Jedním z oblíbených exotických plodů, na které hlavně v zimním období nedají lidé v našich končinách dopustit, je bezpochyby mango. To roste na mangovníku, který si s trochou snahy můžete doma vypěstovat z pecky. Poradíme, jak se pustit do pěstování manga v bytě, jak se starat o mangovník a co potřebuje mango, aby se mu u vás doma skvěle dařilo?
Jak vypadá mangovník?
Mangovník (latinsky Mangifera) je rostlinný rod z čeledi ledvinovníkovité, který zahrnuje řadu stálezelených, mohutných stromů. Ty se vyznačují tlustým kmenem a širokou korunou hrající tmavě zelenými odstíny. Zde pak rostou jednoduché celokrajné listy, které bývají řapíkaté, tence nebo tlustě kožovité a typicky nahloučené na konci jednotlivých větví.
Květy mangovníku jsou drobné a dohromady tvoří vrcholová nebo úžlabní latovitá květenství. Plodem je pak jednosemenná peckovice, která je známá hlavně pro svou dužnatou, vláknitou nebo i lehce dřevnatou dužinu. Ta se označuje jednoduše jako mango. V jejím středu se přitom nachází tvrdá, tlustostěnná a zploštělá pecka, ze které je možné mangovník vypěstovat.
Na světě dnes existuje více než 60 různých druhů mangovníku, které obývají oblast od Indie a Srí Lanky přes Čínu, Indočínu a jihovýchodní Asii až po Šalomounovy ostrovy. Nejvíce mangovníků pak roste na Malajském poloostrově, ale jsou hojně rozšířené také na Sumatře a na Borneu. Nejznámějším zástupcem je přitom mangovník indický (Mangifera indica), který se hojně pěstuje i na dalších místech.
Pěstování manga z pecky
Ačkoliv ve své domovině mangovníky dorůstají do výšky několika desítek metrů, musí k tomu samozřejmě mít příhodné tropické klima. U nás se tedy žádného mohutného stromu pravděpodobně nedočkáte, ale přesto zvládá mangovník pěstování i v našich podmínkách. Můžete si jej tedy pořídit jako pokojovou rostlinu, která poslouží v podobě dekorace do ložnice nebo obývacího pokoje.
Ještě než se však pustíte do pěstování manga doma, měli byste vědět jednu důležitou věc. I když poskytnete své rostlince maximální péči, její pěstování bude poměrně náročné a plodů se možná nikdy nedočkáte. Abyste mohli ochutnat vlastní mango, museli byste mangovníku zařídit podmínky co nejpodobnější jeho domovině.
Pokud jste přesto odhodlaní plody mangovníku sami vypěstovat, budete se muset hodně snažit. Kvetoucí rostlinu je nutné nejprve opylovat, což znamená, že budete muset pyl pomocí malého štětečku roznést na veškeré jeho květy. Jestliže se vám to podaří, ovoce by se mělo objevit zhruba po 4 až 5 měsících. Obecně pak mangovníky začínají plodit nejdříve po 6 až 8 letech.
Jak vybrat vhodné mango?
V našich obchodech se typicky setkáváme pouze s ovocem vypěstovaným na mangovníku indickém, ale chutné plody rostou také na mangovníku zápašném nebo třeba na mangovníku vonném. Pokud si z tohoto ovoce chcete vypěstovat vlastní rostlinu, vždy na nákupu vybírejte mango, které je na první pohled zdravé a zralé.
Pokud jde o to, jak poznáte zralý plod, jeho slupka bude žlutočervená a na dotek mírně měkká. Dužina pak bude mít po rozkrojení žlutooranžovou barvu a obecně bude toto ovoce vydávat výraznou sladkou vůni. V obchodech nicméně často prodávají plody zelenožluté. Nevěště ale hlavu, stačí ho nechat doma při pokojové teplotě postupně dozrát.
Mango, z jehož pecky chcete vypěstovat krásnou pokojovku, by rozhodně nemělo projít mrazem. Tyto rostliny totiž obecně velmi špatně snášejí chlad, takže by vám potom pecka bohužel nemusela správně vyklíčit. Pokud se bojíte, že pecka ze zakoupeného ovoce nebude vhodná, můžete si jich samozřejmě připravit více. To šanci na zasazení manga a jeho úspěšné pěstování určitě zvýší.
Jak připravit pecku na pěstování?
Sehnat v obchodě vhodné mango většinou není žádný složitý úkol. Ještě než se však pustíte do jeho sázení do květináče, měli byste pecku na tento krok správně připravit. Rozkrojte tedy zralé mango a pecku opatrně vyjměte. Poté z ní pod tekoucí vodou odstraňte všechnu zbývající dužinu a omyjte také šťávu, protože jinak by vám pecka mohla zplesnivět.
Následný postup už závisí čistě na vás. Někteří lidé nechávají pecku den nebo dva schnout na vzduchu a poté pomocí nože opatrně vyjmou semínko z jeho tuhého vláknitého obalu. Jiní doporučují pecku namočit na dvě hodiny do vody, díky čemuž nabobtná a změkne. Pak se dá semínko z obalu lépe oddělit. Vždy ovšem dbejte na to, abyste semeno nepoškodili.
Obnažování semena není při pěstování manga zcela nutné, ale pomůže výrazně urychlit jeho klíčení. Semeno se dá přitom buď rovnou zasadit do substrátu, nebo jej můžete nechat vyklíčit zvlášť. Pokud se na jeho obnažování ale necítíte, můžete jej samozřejmě nechat naklíčit v pecce, ale v takovém případě bude celý proces pomalejší.
Mango a jeho pěstování
Pokud jste si již domů přinesli zralé mango, získali jeho pecku a podařilo se vám také obnažit semeno, které se ukrývá uvnitř, je čas pustit se do samotného pěstování. To se dá ovšem provést třemi různými způsoby:
- pěstování manga přímo v květináči,
- naklíčení manga v papírové utěrce,
- pěstování manga ve vodě.
Pěstování manga v květináči
Chcete-li pěstovat mangovník v květináči, nejjednodušším způsobem bude sázení pecky nebo obnaženého semene přímo do substrátu. Tím se vyhnete jeho přesazování, ke kterému byste se po vyklíčení v papírové utěrce nebo ve vodě museli uchýlit. Poté se již budete muset starat pouze o vhodné umístění květináče a správnou zálivku.
Pokud jde o to, jak zasadit mango z pecky do květináče, nejprve budete muset vybrat správnou nádobu. Květináč by měl být přiměřeně velký, aby se do něj později vešly kořeny mangovníku. Nesmí ale být příliš obrovský, protože pak by hrozilo, že vám rostlina zplesniví. Do vybrané nádoby pak nasypte kokosový substrát pro mango, jenž dobře zadržuje vláhu a neobsahuje vápník.
Očištěné semínko byste měli přes noc nechat namočené ve vodě. Poté jej vložte do květináče takovým způsobem, aby v půdě leželo na boku a jeho vrchní část vyčnívala ven. Druhou variantou je pak umístění semínka zhruba 3 centimetry pod povrch půdy, a to tak, aby leželo vyboulenou stranou směrem nahoru.
Jestliže přemýšlíte, kde se pěstuje mango, samozřejmě byste mu měli zajistit vhodné podmínky, které budou co nejpodobnější jeho domovině. Květináč tedy umístěte někam, kde bude dostatečně teplo (25 až 30 °C). Zároveň by se mělo zpočátku jednat o stinné místo, tedy ne o prostory, kam neustále praží sluneční paprsky.
Výhonek by měl vykouknout zhruba za 1 až 3 měsíce. Během klíčení nezapomeňte neustále udržovat půdu vlhkou, ale půdu místo zalévání spíše roste pomocí rozprašovače. Nikdy mango nepřelévejte, protože přemokřená půda by mohla způsobit hnilobu. Jakmile se rostlinka objeví, přeneste květináč na světlo, a teprve když se aklimatizuje, můžete jej umístit na přímé slunce.
Naklíčení manga v papírové utěrce
Jestliže byste rádi nechali svou mangovou pecku nejdříve naklíčit, než ji poté zasadíte do substrátu, očištěné semeno zabalte do vlhké papírové utěrky (neměla by být ovšem příliš nasáklá vodou). Poté jej vložte do igelitového pytlíku, který bude mít v sobě větrací otvory, aby se semeno nezapařilo. Také ovšem můžete uložit semeno třeba do plastové dózy s otvory.
V další fázi pak sáček nebo nádobu s mangovou peckou umístěte někam, kde se teplota pohybuje v rozmezí od 25 do 30 °C. Abyste se dočkali požadovaného výsledku, budete také muset udržovat papírovou utěrku neustále vlhkou. Semeno by pak mělo začít klíčit za několik týdnů, a jakmile se ke kořenu přidá také výhonek, je čas pecku zasadit do substrátu.
Pěstování manga ve vodě
Pokud nechcete neustále kontrolovat semeno obalené v papírové utěrce a zjišťovat, zda má tu ideální vlhkost, aby se brzy mohl objevit výhonek, můžete zkusit vypěstovat mango ve vodě. To vám může částečně usnadnit práci a zároveň budete moct neustále sledovat vaše pěstitelské pokroky.
Jak vypěstovat mango ve vodě? Semeno zbavené slupky nejprve propíchněte pomocí dvou párátek, a to zhruba v jeho polovině. Poté jej ponořte do sklenice s odstátou vodou. Udělejte to ovšem takovým způsobem, aby se párátka zapřela o vrchní část sklenice a horní polovina semene tedy zůstala bezpečně nad hladinou.
Při pěstování manga ve vodě je důležité pravidelně jednou týdně vyměňovat vodu, aby se zde nepřemnožily bakterie, které by mohly vaší rostlince ublížit. Během několika týdnů by pak mango mělo vyklíčit, ale ve sklenici jej nechte až do chvíle, kdy rostlina vytvoří dvě sady listů. Teprve poté jej přesaďte do substrátu, a to tak, aby bylo celé semínko v půdě.
Jak zasadit mango do substrátu?
Pokud jste se rozhodli nechat si nejprve semeno naklíčit v papírové utěrce nebo ve vodě a už vám vyrašil výhonek, je čas rostlinu zasadit do hlíny. Můžete k tomu použít univerzální substrát pro pokojovky, ale i směs zahradní zeminy, rašeliny a kompostu nebo směs listovky, rašeliny, kompostu a hrubšího písku. Další variantou je pak smíchání zeminy, kompostu a kokosového substrátu.
Květináč, kam mangovník zasadíte, musí mít dole vždy odtok. Jinak by se mohlo stát, že se bude v půdě držet přebytečná voda a rostlina začne zahnívat. Samotná nádoba by měla mít dostatek prostoru pro kořeny mangovníku, ale nesmí být zbytečně velká, protože pak by mohl začít substrát plesnivět, což určitě nechcete.
Jak se starat o mango v květináči?
Ať už jste zvolili pro mango pěstování z pecky přímo v květináči, nebo jste jej nejprve předpěstovali v papírové utěrce či ve vodě a teprve poté rostlinu přesadili do substrátu, jistě přemýšlíte, jak se o tuto rostlinku dále starat. Máme pro vás tedy několik tipů, které vám péči o mangovník ulehčí:
- Teplota – jelikož mangovník pochází z tropických oblastí, samozřejmě má rád teplo. Při pěstování manga v ČR byste mu ideálně měli najít místo, kde se teplota bude pohybovat od 24 do 27 °C. V zimě potom dbejte na to, aby okolní teplota nikdy neklesla pod 17 °C.
- Vlhkost – ideální vlhkost pro mangovník se pohybuje kolem 50 až 60 %. Máte-li doma hodně sucho, pořiďte si zvlhčovač.
- Světlo – jakmile rostlina v květináči vyklíčí, měli byste ji přesunout ze stinného stanoviště na světlo. Poté už snese místo na přímém slunci, ale i rozptýlené světlo. Rostlinu tedy můžete letnit, přičemž během teplých měsíců se lidé pouštějí do pěstování manga na balkoně či na terase. V zimě potom nechte mangovník blízko jižního okna nebo mu pořiďte speciální růstové osvětlení.
- Zalévání manga – pokud jde o to, jak často zalévat mango, mějte na paměti, že mangovník nesnáší trvalé přemokření, ale i vyschlou půdu. Zemina by měla být ideálně neustále trochu vlhká, ale ne úplně mokrá. Proto raději zkuste zalévat mangovník často a méně, spíše než abyste mu jednou za čas dopřáli velké množství vody. V zimě, během kvetení a v době, kdy mango plodí, je pak nutné zálivku omezit.
- Hnojení manga – svůj mangovník můžete hnojit pomocí klasického tekutého hnojiva pro pokojové rostliny. První půlrok raději vynechte. Během jarních a letních měsíců se to pak provádí každé dva týdny, zatímco na podzim a v zimě stačí hnojit mango jednou za měsíc.
- Přesazování manga – poprvé byste měli mangovník přesadit ve chvíli, kdy si vytvoří dostatečný kořenový základ (zhruba za rok až dva). Poté se většinou rostlina přesazuje jednou za dva roky, a to na jaře nebo v létě. Vhodnou nádobu však vybírejte s rozvahou, protože by měla být pokaždé větší maximálně o 4 centimetry. Pokud to nedodržíte, bude dlouho trvat, než mangovník prokoření a opět bude vesele růst.
- Řez – kromě správného umístění, pravidelné zálivky a dostatečného hnojení byste se měli soustředit také na pravidelné odštipování větviček. Díky tomu se mangovník rozvětví a podpoříte tak jeho rychlejší růst. Pokud chcete rostlinu tvarovat, provádějte řez koncem zimy nebo začátkem jara. U starších mangovníků také odstraňujte nemocné, odumřelé nebo zapletené větve, které brání přístupu světla a vzduchu.
Ohrožují mango nemoci a škůdci?
Co se týče chorob, které mohou váš mangovník potrápit, jedná se především o antraknózu, která má na svědomí černé flíčky na stonku. Postupem času pak dokonce může dojít k úplnému zčernání a poté i odpadnutí celé vaší rostliny. Kromě toho může mangovník napadnout také bakterióza, kterou poznáte podle tmavších skvrn na listech.
Pokud jde o to, zda ohrožují mango škůdci, pozor byste si měli dávat hlavně na svilušky. Jejich přítomnost poznáte podle toho, že se na listech objeví hnědé fleky a následně zblednou. Nepříjemnosti vám mohou způsobit také mšice, které způsobují různé deformace listů. Problematické je ovšem i napadení mangovníku smutnicemi nebo múčnatkou.
Jak sehnat mangovou pecku?
Pokud chcete v našich podmínkách pěstovat mangovník, nejprve si budete muset pořídit mango, z něhož vyjmete jeho pecku. Vybírejte zralé a zdravé plody, které poznáte podle žlutočervené slupky a na dotek měkčí konzistence. Po rozkrojení by dužina měla být žlutooranžová a voňavá. Je-li plod zelený či zelenožlutý, nechte jej doma při pokojové teplotě dozrát a teprve poté vyjměte pecku.
Jak pěstujeme mango z pecky?
Mangovník se dá pěstovat z pecky třemi různými způsoby. Zaprvé můžete pecku nebo obnažené semeno zasadit rovnou do květináče s kokosovým substrátem pro mango. Druhým způsobem je naklíčení semene manga v papírové utěrce a třetí variantou je pak předpěstování manga ve vodě. Po vyklíčení bude samozřejmě nutné přesadit mangovník do květináče.
Jakou péči mango vyžaduje?
Mangovník má rád teplo, takže by se teplota měla ideálně pohybovat kolem 24 až 27 °C, zatímco vzdušná vlhkost by měla být 50 až 60 %. Když rostlina vyklíčí, najděte jí místo na přímém slunci nebo na rozptýleném světle. Půda musí být neustále lehce vlhká, ale nikdy mango nepřelévejte a zároveň ho nenechte vyschnout. Hnojení se provádí pomocí klasického tekutého hnojiva pro pokojovky.
Kdy začne plodit mango?
Pěstování manga v bytě je bohužel poměrně náročná záležitost, a jelikož s největší pravděpodobností nebudete schopní svému mangovníku zajistit podmínky podobné jeho domovině, nejspíš se plodů nikdy nedočkáte. Pokud po nich opravdu toužíte, mangovník bude potřebovat teplo a opylování, což se provádí malým štětečkem, kterým se přenáší pyl na jednotlivé květy.