PĚSTOVÁNÍ ČESNEKU DOMA: Jak na to?

Žijete v bytě, kde nemáte k dispozici vlastní zahrádku, ale přesto byste si rádi vypěstovali kvalitní česnek? Není problém! Tuto rostlinu totiž můžete poměrně jednoduše vypěstovat i doma, a to na balkoně nebo na okenním parapetu. Stačí dodržovat několik základních pravidel a věnovat rostlinám dostatek péče. Prozradíme, jak vypěstovat česnek v květináči a jak rychlit česnek v PET láhvi.

Mohlo by vás také zajímat:

Pěstování česneku v domácnosti

Na záhoncích se česnek obvykle sází koncem listopadu nebo o něco později během jarních měsíců. Pokud ale nemáte k dispozici vlastní zahradu, můžete vyzkoušet pěstování česneku na balkoně nebo pěstování česneku na parapetu. Tímto způsoben si zajistíte pravidelný přísun kvalitních stroužků, které se dají v truhlících pěstovat celoročně. Nejste tedy limitováni střídáním ročních období.

Mít po ruce vlastnoručně vypěstovaný česnek se vždy vyplatí, a to především v kuchyni, kde se s ním dají dělat hotové zázraky. Kromě dochucování pokrmů a přípravy receptů, v nichž česnek hraje hlavní roli, však slouží také jako přírodní lék, který dokáže zmírnit projevy řady různých onemocnění. Navíc představuje i skvělou prevenci.

Jak pěstovat česnek doma?

Přemýšlíte, jak vypěstovat česnek doma a co všechno k tomu budete potřebovat? Dobrou zprávou je, že nejde o nic složitého a domácí pěstování česneku tak může vyzkoušet i naprostý začátečník. Potřebujete k tomu totiž pouze tři zásadní věci. Sem patří palice česneku (kvalitní sadba), vhodná zemina a dostatečně prostorná pěstební nádoba, ve které se bude česneku dobře dařit.

Ať už se rozhodnete pro pěstování česneku v truhlíku na balkoně či terase, nebo naopak zvolíte možnost vypěstovat vlastní stroužky doma v květináči, určitě nebudete litovat. Mějte však na paměti, že jde o rostlinu, která potřebuje dostatek péče a má dlouhé vegetační období. Potrvá tedy zhruba 6 až 9 měsíců, než budete moci vypěstovaný česnek ochutnat.

Výběr vhodné nádoby

Ačkoliv mnozí lidé preferují standardní hliněné nádoby, které dobře vypadají a obvykle také skvěle plní svou funkci, pro pěstování česneku příliš vhodné nejsou. Důvodem je jejich pórovitost a skutečnost, že propouštějí vodu, takže se dovnitř mohou dostat také různé choroby a plísně. Mnohem lepší je tedy využít nádobu plastovou, kamennou nebo glazovanou.

Pokud plánujete pěstování česneku v květináči na balkoně nebo na terase a chcete mít vybranou nádobu venku po celý rok, dbejte na to, aby byla mrazuvzdorná a během zimních měsíců nepopraskala. Vybraný květináč nebo truhlík by zároveň měl mít drenážní otvor a měl by být přinejmenším 8 centimetrů hluboký, aby zde byl prostor pro rozrůstající se kořenový systém.

Je jasné, že pěstební nádoba pro česnek musí být dostatečně hluboká, ale nezapomínejte, že by měla být i dostatečně prostorná, aby rostlinky mohly správně růst a abyste se v budoucnu dočkali bohaté úrody. Vhodný truhlík nebo květináč je tedy nutné vybírat s ohledem na množství stroužků, které se chystáte do nádoby umístit. Pokud jich bude deset, měl by mít průměr zhruba 50 centimetrů.

Pěstování česneku na balkoně

Česnek má rád zimu a s chladným počasím si dokáže dobře poradit. Většinou se proto sází v průběhu listopadu nebo začátkem prosince, kdy teplota půdy trvale klesne pod 9 °C, tedy těsně před tím, než zamrzne. Pokud máte prostorný balkon nebo terasu, kam se vám truhlíky s česnekem pohodlně vejdou, ideální je využít klasický pěstební model. Výsadba se tedy většinou provádí na podzim.

Pokud jde o vhodnou zeminu, pro pěstování česneku je ideální písčitohlinitá nebo hlubší hlinitá půda. Zkuste tedy běžnou zeminu smíchat s pískem, a to v poměru 3:1. Půdu nikdy přímo nepřihnojujte chlévským hnojem, jelikož to česnek nesnáší. Vhodnější variantou je v tomto případě hnojení pomocí vrstvy trávy a listí, kterou doplníte o další organický materiál.

Při samotné výsadbě cibule česneku nejprve rozeberte na jednotlivé stroužky (neloupejte) a ty poté zatlačte zhruba 2 centimetry hluboko do připravené zeminy. Ponechte mezi nimi dostatečné rozestupy, aby rostliny měly kolem sebe prostor k růstu. V ideálním případě se stroužky česneku sází alespoň 10 centimetrů od sebe, ale rozestupy mohou být samozřejmě i větší.

Pokud je to možné, truhlík nebo květináč s česnekem umístěte na slunné stanoviště. Rostliny totiž vyžadují poměrně hodně světla a neměly by jim uškodit ani přímé sluneční paprsky. Během zimních měsíců je pak vhodné nádoby chránit proti mrazům například pomocí chvojí. Zasazený česnek také pravidelně zalévejte, aby nevysychal, ale pozor na přemokření, které rostliny špatně snáší.

Pěstování česneku doma

Jak pěstovat česnek v bytě? Pokud nemáte k dispozici balkon nebo chcete rostlinami obohatit svůj nudný okenní parapet, opět je důležité sehnat si vhodný truhlík nebo květináč. Česneku pak nezapomeňte dopřát kvalitní půdu, ve které se mu bude dobře dařit, a zvolte stanoviště, kam alespoň po dobu 8 hodin denně dopadá sluneční světlo.

Jestliže máte zájem o neustálý přísun čerstvých česnekových stroužků, vsaďte na postupnou výsadbu. Ideální variantou je každý měsíc vysadit dostatečný počet stroužků, které vám zhruba za tři čtvrtě roku poskytnou bohatou úrodu. Ani zde nezapomínejte na pravidelnou zálivku, ale během chladnějších dnů ji trochu omezte, aby nedošlo k přelití a následné hnilobě kořenového systému.

Pokud začnou listy česneku žloutnout, není to znamení, že je na čase jej sklidit, ani to nepoukazuje na přílišné sucho. Tento problém je způsobem nedostatkem dusíku, který se dá jednoduše vyřešit přihnojením, které rostlině dodá potřebné živiny. Jakmile uplyne 6 až 9 měsíců a česnek sklidíte, nezapomeňte jej po vytažení z pěstební nádoby nechat volně položený a teprve po několika dnech ho uložte na suché místo.

Pěstování česneku v PET láhvi

Chcete-li pěstovat česnek na okenním parapetu, můžete vyzkoušet i další zajímavou metodu, kterou je pěstování česneku v nádobách s vodou. Kromě plastové láhve budete potřebovat pouze palice česneku a vodu. Ta je důležitá, jelikož z ní česnek bude čerpat potřebné živiny. Právě z toho důvodu by palice měla být neustále zlehka ponořená ve vodě, kterou je nutné pravidelně dolévat.

Jak na pěstování česneku ve vodě? Nejprve odřízněte horní část plastové láhve těsně pod hrdlem a poté její okraje uhlaďte prostřednictvím rozpálené žehličky, aby nebyly příliš ostré. Následně láhev naplňte až po okraj vodou (ideálně odstátou dešťovkou nebo převařenou a vychladlou vodou z kohoutku).

Pokud jde o to, jak pěstovat česnek v láhvi a jak se o rostliny nadále starat, pamatujte, že palice se v tomto případě nerozdělují na jednotlivé stroužky. Je nutné je ovšem zbavit vrchních slupek a ztvrdlého stonku. Poté je vložte na hrdlo připravených lahví takovým způsobem, aby bylo podpučí zcela ponořené ve vodě, kterou je nutné pravidelně dolévat.

Jestliže takto pěstovaný česnek umístíte na vhodné stanoviště, kde bude mít dostatek světla a tepla, brzy zaznamenáte růst malých kořínků. Později se objeví také čerstvá nať, která se dá využít jako přísada do polévek nebo do salátů a skvěle dochutí také obyčejný chleba s máslem. Naklíčené stroužky ovšem můžete také zasadit do květináče se zeminou a vypěstovat z nich vlastní česnek.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Jak pěstovat česnek doma?

Pokud nemáte k dispozici vlastní zahrádku, můžete vyzkoušet pěstování česneku na balkoně nebo na okenním parapetu. Úplně vám k tomu postačí palice česneku (vhodná sadba), kvalitní zemina a pěstební nádoba, do které stroužky česneku umístíte. Rostliny pak potřebují dostatek péče, za kterou se vám zhruba po 6 až 9 měsících odmění úrodou vlastních česnekových stroužků.

Jak probíhá pěstování česneku na balkoně?

V tomto případě se česnek do pěstebních nádob (plastových, kamenných či glazovaných) vysazuje obvykle na podzim. Běžnou zeminu smíchejte s pískem v poměru 3:1, ale nikdy ji přímo nepřihnojujte chlévským hnojem. Cibule česneku pak rozeberte na jednotlivé stroužky, které zatlačíte zhruba 2 centimetry hluboko. Truhlík nebo květináč poté umístěte na slunné stanoviště a rostliny pravidelně zalévejte, aby nevyschly.

Jak na pěstování česneku v květináči doma?

Pro pěstování česneku na parapetu budete potřebovat vhodný truhlík nebo květináč, který je dostatečně prostorný. Dopřejte česneku také kvalitní půdu a zvolte stanoviště, kam denně alespoň 8 hodin dopadá sluneční světlo. Pokud chcete mít neustálý přísun čerstvého česneku, vyzkoušejte postupnou výsadbu (každý měsíc několik stroužků). Rostliny zalévejte a přihnojujte.

Jak na pěstování česneku v PET láhvi?

Vyzkoušet můžete také rychlení česneku v nádobách s vodou. Potřebujete pouze PET láhev, kterou seříznete těsně pod hrdlem. Jakmile její okraje uhladíte pomocí rozpálené žehličky, naplňte ji až po okraj vodou. Palice česneku nerozdělujte, pouze se zbavte vrchních slupek a tvrdého stonku. Pak je vložte na hrdlo lahve, aby bylo podpučí zcela ponořené. Když nádobu umístíte na vhodné stanoviště a budete pravidelně dolévat vodu, brzy se objeví čerstvá nať a kořínky.