Hledáte netradiční koření, kterým byste obohatili svůj běžný jídelníček? Nebo snad chcete udělat dojem na své nejbližší a připravit jim pokrm, na který jen tak nezapomenou? V tom případě zkuste pipichu. Prozradíme, jak přesně vypadá pipicha, abyste si mohli danou bylinu lépe představit, k čemu se hodí pipicha a jak tuto mexickou bylinu vypěstovat na vlastní zahrádce.
Co je pipicha?
Jako pipicha (latinsky Porophyllum linaria) se označuje prastará mexická bylina, která má i řadu dalších názvů, jako je například pepicha, chepiche, escobeta nebo třeba Cola de coyote (tedy kojotí ocas). Z botanického hlediska je přitom pipicha rostlina podobná běžně pěstovaným travinám, která má vysoké a štíhlé stonky světle zelené barvy. U nás se objevuje jako jednoletka.
Na stoncích pak vyrůstají oválné listy, které jsou poměrně tenké, hladké a poddajné. Jejich zralé vrcholky pak zdobí temně fialové květy (purpurové), díky kterým může pipicha na zahradě plnit také dekorativní funkci. Jelikož jsou květy velmi podobné hlavičkám máku, později se v nich objevují i semena, pod jejichž tíhou se mohou celé rostliny prohýbat.
Rod Porophyllum, k němuž se pipicha řadí, pochází z čeledi vyšších dvouděložných rostlin jménem hvězdnicovité (Asteraceae), který můžete znát také jako složnokvěté (Compositae). Jedná se o polokeře pocházející z amerického území, jejichž listy se vyznačují přítomností velkých žláz, které produkují aromatické oleje. Mnohé z nich (včetně pipichy) si našly využití v gastronomii.
Jakou má pipicha chuť?
Chcete-li pipichu využít ve formě koření, sklízí se buď pouze její listy, nebo celá nať, tedy olistěné stonky spolu s poupaty, která ještě nestihla vykvést. Svou silnou chutí pak pipicha připomíná koriandr, který je doplněný podtóny citrusů v kombinaci s anýzem. Šetrný sběr navíc zajistí, že bylina dále pokračuje v růstu, takže je pak k dispozici až do prvních silnějších mrazíků.
Jaké má pipicha využití?
Díky své specifické chuti si pipicha našla místo především v kuchyni, kde se používá jako mexické koření, které se skvěle hodí pro dochucování různých masových pokrmů, ale i polévek a salátů. Obohacuje nicméně i různé salsy nebo třeba smažená vejce. Kromě toho ji však nahuanská etnika používala také jako léčivou bylinu, jež sloužila k detoxikaci organismu nebo jako lék na různé bakteriální infekce.
Pipicha přirozeně vyrůstá na území jižního Mexika, kde je dnes hojně rozšířená. Je typická především pro stát Oaxaca, kde nechybí v žádné domácnosti. Často zde nahrazuje mletou papriku nebo pepř. Nejčastěji se pak přidává do tradičních pokrmů, jako je polévka z mladé cukety a jejích květů, která se označuje jako Sopa de Guías. Hodí se ovšem i k rýži nebo třeba k pokrmům z ryb.
Jak pěstovat pipichu?
Pokud vás toto koření zaujalo a rádi byste jej doma vyzkoušeli, možná přemýšlíte, jak zvládá pipicha pěstování na našem území a kde se dá taková rostlina vlastně koupit. V tom případě se připravte na to, že se její shánění může trochu protáhnout, ale nakonec jistě budete úspěšní. Přestože o této rostlině mnozí pěstitelé v životě neslyšeli, ve skutečnosti se jí totiž daří i na českých zahradách.
V našich podmínkách není pipicha běžně dostupná, což znamená, že se neprodává v čerstvém stavu na pultech supermarketů, a pokud se vydáte do zahradnictví, obvykle nenarazíte ani na její semena. Několik zahrádkářů však danou bylinu na své zahrádce pěstuje, takže si můžete pipichu pořídit přímo od nich nebo se podívat na internet, kde se dnes dají její semínka zakoupit.
Pipicha sázení
Pokud se vám podaří sehnat semínka této rostliny, nejprve se předpěstovává pipicha v bytě a teprve později se vysazuje na venkovní stanoviště. Hloubka výsevu, který se provádí v období od března do dubna, by se měla pohybovat kolem 0,5 centimetru. Semena je dobré vložit do výsevní misky, kterou pak umístíte na stanoviště, kde se teplota bude pohybovat kolem 20 °C.
Vhodné podmínky by měly zajistit, že vám pipicha brzy vyklíčí. Když potom rostlinky trochu povyrostou, měli byste je přesunout do samostatných kontejnerů, kde se jim bude dobře dařit. Na venkovní stanoviště pak můžete rostlinu vysadit v květnu nebo červnu, tedy v momentě, kdy už nehrozí nebezpečí přízemních mrazíků. Také je však můžete umístit do květináče na balkon.
Přímý výsev na záhonky se v případě pipichy neprovádí. Malé rostlinky předpěstované v domácích podmínkách se nicméně vysazují na dobře prosluněná stanoviště, kde by měly mezi sebou mít dostatečné rozestupy. Doporučovaný spon je přibližně 30 x 50 nebo 50 x 50 centimetrů. Půda by pak měla být dobře propustná a nakypřená.
Pipicha zalévání
Po výsevu samozřejmě potřebují semínka pravidelné zavlažování, aby vám správně vyklíčila. Jakmile však rostlinky přesadíte na venkovní stanoviště, žádnou výraznější péči už z vaší strany vyžadovat nebudou. Nemusíte je tedy přihnojovat, ale dbejte na to, aby měly dostatek vláhy, a to především během horkých dnů.
Pipicha množení
Pokud se budete o sazenice dobře starat, měly by dosáhnout zhruba výšky 40 až 70 centimetrů, a to i bez opory. Obvykle pak tvoří poměrně husté trsy, které můžete začít brzy sklízet. Chcete-li pěstovat danou bylinu i v další sezóně, nezapomeňte v době zralosti sesbírat semena pipichy, která na jaře opět vysejete. V teplejších polohách se pak někdy dokonce dokáže obnovit ze samovýsevu.
Květy pipichy bývají velkým lákadlem pro různé opylovače. Jakmile uvadnou a začnou připomínat odkvetlé pampelišky, což jsou také nažky, nastává vhodný čas ke sběru drobných semen, která se v nich ukrývají. Dobrou zprávou pak je například skutečnost, že pipichu příliš neohrožují žádné choroby ani škůdci. Špatně ovšem snáší nízké teploty.
Co je to pipicha?
Pod tímto názvem se ukrývá prastará mexická bylina, která se v našich končinách pěstuje jako jednoletka. Má vysoké a štíhlé stonky, oválné listy zelené barvy a temně fialové květy. V těch se vytváří semena, pomocí kterých se pak rostlina množí. Mezi lidmi je přitom známá i jako pepicha, chepiche, Cola de coyote nebo Porophyllum linaria.
Jak chutná pipicha?
Tato bylina vám zachutná hlavně v případě, že máte rádi koriandr, který výrazně připomíná. Kromě toho však můžete při její konzumaci ucítit také nádech citrusů v kombinaci s anýzem.
Jaké má pipicha použití?
Dříve se tato bylina používala jako léčivka, která pomáhala v boji proti některým bakteriálním infekcím a zároveň sloužila k detoxikaci organismu. Své pevné místo má však i v gastronomii, kde se vám toto mexické koření bude hodit k dochucování masových jídel, polévek, salátů nebo smažených vajec. Přidává se ovšem i do pokrmu jménem Sopa de Guías.
Kde pěstovat pipichu?
Pipicha se dá poměrně snadno vypěstovat i na českém území, a to hlavně v teplejších oblastech. Výsev se provádí do výsevních misek, a jakmile sazenice vyklíčí, přesazují se do větších nádob. V květnu nebo červnu pak můžete větší rostliny přesunout na záhonky. Co se týče pěstebních podmínek, pipicha vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.