Slivoň myrobalán

Hledáte netradiční strom nebo keř, který bude krášlit vaši zahradu, ale zároveň vám poskytne bohatou úrodu chutných plodů? Dobrou volbou by pro vás mohl být myrobalán třešňový, což je ovocná dřevina, která se pěstuje nejen pro drobné peckovice, ale i jako podnož vhodná pro řadu dalších slivoní. Prozradíme, jak ji poznat a jaké druhy jsou mezi pěstiteli nejoblíbenější.

Co jsou slivoně?

Jedná se o rozsáhlý rod dřevin z čeledi růžovité, který zahrnuje řadu oblíbených ovocných stromů a keřů. Patří sem třeba švestka, meruňka, broskvoň, třešeň nebo višeň, což jsou druhy hojně pěstované na českých zahradách, ale i méně známé či exotické dřeviny, jako je například slivoň myrobalán a sakura ozdobná, a poměrně velké množství planě rostoucích druhů, kam můžeme zařadit hlavně trnku, tureckou višeň nebo střemchu.

Ačkoliv jsou slivoně rozšířené prakticky po celém světě, centrem jejich výskytu je mírné a subtropické pásmo na severní polokouli. Setkat se s nimi tedy můžete převážně na území Evropy, Asie i Severní Ameriky, ale rostou samozřejmě i na dalších místech, jako je Jižní Amerika, Afrika, Austrálie či Nový Zéland. Zvládají přitom téměř jakoukoliv půdu, ale kulturně pěstované druhy vyžadují spíše hlubší a dostatečně humózní zeminu.

Jak vypadá slivoň myrobalán?

Slivoň myrobalán (Prunus cerasifera) je jeden z druhů slivoní, který je mezi pěstiteli známý také jako myrobalán třešňový nebo slivoň třešňová. Pěstuje se hned z několika různých důvodů, tedy nejen pro plody, ale také jako ozdobná dřevina, která díky svým barevným listům může zkrášlit okolí domu i parky, nebo jako podnož pro většinu ostatních slivoní.

Myrobalány jsou opadavé, mrazuvzdorné dřeviny, které dorůstají do výšky v rozmezí od 3 do 10 metrů. V závislosti na způsobu pěstování přitom může být myrobalán strom i keř. Jeho kmen má tmavohnědou barvu, borka je podélně rozpukaná a letorosty bývají lesklé a lysé. Koruna pak bývá poměrně hustá a vejčitá.

Listy myrobalánu jsou typicky vejčité, řapíkaté a podle odrůdy různě zbarvené (existuje myrobalán červenolistý i myrobalán zelenolistý). Zatímco řapík měří zhruba 1-2 centimetry, čepel bývá až 7 centimetrů dlouhá a 2-3,5 centimetru široká. Pokud jde o její vzhled, může být eliptická až obvejčitá, bývá pilovitě zubatá a obvykle lysá nebo jemně chlupatá.

Květy myrobalánu, který je samosprašný, se objevují jednotlivě nebo v párech, a to během dubna a května. Jsou pravidelně pětičetné a mohou mít různé zbarvení, od bílé přes růžovou až po červenou, což je ale spíše vzácné. Pokud jde o to, jaké má slivoň myrobalán plody, jedná se o peckovice, které někteří lidé nesprávně označují jako špendlíky nebo mirabelky.

Ovoce, které myrobalán třešňový plodí, dosahuje velikosti zhruba 30 milimetrů. Je tedy o něco větší než mirabelka, ale pokud se nejedná o šlechtěnou odrůdu, bývá menší než v případě slívy nebo ryngle. Barva plodů dozrávajících od srpna do září je obvykle červená, ale vždy závisí na konkrétním kultivaru. Podle toho, o jakou odrůdu se jedná, tedy mohou být plody klidně žluté, sytě červené nebo dokonce modrofialové.

TOP:   5 Nejlepších Receptů z Jahod

Kde roste slivoň myrobalán?

Myrobalán třešňový je rozšířený v mnoha oblastech, kam patří Balkánský poloostrov, Blízký východ a Střední Asie. Odtud se daná dřevina rozšířila také na další území, přičemž v České republice patří mezi pěstované druhy, ale na teplejších místech také zplaňuje. Najdete ji hlavně v parcích a sadech, kde plní okrasnou funkci, ale hojně se u nás používá také jako podnož pod další druhy, konkrétně meruňky a slívy.

Jaké má myrobalán druhy?

V současné době rozlišujeme více než 20 různých kultivarů. Mezi pěstiteli jsou oblíbené především nověji vyšlechtěné i starší velkoplodé myrobalány, které jsou pro ně atraktivní nejen díky velikosti plodů, ale také pro jejich specifickou chuť a atraktivní barvu. Navíc jsou podobně jako generativně množené podnožové myrobalány, které mají menší plody, vysoce tolerantní k virovým neštovicím (šárka).

Oblíbené kultivary:

  • slivoň myrobalán Nigra,
  • velkoplodý myrobalán Obilnaja,
  • velkoplodý myrobalán Rumjanaja Zorka,
  • myrobalán třešňový Zurna,
  • myrobalán třešňový Hollywood,
  • slivoň myrobalán Hessei,
  • slivoň myrobalán CRIMSON POINTE Cripoizam,
  • slivoň myrobalán Rosea Plena.

V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje myrobalán třešňový Nigra, který je mezi lidmi velice oblíbený díky svým tmavě červeným až fialovým listům. Dorůstá zhruba do výšky 3-7 metrů a jeho šířka se pohybuje kolem 2-4 metrů. Vytváří kulovitou nebo vejčitou korunu, kvete hojně v průběhu dubna a jeho květy, které vyrůstají z vínových kalíšků, mají světle růžovou barvu. Plody pak mívají sytě červenou barvu.

Dalším oblíbeným kultivarem je myrobalán plodový Rumjanaja Zorka, který se může pochlubit především svými velkými oranžovo-žlutými peckovicemi. Odrůda Obilnaja pak zase časně zraje a bohatě plodí, přičemž peckovice mají kulovitý až vejčitý tvar, tmavě fialové až červené zbarvení a žlutočervenou šťavnatou dužinu. Do ekozahrad se pak spíše než myrobalán červenolistý, který méně plodí, vysazují plodné zelenolisté formy myrobalánu.

Jak pěstovat slivoň myrobalán?

Pokud vás tato dřevina zaujala svým vzhledem, plody nebo třeba jako podnož pro ostatní slivoně, jistě vás zajímá, jak zvládá slivoň myrobalán pěstování na našem území a jak vysadit slivoň myrobalán. V první řadě je nutné poznamenat, že se tato dřevina pěstuje ze semen (pecky). Ty se na záhon nebo do truhlíku vysévají obvykle na jaře, kdy dobře klíčí. Můžete to však provést již na podzim, a to přímo do volné půdy.

Připravené pecky, které získáte ze šťavnatých plodů, byste měli zpočátku očistit. Jelikož se na nich ale pevně drží dužina, nejlepší je nechat je zhruba den máčet ve vodě, díky čemuž její zbytky lépe pustí. Poté se pecky smíchají s pískem a provádí se stratifikace na chladném místě (ve sklepě nebo třeba v lednici), která trvá až do chvíle, než nastane čas na výsadbu.

Co se týče vhodného stanoviště, v našich podmínkách zvládá myrobalán třešňový pěstování skvěle, jelikož tato dřevina není nijak náročná. Nevyžaduje žádný speciální druh půdy, ačkoliv se jí nejlépe daří ve vlhčích, ale dobře propustných a mírně kyselých zeminách. Navíc dobře snáší mráz, silnější vítr i znečištěné ovzduší, což z ní činí ideální dřevinu pro mnohé zahrady i další místa.

Jaké má slivoň myrobalán využití?

Na našem území se myrobalány hojně pěstují pro okrasné účely, a to především červenolisté varianty, které jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Okrasný myrobalán navíc zahrádkářům poskytuje ovoce vhodné pro kuchyňské zpracování (například v podobě chutné marmelády, zavařenin nebo domácího ovocného vína), které ovšem lidé často zaměňují za špendlíky nebo mirabelky.

TOP:   5 Nejlepších Receptů z Jahod

Myrobalány se dobře uplatňují jako solitéry v městských parcích nebo zahradách, přičemž je dobré stromy na prvních pár let po výsadbě vyvázat k opoře. Mohou se ovšem stát i součástí volně rostoucích živých plotů, které jsou umístěné na slunných a sušších stanovištích. Ať už chcete pěstovat myrobalán keř, nebo dáváte přednost stromu, jistě vás potěší, že díky své odolnosti příliš netrpí suchem ani obvyklými chorobami.

Kromě toho má pak myrobalán třešňový využití také jako podnož pro ostatní druhy slivoní. Odrůdy naštěpované na myrobalán většinou dozrávají o něco později, ale pěstitelům poskytují poměrně bohatou úrodu. Mírnou nevýhodou nicméně může být skutečnost, že plody naroubovaných švestek, pološvestek, renklód a slív mohou někdy vykazovat horší odlučitelnost od pecky.

Podnož myrobalán se hodí hlavně v horších podmínkách, jako jsou mělké, kamenité nebo suché půdy. Na rozdíl od těch ostatních, kam patří třeba St. Julien A, roste nejvíce, a proto je mezi pěstiteli tak oblíbená. Kromě toho existují i další podnože z myrobalánu, a to konkrétně MY-BO-1 a MY-KL-A, které sice rostou méně, ale mají vyrovnanější vlastnosti.

Mnozí se pak ptají také na to, zda má slivoň myrobalán léčivé účinky. Sladké či kyselé plody ve své dužině obsahují poměrně velké množství vody, ale také minerální látky, vitamíny a další důležité prvky. Své využití si proto myrobalán třešňový našel i jako léčivka, jelikož jeho extrakt bývá součástí Bachových květových esencí. Konkrétně se z něj vyrábí esence Cherry plum.

Slivoň myrobalán: prodej a cena

Pokud vás myrobalán třešňový zaujal, jistě vás také zajímá, kde se sazenice prodávají a jaká je pro slivoň myrobalán cena. Tato dřevina se dá dnes zakoupit v zahradnictví, ale samozřejmě také na internetu. Prodává se v kontejnerech o různém objemu (sazenice myrobalánu jsou tedy různě velké), což samozřejmě ovlivňuje finální částku, stejně jako konkrétní odrůda, kterou zvolíte.

Co je slivoň myrobalán?

Jako slivoň myrobalán nebo myrobalán třešňový se označuje opadavá, mrazuvzdorná dřevina z rodu slivoní, která dorůstá do výšky 3-10 metrů. Může se jednat o strom i keř, přičemž listy bývají vejčité a řapíkaté, ale podle konkrétní odrůdy různě zbarvené (červené i zelené). Květy jsou pětičetné a také různě barevné. Plodem jsou pak peckovice zhruba o velikosti třešně, které si lidé pletou s mirabelkami a špendlíky.

Jaké má myrobalán druhy?

Botanikové rozlišují více než 20 různých kultivarů této slivoně, přičemž mezi pěstiteli jsou oblíbené hlavně velkoplodé myrobalány, které produkují chutné peckovice atraktivní barvy. Nejčastěji se u nás pěstuje slivoň myrobalán Nigra, ale setkat se můžete také s kultivary Obilnaja, Rumjanaja Zorka, Zurba, Hollywood nebo třeba Hessei. Na místa, kde má myrobalán plnit okrasou funkci, se pak vybírají červenolisté odrůdy, ale do ekozahrad se hodí spíše zelenolisté formy.

Jak pěstovat myrobalán třešňový?

Slivoň myrobalán se pěstuje ze semen (pecky), které je ovšem nejprve nutné očistit od zbytků dužiny. Po stratifikaci na chladném místě se myrobalány nejčastěji sázejí na jaře, ale můžete to provést již na podzim (do volné půdy). Co se týče stanoviště, myrobalán není příliš náročný, ale nejlépe se mu daří ve vlhčích, dobře propustných půdách, které jsou mírně kyselé. Snáší mráz, vítr i znečištěné ovzduší.

Jaké má slivoň myrobalán využití?

Myrobalány se pěstují především pro okrasné účely, a to jako solitéry v městských parcích i v zahradách kolem domů, ale také jako součást volně rostoucích živých plotů. Kromě toho se dají v kuchyni zužitkovat plody myrobalánu, z nichž se připravuje třeba chutná marmeláda. Dále pak myrobalán často slouží jako podnož pro jiné druhy slivoní.