Proč musíte mít Rýmovník doma?

Rýmovník je malý zázrak, který by rozhodně neměl chybět v žádné domácnosti. Tato rostlina je totiž nejen jednoduchá na pěstování, ale zároveň má mnohostranné využití. Pozitivně působí při léčbě rýmy, má protizánětlivé i protiplísňové účinky a kromě toho zvyšuje kvalitu vzduchu v místnosti a odpuzuje komáry. Ušetří vám tak spoustu peněz za návštěvy v lékárně a navíc se jedná o naprosto přírodní produkt, který naše zdraví určitě ocení více než farmaceutické přípravky.

ROSTLINA RÝMOVNÍK

Rýmovník je rostlina z čeledi hluchavkovitých, kterou můžete znát také pod názvem molice, moud nebo mexický eukalyptus. Ačkoliv si toto pojmenování lidé často spojují s různými druhy rodu Plectranthus, jako rýmovník se nejčastěji označuje druh Plectranthus argentatus, který původně pochází z Austrálie.

V našich podnebných podmínkách se rýmovník pěstuje jako pokojová rostlina, protože nízké zimní teploty při venkovním pěstování by pravděpodobně nebyl schopný přežít. Mezi lidmi je dobře známý pro blahodárné účinky svých aromatických listů, které pomáhají při léčbě rýmy, z čehož je odvozený také název této rostliny. V závislosti na konkrétním druhu mohou mít květy rýmovníku bílo-růžové, fialové či modravé zbarvení.

RÝMOVNÍK POUŽITÍ a ÚČINKY

Ačkoliv ještě před několika lety tuto drobnou rostlinu znali pouze zasvěcení, v poslední době se její pěstování stalo hitem. A není se vůbec čemu divit, mít doma rýmovník se totiž rozhodně vyplatí. Tato rostlina má totiž léčivé účinky a mnohostranné využití od aromaterapie až po kuchyni.

Bylina rýmovník je bohatá na vitamíny, minerály a další živiny, které podporují naše zdraví. Pokud jde o účinné látky, obsahuje především vitaminy A, C a E, ale také omega-6 mastné kyseliny. Důležitou součástí je esenciální olej s obsahem thymolu, carvacrolu a camphoru.

BOJOVNÍK PROTI RÝMĚ i ZLEPŠOVAČ VZDUCHU

Jak už jsme zmínili výše, rýmovník hraje důležitou roli při léčbě rýmy, pomáhá v boji proti nachlazení a má skvělé protizánětlivé i protiplísňové účinky. Nejčastěji se využívá pro inhalaci, ale dá se z něj připravit také čaj, rýmovníkový sirup, rýmovníková mastička, speciální olej nebo rýmovníková tinktura.

Rýmovník se užívá nejen vnitřně, ale zároveň je vhodný také k vnějšímu užití pro ošetření drobných odřenin a oděrek. Sympatickou vlastností rýmovníku je především to, že nemusíte zdlouhavě zpracovávat jeho jednotlivé části. Stačí jen utrhnout list rýmovníku a postižené místo jím potřít. Brzy uvidíte, jak tato rostlina napomáhá hojení a oděrky po práci rychle mizí.

Ačkoliv se rýmovník může zdát jako nenápadná aromatická rostlinka, ve skutečnosti dokáže výrazně zvýšit kvalitu vzduchu v místnosti a jeho aroma usnadňuje dýchání. V našem starém domě jsme našli využití rýmovníku třeba v ložnici, kde na nás pozitivně působí svou přítomností, zlepšuje vzduch, což zajisté ocení hlavně astmatici či alergici, a zachraňuje nás pokaždé, když nás skolí chřipka či nepříjemná rýma.

Listy rýmovníku obsahují vonné oleje, takže je stačí jemně promnout mezi prsty a všude kolem se rozvine příjemná vůně, která okamžitě uvolní ucpaný nos a navíc v místnosti vytvoří příjemné osvěžující aroma. Doporučujeme si dát před spaním pod polštář pár lístků rýmovníku nebo rovnou celou větvičku. Tím získáte příjemnou vůni, při které se krásně usíná.

Doporučujeme: Odvar z listů rýmovníku se může použít také jako náplň do aromalampy při aromaterapii.

RÝMOVNÍK jako PŘÍRODNÍ REPELENT

Rýmovník lze využít také jako repelent. Jeho vůně totiž není hmyzu vůbec příjemná a skvěle tak odpuzuje drobné tvorečky, kterých máme v letních měsících na statku opravdu požehnaně. Tento repelent navíc neobsahuje žádnou chemii, takže ho s klidným svědomím můžeme používat i pro nejmenší. Pokud tuto rostlinu umístíte na okenní parapet, stane se skvělým pomocníkem při odpuzování much a komárů.

Aby toho nebylo málo, rýmovník se používá i jako odpuzovač koček. Jestli máte na zahradě nechtěné kočičí hosty od sousedů, kterých se chcete rychle a jednoduše zbavit, tato rostlina bude ideálním řešením. Levnou přírodní cestou tak vytvoříte bariéru proti vstupu nezvaných kočičích návštěvníků na vaše záhonky.

RÝMOVNÍK ALERGIE

Pěstování rýmovníku doporučujeme také lidem, které trápí alergie či astma. Má totiž schopnost uvolnit dýchací cesty a pročistit dutiny, a to především když ho lidé používají formou inhalace. Pravidelná konzumace rýmovníku však může mít pozitivní vliv také na pacienty trpící bronchitidou a dalšími respiračními chorobami. Podporuje odhlenění dutin a zabraňuje vzniku bakteriální infekce.

DALŠÍ VYUŽITÍ RÝMOVNÍKU

Kromě pozitivních vlastností, které jsme již uvedli, může rýmovník v domácnosti posloužit i k jiným účelům. Jaké další využití tato rostlina má?

  • Posiluje imunitní systém.
  • Zmírňuje bolesti hlavy.
  • Pomáhá proti úzkosti, stresu a nespavosti.
  • Zklidňuje a přináší celkové uvolnění.
  • Pomáhá při zánětu dásní a léčí afty.
  • Urychluje proces hojení podrážděných oblastí kůže.
  • Pomáhá z těla odstranit přebytečné tekutiny a škodlivé toxiny.
  • Pomáhá proti menstruačním bolestem.
  • Léčí kožní problémy a bodnutí hmyzem.
  • Používá se jako koření do různých jídel.

Ačkoliv rýmovník představuje skvělou přírodní cestu, jak se zbavit nachlazení nebo jiných potíží a zpříjemnit domácí prostředí, v některých případech je dobré dát si při použití této rostlinky raději pozor. Aby se neobjevily žádné nežádoucí účinky rýmovníku, nemělo by se to s jeho konzumací příliš přehánět a v těhotenství se doporučuje používat ho pouze k inhalování. Snižuje totiž vstřebávání železa a u citlivých jedinců může vyvolat i mírnou kontaktní dermatitidu.

Doporučujeme: Rýmovník se dá použít místo šalvěje a skvěle se hodí při přípravě hovězího masa či zvěřiny, protože dodá pokrmům specifickou vůni a chuť.

JAK POUŽÍT RÝMOVNÍK na RÝMU?

Když na sobě pocítíme první příznaky nachlazení, je načase začít co nejrychleji jednat. Rýmovník v tuto chvíli poslouží jako skvělá první pomoc. Stačí utrhnout několik lístku, rozemnout je v prstech a inhalovat jejich aroma. Šťávu z rozlomeného listu můžete také opatrně natřít pod nos a někdo si dokonce vyrábí speciální nosní kapky z rýmovníku nebo vkládá lístky přímo do nosu a poté se přes ně nadechuje.

Aby byla léčba rýmy úspěšná, můžeme list rýmovníku použít také k proplachu nosu a dutin pomocí speciální konvičky. Do teplé vody stačí vložit dva rozdrcené lístky a nechat je 30 minut louhovat. Před proplachem poté nálev přecedíme přes sítko a přidáme do něj odměrku soli nebo i kapku tea tree oleje.

Kromě inhalace doporučujeme také čaj z rýmovníkových listů, který pomáhá nejen při nachlazení, ale také proti bolestem hlavy nebo proti zažívacím obtížím. Listy však mají největší účinky v syrovém stavu, takže je stačí rozkousat a sníst. To se doporučuje nejen při léčbě nachlazení, ale také při bolestech v krku, kdy můžete vyzkoušet i kloktání studeným macerátem.

UŽITÍ RÝMOVNÍKU

K rýmovníkovým listům je dobré během dne několikrát dlouze přivonět, aby se vám uvolnily dýchací cesty, nebo jeho listy rozkousat a sníst. Vyplatí se tedy neustále nosit několik lístků s sebou v kapse, abyste si k nim mohli přičichnout pokaždé, když vás bude trápit ucpaný nos. Nemusíte se navíc vůbec bát, že když je ráno utrhnete, odpoledne už budou nepoužitelné. Vydrží totiž dlouho čerstvé, dokáží si udržet svou svěžest i v toaletní taštičce nebo v peněžence a trvá velice dlouho, než uvadnou.

Kromě toho je ale důležité při léčbě rýmy používat rýmovník na noc, protože během spánku člověk nemůže smrkat a ucpaný nos ho otravuje nejvíce. Astmatikům také pomůže položit lístek rýmovníku v nádobě s vodou na topení a nechat ho tam přes noc.

RÝMOVNÍK DRUHY

Jako rýmovník se obvykle označují jednotlivé druhy rodu Plectranthus (neboli molice), kterých je dnes více než 350. Jedná se o teplomilné rostliny z čeledi hluchavkovitých, které se vyskytují především v tropických a subtropických oblastech, ale najdete je také v mírném pásmu. Rod Plectranthus zahrnuje aromatické byliny (jednoleté i víceleté) a polokeře, jejichž dužnaté listy mají léčivé účinky. Některé z nich se pěstují také jako okrasné rostliny, a to především kvůli krásným dekorativním listům.

KLASICKÝ RÝMOVNÍK

Pod názvem rýmovník si lidé nejčastěji představí druh Plectranthus argentatus, který pochází ze skalnatých oblastí i deštných pralesů Queenslandu a Nového Jižního Walesu v Austrálii. Tato rostlina může být až metr vysoká, má fialkové či namodralé květy a charakteristické oválné listy, které jsou na okraji jemně zubaté a na povrchu pokryté drobnými chloupky.

Rýmovník, který pochází z Austrálie, se díky svým vlastnostem těší přízni zahrádkářů i hospodyněk. Pomáhá při léčbě rýmy a nachlazení, používá se pro podporu hojení drobných ran, má protizánětlivé i protiplísňové účinky a kromě toho také slouží jako skvělý přírodní repelent. Díky své mentolové vůni navíc představuje skvělý doplněk do bytu a zároveň jako koření výborně doplňuje těžká masa.

RÝMOVNÍK CITRONOVÝ

Rýmovník citronový neboli Plectranthus amboinicus původně pochází z oblasti východní Afriky. Tato rostlina dorůstá zhruba do výšky jednoho metru, má oválné zoubkované listy a bílé či růžově zbarvené květy. Jelikož svou vůní a chutí připomíná oregano, používají se její aromatické lístky nejen při léčbě nachlazení a dalších potíží, ale také jako koření do masitých pokrmů a polévek.

RÝMOVNÍK PURPUROVÝ

Rýmovník purpurový neboli Plectranthus purpuratus je méně známý příbuzný klasického rýmovníku. Má ovšem podobné vlastnosti a lidé ho využívají především jako skvělý repelent, jelikož dokáže z balkonu během chvilky vyhnat všechen obtížný hmyz. Pěstuje se většinou jako jednoletá rostlina, protože po roce ztrácí na dekorativnosti. Během několika týdnů ale dokáže v truhlících vytvořit záplavu sytě zelených listů, které se opět dají použít na inhalaci.

RÝMOVNÍK EUKALYPTOVÝ

Rýmovník eukalyptový neboli Plectranthus montanus je stálezelený polokeř, který dorůstá zhruba do velikosti 40–50 centimetrů. Oproti klasickému rýmovníku má tato rostlinka drobnější světle zelené listy, které jsou pokryté bílými chloupky a vydávají nádhernou vůni podobnou eukalyptu.

Tento rýmovník je vhodný třeba na pěstování v závěsných květináčích, ale výborně poslouží také jako doplněk do ložnice, kterou příjemně provoní. To ocení především astmatici a alergici, kterým eukalyptová vůně uvolní dýchací cesty a přinese klidnější spánek. Rostlinu ale můžeme umístit i do kuchyně, kde bude odpuzovat hmyz a potravinové moly.

DALŠÍ ZNÁMÉ DRUHY RÝMOVNÍKU

  • Plectranthus barbatus
  • Plectranthus esculentus
  • Plectranthus fruticosus
  • Plectranthus parviflorus
  • Plectranthus rotundifolius
  • Plectranthus scutellarioides (Pochvatec šišákovitý)

Co je rýmovník?

Rostlina rýmovník patří do čeledi hluchavkovitých a můžete ji znát také pod dalšími názvy, jako je moud, molice nebo mexický eukalyptus. V našich podmínkách se rýmovník pěstuje jako pokojová bylina, jelikož nezvládá místní mrazy. Typickým znakem této rostliny jsou přitom její sytě zelené aromatické listy a některé rýmovníky se vyznačují také barevnými květy v odstínech bílo-růžové, fialové či modré.

Jaké existují druhy rýmovníku?

Pod pojmem rýmovník si většina lidí vybaví jednotlivé druhy rodu Plectranthus, jejichž počet se pohybuje kolem 350. Jde o teplomilné rostliny, které najdeme hlavně v tropických a subtropických oblastech, ale dobře se jim daří i v mírném pásmu. Do rodu Plectranthus se přitom řadí nejen aromatické byliny, ale i polokeře s dužnatými listy, které se někdy pěstují jako dekorace. Mezi nejznámější druhy patří klasický rýmovník, rýmovník citronový, rýmovník purpurový nebo třeba rýmovník eukalyptový.

Jaké má rýmovník léčivé účinky?

Bylina rýmovník je bohatá na vitamíny, minerály i další živiny, které mají prospěšné účinky na lidské zdraví. Tato rostlina se vyznačuje protizánětlivými a protiplísňovými účinky, pomáhá v boji proti nachlazení a používá se k vnějšímu ošetření drobných ran. Kromě toho dokáže v místnosti výrazně zvýšit kvalitu vzduchu, což ocení především astmatici nebo alergici, a působí dokonce jako přírodní repelent. Aby toho nebylo málo, posiluje imunitní systém a pomáhá léčit záněty i další zdravotní obtíže.

Jak použít rýmovník na rýmu?

Jakmile pocítíte první příznaky nachlazení, stačí utrhnout několik lístků rýmovníku, rozemnout je v prstech a inhalovat jejich vůni. Pod nos si můžete také opatrně natřít šťávu z rozlomeného listu, aby bylo aroma cítit delší dobu. Kromě toho se listy rýmovníku používají také k proplachu nosu a dutin pomocí konvičky a někteří lidé doporučují i čaj z rýmovníku, jenž pomáhá při nachlazení, ale také ve chvíli, kdy se objeví bolesti hlavy nebo zažívací obtíže.