Objevili jste v nábytku podezřelé dírky, našli jste na zemi dřevěný prášek nebo slýcháte zvláštní tiché chroupání? V tom případě je dost možné, že vaši domácnost navštívil červotoč. Jde o nebezpečný dřevokazný hmyz, který může v domácnosti napáchat velké škody. Prozradíme, jak se zbavit červotoče, co na červotoče nejlépe funguje a jak provést ošetření dřeva proti červotoči.
Problémy s dřevokazným hmyzem
Zaslechli jste před usnutím jemné, ale vytrvalé chroupavé zvuky, které se ozývají jakoby odevšad? Pak byste měli vědět, že se jedná o charakteristický znak, který vám napoví, že vaši domácnost napadl červotoč. Proto neváhejte, začněte co nejrychleji jednat a pusťte se do hubení červotoče. Bez jeho urychlené likvidace by se totiž mohlo stát, že zničí nábytek, parkety i dřevěné trámy.
Vedle hub a plísní jsou dřevokazní brouci nejčastějšími biologickými škůdci, kteří ničí nábytek, vybavení domácností, ale i podlahy nebo krovy. Naštěstí ale existuje celá řada způsobů, jak zlikvidovat červotoče, aniž byste si museli na pomoc přizvat odborníky. Nikdy ovšem tyto tvory nepodceňujte, abyste toho později nelitovali.
Jak vypadá červotoč?
Jedná se o malé broučky, kteří dorůstají zhruba do délky od 2 do 4 milimetrů (ale mohou být i větší). Hned zkraje je ovšem nutné poznamenat, že jako červotoč se neoznačuje pouze jediný hmyz, ale několik různých druhů, které se mohou částečně lišit svým vzhledem (tvarem těla, barvou, velikostí i charakterem požerků ve dřevě). Nejčastěji se přitom na našem území můžete setkat s těmito druhy:
- červotoč chlebový (červotoč spížní),
- červotoč kostkovaný,
- červotoč pronikavý,
- červotoč umrlčí,
- červotoč hnědý,
- červotoč proužkovaný,
- červotoč potravinový,
- červotoč peřenitý,
- červotoč císařský.
Životní cyklus červotoče se označuje jako proměna dokonalá (vajíčko – larva – dospělec), přičemž každý dospělý jedinec může naklást klidně i více než 50 vajíček. To znamená, že se tento dřevokazný hmyz velice rychle množí a při troše nepozornosti může napáchat obrovské škody. V nábytku se přitom nejčastěji usazuje červotoč proužkovaný a červotoč umrlčí, ale potrápit vás může i červotoč spížní:
- Červotoče proužkovaného, jenž napadá dřevo pouze ze strany interiéru, poznáte podle tečkovaných rýh na krovkách, které mají světle nebo tmavě hnědou barvu. Samičky kladou vajíčka hlavně do jehličnatých stromů a larvy se pak vyvíjí 1-3 roky v závislosti na okolní teplotě, vlhkosti i typu dřeva (vlhkost 45 % brání líhnutí larev, při 30-40 °C dochází k teplotnímu šoku, nad 34 °C vajíčka hynou a při teplotě -18 °C červotoči umírají).
- Červotoč umrlčí je pak o něco větší, napadá dřevo vystavené zimním mrazům a nerozlišuje, zda je ze stromu listnatého, nebo jehličnatého. Nábytek ani jiné interiérové dřevo naopak většinou nenapadá. Jeho tělo má tmavě hnědou až černou barvu a na zadních nohách ho zdobí zlatožluté skvrny.
- Červotoč spížní může mít za příznivých podmínek dvě až tři generace ročně. Larvy přitom žijí v pevnějších materiálech, které obsahují škrob, a mohou napáchat velké hospodářské škody (ničí těstoviny, suchary a další potraviny).
Pokud jde o to, jak dlouho žije červotoč, životní cyklus jednotlivých druhů je velice podobný. Samička klade vajíčka, z nichž se zhruba za měsíc vylíhnou larvy, které jsou bílé a mívají hnědavou hlavičku. V průběhu dalšího vývoje, který trvá asi dva měsíce, se larva čtyřikrát svlékne. Koncem léta se pak zakuklí a během jarních měsíců se vylíhne dospělý jedinec, jenž se z místa vylíhnutí vykouše a začne tvořit chodbičky vedoucí na povrch (výletové otvory).
Největší škody ovšem nezpůsobují dospělí červotoči, ale jejich larvy. Ty se totiž dřevem přímo živí. Kromě toho v něm ale také prokousávají složité chodby a někdy dokonce vytváří jakási bludiště, čímž narušují jeho stabilitu. Navíc mají poměrně velký apetit a může se dokonce stát, že se do nábytku, trámu nebo prkna později dostane vlhkost či zárodek dřevokazných hub a dřevo zcela ztrouchniví.
Jak poznat napadení červotočem?
Máte podezření, že ve vaší domácnosti řádí červotoči, ale nejste si jistí, jak tuto domněnku potvrdit? V tom případě věnujte pozornost několika faktorům, které přítomnost tohoto dřevokazného hmyzu jasně signalizují. Pokud se objeví červotoč ve dřevě, v první řadě si můžete během nočních hodin nebo klidnějších momentů všimnout tichého chroupání, které připomíná tikot hodin.
Samičky červotoče přitom vždy kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do již předem vyhlodaných chodeb a larvy pak pokračují v tomto ničení. V domácnosti následně můžete zaznamenat hromádky jemného dřevěného prachu (pod nábytkem, na podlaze či na místech pod trámy), které se označují jako požerková drť.
Všimnout si ovšem můžete i drobných dírek na dřevěném povrchu, což jsou výletové otvory dospělců. Opravdový rozsah poškození dřeva ale většinou není zvenku poznat, protože složité chodbičky uvnitř nejsou na první pohled patrné, ačkoliv destrukce červotočem může být někdy i fatální. Navíc mějte na paměti, že od podzimu do jara sice larvy nejsou aktivní, ale neznamená to, že by zmizely.
Nejčastěji si lidé stěžují na tyto problémy:
- červotoč v nábytku,
- červotoč v trámech,
- červotoč v podlaze,
- červotoč v parketách,
- červotoč v krovu,
- červotoč v posteli.
Co se týče napadených materiálů, nejvíce si červotoči pochutnají na měkkém dřevě, a to převážně z jehličnanů (smrky, borovice), ale nepohrdnou ani břízami, topoly či buky. Poměrně odolný je naopak modřín opadavý, ze kterého se vyrábí například schodiště, zábradlí, šindele nebo obklady, ale i dub, jehož dřevo dobře zvládá vlhkost a dokáže dolat škůdcům.
Pokud se usídlí červotoči ve dřevěném nábytku, mohou ho postupem času naprosto zlikvidovat, ať už se jedná o skříně, komody, pracovní stoly nebo třeba knihovny. Kromě toho mohou naprosto zničit dřevěné podlahy a narušit stabilitu trámů, což často vede k sesedání střechy a v horším případě i ke zhroucení celého podkroví.
Odstranění červotoče
Jak se zbavit červotoče v nábytku nebo v trámech? Máte-li podezření, že se vám doma nebo třeba na chalupě usídlil tento dřevokazný hmyz, nejdůležitější je jednat rychle. Tito drobní tvorečci jsou totiž schopní zakrátko zničit vše, co jim přijde do cesty. Proto byste v první řadě měli provést důkladnou kontrolu veškerého nábytku (i zevnitř a zespodu), abyste zjistili rozsah poškození.
Jakmile se vám podaří odhalit místa zasažená červotočem, v závislosti na napáchaných škodách je nutné zvolit nejlepší metodu ochrany a likvidace červotoče v nábytku, v trámech nebo v podlaze. Napadený nábytek ihned vykliďte, odneste ho mimo dosah dalších dřevěných věcí, a pokud je situace nezachranitelná, rovnou se ho zbavte a vyměňte ho za nový.
Nejlepším způsobem, jak na červotoče vyzrát, je kombinace mikrovlnného záření, které ničí larvy prostřednictvím tepla, a chemického ošetření. Kromě toho pak existuje i další způsob, který se ovšem dá využít pouze omezeně, a to konkrétně ozařování dřeva pomocí ionizujícího gama záření. Někteří se pak uchylují také k babským radám.
Impregnace dřeva
Jedním z běžných způsobů, jak se zbavit červotoče, je využití insekticidu na hubení larev dřevokazného hmyzu. Ten zakoupíte téměř v každém hobby marketu, v drogerii nebo také na internetu. Aplikuje se prostřednictvím nátěru zasažených trámů, podlah či nábytku, k čemuž vám bude stačit obyčejný větší štětec.
Pokud ovšem chcete využít tento přípravek proti červotoči, mějte na paměti, že se impregnace bohužel nedostane příliš hluboko do dřeva. Obvykle tak nebudete schopni zlikvidovat všechny larvy, které se pouze přesunou hlouběji nebo na neošetřená místa. Lepší je proto injektovat impregnaci přímo do dřeva skrze výletové otvory, a je-li poškozena pouze část nábytku, do impregnace ji namočit.
Účinná látka obsažená v impregnaci může červotoče likvidovat dvojím způsobem. Pokud jde o požerkový insekticid, larvy červotoče zahynou ve chvíli, kdy naimpregnované dřevo pozřou. Jedná-li se o insekticid s hormonálním účinkem, červotoč neumírá přímo, ale nemůže se přesunout do dalšího vývojového stádia. Zakoupit můžete například Červostop, Lignofix či Xyladekor.
Mikrovlnná likvidace červotočů
Jelikož je červotoč náchylný k vyšším teplotám, pomoci může mikrovlnná likvidace, která účinkuje i bez navrtání napadeného dřeva. Díky elektromagnetickému vlnění o určité frekvenci (postačí 2500 MHz) se materiál zahřívá a červotoč se pak doslova uvaří. Ačkoliv se však může zdát, že jde o ideální prostředek proti červotoči, najdeme zde i několik nevýhod.
Mikrovlnné záření nelze aplikovat na předměty citlivé na teplo, což zahrnuje například lakované výrobky. Kromě toho také bohužel není efektivním způsobem, jak předejít dalšímu napadení červotočem. Proto je nutné po mikrovlnném ošetření použít ještě chemickou impregnaci, která funguje jako spolehlivá prevence.
Ozařování dřeva
Mezi přípravky na červotoče, které jsou velice účinné, se řadí také ionizující gama záření. Výhodou této metody je především skutečnost, že nepoškozuje suché dřevo, ale červotoče dokáže i přesto účinně zlikvidovat. Lze ji ovšem využít pouze na menší předměty (tedy ne na trámy napadené červotočem přímo v budově), jelikož je nutné nábytek nebo jiné dřevěné prvky umístit do ozařovací komory. I po ozařování se pak provádí impregnace jako ochrana proti červotoči.
Odborná likvidace červotoče
Jak se zbavit červotoče v trámech, ve starém nábytku nebo třeba na nedostupných místech? Pokud si netroufáte pustit se do hubení červotočů sami nebo je poškození příliš velké, zvažte kontaktování odborné firmy. Ta pak likvidaci škůdců provádí například aplikací gelu, který je směsí insekticidu a fungicidu, nebo vstřikováním insekticidu do navrtaného dřeva pod vysokým tlakem (tzv. tlaková injektáž). Insekticid pak prostoupí dřevem a naváže se na něj.
Babské rady
Jelikož v minulosti žádné chemické přípravky ani jiné efektivní metody, jak likvidovat červotoče, neexistovaly, lidé si museli vystačit s tím, co měli doma. Na dřevo napadené červotočem se používaly různé dostupné varianty, jako je například roztok z louhového mýdla, odvar z koření, česneku a feferonek nebo třeba směs octa, přípravku na nádobí a obyčejného mletého pepře.
Ošetření dřeva proti červotoči
Pokud nechcete zažít situaci, kdy se objeví červotoč v bytě, měli byste pro jistotu věnovat čas i prevenci. Nejlepší je samozřejmě používat pro výstavbu vysušené řezivo, které neobsahuje příliš mnoho vlhkosti. Jelikož pak červotoč napadá hlavně jehličnany, ideální je dřevo listnatých stromů. Kupujete-li pak nábytek z druhé ruky či z antikvariátu, vždy ho důkladně zkontrolujte.
Přestože výrobci veškerý dřevěný nábytek většinou povrchově upravují, neznamená to, že byste ho měli nechat ladem. Nejlepší je pravidelně dřevo kontrolovat a případné trhliny opravovat. To samé pak platí i pro střešní konstrukce, které je dobré chránit pomocí tlakové injektáže (impregnace proti červotoči). Máte-li doma nábytek z masivu, pamatujte na to, že by se měl ideálně nacházet v místnosti, kde se vzdušná vlhkost pohybuje kolem 40-60 % a teplota vzduchu je zhruba 20 °C.
Jak vypadá červotoč?
Červotoči jsou malí broučci dorůstající zhruba do délky 2-4 milimetrů. V závislosti na tom, o který konkrétní druh se jedná, se pak liší barvou těla, tvarem, velikostí i charakterem poničení dřeva. Domácnosti nejčastěji trápí červotoč proužkovaný, červotoč umrlčí nebo červotoč spížní. Dospělý jedinec klade klidně i 50 vajíček, z nichž se později vylíhnou larvy, které se živí dřevem a dělají v něm chodbičky.
Jak poznat dřevo napadené červotočem?
Že vaši domácnost poctil návštěvou právě červotoč, poznáte podle několika faktorů. Můžete si všimnout tichého chroupání, které připomíná tikot hodin, dále pak hromádek jemného dřevěného prachu pod nábytkem či na podlaze, ale i drobných dírek v dřevěném povrchu. Jde o výletové otvory dospělých červotočů.
Jak se provádí likvidace červotoče?
Ať už vás trápí červotoč v nábytku, červotoč v podlaze nebo červotoč v trámech, je nutné co nejrychleji jednat. Nejprve důkladně vše zkontrolujte a případně vyneste či vyhoďte napadený nábytek. Samotné hubení červotoče se pak provádí impregnací dřeva (požerkový insekticid či insekticid s hormonálním účinkem), elektromagnetickým vlněním o určité frekvenci nebo prostřednictvím ionizujícího gama záření. Pomoci ovšem může i odborná firma.
Co použít k ošetření dřeva proti červotoči?
Pokud nechcete objevit červotoče ve dřevě, měli byste se soustředit i na prevenci. Pro výstavbu používejte vždy pouze vysušené řezivo, které není příliš vlhké, a to ideálně z listnatých stromů. Veškerý nábytek z antikvariátu či z druhé ruky pečlivě prohlédněte. Dřevěné předměty, trámy i podlahy pravidelně kontrolujte a trhliny opravujte, přičemž střešní konstrukce můžete chránit tlakovou injektáží.