Nedílnou součástí svátků jara je kromě koledování také velikonoční výzdoba, pomocí které hospodyňky zdobí své příbytky, aby tak přivítaly probouzející se přírodu. Někdo přitom dává přednost klasickým velikonočním symbolům, jako jsou kraslice nebo velikonoční beránci, jiní naopak volí modernější dekorace, kam patří třeba různé velikonoční věnce nebo jiné květinové ozdoby.
Jarní a velikonoční dekorace
Svou radost z přicházejícího jarního období, které s sebou přináší nový život, ale i více tepla a světla, lidé již od nepaměti vyjadřovali tím, že zdobili své domácnosti různými ozdobami. Mohlo se přitom jednat například o drobné kvítí, větve zlatého deště, vrbové proutky, mašle, pentle nebo kraslice, zkrátka o jakoukoliv dekoraci, která symbolizuje jaro.
Mezi oblíbené venkovní velikonoční dekorace v minulosti patřily také vysypávané ornamenty na zápraží, které lidé tvořili pomocí písku, vody a hrnku nebo květináče. Okna venkovských stavení se pak během velikonočních a svatodušních svátků často zdobívala prostřednictvím seříznutého mýdla, kterým hospodyňky kreslily na okna květiny, vlnovky nebo spirály.
Také dnes hraje velikonoční výzdoba pro mnohé z nás významnou roli. Někdo přitom volí pouze decentní velikonoční dekorace na dveře nebo na okna, jiný naopak vyzdobí symboly jara celý dům a většinou pak nemůže chybět ani velikonoční dekorace na stůl, u kterého se na Boží hod velikonoční nebo v průběhu Velikonočního pondělí sejde celá rodina. Kromě toho si pak lidé často vystavují velikonoční přání a pohlednice od svých blízkých.
Barvy jara
S oslavami Velikonoc a přicházejícího jara se tradičně pojí jasné barevné odstíny. Dříve vévodila hlavně červená barva, která se hojně používala pro barvení kraslic, ale oblíbená je také zlatá nebo sytě žlutá, tedy barva zlatého deště. V poslední době pak převládají spíše pastelové odstíny, například světle modrá, růžová, žlutá, zelená nebo fialová. Právě v těchto barvách se velikonoční výzdoba objevuje nejčastěji.
Velikonoční beránek
Na velikonoční tabuli obvykle nemůže chybět beránek, který je symbolem spasitele Ježíše Krista, ale zároveň představuje i nový život a mláďata, která na jaře poprvé spatří světlo světa. Dříve beránci představovali hlavně obřadní jídlo a pokrmy z jehněčího byly tradiční součástí velikonočních oslav. Jelikož ale bylo toto maso drahé, lidé začali místo něj připravovat beránky v podobě sladkého pečiva, což přetrvává dodnes.
Klasický velikonoční beránek se peče ze sladkého bábovkového těsta. V dnešní době však tato oblíbená dekorace může mít prakticky jakoukoliv podobu. Někteří lidé svého beránka polévají čokoládou, jiní tento moučník pečou z tvarohového těsta a další dávají přednost kokosovému beránkovi. Forma na pečení se přitom obvykle dědí z generace na generaci.
Aby byl beránek na stole co nejhezčí, většinou se pokládá do pěkného košíku nebo na ozdobný talíř vyložený umělou trávou či slámou. Případně může být doplněný také o cukroví, kraslice nebo další dekorace v podobě slepiček, kohoutků, kuřátek nebo zajíčků. Na krk se pak beránkovi obvykle přivazuje barevná stuha nebo dokonce rolnička.
Jestliže máte sladkého pečiva dost, ale přesto byste chtěli tento tradiční symbol v domácnosti mít, můžete sáhnout třeba po beráncích ze dřeva či z keramiky. Pokud jste zruční a máte čas na výrobu velikonoční dekorace, kreativitě se meze nekladou. Oblíbení jsou například háčkovaní a látkoví beránci, beránci z papíru a vlny, ale také beránci vytvoření z vyfouknutých vajíček.
Velikonoční kraslice
Dalším známým symbolem jara, který nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti, jsou velikonoční vajíčka. Vařená vejce ozdobená různými způsoby se již odnepaměti používala při jarních obřadech, ale nemohla chybět ani na svatbách nebo třeba během narozeninových oslav. Zvyk konzumovat je právě na Velikonoce pak souvisel hlavně se čtyřicetidenním půstem, který jim předcházel a kdy lidé netrpělivě čekali, až budou moci zase hodovat.
V dnešní době jsou neodmyslitelnou součástí velikonoční výzdoby vejce vyfukovaná, která se někdy označují také jako vejdunky, vejduňky, vejdumky nebo výdumky. Ta se po ozdobení pomocí barevných stuh a pentlí věší třeba na větvičky jívy či zlatého deště, které si nařežete do vázy, ale skvěle budou vypadat také v květináči s čerstvě vyrašenou trávou nebo v košíčku vystlaném slámou či peříčky. Někteří lidé pak kraslicemi zdobí také velikonoční věnce na stůl či na dveře.
V Německu dokonce existuje tradice, kdy lidé věší malovaná vejce na dlouhé stuhy a následně je využívají jako venkovní dekoraci, kterou ve světě známe jako velikonoční stromy. Pokud chcete zkusit něco decentnějšího, navlékněte vyfouknutá a ozdobená vajíčka za sebou na pevnou nit nebo na tenkou stuhu, čímž vytvoříte velikonoční girlandu. Také je můžete spolu s dalšími dekoracemi navléct na drátek, jehož konce pak spojíte, díky čemuž vznikne velikonoční věnec.
Vajíčka je přitom možné ozdobit mnoha různými technikami, od těch tradičních až po moderní způsoby. Vše záleží jen na vaší kreativitě a nadšení pro věc. Dříve například mezi nejoblíbenější techniky patřila vosková batika, kdy se na odmaštěná vajíčka nanášel včelí vosk z hořící svíčky. Pomocí špendlíkových hlaviček se pak tvořily různé vzory a navoskované vajíčko se následně ponořilo do studené vody, aby všechen zaschlý vosk odpadl.
Oblíbené techniky zdobení:
- kresba voskem,
- batikování,
- háčkování,
- drátování,
- gravírování (vyškrabování)
- polepování slámou,
- polepování sítinou,
- prořezávání a vrtání,
- jednoduché kreslení pomocí fixů,
- barvení pomocí laků na nehty,
- polepování obtisky a samolepkami,
- polepování bavlnkami a provázky,
- oplétání květinami a větývkami,
- barvení přírodními či umělými barvivy.
Pokud chcete s dětmi vyzkoušet, jak se vajíčka barvila v minulosti, stačí vám pouze několik základních surovin. Dříve se totiž vajíčka zdobila pouze přírodní cestou, a to pomocí cibule, zelí, dubové a olšové kůry, červené řepy nebo lipového květu, k čemuž pak stačilo přidat ocet a sůl. Tak vznikly různé barvy včetně červené, hnědé, žluté nebo třeba zelené. Pro vysoký lesk se ještě používalo domácí sádlo, kterým se hotová vajíčka vždy pomazala.
Kromě klasických vařených vajec, která se hodí na chleba nebo do salátu, a vyfukovaných vajíček, která slouží hlavně jako ozdoba, jsou v dnešní době k sehnání i další velikonoční dekorace. V papírnictvích, ale i jiných obchodech se dají sehnat například drobná či větší vajíčka z keramiky, ze skla, z papíru či z plastu. Samozřejmostí jsou pak i nejrůznější čokoládové varianty.
Zajíčkovo hnízdo
Vzhledem k tomu, že vrbové i březové větvičky bývají o Velikonocích již dostatečně pružné, snadno z nich můžete uplést košíček, mističku nebo třeba oblíbené zajíčkovo hnízdo. To může být velké i malé, pravidelné, ale i rozčepýřené. Zatímco někteří pak nechávají větvičky samotné, jiní ještě vnitřek vystelou slámou nebo tím, co mají zrovna po ruce.
Nejjednodušší variantou je věneček ze tří nebo čtyř proutků, který položíte na talíř nebo na misku a dovnitř pak vložíte kraslice a další vybranou velikonoční výzdobu. Doprostřed ovšem můžete umístit také květináč s hyacintem, s narcisem nebo s čerstvě vyrašenou trávou. Někteří pak jako vystýlku volí mech, na který se rozloží vajíčka, zajíčci, kuřátka a další drobnosti.
Rostlinky ve skořápkách
Pokud nechcete do velikonočních dekorací investovat velké peníze, i pro vás máme několik tipů. Jako levná velikonoční výzdoba poslouží například obyčejná řeřicha. Stačí si schovat větší, dobře umyté skořápky od vajec, do nichž pak umístíte vatu nasáklou vodou. Na tu pak vysejte semínka řeřichy a sledujte, jak bude růst. Během tří dnů by rostlinky měly být vysoké asi 4 centimetry. Skořápky pak můžete posadit do držátek na vajíčka, do košíčku nebo na ozdobný talíř.
Jestliže nechcete, aby byly skořápky příliš obyčejné, není nic jednoduššího než je před zasazením řeřichy nabarvit. V dnešní době se mezi oblíbené barvy řadí hlavně zlatá, která spolu s čerstvě vypučenými rostlinkami vypadá skvěle. Díky jednoduchosti je pak řeřicha skvělá velikonoční dekorace na okno nebo velikonoční dekorace pro děti, s nimiž můžete zkusit vymyslet i nové variace této výzdoby.
Pokud vám zbyde skoro celá vaječná skořápka, která má nahoře pouze menší otvor, můžete ji po nabarvení či jiném ozdobení použít také jako mini vázu na drobné kvítky. Krásně v ní budou vypadat třeba sněženky a bledulky. Aby toho nebylo málo, kromě řeřichy můžete do skořápek nebo do menších květináčů zasít také další rostlinky, jako je pažitka, pšenice nebo ječmen.
Velikonoční girlandy
Co takhle velikonoční výzdoba snadno a rychle? Mezi nápady jednoduché na výrobu patří také velikonoční výzdoba z papíru. Ani zde se kreativitě meze nekladou, takže se můžete pustit do tvoření vajíček, zajíčků, kuřátek nebo třeba kytiček z barevných čtvrtek, z krepového papíru nebo z čehokoliv, co máte zrovna po ruce. Dobře poslouží i různé samolepky, tiskátka, kousky látek nebo třeba mašličky.
Spoustu šablon a obrázků, podle kterých se můžete při výrobě dekorací řídit, najdete na internetu. Z papírových ozdob ve tvaru vajíček pak můžete vytvořit třeba oblíbený velikonoční věnec nebo můžete své výrobky jednoduše pověsit na pentle a ozdobit s nimi vrbové větvičky nebo proutky zlatého deště ve váze.
Oblíbenou dekorací nejen v posledních letech jsou také velikonoční girlandy. Pro jejich výrobu vám stačí šňůrka nebo třeba delší stuha, na kterou ve stejných intervalech pomocí kolíčků, sešívačky či špendlíků připnete dříve vyrobené ozdoby z barevných papírů. Kromě toho můžete přidat také různé mašličky nebo peříčka a celou girlandu pak už jen zavěsíte na místo, kde se bude nejlépe vyjímat.
Velikonoční věnec
Jestliže chcete vyzkoušet vyrábění s dětmi na Velikonoce, skvělou volbou by mohl být velikonoční věnec. Už dávno se totiž nejedná pouze o vánoční dekoraci. Místo jehličnatých větviček přitom stačí použít proutky vrby či břízy, které jednoduše spletete do kulatého tvaru. Pokud máte k dispozici základní korpus pro výrobu věnců, můžete ho pak obalit třeba pomocí mechu či barevného lýka.
Jakmile máte základ věnce hotový, je čas popustit uzdu fantazii. Mezi ideální dekorace patří samozřejmě barevná vajíčka z papíru, plastu či jiných dostupných materiálů, prázdné skořápky, různobarevné stuhy, ale i drobná kuřátka, kačenky nebo zajíčci. Velice oblíbenou volbou jsou však v poslední době také věnce složené především z jarních květin, jako jsou tulipány nebo narcisy.
Pokud se vám kulatý tvar nezamlouvá, samozřejmě se nemusí jednat přímo o věnec. Úplně postačí i proutěný základ ve tvaru obdélníku, který umístíte třeba na stůl. Na ten pak pomocí drátků či tavné pistole přichytíte zvolené ozdoby, jako jsou různé kvítky, kočičky, vajíčka, proutky, pírka nebo cokoliv, co vás napadne a co se vám bude líbit. Někteří pak dokonce dávají přednost dekoracím ve tvaru osmičky nebo podkovy.
Velikonoční výzdoba: inspirace
Pokud hledáte další podněty k velikonočnímu tvoření, stačí se na jaře rozhlédnout kolem sebe a načerpat inspiraci z okolní přírody. Spoustu skvělých tipů pak jistě najdete v různých kreativních publikacích nejen pro děti a nápady, jak vytvořit velikonoční dekorace, samozřejmě nabízí také internet. Dobrým zdrojem inspirace je například Pinterest.
Jaké jsou nejoblíbenější velikonoční barvy?
S oslavami jara byla v minulosti spojována především červená barva, která se často používala ke zdobení velikonočních vajíček. Kromě toho pak dominovala také zlatá nebo žlutá. Dnes dává spousta lidí na Velikonoce přednost pastelovým odstínům modré, žluté, zelené, růžové nebo fialové.
Jakými technikami se zdobí velikonoční vajíčka?
Možnosti, jak ozdobit velikonoční vajíčka, jsou prakticky nekonečné a fantazii se zde rozhodně meze nekladou. V minulosti mezi nejoblíbenější techniky patřila kresba voskem, ale i batikování, drátování, gravírování, polepování slámou a sítinou nebo prořezávání a vrtání. Dnes lidé často volí způsoby jednodušší, jako je barvení přírodními či umělými barvivy, polepování bavlnkami, kreslení pomocí fixů nebo používání obtisků a samolepek.
Z čeho se dá vyrobit velikonoční beránek?
Na velikonoční tabuli většinou nemůže chybět klasický velikonoční beránek z bábovkového těsta nebo jiná sladká varianta tohoto moučníku, který se ukládá na ozdobný talíř nebo třeba do košíčku. Tento tradiční symbol jara a Velikonoc ovšem můžete vyrobit také z papíru a vlny nebo z vyfouknutých vajíček. Oblíbení jsou pak i beránci háčkovaní a látkoví nebo beránci ze dřeva a z keramiky.
Jak vyrobit velikonoční věnce?
Pokud chcete mít hezkou velikonoční dekoraci na dveře nebo na stůl, můžete ji vyrobit například z proutků vrby nebo břízy, které jednoduše spletete do kulatého tvaru. Kromě toho je možné použít i základní korpus pro výrobu věnců, který obalíte mechem, větvičkami, květinami či barevným lýkem. Tento věnec pak již stačí ozdobit velikonočními dekoracemi, jako jsou vajíčka, skořápky, kuřátka, zajíčci nebo třeba mašličky.