Jak se zbavit sametky?

Vyrazili jste do lesa na houby, ale místo chutného úlovku si domů nesete vyrážku, která nesnesitelně svědí? Nebo jste se snad rozhodli posedět chvíli na zahradě, čehož teď kvůli ekzému litujete? V tom případě je dost možné, že se na vás vyřádily larvy sametky podzimní, což je malinký roztoč, který žije ve volné přírodě. Poradíme, jak zlikvidovat sametky a čím vyléčit jejich kousnutí.

Co je sametka podzimní?

Sametka podzimní (Neotrombicula autumnalis) je drobný roztoč, který se vyskytuje hlavně ve vlhkém prostředí. Dospělí jedinci jsou celkem neškodní, ale larvy sametek žijí paraziticky. Jejich hostitelem bývají teplokrevní savci (psi, kočky, hlodavci) nebo někteří na zemi hnízdící ptáci, ale samozřejmě to může být také člověk. Parazit sametka pak způsobuje nemoc známou jako trombikulóza.

Ostatní evropské druhy sametek člověka naštěstí nenapadají. Vyskytují se v přirozených ekosystémech a parazitují především na savcích, ptácích nebo plazech. Kožní onemocnění podobná trombikulóze nicméně způsobují i druhy sametek žijící v Severní a Jižní Americe, Asii či Austrálii. Někteří zástupci pak dokonce mohou přenášet rickettsiózy.

Životní cyklus sametek

Dospělí roztoči žijí v půdě nebo v listí, kam také samičky v průběhu léta kladou svá vajíčka. Z těch se později při teplotě kolem 16 °C líhnou šestinohé larvy, které následně šplhají na čepele okolních trav nebo na jiné okolní rostliny, kde trpělivě čekají na své oběti. Těmi se kromě člověka, psů a koček mohu stát i další zvířata, jako jsou myši, hraboši, krtci, ježci nebo slepice.

Larvy sametky podzimní jsou zhruba 0,2 milimetru velké a vyznačují se jasně oranžovým nebo cihlově červeným zbarvením. Během teplých dnů jsou aktivní hlavně v odpoledních hodinách, kdy se shlukují do větších skupin a hromadně napadají své hostitele. Na jejich těle se pak pohybují velmi rychle, takže je složité tyto parazity odhalit dříve, než se přisají na kůži.

Díky tomu se larvy sametky podzimní dokáží nepozorovaně přikrást na vhodná místa k přisátí, kde je pokožka tenká a jemná nebo kde oblečení přiléhá těsně na kůži (lemy ponožek, spodní prádlo). Sem patří hlavně intimní oblasti, třísla, vnitřní strana stehen, podkolenní jamky, kotníky, břicho, oblast pod prsy, podpaží nebo jiné kožní záhyby. U malých dětí můžete tyto parazity najít také ve vlasech.

Když se larva sametky přichytí ke kůži, nejprve naruší její povrch prostřednictvím svých ostrých kusadel. Hostitel to ovšem necítí, takže si její přítomnosti většinou vůbec nevšimne. Do rány potom larva vypustí silně lytický sekret s obsahem trávicích enzymů, který je produktem jejích slinných žláz. Následně začne sát vzniklou hmotu, což je vlastně drť hostitelových nekrotických buněk.

Sání obvykle trvá zhruba 2 až 3 dny, aniž by to hostitel zaznamenal. V jeho průběhu se barva larvy mění z oranžové nebo červené spíše na žlutou. Larva pak odpadne a pokračuje dále ve svém vývoji, a to přes stádium nymfy až po dospělého jedince, jehož tělo je pokryté chloupky připomínajícími samet (odtud také pojmenování daného parazita).

Jakmile se již nejedná o larvu, sametky se stávají neškodnými. Nymfy a dospělci žijí v půdě, kde se živí drobnými členovci nebo případně jejich vajíčky, ale člověka ani jiné drobné savce už nenapadají. Samičky navíc po nakladení vajíček umírají.

Kde se vyskytují sametky?

Sametka podzimní bývá aktivní od července až do září, ale může to být samozřejmě i déle (v závislosti na aktuálních podmínkách). Na tohoto nebezpečného roztoče můžete narazit třeba na zahradách, na loukách, v parcích nebo v lese, kde čeká na své hostitele, na které by se mohl přisát. Nejčastěji se vyskytuje na vlhčích místech v trávě, na vyšších rostlinách nebo třeba na listech.

Spousta lidí se pak bojí toho, že se jim objeví sametka podzimní v bytě a bude je terorizovat během spánku nebo odpočinku. Pokud máte stejné obavy, máme pro vás nicméně dobrou zprávu. Sametka v bytě totiž nepřebývá, protože toto prostředí pro ni není vhodné. Žije tedy pouze ve volné přírodě, přičemž nejvíce jí vyhovují neudržované trávníky a zarostlé zahrady.

Sametky podzimní preferují stinná nebo polostinná místa a na dobře udržovaných plochách, kam celý den dopadají sluneční paprsky, se příliš nezdržují. Přesto však byl jejich výskyt zaznamenán i v oblastech, kde byste to možná nečekali. Pozor si tedy dávejte nejen při procházkách do lesa či na louku, ale také na golfových hřištích a na vlastní zahradě.

Aby toho nebylo málo, sametky jsou velmi tolerantní k různým agrotechnickým a chemickým zásahům. Největší problém dnes představují pro zahrádkáře, chalupáře, ale i jejich domácí mazlíčky. Zvýšený výskyt sametek přitom podporují různé faktory, kam patří hlavně bujná vegetace, neposečená tráva nebo třeba zaplevelené záhony.

Možná záměna

Brouk sametka podzimní je velmi drobný, a proto si ho lidé mohou snadno splést s jinými roztoči. Jedním z nich je například sametka rudá (Trombidium holosericeum). Ta ovšem napadá pouze drobný hmyz a nejčastěji přebývá na vyhřátých betonových zídkách nebo třeba na kamenech.

Kromě toho lidé sametky podzimní často zaměňují za svilušky, což jsou roztoči, kteří napadají rostliny a živí se sáním na spodní straně listů. Mají na svědomí jejich žloutnutí a předčasné opadávání. Ačkoliv mohou sametky připomínat svou barvou, na člověka nikdy neútočí.

Jak vypadá kousnutí od sametky?

Roztoč sametka je zodpovědný za rozvoj kožní reakce, která se odborně označuje jako trombikulóza. Vzhledem k jejímu původci a okolnostem vzniku jí ovšem lidé říkají také srpnová vyrážka nebo třeba erytema autumnale. Mezi typické projevy se pak řadí výsev bolestivých červených pupínků, které zhruba po 24 až 48 od přisátí parazita začínají nesnesitelně svědit.

Jakmile se roztoč přichytí na pokožku, kožní buňky v daném místě ztvrdnou, což je přirozená obranná reakce. Tím ovšem vznikne jakési brčko, s jehož pomocí potom larvy sametek sají směs rozmělněných kožních buněk (tedy ne přímo krev). Jelikož přítomnost parazita většinou projde bez povšimnutí, následná reakce v podobě vyrážky a svědění často působí tak, že se objevila bez příčiny.

Místo vpichu bývá zarudlé a na první pohled může připomínat kousnutí od komára nebo štípance způsobené jiným nepříjemným hmyzem. Jedná se typicky o červené tečky nebo kopřivkové pupeny, které bývají na dotek horké. Nepříjemné svědění, s nímž se výsev vyrážky pojí, pak ještě zhoršuje teplé prostředí (například když člověk leží v posteli).

Sametka u člověka může samozřejmě způsobit i silnější alergickou reakci, ale to je velice vzácné. Problém však spočívá v tom, že si lidé postižená místa často škrábou, čímž se sice mohou zbavit larev, které se ještě nepustily, ale celou situaci vlastně jenom zhoršují. Pupínky se totiž mohou snadno zanítit a do těla se dostane infekce.

Jak léčit kousnutí sametkou?

Larvy sametky podzimní naštěstí nepřenáší žádné zákeřné nemoci, takže by setkání s tímto parazitem nemělo být spojené s žádnými výraznějšími zdravotními problémy. U člověka běžně způsobuje sametka podzimní vyrážku a nepříjemné svědění. Tyto příznaky většinou samy od sebe během 10 až 14 dnů vymizí, tedy za předpokladu, že se neobjeví žádné doprovodné komplikace.

Co se týče léčby, důležité je především dbát na dodržování základních hygienických pravidel. Místa, kde provedla sametka kousnutí, si tedy rozhodně neškrabte, protože jinak by se u vás mohla rozvinout lokální infekce. Pokud máte dojem, že by vyrážka mohla být výsledek působení těchto parazitů, samozřejmě pak bude nutné odstranit z těla zbývající larvy.

Když po procházce v přírodě zaznamenáte rozvíjející se vyrážku, měli byste se co nejrychleji pečlivě umýt a opláchnout si také vlasy. Po výsevu svědivých pupínků by také měla následovat další preventivní opatření. Raději vyperte své oblečení, povlečení, deky a potahy na nábytku a nezapomeňte také vysát pelíšky svých mazlíčků.

Sametky u lidí jsou především zdrojem nesnesitelného svědění, kvůli kterému má člověk neustále potřebu se na postižených místech škrábat. Tyto potíže se dají částečně zmírnit pomocí běžných mastí s obsahem antihistaminik (například Fenistil gel). Pokud je ovšem svědění opravdu silné, můžete využít také antihistaminika ve formě tablet.

Některé lékárny pak připravují dokonce i speciální roztoky, které působí chladivě a zmírňují svědění na postižených místech. Pokud si nicméně člověk štípance od sametky podzimní rozškrábe, bude muset s největší pravděpodobností vyhledat lékaře. Ten rány odborně ošetří, aby se infekce dále nešířila.

Sametka u psa nebo kočky

Podobné potíže, které mají na svědomí larvy sametky podzimní, někdy trápí také domácí zvířata, a to především některá plemena psů. V jejich případě paraziti opět vyhledávají místa, kde je pokožka tenčí, tedy například oblast kolem očí, uší nebo pysků, dále meziprstí, podpaží nebo třeba slabiny. Stejně jako u člověka pak jejich kousnutí způsobuje zvířatům nesnesitelné svědění.

Pokud sametky vašeho domácího mazlíčka skutečně napadnou, nejspíš to poznáte podle toho, že se bude neustále škrábat a olizovat si jednotlivé rány. V takovou chvíli se doporučuje zvíře pečlivě umýt antiparazitickým šampónem a stejně jako u člověka použít mast s antihistaminiky nebo kortikosteroidy. Také pak existují různé spreje, které účinkují preventivně. Poraďte se ovšem vždy nejprve s veterinářem.

Ochrana před sametkou podzimní

Pokud se chcete kontaktu s tímto parazitem vyhnout, abyste později nemuseli řešit, že vám způsobila sametka podzimní kousnutí, které nepříjemně svědí, měli byste v první řadě myslet na možnosti prevence. Sem patří konkrétně:

  • Pravidelné sekání trávy – doporučujeme sekat trávu vždy tak, aby byl porost nízký, protože sametkám se nejvíce daří v bujné vegetaci.
  • Zalévání trávníku – sametkám nesvědčí přemokření půdy, takže pokud máte dostatek vody a není to pro vás problém, zkuste trávník pravidelně zalévat.
  • Odplevelování – kromě přerostlé trávy byste měli také pravidelně likvidovat plevel, mech nebo třeba různé přerostlé křoví, kde se mohou sametky ukrývat.
  • Vyhýbání se místům výskytu – pokud nechcete, aby na vás sametky zaútočily, zhruba v období od července do října byste se měli vyhýbat oblastem, kde se nejčastěji vyskytují. Zapomeňte tedy na procházky vysokou travou a pozor si dávejte také na místa s bujnější vegetací.
  • Správný oděv – když vyrazíte někam do přírody (ale klidně i na vlastní zahradu), noste pevnou obuv a oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi.
  • Repelenty – jestliže se chystáte na místo, kde se často vyskytují sametky (louka, les, park), kromě nošení ochranného oděvu můžete vyzkoušet také repelenty. Účinné by měly být přípravky s obsahem diethyltoluamidu (DEET), ethylhexandiolu či dimethylftalátu. Aplikujte je pak vždy podle pokynů na etiketě.
  • Sprchování – jakmile se vrátíte z procházky, nezapomeňte se důkladně osprchovat a pomocí mýdla ze sebe smýt veškeré nečistoty i případné škůdce.
  • Praní oděvů – pokud vyrážíte někam do přírody a máte podezření, že byste mohli přijít do kontaktu se sametkami podzimními, po návratu také důkladně vyperte veškeré své oblečení.
  • Antiparazitní přípravky pro zvířata – chcete-li předejít pokousání sametkami, neměli byste zapomínat ani na své domácí mazlíčky. Vyzkoušet můžete různé antiparazitní šampony, spreje nebo třeba obojky.

Jak se zbavit sametky jednou provždy?

Strávili jste nějaký čas na zahradě, a když jste se vrátili domů, zjistili jste, že jste pokousaní od sametek podzimních? V tom případě jistě uvažujete o tom, jak tyto parazity co nejrychleji zlikvidovat, abyste znovu nepřišli k úhoně. V první řadě samozřejmě budete muset důkladně posekat trávník, ostříhat keře a zlikvidovat plevel. Poté vám mohou pomoci insekticidní přípravky.

Nejprve byste ovšem měli vědět, jak vlastně zjistíte, že se na vaší zahradě sametky podzimní skutečně přemnožily. Údajně stačí, když na místo, které chcete otestovat na přítomnost těchto parazitů, položíte čistě bílý, nebo naopak černý papír. V případě zamoření se na něm po nějaké době začnou shromažďovat larvy, které vypadají jako oranžové nebo červené tečky.

Pokud se výskyt sametky podzimní na vaší zahradě skutečně potvrdí, budete se muset pustit do velkoplošné likvidace parazitů. K tomu slouží různé insekticidní přípravky, které by měly škůdce rychle vyhubit. K dispozici je například postřik na sametky a další hmyz, který se nazývá ATAK: Sada proti klíšťatům a komárům. Pomoci mohou také chemické přípravky Omite, Talstar či Ortus nebo produkty na přírodní bázi, kam patří Biool nebo Neudosan.

Kromě toho jsou dostupné i další produkty, jako je konktaktní požerový insekticid Kafar, kontaktní požerový insekticid Aspermet či insekticid Climex-Out, ale ty jsou určené pouze pro profesionální likvidaci nezvaných návštěvníků. Mohou je tedy zakoupit pouze osoby se živnostenským oprávněním nebo firmy s platným osvědčením.

Jak vypadá sametka podzimní?

Sametka podzimní je malý roztoč, jehož larvy parazitují na teplokrevných savcích, na některých ptácích a také na člověku. Mají šest nohou, jsou velké zhruba 0,2 milimetru a vyznačují se oranžovým nebo červeným zbarvením. Po těle hostitele šplhají velice rychle, takže není jednoduché si jich všimnout. Jakmile se pustí, mění se postupem času na nymfu a později na dospělého jedince.

Kde žije sametka podzimní?

Pokud jde o to, jaký má sametka podzimní výskyt, najdete ji především ve vlhkém prostředí. Larvy na své hostitele čekají především na zahradách, na loukách, v parcích nebo třeba v lese. Vyhovuje jim vyšší, neposekaná tráva, ale vyskytují se také v zaplevelených záhonech, na listech, na vyšších květinách a křovinách nebo v jiné bujné vegetaci.

Jak na sametku podzimní vyzrát?

Pokud se chcete setkání s tímto parazitickým roztočem vyhnout, doporučujeme na zahradě pravidelně sekat trávu, odplevelovat záhony a stříhat přerostlé křoviny. Zkuste se pak co nejvíce vyhýbat klasickým místům, kde se sametky vyskytují, do přírody noste oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi a pevnou obuv, používejte repelenty a po návratu domů se vždy důkladně osprchujte.

Jak se zbavit sametek na zahradě?

Jestliže máte pocit, že se u vás na zahradě sametky podzimní přemnožily, je čas situaci co nejrychleji řešit. Důkladně tedy posekejte trávu, ostříhejte keře a zbavte se plevelu. Poté vyzkoušejte volně dostupné insekticidní přípravky, které mají formu postřiku, nebo různé produkty na přírodní bázi. Používejte je vždy podle doporučení uvedeného na obalu.