Jak se zbavit Octomilek v domácnosti?

Během teplých letních dnů se člověk často ani nestačí divit, jak rychle kolem ovoce, které zůstalo ležet na stole, začnou poletovat otravné malé mušky známé jako octomilky. Tito škůdci se navíc velice rychle množí a mohou vám způsobit řadu problémů. Poradíme, co na octomilky pomáhá a jak zlikvidovat octomilky v bytě jednou provždy!

Jak vypadá octomilka?

Pokud vám nad košem poletují drobní škůdci, které láká vůně shnilých potravin a zbytků, pravděpodobně máte co do činění s octomilkami. Tento hmyzí rod z řádu dvoukřídlých zahrnuje asi 1500 různých druhů, které se navzájem liší velikostí, barvou, tvarem těla, chováním i způsobem rozmnožování. Vyskytují se prakticky po celém světě, ale nejlépe se jim daří v tropických oblastech.

Vzhledem k tomu, na jakých místech se s octomilkami můžete setkat, se těmto škůdcům říká také ovocné mušky, vinné mušky nebo banánové mušky. Na našem území je přitom nejrozšířenějším zástupcem octomilka obecná (Drosophila melanogaster). Ta dorůstá do velikosti 2-4 milimetrů, má světle žluté až hnědavé zbarvení, průhledná křídla a jasně červené oči.

Samečci octomilek, kteří se od samiček liší přítomností černé skvrny na zadečku, se ve velkém shromažďují na místech, kde jsou vhodné podmínky pro budoucí kladení vajíček a líhnutí larev. Tam pak soupeří o jednotlivé samičky a také se s nimi páří. Ke vzájemné komunikaci přitom využívají chemické látky, ale dorozumívají se také roztahováním křídel.

Životní cyklus octomilek

Ovocné mušky se velice rychle rozmnožují, přičemž samičky pak denně nakladou zhruba 10-20 drobných vajec přímo na ovoce nebo jiné zbytky, které vylíhnutým larvám skvěle poslouží jako zdroj potravy. Pokud jde o to, jak dlouho žije octomilka, je nutné zdůraznit, že tento hmyz prochází hned několika vývojovými stádii:

  • vajíčko,
  • larva,
  • kukla,
  • dospělec.

Celý cyklus začíná tím, že dospělá octomilka naklade na příhodné místo několik vajíček. Z těch se pak během 12-24 hodin líhnou poměrně velké bílé larvy, které se začnou živit rozkládajícími se zbytky. V následujících čtyřech dnech se pak larvy dvakrát svlékají, poté se zakuklí a zhruba po uplynutí dalších čtyř dnů se vylíhne dospělý jedinec.

Doba od nakladení vajíček po vylíhnutí dospělců výrazně závisí na teplotě. Při té optimální, která se pohybuje kolem 25 °C, trvá vývojový cyklus octomilek typicky 8-10 dnů. V 18 °C bude ovšem larvám vývoj trvat dvakrát déle (klidně i celý jeden měsíc) a při teplotě kolem 30 °C zase mohou začít degenerovat. Pro vývoj je pak samozřejmě důležitá i dostupnost potravy.

Samičky octomilek jsou schopné pářit se již 12 hodin po vylíhnutí z kukly a velice brzy také mohou naklást první vajíčka. Ačkoliv se dospělé ovocné mušky typicky dožívají pouze 2-9 týdnů, mohou se doma rychle přemnožit. Jedna octomilka je totiž během svého poměrně krátkého života schopná dohromady naklást až 400 vajíček.

Co octomilky přitahuje?

Octomilky milují všechno, co začíná hnít nebo kvasit, a mají navíc výborný čich. Díky tomu jsou okamžitě schopné vycítit přítomnost přezrálého ovoce, nedopité sklenice vína nebo nedojedeného jídla, které jste zapomněli schovat. Kromě toho je přitahuje také nevynesený odpadkový koš, v němž se postupně hromadí různé ovocné a zeleninové slupky i další potravinové zbytky.

Jednoznačnou pozvánkou k hostině jsou pro octomilky veškeré potraviny, které fermentují, ale i sladké nápoje nebo tekutiny rozlité po kuchyňské lince. Do domácnosti je však mohou nalákat také zahnívající rostliny v květináčích a truhlících či květiny ve váze, kterým jste delší dobu nevyměnili vodu. Výjimkou nicméně nejsou ani situace, kdy si škůdce domů přinesete spolu s ovocem přímo z obchodu.

Čím octomilky člověku škodí?

Pro člověka octomilky sice nebezpečné nejsou (nekoušou ani nebodají jako komáři), ale jelikož se velice rychle množí, jsou schopné během několika dnů či týdnů postupně zamořit celou domácnost. Kromě toho mohou přenášet choroboplodné zárodky z hnijících produktů a špinavých povrchů na místa, která jsou čistá, a kontaminovat potraviny bakteriemi a kvasinkami. Důsledkem pak bývá otrava jídlem a závažnější případy dokonce mohou vyžadovat hospitalizaci.

Jak vyhubit octomilky?

Pokud se ve vaší domácnosti objevily tyto drobné mušky, nemusí to hned znamenat pohromu. Přesto je ale dobré jednat okamžitě a zamezit tomu, že se z několika škůdců během pár dní stane hejno, jehož přítomnost už nebudete moci přecházet. Existuje přitom hned několik způsobů, jak na octomilky v domácnosti vyzrát, které můžete postupně vyzkoušet.

Co pomáhá proti octomilkám?

  • Důkladný úklid domácnosti,
  • sprej proti hmyzu,
  • lapače octomilek a speciální pasti,
  • domácí pasti na octomilky,
  • masožravé rostliny,
  • babské rady.

Úklid domácnosti

Dříve než se začnete shánět po osvědčených přípravcích určených k hubení octomilek, zaměřte se v první řadě na to, co k vám domů škůdce přilákalo. Za přemnožení octomilek totiž může být zodpovědný klidně několik dnů nevynesený odpadkový koš nebo sladký sirup, který se rozlil po celé kuchyňské lince a na některých místech se vám ho nepodařilo zcela setřít.  

Nejlepším způsobem, jak se zbavit mušek octomilek, je odstranit vše, co by je mohlo k vám domů přitahovat. Jde hlavně o sladké nápoje, přezrálé ovoce a zbytky jídla, které zůstaly na kuchyňské lince nebo třeba na stole. Aby si na nich ovocné mušky nemohly pochutnat a naklást do nich svá vajíčka, ukliďte veškeré potraviny do lednice nebo je vložte do uzavíratelných nádob.

Potraviny, které do lednice nepatří, ale mohly by ovocné mušky přilákat (například banány) nenakupujte ve velkém, pokud víte, že je pak nebudete schopní včas sníst nebo zpracovat. Případně je pak můžete zkusit uložit do sáčku nebo do krabičky, aby pozornost octomilek příliš nepřitahovaly. Pozor si ovšem dejte i na další potraviny, jako jsou například shnilé brambory.

Svou kuchyň pečlivě ukliďte, umyjte všechno nádobí, vyhoďte veškeré zbytky potravin, které by mohly octomilky lákat, a po vynesení koše ho důkladně omyjte zevnitř i zvenku. Zároveň zkontrolujte, že jsou všechny produkty, které kvasí (víno, kompoty), dobře utěsněné. V opačném případě by se k nim octomilky mohly dostat a mohly by třeba pod víčka naklást svá vajíčka.

Pokud jste se již pustili do boje s ovocnými muškami a marně přemýšlíte, jak se zbavit octomilek v kuchyni, které poletují kolem, i když uklidíte a vynesete odpadkový koš, zkuste se zaměřit také na kuchyňský odpad a výlevku. Na těchto místech totiž mohou zůstávat zbytky jídla nebo ovocných šťáv, což nezvané návštěvníky provokuje.

Jestliže si nevíte rady, dobře vám poslouží i obyčejný vysavač. Není to sice ten nejlepší způsob, jak proti octomilkám bojovat, ale může snížit počet nezvaných návštěvníků na minimum. Stačí, když do kuchyně nastražíte kousek přezrálého ovoce, a jakmile se na něj octomilky slétnou, pustit vysavač na plný výkon a všechny je vysát. Pak už se můžete soustředit na další způsoby likvidace.

Sprej na octomilky

Dalším způsobem, jak odstranit octomilky, které se u vás doma přemnožily, je klasický sprej proti hmyzu. Ten může škůdce na místě zlikvidovat, ale příliš se nedoporučuje používat ho v blízkosti potravin. Chcete-li ho tedy vyzkoušet, odstraňte z dosahu všechno jídlo a po využití spreje otřete všechny zasažené plochy a v místnosti dostatečně vyvětrejte.

Přestože mohou být spreje na hubení hmyzu při likvidaci octomilek účinné, vždy pomohou pouze v boji proti viditelným škůdcům. Vajíčka zničit nedokážou, takže se ovocné mušky ve vaší domácnosti mohou vesele množit dál. Proto se většinou vyplatí zvolit spíše jiný přípravek na hubení octomilek, který je k tomu specificky určený.

Lapače octomilek a pasti na ovocné mušky

Spolehlivým způsobem, jak zlikvidovat vinné mušky v bytě, jsou profesionální lapače octomilek a pasti na octomilky. Ty seženete třeba v drogerii, v obchodě s domácími potřebami nebo na internetu a jejich cena se obvykle pohybuje kolem stovky či dvou. Jejich použití je navíc velice jednoduché, takže si nemusíte dělat starosti, že byste to s nimi nezvládli.

Pasti i lapače lákají vinné mušky na vůni octa nebo ovocné šťávy. Likvidace octomilek přitom nevyžaduje žádný insekticid, ale úplně stačí návnadový roztok, který se dovnitř nalije a škůdce přivábí. Ovocné mušky pak zamíří přímo do lapače, kde zůstanou uvězněné a zahynou. Výhodou je navíc i to, že náplň vydrží až měsíc a obvykle není toxická, takže ji můžete použít i blízko potravin.

V současné době existuje několik různých druhů lapačů, které si s octomilkami poradí. Zatímco některé vypadají jako klasické mucholapky, jiné připomínají jablko či jiný druh ovoce a další se zase prezentují jako drobné monitory. Rozdíl je pak také v tom, zda je lapač octomilek jednorázový, nebo se dá využít opakovaně (náplň se dá dokoupit a vyměnit).

V případě, že vás ovocné mušky dlouhodobě obtěžují, můžete si pořídit také elektrický lapač octomilek. Jde o přístroj, který vyzařuje UV záření o konkrétní vlnové délce a pomocí světla láká obtížný hmyz. Octomilky do něj následně vletí a zahubí je elektrický výboj nebo se přichytí na lepovou desku. Lapač pouze zastrčíte do zásuvky a o nic dalšího už se nemusíte starat.

Domácí past na octomilky

Pokud nechcete utrácet za profesionální lapače ovocných mušek a raději byste nejprve zkusili nějakou přírodní cestu, můžete si vytvořit vlastní past na octomilky z domácích surovin. Mějte ovšem na paměti, že ačkoliv v některých případech může jít o poměrně efektivní způsob, jak odstranit octomilky, přípravkům z obchodu se domácí pastičky často nevyrovnají.

Existuje celá řada návodů, jak vyrobit past na octomilky. V ideálním případě by měla podle hospodyněk obsahovat past na octomilky ocet, cukr a jar na nádobí. To vše stačí smíchat dohromady a vznikne smrtící koktejl, který pak už jen ve sklenici postavíte do kuchyně. Mušky nebudou schopné návnadě odolat a postupně se v ní utopí.

Dalším způsobem, jak zahubit octomilky, je past připravená z octa, vína a trochy ovocného džusu. Tyto ingredience smíchejte ve sklenici, kterou následně překryjete potravinovou fólií. Do té udělejte párátkem několik otvorů, které budou dostatečně velké, aby jimi octomilka prolezla. Nádobu pak postavte na místo, kde se ovocné mušky slétají, a brzy budete moci sledovat, jak v ní jedna po druhé mizí.

Oblíbenou možností, jak bojovat s octomilkami, je pak i nádoba s přezrálým ovocem, kterou podobně jako v předchozím případě zakryjete potravinářskou fólií s několika dírkami. To samé pak platí také třeba pro plátky citronu nebo džem a dalším způsobem, jak bojovat s octomilkami, je nádoba s trochou jablečného octa na dně, kterou zakryjete kuželem vyrobeným z papíru. Úzký konec by měl směřovat vzhůru, což octomilkám ztíží únik.

Masožravé rostliny

Kromě výše zmíněných způsobů, jak vyhnat octomilky, existuje i další zajímavá možnost. Zaručeným likvidátorem hmyzu (například komárů, větších much ale i ovocných mušek) jsou totiž masožravé rostliny. Nejen že vám pomohou zbavit se nezvaných návštěvníků, ale vzhledem k netradičnímu vzhledu se mohou navíc stát také zajímavou dekorací.

Vybírat můžete například mezi rosnatkami (Drosera), které jsou poměrně nenáročné na pěstování. Rostlinu pak stačí umístit na okenní parapet, kam hodně svítí slunce, a dopřát jí dostatečnou zálivku. Přestože masožravé kytky představují poměrně účinný způsob, jak se zbavit octomilek v bytě, nespoléhejte se pouze na jejich schopnosti. Zároveň vždy dbejte na čistotu a pravidelně svou domácnost uklízejte.

Babské rady

Ačkoliv se pravděpodobně nejedná o způsob, jak odpudit octomilky, můžete vyzkoušet i rady našich babiček. Doporučuje se třeba nasypat několik kusů hřebíčku na talířky, které rozložíte na místech, kde octomilky dělají největší neplechu. Aroma tohoto koření je pro ovocné mušky nepříjemné a mělo by je zahnat na ústup.

To samé pak platí také pro oloupané stroužky česneku umístěné na strategických stanovištích.  Dalším účinným pomocníkem se pak mohou stát voňavé esenciální oleje extrahované z máty, eukalyptu či citronové trávy. Ty stačí nakapat do aromalampy nebo smíchat s vodou v rozprašovači, který pak na škůdce použijete.

Jak přemnožení octomilek předcházet?

Pokud nechcete řešit, jak se rychle zbavit octomilek, které se u vás doma přemnožily, měli byste věnovat dostatek času preventivním opatřením. V první řadě se zamyslete nad tím, kolik jídla nakupujete a zda by nebylo lepší toto množství trochu omezit, aby se potraviny v domácnosti zbytečně nekazily a nepřitahovaly ovocné mušky. Kromě toho dodržujte tato pravidla:

  • Každý den vynášejte odpadkový koš a udržujte ho čistý.
  • Odpad, který chcete recyklovat, před vložením do koše opláchněte.
  • Rozlité tekutiny vždy okamžitě vyčistěte a nenechávejte na lince sirup ani zbytky vína.
  • Nakoupené potraviny (hlavně ovoce a zeleninu) vždy pečlivě omyjte, abyste se zbavili případných vajíček nebo larev.
  • Potraviny pokud možno ukládejte do lednice nebo do uzavíratelných nádob a sáčků.
  • Zkontrolujte, zda jsou všechny sklenice a nádoby s ovocem nebo sladkými tekutinami dobře utěsněné.
  • Ve večerních hodinách nenechávejte okna otevřená, pokud zároveň v pokojích svítíte.
  • Pokojové květiny nepřelévejte, aby nedošlo k přemokření substrátu, což octomilky láká.
  • Do vermikompostéru vkládejte organické zbytky po menších kouscích, které žížaly snadněji zpracují, a snažte se bioodpad překrývat či mírně zahrabávat.

Octomilky jako užiteční tvorové

Málokdo dnes tuší, že se octomilky používají také k laboratorním a chovatelským účelům. Prvním člověkem, který to vyzkoušel, byl roku 1906 americký vědec Thomas Hunt Morgan. Ten pak v roce 1933 získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, jelikož byl díky pokusům na octomilkách schopný odhalit, že nositelem dědičnosti genů jsou chromozomy.

Rychlý reprodukční cyklus činí z ovocných mušek ideální objekt pro genetické studie. Kromě toho se ale hodí také jako krmivo pro některé druhy ryb, žab a malých druhů ještěrů. Z toho důvodu se používají také pro chovatelské účely. V obou případech přitom lidé z praktických důvodů používají bezkřídlou mutaci.

Jak vypadá octomilka?

Octomilky jsou drobní škůdci, které přitahuje vůně shnilých potravin a zbytků. Tento hmyzí rod zahrnuje zhruba 1500 různých druhů, ale nejznámější je octomilka obecná. Dorůstá do velikosti 2-4 milimetrů, má světle žluté až hnědavé zbarvení a vyznačuje se jasně červenýma očima. Mezi lidmi se pak těmto škůdcům říká také ovocné mušky, vinné mušky nebo banánové mušky.

Proč domácnost napadly ovocné mušky?

Octomilky přitahuje všechno, co hnije nebo kvasí. Díky svému dobrému čichu jsou schopné vycítit přezrálé ovoce, nedopité víno nebo zbytky jídla, které zůstaly na stole. Kromě toho je může přilákat také nevynesený odpadkový koš, kde se hromadí třeba ovocné a zeleninové slupky, a pozvánkou k hostině bývají i zahnívající rostliny v květináčích.

Jak zlikvidovat octomilky?

Když se v domácnosti přemnoží octomilky, je nutné co nejrychleji jednat. V první řadě je nutné provést důkladný úklid, vynést a umýt odpadkový koš, zlikvidovat zbytky jídla, potraviny uložit do lednice nebo do uzavíratelných nádob a vyčistit také kuchyňský odpad a výlevku. Dále pak mohou pomoci lapače octomilek, mucholapky, domácí pasti na octomilky nebo masožravé rostliny.

Jak funguje past na octomilky?

Profesionální lapače octomilek, které si můžete koupit v drogerii nebo na internetu, lákají ovocné mušky na vůni octa či ovocné šťávy. Návnadový roztok stačí nalít do pastičky, ve které octomilky uvíznou a zahynou. Elektrický lapač octomilek pak vyzařuje UV záření a hubí octomilky elektrickými výboji. Kromě toho si můžete vyrobit domácí past na octomilky z octa, cukru a jaru na nádobí.