by si mohl myslet, že je to barvou jejích květů, které připomínají barvu krve prolité během války. Nicméně vysvětlení je úplně jiné a mnohem romantičtější, než by si někdo mohl myslet.
V roce 1921 se k tradici uctění památky padlých během První světové války přidal také symbol vlčího máku. Ten byl vybrán na základě básně vojenského lékaře, kterým byl kanadský podplukovník John McCrae. Psychickou bolest a frustraci, kterou zažíval během své práce vojenského chirurga, se snažil zmírnit právě psaním poezie.
Jednoho dne, kdy mu zemřel jeho blízký přítel, opět napsal báseň, avšak hned po té ji odhodil. Všiml si jí ale náhodný kolemjdoucí, který papírek s textem zvedl. Začátek této básně zní „Na polích ve Flandrech divoké máky rostou, tam mezi kříži, řada za řadou. Zde ležíme. Nahoře mezi červánky, je možná slyšet zpívat skřivánky, zde dole kanony jen svoji píseň řvou.“
Toho dne prý skutečně východní vítr rozevlál vlčí máky rostoucí mezi hroby na hřbitově, kde byl pohřben přítel Johna McCrae. Náhodný kolemjdoucí, který list papíru ze země sebral, zaslal tuto báseň do Anglie, kde byla v prosinci 1915 vydaná v časopise Punch a o šest let později byl pak podle ni zvolen zmíněný symbol.
Vlčí mák v umění
Krása vlčích máků odjakživa inspirovala také řadu umělců. Asi nejznámější obraz, na kterém je tato květina zachycena, představuje dílo s příhodným názvem Vlčí máky v Argenteuil (nebo někdy též Pole vlčích máků), které namaloval známý francouzský impresionista Claude Monet. Tato malba z roku 1873 zachycuje světlem zalitou krajinu s rozkvetlými máky, kde se v popředí obrazu nachází umělcova žena Camille a syn Jean.
Další slavný obraz s názvem Vlčí máky pak pochází od jednoho z průkopníků impresionismu, kterým byl uherský malíř Pál Szinyei Merse. Toto dílo vzniklo roku 1896 a je uloženo v Národní galerii v Budapešti. Nejedná se přitom o jediný obraz znázorňující vlčí máky od tohoto umělce. Tato rostlina mu byla předlohou u mnoha dalších děl, jelikož v něm vyvolávala pocity, které prožíval v mládí.
A co dalšího mají máky společného s uměním? Například to, že opium, které rostlina produkuje, bylo zejména v 19. století součástí životů mnoha umělců. Této nebezpečné droze podlehl například slavný básník Charlese Baudelaira nebo španělský malíř a sochař Pablo Picasso. Mnozí umělci hledali ve stavech, které jim droga poskytla, inspiraci, avšak většinou v ní našli pouze závislost nebo vlastní zkázu.
Proč je vlčí mák symbol Dne veteránů?
Vlčí mák byl zvolen za symbol Dne veteránů v roce 1921 na základě básně, kterou složil vojenský lékař John McCrae, když mu ve válce zahynul blízký přítel. V této básni hovoří o vlčích mácích rostoucích mezi hroby ve Flandrech. Papírek, na němž bylo dílo napsané, našel náhodný kolemjdoucí, který jej následně odeslal do Anglie, kde byla báseň později publikována v časopise Punch.
Co vyjadřuje vlčí mák v květomluvě?
Darované vlčí máky údajně sdělují poselství, že daní milenci neprozradí svou lásku. Kromě tohoto vzkazu mají však v řeči květin vyjadřovat také útěchu. Červená barva okvětních lístků této rostliny pak zároveň znamená radost nebo výstřednost.
Kdo maloval vlčí máky?
Mezi nejznámější autory obrazů zachycujících vlčí máky patří Claude Monet a Pál Szinyei Merse. Oběma těmto impresionistům byly máky předlohou pro jejich slavná díla, která jsou uložena ve známých galeriích. V případě uherského malíře Pála Szinyeie Merse se přitom jednalo o více obrazů s touto tématikou, jelikož v něm tato rostlina vyvolávala pocity z mládí.