První zmínky o lnu setém pocházejí již ze starých řeckých, čínských a indických rukopisů, ale zprávy o této rostlině samozřejmě nechybí ani v Bibli. Že se vyplatí užívat lněné semínko pro zdraví, tak radí lékaři už v nejstarších lékopisech. Není proto divu, že se nenápadná rostlina, která lněná semínka produkuje, rozšířila po celém světě a dnes patří mezi oblíbené zemědělské plodiny pěstované především v mírném podnebí.
Lněné semínko účinky a zdraví
Pozitivní účinky lněného semínka v dnešní době uznávají jak výživoví poradci a nutriční terapeuti, tak i lékaři v čele s gynekology. Je totiž na první pohled patrné, že lněná semínka zdraví člověka ovlivňují velice příznivým způsobem, pokud jsou konzumována ve správném množství a lidé to s jejich zařazením do jídelníčku příliš nepřehánějí.
Jelikož má v sobě lněné semínko omega 3 mastné kyseliny, které lidé v našich podmínkách obvykle nekonzumují v dostatečném množství, jedná se o velice ceněnou surovinu. Kromě lněných semínek jsou největším zdrojem tohoto zdravého tuku totiž ryby, které v naší zemi netvoří tak velkou součást jídelníčku, jako je tomu například v přímořských destinacích.
Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité především z toho důvodu, že podporují správný růst a vývoj, zajišťují prevenci srdečně-cévních onemocnění a pomáhají chránit také proti vzniku život ohrožujících arytmií, nebezpečných krevních sraženin a kornatění tepen (ateroskleróza). Zároveň snižují vysoký krevní tlak, množství cukru v krvi a vysoký cholesterol.
Lněná semínka lidé ovšem používají také pro očistu střev a jako pomoc při problémech gastrointestinálního traktu, jako je například zácpa, zánět tlustého střeva, ulcerózní kolitida, zánět žaludku, zánět tenkého střeva (enteritida) nebo také syndrom dráždivého tračníku. Někteří pak tuto surovinu doporučují také jako skvělý způsob pro snížení rizika vzniku osteoporózy či některých druhů rakoviny.
Zastánci lněných semínek ovšem našli pro tuto superpotravinu i další využití. Výborně totiž působí také proti cukrovce, pomáhá při problémech s ledvinami a údajně hraje významnou roli i při léčbě systémového lupusu erythematodes (SLE). Mezi další nemoci, které by mělo lněné semínko pomoci potlačit, pak patří třeba infekce močového měchýře, revmatoidní artritida, bolesti v krku či infekce horních cest dýchacích.
Aby toho nebylo málo, podle odborníků podporuje lněné semínko hubnutí, což jistě potěší každého, kdo se pokouší o redukci tělesné hmotnosti. Díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny totiž zpomaluje trávení, lidé se cítí méně hladoví a nemají tak tendenci k přejídání. Jedna polévková lžíce lněných semínek navíc obsahuje pouze něco kolem 40 kalorií.
Někteří lidé pak zkoušejí také odvar z lněného semínka na vlasy, jelikož by jim tato surovina měla dodat zářivější lesk a plnost. Jelikož mají lněná semínka účinky také proti zánětům, olej aplikovaný přímo na kůži či rozmixovaná směs semínek by pak měly pomoci v boji proti akné, popáleninám, ekzémům, vředům či lupénce.
Lněné semínko v těhotenství
Lněná semínka představují ceněnou surovinu také z pohledu gynekologů, kteří jsou si dobře vědomi jeho prospěšných účinků. Nejen že pomáhá nastolit v těle hormonální rovnováhu, ale ženy si ho pochvalují i z mnoha dalších důvodů. Jedná se totiž o surovinu, která zmírňuje premenstruační obtíže, jako jsou bolesti břicha, zad a prsou, ale rovněž pomáhá ženám nastolit pravidelný cyklus a je vhodná také při problémech spojených s klimakteriem (návaly horka, nadměrné pocení, zácpa).
Na internetu najdete také spoustu informací o tom, jak užívat lněné semínko v těhotenství a proč tato surovina je, nebo není pro nastávající maminky prospěšná. Zajímá vás jak konzumovat lněné semínko v těhotenství? Zatímco někteří lidé tvrdí, že účinky lněného semínka nejsou prozatím dostatečně prozkoumané a během počátečních měsíců gravidity tudíž může být nebezpečné, jiní na něj nedají dopustit.
Nejlepším řešením je tedy promluvit si o konzumaci lněných semínek v průběhu gravidity se svým gynekologem, který vám poradí, jak jíst lněné semínko v těhotenství a zda je to pro vás vhodné. Pokud se o miminko teprve snažíte, doporučuje se vyzkoušet nějakou čistící kúru, jejíž součástí bude právě konzumace lněného semínka.
Ženy také někdy užívají lněné semínko na zácpu v těhotenství, jelikož tyto obtíže často nastávajícím maminkám v průběhu gravidity znepříjemňují život. Semínka na sebe totiž váží škodlivé látky a dokáží je dostat z těla ven. Zároveň mohou pomoci při bolestech žaludku, zmírňují nepříjemné pálení žáhy a mají projímavý charakter.
Lněné semínko před porodem
Jak užívat lněné semínko před porodem? Odvar z lněného semínka před porodem údajně skvěle poslouží pro usnadnění příchodu potomka na svět. Lékaři doporučují začít ho pít zhruba mezi 35. a 37. týdnem těhotenství, tedy 3-5 týdnů před očekávaným termínem porodu. Nejen že lněné semínko usnadní porod a provlhčí porodní cesty, ale zároveň údajně podporuje tvorbu mateřského mléka.
Pokud jde o lněné semínko při kojení, zde se názory různí. Někteří tuto potravinu čerstvým maminkám doporučují, jiní jsou k ní spíše skeptičtí. Opět ale platí, že nejlepší bude se o užívání lněného semínka poradit se svým ošetřujícím lékařem či nutričním terapeutem.
„lněné semínko vám pomůže s porodem“
Lněné semínko: nežádoucí účinky
Ačkoliv jsou plody lnu setého známé především pro své pozitivní vlastnosti, v některých případech může mít lněné semínko vliv na zdraví spíše v tom negativním smyslu. Pokud to přeženete s dávkováním a lněných semínek zkonzumujete příliš mnoho, pravděpodobně se zvýší počet stolic za den a zároveň se projeví některé z nepříjemných gastrointestinálních zdravotních obtíží.
Může se dostavit například nevolnost po lněném semínku a mezi časté problémy patří také zvracení, průjem, nadýmání, zácpa a silná bolest břicha. To samé pak platí pro užívání příliš velkých dávek lněného oleje. Tyto nežádoucí účinky obvykle pomáhá minimalizovat dodržování vhodného pitného režimu a konzumace dostatečného množství vody během dne. Některé citlivější jedince však trápí také alergie na lněné semínko.
O konzumaci lněných semínek by se s lékařem měli raději poradit všichni pacienti, kteří trpí cukrovkou, hormonálními problémy nebo poruchami srážlivosti krve. Jelikož může vláknina obsažená ve lněných semínkách ovlivnit vstřebávání některých léků a potravinových doplňků, ideálně byste tuto surovinu měli jíst v jinou dobu než tyto látky, abyste těmto problémům zamezili.
Lněné semínko použití/užití
Jak užívat lněné semínko, aby měla tato surovina co možná nejlepší účinky na naše zdraví? Důležité je především správné dávkování, které by nemělo přesáhnout určitou denní mez, ale svou roli zde hraje i forma, v jaké lněná semínka konzumujeme. Ať už jde o čerstvou variantu, drcené lněné semínko nebo lněný olej, každá z těchto variant si najde v našem jídelníčku své uplatnění.
Lněné semínko: dávkování
Jelikož mohou plody lnu setého nadšeným konzumentům při předávkování způsobit nepříjemné zažívací potíže, spousta lidí se ptá, jak jíst lněné semínko, aniž by takový problém nastal, a jaká je pro lněné semínko denní dávka, kterou mohou lékaři s klidným srdcem doporučit.
Správné dávkování lněného semínka i lněného oleje samozřejmě závisí na několika různých faktorech, jako je například zdravotní stav a věk konzumenta. Obecně se v současné době doporučují zhruba 1-2 polévkové lžíce drcených semínek denně, ale pokud si nejste jistí, raději vhodné množství této suroviny konzumujte se svým lékařem nebo výživovým poradcem. Důležité je zároveň dodržovat dostatečný pitný režim.
Lněné semínko: konzumace
Co se týče konzumace, lněné semínko obsahuje nejvíce živin v takovém stavu, v jakém se sklidí, a jakoukoliv tepelnou úpravou, jako je například vaření či pečení, tedy ztrácí velké množství vitamínů i dalších prospěšných látek. Jestliže se však rozhodnete konzumovat lněná semínka v přírodním stavu, která nejsou nijak upravená, budete je muset nejprve dobře rozkousat, jelikož v celku jsou pro člověka téměř nestravitelná.
Semínka mají poměrně pevnou slupku, což je právě ta část, kterou naše tělo nedokáže jednoduše zpracovat, a proto je nejprve vhodné tento obal nějakým způsobem narušit. Právě z toho důvodu se nejčastěji používají drcená a mletá lněná semínka, která se dají konzumovat přímo, ale slouží také jako skvělá přísada do jogurtů, kaší, pomazánek, polévek a dalších pokrmů. Někteří lidé také nechávají semínka po dobu osmi hodin namočená ve vodě a teprve poté je konzumují.
Pozor byste si však měli dávat na žluklé lněné semínko. Tato surovina se v rozemletém či rozdrceném stavu totiž na vzduchu rychle oxiduje, hořkne, ztrácí živiny a kazí se. Proto byste neměli nadrcená semínka připravovat s velkým předstihem. Pokud to však uděláte nebo vám část rozemletých semen zbude, je vhodné skladovat je ve vzduchotěsné nádobě, kterou umístíte do lednice, a následně je co nejrychleji spotřebovat.
Do některých jídel se mletá ani drcená lněná semínka nehodí. Pokud máte v plánu připravit chutný salát nebo pomazánku, hodit by se vám naopak mohl lněný olej. Ten je stejně jako semínka náchylný ke žluknutí, a proto byste ho po otevření měli uchovávat v lednici a v brzké době ho spotřebovat.
Lněné semínko: forma používání
Kromě správného dávkování záleží také na formě, v jaké se rozhodnete lněné semínko konzumovat. Semena se používají především při zácpě, zánětu žaludku a zánětu střev nebo také ve chvíli, kdy pacient trpí žaludečními vředy či vředy dvanácterníku. I zde ovšem záleží na tom, o jaké konkrétní obtíže se jedná. V žaludku a dvanáctníku nejlépe působí slizovitý macerát z lněného semínka, střevní problémy však pomáhají řešit celá či čerstvě mletá lněná semínka.
Další oblíbenou variantou použití je lněný olej. Ten má skvělé účinky především při léčbě kornatění cév, ale zároveň upravuje příliš vysoké hladiny cholesterolu a působí proti onemocnění jater. Drcené lněné semínko můžete zpracovat také jako kaši, která se používá například na spáleniny, na vysušenou pokožku či při různých kožních zánětech a problémech.
Své využití si našlo lněné semínko také v homeopatii. Kromě esence z čerstvě kvetoucí natě lnu setého totiž slouží k výrobě tinktur také čerstvá semínka, která mají podle uživatelů zázračné účinky. Aby toho nebylo málo, extrudované lněné semínko (tepelně opracované) představuje také vhodné krmivo pro zvířata. Chovatelé často kupují lněné semínko pro koně, jelikož se jedná o vynikající doplněk jejich krmné dávky a má pozitivní vliv na kůži, srst, kopyta i metabolismus těchto zvířat.
Lněné semínko v kuchyni
Lněné semínko dnes představuje nedocenitelnou přísadu mnohých potravin, jako jsou například ovesné vločky, sušenky či vafle. Zároveň se může stát vítaným zpestřením jídelníčku pro ty, kteří o této surovině ještě neslyšeli nebo ji prozatím nestihli vyzkoušet. Skvěle se hodí třeba do jogurtu, do snídaňové kaše, do pomazánky nebo do salsy.
Nevíte si rady, jak nadrtit lněné semínko nebo jak rozemlít lněné semínko? Nezoufejte, ve skutečnosti je to totiž velice jednoduché. Stačí k tomu využít malý elektrický kávový mlýnek, který máte doma, kuchyňského robota, menší mixér nebo domácí hmoždíř. Nezáleží přitom, zda semínko máte raději namleté nahrubo, či spíše najemno.
Jelikož spolu s nadrcením či rozemletím lněného semínka stoupá riziko žluknutí a tato surovina by se mohla rychle zkazit, ideálně byste ho měli zpracovat až ve chvíli, kdy ho skutečně potřebujete. Semínka je zároveň vhodné kupovat pouze celá, nikoliv v namletém či nadrceném stavu, a kromě toho by lidé měli hlídat i skutečnost, že sáček není zapařený, jinak by totiž hrozil vznik plísní.
Co se týče lněného oleje, který se ze semen lisuje za studena, ten sice nemá příliš výraznou chuť, ale uchovává si spoustu léčivých účinků. Mějte však vždy na paměti, že je nutné uchovávat ho v neprůhledných skleněných lahvích, které umístíte do lednice, kde vydrží pouze jeden až dva měsíce. Spíše se tedy vyplatí sáhnout po menším balení a ve chvíli, kdy olej dojde, jeho zásoby opět doplnit.
V kuchyni se pak lněný olej používá podobně jako olivový olej a slouží tedy jako skvělá přísada do různých zeleninových salátů, krémových polévek, omáček či smoothies. Co se týče dávkování, dospělí mohou zkonzumovat zhruba 1 polévkovou lžíci lněného oleje denně, pro děti asi do pěti let věku je to pak jedna čajová lžička.
Jaké má lněné semínko léčivé účinky?
Podle výživových poradců, nutričních terapeutů i lékařů ovlivňuje lněné semínko zdraví člověka velice příznivým způsobem. Obsahuje totiž omega 3 mastné kyseliny, které podporují správný růst a vývoj, působí preventivně proti srdečně-cévním chorobám a zároveň snižují vysoký krevní tlak, množství cukru v krvi a vysoký cholesterol. Lněná semínka dále fungují jako pomoc při gastrointestinálních obtížích, působí proti cukrovce, pomáhají v boji proti akné a ekzémům a dokonce podporují hubnutí.
Proč ženy užívají lněné semínko v těhotenství?
Kromě toho, že lněné semínko zmírňuje premenstruační obtíže a pomáhá při problémech spojených s klimakteriem, je také vhodnou surovinou, kterou konzumují gravidní ženy. Údajně odbourává zácpu v těhotenství a pomáhá dostat škodlivé látky pryč z těla. Lněná semínka pak mohou zároveň pomoci zmírnit nepříjemné bolesti žaludku nebo pálení žáhy, což je častý problém těhotných žen.
Jak pomáhá lněné semínko před porodem?
Nastávající matky si pochvalují konzumaci lněného semínka před porodem, a to ve formě odvaru, který se užívá zhruba od 35. do 37. týdne těhotenství. Tato surovina by měla usnadnit porod, provlhčit porodní cesty a podpořit tvorbu mateřského mléka. O užívání lněného semínka by se však ženy vždy měly poradit se svým ošetřujícím lékařem, což platí nejen v těhotenství, ale i těsně před porodem nebo při kojení.
Jak používat lněné semínko v kuchyni?
Lněné semínko se dá připravit na mnoho různých způsobů. Jedná se o skvělou surovinu do ovesných vloček, sušenek neb třeba vaflí. Také se hodí do jogurtu, do pomazánky nebo do salsy. K přípravě lněného semínka úplně postačí malý elektrický kávový mlýnek, kuchyňský robot, mixér nebo hmoždíř. Ideálně byste pak lněné semínko měli zpracovat co nejdříve po rozemletí či po nadrcení.