Jak mořit česnek před výsadbou?

Jelikož kvalita česneku prodávaného v supermarketech klesá a český česnek momentálně představuje nedostatkové zboží, stále více lidí se snaží zajistit si jeho úrodu svépomocí. Pokud už vás také nebaví česnek kupovat a chcete se pustit do jeho pěstování, nezapomeňte ho před výsadbou namořit. Prozradíme, proč je to důležité a jak mořit česnek různými způsoby.

Pěstování česneku

Domácímu česneku se ten kupovaný v žádném případě nemůže rovnat. Máte-li k dispozici alespoň malou zahrádku, rozhodně se vyplatí zkusit jej vysadit na vlastní pěst. Aby se vám však podařilo sklidit krásné a zdravé paličky česneku, je nutné vybírat pouze kvalitní sadbu (ideálně uznanou s osvědčením) a poté ji vložit na správné místo ve správný čas.

Česnek kuchyňský (Allium sativum) patří mezi rostliny, kterým svědčí slunné záhony, dostatečné množství vzduchu a hlinitopísčitá půda, která je bohatá na živiny. V ideálním případě byste ho přitom měli sázet takovým způsobem, aby dobře zakořenil a aby se nadzemní část objevila teprve v průběhu jara. Celý stroužek by proto měl být ukrytý v půdě.

Na vybrané stanoviště byste česnek nikdy neměli sázet dříve, než teplota půdy trvale klesne pod 9 °C. Bude-li teplota vyšší, rostliny může napadnout například fuzáriová hniloba, což je rozšířená půdní houbová choroba, která spolu s dalšími patogeny způsobuje vadnutí a odumírání rostlin. Abyste tomu zabránili, vyzkoušejte moření česneku proti houbovým chorobám.

Proč mořit česnek?

Pokud se řadíte mezi začínající pěstitele, kteří se chystají česnek na své zahrádce vysadit úplně poprvé, jistě přemýšlíte, proč se vlastně moření česneku před výsadbou provádí. Tento krok je podle zahrádkářů důležitý, jelikož pomůže ochránit česnek před houbovými chorobami. Nebezpečné jsou například rody Fusarium spp., Penicillium spp. či Botrytis spp. a česnek může napadnout také houba Sclerotium cepivorum, která způsobuje bílou hnilobu.

Výše zmíněné druhy hub ohrožují rostliny během vegetace, způsobují žloutnutí listů, zkracování kořenů a napadení podpučí. Česnek následně vadne a v nejhorším případě také odumírá. Spóry těchto hub se navíc mohou objevit i na sadbě a u stroužků pak dochází k trouchnivění a usychání celých palic. Zdrojem infekce jsou napadené stroužky, posklizňové zbytky napadených rostlin či zamořená půda.

Kromě houbových chorob pak velký problém představuje i škůdce označovaný jako háďátko zhoubné. Jde o hlístici, která může způsobit kroucení listů, žloutnutí celých rostlin a práchnivění kořenů. Poté dochází k druhotnému napadení česneku různými chorobami a rostliny postupně odumírají. Dalším problematickým škůdcem může být vlnovník česnekový, což je okem neviditelný roztoč, který často ničí uskladněný česnek (způsobuje vyšeptávání stroužků).

Moření česneku před sadbou

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastního česneku, jistě vás zajímá, čím mořit česnek před výsadbou a jak to nejlépe provést. Existuje přitom hned několik různých způsobů, které jsou mezi lidmi rozšířené. Zatímco někteří zahrádkáři preferují moření česneku bez chemie, jiným naopak chemický přípravek na moření česneku vyhovuje a nedají na něj dopustit.

Odborníci se nicméně v názorech na moření česneku často rozcházejí. Někteří akceptují sázení česneku bez moření, pokud jste tuto rostlinu na daném stanovišti ještě nikdy nepěstovali. Jestliže však chcete mít jistotu, že vaše rostliny neohrozí třeba háďátko nebo vlnovník, vždy je lepší česnek před výsadbou namořit. To samé platí i v případě, že plánujete česnek vysadit na místo, kde jste již tuto rostlinu v minulosti pěstovali.

KRÁTKÉ VIDEO: Jak zasadit česnek?

Moření česneku teplou vodou

Jedním z nejšetrnějších způsobů, jak česnek ochránit před houbovými chorobami, je moření teplou vodou. Jak na to? Připravte si vodní lázeň, která bude mít maximálně 50 °C, a stroužky česneku do ní zhruba na 25 minut ponořte. Vodní lázeň by měla být účinná proti virům, bakteriím a plísním, takže se již nebudete muset obávat odumírání rostlin. Na správnou teplotu vody však opravdu dbejte, protože příliš teplá voda by mohla zničit zárodky rostlin nebo jejich pupeny.

Moření česneku přesličkou

Hledáte-li přírodní mořidlo na česnek, vyzkoušejte přesličku. Z té se dá totiž připravit silný protiplísňový odvar, který by měl sadbu česneku efektivně ochránit před napadením chorobami a škůdci. Nejprve zalijte 100 gramů sušené přesličky studenou vodou o objemu zhruba 1 litru. V této lázni nechte přesličku louhovat do druhého dne.

Jakmile bude vše připraveno, přiveďte nálev k varu a nechte jej zhruba 30 minut mírně probublávat. Po vypnutí sledujte teplotu odvaru a ve chvíli, kdy klesne na 50 °C, do něj namočte stroužky česneku. Ty nechte v lázni zhruba po dobu 25 minut, což by mělo česnek účinně namořit. Nemáte-li pak k dispozici sušenou přesličku, zkuste použít přesličkový extrakt (10 kapek).

Moření česneku Sulkou

Dříve se k moření česneku velice často používal přípravek s názvem Sulka, který se dnes už ale nevyrábí. Existuje však řada alternativ, z nichž můžete vybírat. Sem patří přípravky Sulka New, Sulka K, Sulka Extra nebo Síra SK 520. Oblíbený je ovšem i Zdravý česnek Plus, což je souprava pomocného přípravku Clonoplus v kombinaci s hnojivem Sulka Extra.

Clonoplus (10 g) je pomocný rostlinný přípravek ve formě dispergovaného prášku, který obsahuje spory hub rodu Clonostachys, jež se přirozeně vyskytují v půdě. Ty mají schopnost rozkládat organické zbytky, které se v zemině nacházejí, a tím zvyšovat příjem živin z půdy. Během zimních měsíců navíc rozkládají sklerocia, mikrosklerocia a také chlamydospory patogenních hub.

Sulka Extra (50 ml) je anorganické půdní hnojivo, které se prodává ve formě roztokového koncentrátu síry (19 %) a dalších živin, jako je draslík, dusík nebo vápník. Souprava Zdravý česnek Plus, která se k moření česneku velice často používá, je určená ke hnojení sadby máčením a k poprachu připravených česnekových stroužků.

Moření Sulkou je účinné hlavně proti roztoči, kterého lidé označují jako vlnovník česnekový. V boji proti háďátku zhoubnému však tato chemická látka nemusí být zdaleka tak úspěšná, přičemž v současné době není na území České republiky registrovaný žádný chemický přípravek, jenž by spolehlivě zabránil napadení rostlin háďátkem.

Jak mořit česnek Sulkou?

Pokud k moření česneku před výsadbou Sulkou přistoupíte, máte dvě možnosti, jak ho provést. V první řadě se provádí hnojení sadby máčením těsně před výsadbou, a to tak, že Sulku smícháte s doporučeným množstvím vody (Sulka Extra v dávkování 50 ml na 1,25 l vody). Poté vezměte připravený česnek a nechte ho po dobu 6 až 12 hodin v tomto roztoku máčet (u jiných přípravků se doba máčení může lišit).

Jakmile si mořicí roztok nachystáte, použijte ho ihned a rozhodně ho nenechávejte uležet do druhého dne.  Po vytažení česneku ho nechte pouze mírně vyschnout, aby sadba zůstala stále vlhká. Následně můžete stroužky zaprášit přípravkem Clonoplus (10 g na 1 kg sadby) a nechte je oschnout. Pak je vhodné rovnou provést samotnou výsadbu česneku. Kromě toho mějte na paměti, že roztok Sulky by se neměl používat opakovaně, ale můžete jím polít záhon.

Druhou variantou je pak moření česneku proti hnilobě, které se neprovádí těsně před jeho výsadbou. Česnekové stroužky se místo toho v roztoku Sulky moří již během září, a to po dobu 6 až 12 hodin (nebo 2 až 3 hodiny v závislosti na zvoleném přípravku).

Po vyndání je nutné nechat stroužky schnout (co nejrychleji) a následně uložit na suché větrané místo do té doby, než bude čas na jejich vysazení (koncem listopadu). Stroužky česneku je také možné 1 až 2 hodiny před výsadbou namočit do studené vody, čímž se aktivuje obranný mechanismus. Po oschnutí se pak ihned sází na vybrané stanoviště.

Moření česneku hypermanganem

Aby toho nebylo málo, někdy zajišťuje moření česneku před výsadbou hypermangan. V tomto případě se doporučuje do 0,5 litru vody vhodit 2 zrnka hypermanganu, který by se měl celý rozpustit. Do připraveného roztoku je pak nutné uložit česnek takovým způsobem, aby byl zcela ponořený, a nechat vše 24 hodin působit. Česnekové stroužky se pak okamžitě vysazují na vybrané místo.

Další způsoby moření česneku

Jestliže si chcete vypěstovat česnek pro vlastní potřebu a hledáte nejlepší způsob, jak mořit česnek, můžete narazit také na další rady a přípravky, pomocí kterých to můžete provést. Někteří sází na suché moření česneku (moření česneku suchou cestou) pomocí přípravku Rizocore, v němž se česnekové stroužky obalují. Kromě toho můžete vyzkoušet i moření česneku lignohumátem nebo moření česneku hřebíčkem a skořicí.

Proč mořit česnek?

Moření česneku před sadbou je podle zahrádkářů důležitý krok, který pomáhá ochránit rostliny před škůdci, jako je vlnovník česnekový či háďátko zhoubné, a také před houbovými chorobami. Ty způsobují žloutnutí listů, zkracování kořenů a napadení podpučí. Česnek poté vadne a odumírá, přičemž spory hub můžete najít i na sadbě. Stroužky trouchnivějí a následně usychají i celé palice.

Jak se provádí moření česneku před výsadbou?

Existuje několik způsobů, jak mořit česnek. Zatímco někteří lidé dávají přednost moření česneku bez chemie, jiní preferují využití osvědčených chemických přípravků. Mezi známé techniky patří například moření česneku teplou vodou, moření česneku Sulkou, moření česneku přesličkou, moření česneku na sucho nebo moření česneku hypermanganem. Sázení česneku bez moření se příliš nedoporučuje, ale je možné ve chvíli, kdy na daném stanovišti česnek vysazujete poprvé.

Jak na moření česneku teplou vodou?

Mezi nejoblíbenější způsoby, jak česnek ochránit před chorobami a škůdci, patří moření teplou vodou. Stačí si připravit vodní lázeň, která bude mít maximálně 50 °C, a poté do ní jednotlivé stroužky česneku zhruba na 25 minut ponořit. Pozor si dejte na příliš vysokou teplotu, který by mohla zničit zárodky rostlin i jejich pupeny.

Kdy se provádí moření česneku Sulkou?

Dříve lidé nedali dopustit na moření Sulkou, která se dnes již nevyrábí. Existuje však řada alternativ, jako je Sulka Extra, Sulka New, Síra SK 520 nebo kombinovaný přípravek Zdravý česnek Plus. Česnek můžete v tomto případě mořit těsně před výsadbou, a to máčením v roztoku Sulky s vodou po dobu 6 až 12 hodin. Jakmile pak česnek vyschne, sází se na vybrané stanoviště. Druhou možností je moření česneku během září. Poté se uskladní na suché větrané místo a sází se až koncem listopadu.