Pěstování rajčat v nádobách

Chtěli byste si vypěstovat vlastní chutná rajčata, ale nemáte k dispozici skleník, pařeniště ani vlastní záhon? Pokud žijete v bytě či domě, kde jediný volný prostor představuje balkon nebo menší terasa, nemusíte zoufat. Ať už vás lákají tyčková rajčata, nebo spíše keříčkové odrůdy, vlastní úrodu můžete získat i díky pěstování rajčat v nádobách.

Pěstování rajčat doma

Ačkoliv jsou rajčata ze zahrádky velice oblíbená, ne každý má vlastní záhon, kde by se do jejich pěstování mohl pustit. Z toho důvodu si lidé oblíbili pěstování zeleniny v květináči nebo třeba v truhlíku, protože tyto nádoby mohou snadno umístit na balkon, na terasu nebo třeba za okno, kde je pro ně dostatečné množství prostoru.

Balkonová rajčata

Speciálně pro pěstování na balkoně nebo na terase byla vyšlechtěna balkonová rajčata, která je možné sázet do menších či větších nádob dle vlastního výběru. Jedná se většinou o zakrslé keříčkové odrůdy, ale dostupné jsou také zakrslé nebo stromkové odrůdy rajčat tyčkových. Ty mají potlačený či zpomalený růst, takže nezaberou tolik místa a dají se pěstovat i bez vysoké opory.

Pokud ovšem máte dostatek prostoru, je možné na balkoně pěstovat i větší odrůdy, které ke svému růstu potřebují vyvázání nebo oporu zajištěnou dřevěnými či kovovými tyčkami. Velice oblíbená jsou pak cherry rajčata, která mají lahodně sladkou chuť a dají se pěstovat i za oknem, zatímco někteří pěstitelé si pochvalují spíše divoká rajčata.

Oblíbené odrůdy balkonových rajčat:

  • Micro Tom,
  • Red Robin,
  • Bogus Fruchta,
  • Black Cherry,
  • Green Tiger,
  • Tumbling Tom Red,
  • Tumbling Tom Yellow,
  • Aztek, Vilma a Karla,
  • Pillicino F1, Perun (vysoké odrůdy),
  • Toro F1, Torino F1, Start SF1 (středně vysoké).

V čem pěstovat rajčata?

Marně přemýšlíte, jaké pěstební nádoby na rajčata vám nejlépe poslouží a kterým byste se naopak měli raději vyhnout? Dobrá zpráva je, že rajčata můžete pěstovat prakticky v čemkoliv. Někteří zahrádkáři dávají přednost pěstování rajčat v květináči, jiní volí samozavlažovací truhlíky a další nedají dopustit na pěstování rajčat v kýblu.

Mezi vhodné nádoby, v nichž se rajčata dají pěstovat, patří také větší bedničky, které jsou k tomu přímo určené. Postačí ovšem i staré vědro, sud nebo jiná velká nádoba, která se válí ve vaší stodole nebo leží mezi zapomenutým haraburdím na půdě. Pokud se vám ovšem nechce shánět žádné speciální nádoby, můžete vyzkoušet třeba pěstování rajčat v pytlích z igelitu.

Ať už sáhnete po kterékoliv variantě, mějte na paměti, že by se do ní zvolená odrůda rajčat měla pohodlně vejít. Zatímco do větší nádoby o délce 50 centimetrů se pohodlně vejdou dvě nebo tři rostlinky keříčkových rajčat, do menších truhlíků raději umisťujte rajčata po jednom. Pokud se pouštíte do pěstování rajčat tyčkových, sáhněte spíše po větším květináči s minimálním průměrem 40 centimetrů.

Spousta pěstitelů preferuje nádoby s rezervoárem na vodu, které zajistí, že rajčata nepřeschnou, ale zároveň nebudou ani přemokřená. Tento faktor se pak odrazí na kvalitě plodů, které by vlivem dostatečného množství vláhy neměly praskat. Zvolíte-li jinou nádobu, pamatujte, že musí mít vespod díry, aby byl zajištěn odtok vody. Jako drenáž poslouží třeba kamínky, štěrk nebo keramzit.

Výběr balkonových rajčat

Prvním krokem, který musíte udělat ještě před tím, než se pustíte do pěstování balkonových rajčat, je výběr správné odrůdy. Někdo preferuje rajčata tyčková, která rostou s oporou z jednoho dlouhého výhonu, zatímco všechny boční se vylamují, jiný dává přednost rajčatům keříčkovým, která oporu nepotřebují, jsou nižší a rostou z většího množství kratších výhonků.

Mezi velice oblíbené odrůdy patří v poslední době rajčata lahůdková, která svým vzhledem a barvami připomínají některé druhy ovoce. Sem patří cherry rajčata se šťavnatými červenými plody ve tvaru třešní, ale i datlová rajčata nebo třeba žluté odrůdy, které mají drobné hruškovité plody. Někteří pěstitelé naopak preferují masitá rajčata, jejichž plody mohou vážit až 1 kilogram.

Výsev a výsadba balkonových rajčat

Rajčata se vysévají v období od konce února do konce března, aby byla připravená na pozdější přesazení do zvolených nádob. Základem jsou mělké výsevní misky nebo menší truhlíky a květináče s připraveným substrátem. Kromě toho můžete použít také rašelinové lisované tablety, které se používají pro naklíčení semen a velmi urychlují vývoj jednotlivých rostlinek.

Pěstební nádoby je pak nutné umístit někam, kde bude dostatečně teplo, ideálně 22-25 °C. Může to být třeba parapet za oknem, kam často svítí slunce. Po vyklíčen je následně možné teplotu snížit na 18-20 °C, přičemž vždy samozřejmě závisí na zvolené odrůdě, jejích vlastnostech a potřebách.

Jakmile semínka začnou klíčit a objeví se první dva pravé lístky, provádí se pikýrování neboli přepichování rajčat. Mladá rajčata se v tu chvíli vyjmou ze substrátu a opatrně se přesunou do samostatných kelímků, do vhodného sadbovače nebo k tomu určenému truhlíku.

Sadba se předpěstovává zhruba 40 až 60 dní. Jednou týdně je vhodné ji přihnojit a před výsadbou do finálních nádob, která se většinou provádí v druhé polovině května, byste měli rostlinky také otužovat (asi po dobu 7 dní), aby si zvykly na podmínky, jež budou panovat na balkoně nebo na terase. Pro samotnou výsadbu zvolte květináče, truhlíky nebo bedničky, kde budou mít rajčata dostatek prostoru.

Úspěšné pěstování rajčat na balkóně samozřejmě závisí také na tom, do jaké půdy rostliny zasadíte. Rozhodně k tomu nepoužívejte hlínu z nádob, ve kterých jste si předpěstovali sazenice. Místo toho si obstarejte substrát vhodný pro pěstování rajčat, který má optimální složení, dobře zadržuje vodu a obsahuje dostatečnou dávku potřebných živin, jež se uvolňují postupně.

Pokud nemáte k dispozici samozavlažovací truhlíky, na dno zvolené nádoby nejprve položte drenáž a zhruba 2/3 pak zasypte substrátem. Do něj je možné přimíchat také kravský hnůj, který se prodává v granulované podobě. Pak již stačí dovnitř umístit rostlinku, zasypat ji zbylým substrátem a mírně půdu udusat. Jedná-li se o tyčkové rajče, nezapomeňte na kolík, k němuž rostlinu později přivážete.

Výběr vhodného stanoviště

Pokud si můžete vybírat, kam rajčata umístíte, ideální jsou balkony, terasy nebo lodžie orientované na jih (či případně na západ), kam po větší část dne míří teplé sluneční paprsky. Pěstební nádoby je ale možné položit také k jižní straně domu, kde se budou moci na slunci vyhřívat zhruba 6 až 8 hodin denně a zároveň se bude od stěny odrážet teplo, které rostlinky zahřeje.

Rajčata jsou známá tím, že jim vyhovuje polostinné stanoviště, kde mají dostatek tepla, světla a vzduchu. Pozor byste si však měli dát na přímé paprsky, které mohou rostlinám způsobit popáleniny, ale také na silný vítr, jenž láme stonky. Raději proto nestavte květináče a truhlíky na severní stranu, ale ani na místa, kam svítí přímé slunce po celý den.

Pokud nad balkonem, terasou či jiným stanovištěm, kde rajčata pěstujete, chybí stříška, pokuste se truhlík nebo květináč na rajčata umístit takovým způsobem, aby jim při prudkých lijácích nestékala voda přímo na listy. Pro pěstování rajčat v bytě je vhodná například lodžie, kde mají rostliny dostatek světla a vzduchu, ale nefouká tam silný vítr a nedostane se tam ani déšť.

Na venkovní stanoviště se rajčata umisťují až v druhé polovině května, aby jim neublížily pozdní mrazíky. I tak je ovšem dobré průběžně sledovat předpověď počasí, a pokud bude hrozit návrat chladného počasí, raději rajčata na nějaký čas ukliďte zpátky domů, aby nepřešla mrazem. Mohli byste tak přijít o chutnou úrodu.

Péče o balkonová rajčata

Jak pěstovat rajčata v truhlíku nebo v květináči? Jedná-li se o tyčkové odrůdy, je nutné rajčata během růstu pečlivě vyvazovat, boční výhonky vylamovat a ten hlavní správně zaštípnout ve výšce opory. Rostliny se tak nebudou vysilovat vytvářením příliš velkého množství plodů, které by nestihly uzrát. Pro keříčkové odrůdy není tato péče nutná, oporu ani vylamování výhonků nepotřebují.

Pokud jde o správné zavlažování vašich rostlinek, myslete na to, že rajčata jsou na polévání poměrně citlivá. Půda proto nesmí být ani příliš mokrá a bahnitá, ani příliš suchá. Důležité je nezalévat rajčata na list a na plody, protože byste mohli rostlinku poškodit a rajče by mohlo podlehnout houbovitým onemocněním. Raději zavlažujte rostliny odstátou vodou ke kořenům, a to nejlépe ráno.

Půdu je dobré pravidelně kypřit a zbavovat ji jakéhokoliv plevele, který se v nádobě objeví. S přihnojováním pomocí vyvážených hnojiv rozpustných ve vodě je pak vhodné začít zhruba dva týdny po výsadbě sazenic. Preventivně byste měli používat také přípravek proti houbovým chorobám, který vám ušetří mnohé nepříjemnosti, a důležité je také chránit rajčata před škůdci.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Co jsou balkonová rajčata?

Jako balkonová rajčata se označují odrůdy rajčat, které byly speciálně vyšlechtěny pro pěstování na balkonech či terasách, a to v menších i větších pěstebních nádobách. Většinou jde o zakrslé keříčkové odrůdy, ale mohou to být také zakrslé či stromkové odrůdy tyčkových rajčat, jejichž růst je potlačený. Na balkoně pak můžete pěstovat i oblíbená lahůdková rajčata (například cherry rajčata) nebo masitá rajčata.

V čem pěstovat rajčata?

Jako pěstební nádoby na rajčata dobře poslouží menší i větší květináče, ale velice oblíbené jsou v poslední době také samozavlažovací truhlíky, které zajistí, že rostliny nepřeschnou a nebudou ani přemokřené. Někteří lidé pak dávají přednost pěstování rajčat v pytlích nebo pěstování rajčat v kýblu, přičemž jiným postačí i speciální bedničky, stará vědra nebo třeba rozbitý sud.

Kam umístit balkonová rajčata?

Pokud k tomu máte dostatečný prostor, ideálním místem pro pěstování rajčat jsou balkony, terasy či lodžie orientované na jih, kam většinu dne míří teplé sluneční paprsky. Rajčata milují polostinná stanoviště, kde se mohou zhruba 6 až 8 hodin vyhřívat a kde mají zároveň dostatek světla a vzduchu. Nesmí však stát na místě, kam budou neustále pražit přímé sluneční paprsky nebo kde profukuje silný vítr.

Jak probíhá pěstování rajčat na balkoně?

Co se týče zálivky, rajčata jsou poměrně citlivá. Půda by neměla být ani příliš mokrá, ani příliš suchá. Rostlinky se nikdy nezalévají na listy nebo na plody, aby nedošlo k jejich poškození. Místo toho zavlažujte rajčata odstátou vodou ke kořenům. Půdu je navíc vhodné pravidelně kypřit, hnojit a zbavovat plevele. Pozor si dejte i na škůdce a choroby rajčat.