JAK VYBRAT JMÉNO PRO PSA: Která kritéria vzít v úvahu?

Plánujete si pořídit nového domácího mazlíčka, který do domácnosti přinese spoustu radosti? V tom případě už jistě přemýšlíte nad tím, jak svého pejska pojmenujete a jak mu budete zdrobněle říkat. Přestože se vaší fantazii samozřejmě meze nekladou, existuje řada doporučení, kterými je dobré se při pojmenovávání psů řídit. Poradíme, co vzít v potaz a čemu se raději vyhnout.

Jak vybrat vhodné psí jméno?

Zatímco někoho napadne ideální jméno pro psího kamaráda hned při prvním setkání nebo má vymyšlené perfektní pojmenování pro svého budoucího pejska už dlouho dopředu, jiného může výběr jména pro psa zaskočit nepřipraveného. Jelikož ale na svého nového domácího mazlíčka nějak volat musíte, dříve či později bude muset padnout finální rozhodnutí.

Zvolit správné pojmenování pro štěňátko či staršího pejska, kterého si domů přivedete, může být někdy poměrně složité. Vzhledem k tomu, že vám nový člen domácnosti pravděpodobně bude dělat společnost dlouhé roky a budete ho často oslovovat, neměli byste výběr podcenit. Proto vám přinášíme praktické rady, co při volbě jména zohlednit.

Poraďte se s blízkými

V první řadě je samozřejmě nutné vybrat psí jméno, které se vám bude jako majiteli líbit. Jelikož ho budete každý den používat, měli byste s ním být spokojení. Ještě než si pro pejska pojedete, zkuste si proto dopředu vymyslet jedno zvučné pojmenování nebo klidně i více variant. Rozhodnout se pak můžete až ve chvíli, kdy svého nového mazlíčka uvidíte a trochu se s ním seznámíte.

Pokud sdílíte domácnost s dalšími členy rodiny, kteří se budou o pejska také starat, zkuste se o výběru jména poradit společně. Rozhodně totiž bude lepší, když se na jménu pro pejska shodnete, což každému z vás pomůže vybudovat si k němu hezký vztah. Máte-li děti, nechte i jim prostor pro vyjádření. Je možné, že vymyslí originální pojmenování, které si zamilujete.

Psí jméno by mělo být jednoduché a příjemné pro všechny členy rodiny. Pokud s vámi domácnost sdílí i starší generace, nezapomeňte volbu jména zkonzultovat i s nimi. Nejen že si babička nebo dědeček mohou vybavit nějaké pěkné staročeské jméno, které by vás mohlo nadchnout, ale pokud budou pejska často venčit nebo si s ním hrát, určitě byste mu nechtěli dát jméno, které nebudou schopní vyslovit.

Volte raději kratší jméno

Přestože můžete popustit uzdu kreativitě, při výběru jména pro nového domácího mazlíčka je dobré přeci jen zohlednit několik věcí. Dlouhá jména sice mohou znít netradičně a honosně, ale když budete chtít svého pejska rychle přivolat, mohou vám způsobit komplikace. Proto se doporučuje vybrat jednoslabičné nebo maximálně dvouslabičné jméno, které pejsek i na dálku snadno zachytí.

Pokud přeci jen zvolíte delší pojmenování, zkuste vymyslet nějakou zkratku, kterou budete pejska oslovovat ve chvíli, kdy ho budete potřebovat rychle přivolat či odvolat. Je důležité, aby bylo jméno dobře vyslovitelné (a ideálně aby se dalo i skloňovat), abyste mohli v případě potřeby (třeba když se rozběhne za kočkou či srnou) na psa rychle zavolat, aniž by se vám zamotal jazyk.

Dbejte na srozumitelnost

Jelikož na některá písmena klademe při mluvení větší důraz než na jiná, zkuste se zamyslet i nad tímto faktorem. Chovatelé radí vybírat pro psí mazlíčky jména, která obsahují písmena R, L, C, H, K či S. Ta totiž pejsek i v parku nebo v hlučném prostředí dobře uslyší a bude na ně reagovat. Výhodou je i to, když psí jméno končí na samohlásku (A, E, I, O, U), což se dá lehce protáhnout, když na psa voláte.

TOP:   Co je to PIKÝROVÁNÍ a jak na to?

Vyhněte se jménům připomínajícím povely

Když vybíráte nejlepší jména pro psa, myslete také na to, aby bylo pro pejska snadno rozpoznatelné. Každý den totiž používáme tisíce slov, z nichž pouze některá jsou adresována vašemu čtyřnohému miláčkovi. Proto je dobré zvolit takové jméno, které se bude lišit od běžných výrazů, což by si mohl zvířecí kamarád se svým jménem splést.

Další důležitou radou, kterou byste se měli řídit, je nepoužívat jména, která se i při normálním tónu hlasu zvučně podobají povelům. Pes by totiž mohl nevědomky začít povely zaměňovat se svým oslovením, čímž byste ho zmátli a zároveň si zkomplikovali jeho výcvik. Přestože mezi oblíbená jména patří Sandy, může se například stát, že si jej pes bude plést s povelem sedni.

Inspirujte se vlastnostmi pejska

Pokud stále nevíte, jaké jméno pro svého nového psa vybrat, zkuste se zaměřit na jeho rasu, vzhled a povahu. V první řadě je dobré vzít v potaz pohlaví (ačkoliv existují jména, která se hodí pro psy i pro fenky), velikost a plemeno psa. Jméno pro německého ovčáka se totiž často liší od jména pro pitbula nebo třeba pro jorkšíra (ne pro každého se hodí pojmenování Rex, nebo naopak Šmudlíček).

Co se týče vzhledu, inspirovat vás může třeba barva srsti, zajímavá skvrna na kožichu nebo jiné poznávací znamení (například jizva), které odlišuje vašeho mazlíčka od všech ostatních. Jméno pak může korespondovat také s vlastnostmi vašeho pejska, ať už hodně dovádí, nebo jde spíš o kliďase. Může být sice vtipné, když pojmenujete svého líného jezevčíka Trhač nebo Ďábel, ale ne každému se to bude líbit.

Pozor na oblíbená jména

Pokud budete vybírat oslovení nového mazlíčka podle toho, jaká jsou nejoblíbenější psí jména, určitě nešlápnete vedle. Nebuďte pak ale překvapení, když na svého zvířecího kamaráda zavoláte v parku a rozeběhne se k vám hned několik pejsků najednou. Právě z toho důvodu, že jsou některá psí jména tak populární, se může stát, že stejné pojmenování vybere i soused nebo někdo ze známých.  

Nebojte se tedy experimentovat a vybrat jméno, které příliš často neslýcháte. Pokud bude vyhovovat vám a pejsek na ně dobře uslyší, není to žádný problém. Inspirací pro vás může být nejen seznam psích jmen ve speciálním psím kalendáři, ale i jméno vaší oblíbené televizní hvězdy, sportovce či historické osobnosti nebo třeba postava z pohádky či z mytologie. Pozor si ovšem dejte na jména rodinných příslušníků a častá oslovení, která může pes slyšet na každém kroku.

Vyzkoušejte, jak pes reaguje

Jakmile se vám podaří vybrat jméno pro pejska, se kterým budete spokojení, ještě samozřejmě není vyhráno. Nejprve je nutné vyzkoušet, jak pes na své nové jméno reaguje a zda se mu líbí stejně jako vám. Pokud ani po týdnu na vybrané pojmenování neuslyší a bude vaše volání ignorovat, pravděpodobně budete muset zkusit nějaké jiné.

TOP:   Co je to PIKÝROVÁNÍ a jak na to?

Čemu se raději vyhnout?

Ačkoliv si jména psů můžete vybrat podle toho, co se vám líbí, existuje i několik doporučení, co raději při výběru jména nedělat. Kromě toho, že by pojmenování nemělo být příliš komplikované (Sir Lancelot Tlapka z Horní Dolní) ani krkolomné, v ideálním případě by nemělo při normálním oslovení znít jako příkaz.

Pokuste se také vyhnout jménům sprostým, urážlivým a ztrapňujícím, která by mohla být ponižující nejen pro pejska samotného, ale i pro vás, až na něj budete volat v parku nebo s ním půjdete k veterináři. Ať už ale vyberete cokoliv, rozhodně svému pejskovi jméno během života neměňte, což by ho mohlo zbytečně mást. Proto si dvakrát promyslete, než pojmenujete štěňátko vlkodava Drobeček.

Jména pro štěňata s průkazem původu

Pokud si pořídíte čistokrevného pejska s průkazem původu, je nutné řídit se jasně danými pravidly. V první řadě jde o to, že jména celého vrhu štěňat musí začínat stejným písmenem a v rámci jedné chovatelské stanice nebo u jedné feny se vždy řídí abecedou. To znamená, že štěňata z prvního vrhu začínají na písmeno A, pejsci z druhého vrhu na písmeno B a tak dále.

Většinou se pak vynechávají problematická písmena, jako je například Y, nebo také písmena s diakritikou, kam patří Š nebo Ř. Oslovovat svého pejska nicméně můžete i jinak, než má uvedeno v průkazu původu.

Jak vybrat jméno pro psa?

Pokud si pořizujete nového pejska, jistě přemýšlíte, jak ho pojmenovat. Pro někoho je tento úkol jednoduchý, ale jiný si s ním může lámat hlavu celé dny. Nevíte-li si rady, zkuste se podívat do psího kalendáře nebo se poradit s rodinou a kamarády. Také se ale může stát, že si dopředu připravíte nějaké jméno, ale až pejska uvidíte, bude vám k němu sedět úplně jiné pojmenování.

Proč vybírat raději kratší jména pro psa?

Přestože dlouhá jména zní honosně a zajímavě, ideální je zvolit jednoslabičné nebo dvouslabičné jméno, které bude pro pejska srozumitelné, na dálku ho snadno zachytí a vám se bude navíc dobře vyslovovat. Také se vyplatí vybírat jména, která obsahují písmena R, L, C, H, K či S a končí na samohlásku, na což psi dobře reagují.

Čím se při výběru jména inspirovat?

Když vybíráte nejlepší jméno pro psa, zaměřte se v první řadě na jeho rasu, vzhled a povahu. Pro některá plemena se hodí spíše roztomilá jména, zatímco bojové psy můžete klidně nazvat Trhač nebo Drtič. Dále by vás mohla inspirovat barva srsti, skvrny na kožichu nebo zvláštní jizvy. Pojmenovat pejska ale můžete i podle své oblíbené postavy z filmu, seriálu či knihy nebo po nějakém známém sportovci či zpěvákovi.

Jakým jménům pro psa se raději vyhnout?

Jméno pro psa by nemělo být příliš dlouhé a zároveň byste neměli používat oslovení, která i při normálním tónu hlasu připomínají povely. Kromě toho dbejte na to, aby jméno nebylo příliš komplikované či krkolomné, ale ani sprosté, urážlivé nebo ponižující. Jméno také během života neměňte, protože by to mohlo psa zbytečně mást.