Kdy a jak sázet česnek?

Už vás nebaví kupovat česnek v supermarketech a chtěli byste si ho vypěstovat na vlastní zahrádce? Ať už se řadíte mezi začátečníky, kteří nemají se zahradničením žádné zkušenosti, nebo česnek pěstujete již dlouhá léta, vždy byste se měli řídit doporučeným postupem. Prozradíme, zda je lepší sázení česneku na jaře nebo na podzim, po čem sázet česnek a jak provést hnojení česneku před výsadbou.

Výběr sadby

Ačkoliv někteří tvrdí, že je možné stroužky česneku určené k zasazení získat rozebráním běžných konzumních palic, raději to nezkoušejte. Je totiž možné, že navzdory označení původu jako českého nejde o českou odrůdu, a proto se jí zde nebude dařit. Prodávaný česnek také neprochází zdravotní kontrolou, takže si do půdy můžete zanést nějakou chorobu nebo škůdce, kterého se pak budete zbavovat jen s obtížemi.

Mnohem výhodnější je tedy sehnat česnek na sadbu přímo od pěstitele. Prodej a produkce sadby se na našem území řídí zákonem č. 219/2003 Sb., o oběhu osiva a sadby. Nakoupíte-li kvalitní sadbový česnek, budete mít jistotu, že si na svůj pozemek nezavlečete žádnou nebezpečnou chorobu ani nepříjemného škůdce, jelikož producent sadby své porosty přísně kontroluje a za kvalitu prodávaných surovin nese veškerou zodpovědnost.

Sehnat kvalitní sadbu česneku může být někdy velký problém, a to obzvláště v případě, že hledáte nějakou konkrétní odrůdu, která je v daném momentě nedostatkovým zbožím. Prodej sadbového česneku není vázaný na konkrétní datum, ale zpravidla se realizuje od září. Čím dříve ho začnete shánět, tím spíše si budete moci vybrat konkrétní odrůdu. Nezapomeňte také na to, že prodej česneku na sadbu, který chcete zasadit na jaře, stejně jako u ozimých variant probíhá na podzim.

Výběr vhodné odrůdy

Přemýšlíte, jaký česnek na sázení vybrat, abyste se dočkali kvalitní úrody? K dispozici jsou dnes odrůdy velmi rané, polorané i pozdní. V množství registrovaných odrůd česneku přitom Česká republika patří mezi evropské velmoci. Vybírat můžeme z více než 100 různých druhů a dobrou zprávou také je, že řada z nich pochází přímo z našeho území.

Ještě než se pustíte do výběru vhodné sadby, měli byste se zamyslet, zda chcete spíše paličák, nebo dáte přednost nepaličáku. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco paličáky vytváří květní stvol zakončený palicí, což je květenství tvořené sterilními kvítky a pacibulkami, nepaličáky žádný stvol nemají. Pěstovat paličáky je pracnější, jelikož člověk musí palice ručně odstraňovat a po sklizni odřezávat tvrdé natě.

Je obecně známé, že nepaličáky tvoří více stroužků a zároveň se dají lépe skladovat než paličáky. Každá odrůda je ale samozřejmě jiná. Téměř všechny paličáky jsou ozimé, přičemž výjimku tvoří například odrůda s názvem Mirka, která se hodí pro jarní i podzimní výsadbu. Mezi nepaličáky pak můžete vybírat jak odrůdy ozimé, tak kultivary jarní.

Odrůdy česneku:

  • sadbový česnek Dukát – paličák,
  • sadbový česnek Karel IV. – paličák,
  • sadba česneku Havran – paličák,
  • sadba česneku Lukan – nepaličák,
  • sadba česneku Bjetin – paličák,
  • sadba česneku Blanin – paličák,
  • sadba česneku Anton – nepaličák,
  • sadba česneku Benátčan – nepaličák,
  • sadba česneku Záhorský II – nepaličák,
  • sadba česneku Mirka – paličák,
  • sadba česneku Jovan – paličák.

Pokud se chystáte pěstovat česnek ve vyšších nadmořských výškách (polohy s nadmořskou výškou nad 400 m), ideální volbou jsou například nepaličáky Japo II nebo Benátčan. Co se týče paličáků, ve vyšších polohách se bude dařit třeba odrůdě Bjetin. Problém může nastat, jestliže se váš pozemek vyznačuje vyšší hladinou spodní vody, což česnek nemá moc v lásce. Tyto podmínky dobře snáší třeba odrůdy Lukan a Vekan.

Výběr stanoviště

Dříve než se pustíte do samotné výsadby česneku, je nutné zvolit vhodné stanoviště a připravit zde správné podmínky. Důležité je myslet hlavně na předplodiny, které zde rostly v předchozích letech, protože by se nemělo v žádném případě jednat o rostliny stejné čeledi jako česnek. Nevhodné je třeba sázení česneku po cibuli a pórku, ale problém často představuje i sadba česneku po rajčatech.

Po jaké plodině sázet česnek, aby se mu dobře dařilo? Ačkoliv to mnozí lidé netuší nebo to považují za problematické, jako nejvhodnější se naopak jeví výsadba česneku po bramborách, jelikož je půda dobře prohnojená a hluboko zpracovaná, takže lze stroužky dobře sázet. Česnek vedle jahod lze pěstovat pouze v případě, že nedošlo k napadení rostlin háďátkem zhoubným.

Při výběru vhodného stanoviště pamatujte také na to, že není dobré pěstovat česnek na jednom místě opakovaně každý rok. Hrozí totiž, že se půda unaví a úroda se bude neustále snižovat. Zároveň může dojít k zamoření zeminy chorobami a škůdci. Z toho důvodu byste měli tuto plodinu na stejné místo vysazovat nejdříve za 4 až 5 let, aby česnek sázení dobře zvládl. Jestliže ho napadla bílá sklerociová hniloba, interval raději prodlužte na 8 až 10 let.

Pokud jde o vhodné podmínky k pěstování česneku, půda by neměla být nikdy přemokřená. Ideální je slunné, výhřevné a dostatečně vzdušné stanoviště, přičemž půda by měla obsahovat dostatek humusu a vápna. Česnek můžete vysazovat jak na písčitých, tak i na těžkých zeminách. Dobře se mu bude dařit například v hlubších hlinitých půdách.

Příprava půdy pro česnek

Nejlepší je připravit si záhon již dva týdny před vlastní výsadbou, aby vás později nezaskočilo špatné počasí. Jak na to? Záhon dobře zryjte, odplevelte a poté se vrhněte na hnojení. Česnek se řadí k rostlinám druhé tratě, což znamená, že nemá rád přímé hnojení prostřednictvím organických hnojiv ani přihnojování dusíkem, při jehož nadbytku se zhoršuje jeho kvalita a trvanlivost.

Zároveň ovšem česnek vyžaduje, aby měla půda dostatečný obsah živin. Před výsadbou tedy můžete na záhon aplikovat rozleželý hnůj, ale pouze v případě, že ho rovnoměrně smísíte s ornicí. Z organických hnojiv pak můžete využít kompost, močůvku nebo zelené hnojení (svazenka, vikev huňatá), které se zaorává zhruba 2 měsíce před výsadbou.

Pokud jde o průmyslová hnojiva, můžete vyzkoušet kombinované přípravky s obsahem síry. Pamatujte však na to, že česnek nemá v lásce chlór, takže byste měli vybírat hnojiva, kde je obsažen pouze v malém množství. Dobrou volbou jsou naopak hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného, jelikož síra je nezbytná pro tvorbu silic.

Příprava česneku na sadbu

Ještě než se pustíte do výsadby česneku, je nutné rozdružit jednotlivé cibule na samostatné stroužky. Může se stát, že se vám podaří odstranit krycí šupiny, což by ovšem nemělo představovat žádný velký problém. I oloupané stroužky česneku se totiž dají vysadit stejným způsobem, jako stroužky obalené. Do úmyslného loupání stroužků se však před výsadbou rozhodně nepouštějte.

Ačkoliv má výsadba česneku svá pravidla, mějte na paměti, že velikost jednotlivých stroužků zde obvykle nehraje žádnou roli. Můžete tedy použít stroužky všech různých velikostí. Pokud se o ně budete dobře starat a poskytnete jim vhodné podmínky, i z malých stroužků vzejde kvalitní cibule srovnatelná s cibulemi rostlin vypěstovaných z velkých stroužků.

Jestliže se ovšem chystáte pěstovat česnek v sušší oblasti, zvolte raději větší stroužky. Ty mají rychlejší start a dobře poslouží v jarních měsících, jelikož pomohou rostlině lépe zužitkovat zásoby zimní vláhy. Abyste zamezili šíření plísní a houbových chorob, nezapomeňte však česnek před výsadbou také namořit.

Moření česneku před výsadbou

Jedním z kroků, které jsou pro vypěstování zdravého česneku velice důležité, je moření. Provádí se z toho důvodu, abyste česnek ochránili před houbovými chorobami a nepříjemnými škůdci. Jinak by mohlo dojít ke žloutnutí listů, zkracování kořenů, napadení podpučí, vadnutí a odumírání rostlin. Kromě toho může být napadena i sadba, což vede k trouchnivění a usychání celých palic.

Zatímco někteří dávají přednost moření česneku bez chemie, a to například prostřednictvím teplé vody nebo přesličkového roztoku, jiní nedají dopustit na osvědčené chemické přípravky. Nejčastěji jde o moření česneku Sulkou, do které se jednotlivé stroužky namáčejí. Kromě toho můžete vyzkoušet i soupravu Zdravý česnek Plus, která kombinuje hnojivo Sulka Extra s pomocným rostlinným přípravkem Clonoplus.

Někdo moří česnek těsně před výsadbou, ale existuje i možnost provést tento krok již během září a poté stroužky uložit na suché větrané místo, než bude čas je zasadit. V takovém případě se doporučuje před výsadbou stroužky ještě na 1 až 2 hodiny namočit do studené vody. Sázení česneku bez moření se provádí pouze ve chvíli, kdy rostlinu sázíte na místo, kde jste ji ještě nepěstovali.

Termín sázení česneku

Marně přemýšlíte, kdy sázet česnek, jelikož někteří lidé doporučují sázení česneku na jaře a jiní naopak preferují sázení česneku na podzim? V tomto případě jsou samozřejmě v pořádku obě možnosti, ale je nutné mít k dispozici tu správnou jarní nebo ozimou odrůdu. Dobře připravený záhon a vhodně zvolený termín výsadby jsou přitom klíčové aspekty pro bohatou úrodu.

Výsadba česneku na podzim

Podzimní výsadba česneku by měla probíhat co nejpozději, tedy až koncem listopadu nebo začátkem prosince. Vše ale závisí na počasí a na poloze zahrady, kde plánujete česnek pěstovat. Důležité je, aby teplota půdy v době výsadby trvale klesla pod 9 °C. Pouze tak zabráníte napadení česneku fuzáriovou hnilobou, která by později mohla způsobit odumírání rostlin.

Vybrat vhodný okamžik pro sázení česneku může být obtížné, ale rozhodně se nebojte s ním počkat. Pokud to stav půdy dovolí (nesmí být zmrzlá), samozřejmě je lepší provést sázení česneku v zimě, než za každou cenu vysadit česnek na podzim. Termín nevybírejte podle kalendáře, ale spíše podle teploty. Stroužky musí dobře zakořenit, ale jejich nadzemní část by měla vykouknout až na jaře.

Doporučujeme krátký video postup, jak zasadit česnek.

Výsadba česneku na jaře

Máte-li k dispozici jarní odrůdy česneku, můžete je vysazovat od podzimu až do jara. Pokud vás láká sadba česneku na jaře, mějte na paměti, že se stroužky vysazují od března do května, a to takovým způsobem, aby nad jejich vrcholky bylo alespoň 6 centimetrů zeminy. Ideální jsou odrůdy Benátčan, Japo II, Matin nebo třeba Mirka.

Jarní výsadba česneku může v některých případech negativně ovlivnit výnos. Pokud navíc na jaře vysadíte některou z ozimých odrůd, počítejte s opožděnou sklizní. V případě paličáků se pak může vytvořit pouze jednostroužková cibule, která se hůře skladuje, a výjimkou není ani situace, kdy ozimé paličáky z jarní výsadby vůbec nevytvoří květní stvol.

Spon a hloubka výsadby

Nevíte si rady, jak hluboko sázet česnek a jakou je vhodné dodržovat při sázení česneku vzdálenost? Odsazení jednotlivých řádků se volí podle toho, jak budete česnek následně obdělávat. Důležité je, aby záhon nezarostl plevelem a aby na místě byl dostatek prostoru pro případné prokypřování. Také však berte ohledy na vybranou česnekovou odrůdu.

Jaká by tedy měla být vzdálenost mezi jednotlivými stroužky? Pěstitelé nejčastěji volí vzdálenost 25 až 50 centimetrů, ale může to být klidně i 60 centimetrů. Mezi jednotlivými řádky pak ponechte zhruba 8 až 15 centimetrů místa, přičemž nezapomeňte zohlednit konkrétní odrůdu česneku a zvolenou vzdálenost řádků.

Celý stroužek česneku musí být ukrytý v půdě, a proto je dobré zasadit ho dostatečně hluboko. Nad zasazeným česnekem by tedy měla zůstat zhruba 6 až 10 centimetrů vysoká vrstva půdy. Čím hlouběji pak česnek vysadíte, tím méně budou rostlinu během vegetace ohrožovat výkyvy teplot a vlhkosti. Zároveň však při sázení musíte vzít v potaz i způsob, jakým budete česnek ze země později dostávat.

Jak vysazovat česnek?

Pokud jde o to, jaký je při sázení česneku postup, nejlepší je ruční výsadba. Během té by měla být zachována správná orientace vrcholu stroužku a podpučí. Zároveň byste měli udržovat podobnou vzdálenost mezi jednotlivými rostlinkami. Použití sázecího kolíku se příliš nedoporučuje, jelikož stroužek nemá přímý kontakt se zeminou a hůře zakořeňuje.

Na lehčích a dobře zpracovaných půdách můžete řádky lehce naznačit a poté jednotlivé stroužky česneku do země ručně co nejhlouběji zapichovat. Pokud ovšem chcete česnek pěstovat na těžších nebo hůře zpracovaných půdách, nejprve udělejte v zemi rýhy, na jejichž dno pak budete stroužky pečlivě zapichovat. Poté rýhy zahrňte a půdu utužte.

Při pěstování česneku v menším množství zahrádkáři doporučují provést orientovanou výsadbu. To znamená, že stroužky se do země nevkládají libovolně, ale podpučí by mělo vždy směřovat dolů, zatímco vrchol stroužku bude nasměrovaný nahoru. Tímto způsobem rostlina rychleji zakoření a výnosy budou větší. Jedním směrem by ovšem měla být orientována i bříška stroužků, což usnadní kultivaci porostu mezi řádky.

Kde koupit sadbový česnek?

  • Česnek kuchyňský – KOUPIT
  • Sadbový česnek Slavin II – KOUPIT
  • Hanácký paličák – KOUPIT
  • Kolekce starých odrůd česneku – KOUPIT

Jak vybrat česnek na sadbu?

Rozhodně byste neměli rozebrat běžné konzumní palice a jejich stroužky zasadit, protože si na zahradu můžete zanést nemoci a škůdce. Místo toho volte kvalitní sadbový česnek přímo od pěstitelů, kteří své porosty přísně kontrolují. Prodej sadbového česneku se většinou realizuje od září. Existují přitom velmi rané, polorané i pozdní odrůdy a zároveň můžete vybírat, zda chcete paličák, nebo naopak nepaličák.

Po jaké plodině sázet česnek?

Než se pustíte do samotné výsadby, je nutné zvolit vhodné stanoviště a připravit správné podmínky. Vybrané místo by mělo být slunné, výhřevné a vzdušné, půda pak písčitá, ale klidně i těžká. Česnek by se nikdy neměl vysazovat po cibuli, pórku nebo po rajčatech. Dobré je naopak sázet česnek na místo, kde dříve rostly brambory. Také není dobré pěstovat česnek na jednom místě opakovaně každý rok.

Je lepší sázení česneku na podzim, nebo na jaře?

Přemýšlíte, kdy sázet česnek, aby se mu u vás na zahradě co nejlépe dařilo? Na výběr máte hned dvě možnosti. Výsadba česneku na podzim se provádí v listopadu nebo prosinci, konkrétně pak ve chvíli, kdy teplota půdy dlouhodobě klesne pod 9 °C. Stroužky ozimých odrůd musí dobře zakořenit, ale nadzemní část by se měla objevit až na jaře. Výsadba česneku na jaře se pak u jarních odrůd provádí od března do května.

Jak hluboko sázet česnek?

Celý stroužek musí být ukrytý v půdě, přičemž nad stroužkem by mělo být zhruba 6 až 10 centimetrů půdy. Pokud jde o vzdálenost mezi jednotlivými stroužky, ideální je zvolit 25 až 50 centimetrů. Mezi jednotlivými řádky by pak mělo být asi 8 až 15 centimetrů místa. Vždy ale zohledňujte požadavky konkrétní odrůdy, kterou jste pro výsadbu zvolili.