Významnou složku lesních ekosystémů v České republice dnes tvoří jasan ztepilý, který je oblíbený hlavně mezi truhláři, protože jim poskytuje kvalitní, pružné dřevo. Kromě toho jej ale lidé odpradávna považují za posvátný strom a používají jeho listy i kůru při léčbě různých zdravotních potíží. Prozradíme, jak poznat jasan, jaké má jasan využití a kdy sázet jasan ztepilý na vlastní zahradu.
Kde rostou jasany?
Jasan (latinsky Fraxinus) je rostlinný rod z čeledi olivovníkovité, jenž zahrnuje řadu opadavých nebo řídčeji stálezelených stromů a keřů. Typicky jde o mohutné dřeviny se vstřícnými lichozpeřenými listy a drobnými květy uspořádanými do latovitých nebo hroznovitých květenství. Plodem je pak samara, tedy křídlatá nažka s jedním protáhlým křídlem, která obsahuje podlouhlé semeno.
V současné době jsou jasany rozšířené v Eurasii, v severní Africe a také v Severní a Střední Americe. Dohromady tento rostlinný rod obsahuje 48 zástupců, přičemž centrum druhové diverzity se nachází v Číně, kde momentálně můžete narazit na 22 jasanů, a poté v Severní Americe, kde roste 12 různých druhů, z nichž polovina zasahuje také na území Kanady.
Jasany přitom typicky rostou v oblasti sahající od mírného pásu až po subtropy a tropy. Setkat se s nimi můžete na poměrně pestré škále stanovišť, což zahrnuje například polopouště, ale i vlhké poříční biotopy. V rámci nadmořské výšky se pak objevují od nížin až po subalpínské stupně. Vždy ale samozřejmě záleží také na tom, o jakém konkrétním zástupci je řeč.
Známé druhy jasanu:
- jasan ztepilý (Fraxinus excelsior),
- jasan úzkolistý (Fraxinus angustifolia),
- jasan zimnář (Fraxinus ornus),
- jasan americký (Fraxinus americana),
- jasan pensylvánský (Fraxinus pennsylvanica),
- jasan balkánský (Fraxinus pallisae),
- jasan černý (Fraxinus nigra),
- jasan čtyřhranný (Fraxinus quadrangulata),
- jasan okrouhlolistý (Fraxinus rotundifolia),
- jasan oregonský (Fraxinus latifolia),
- jasan plstnatý (Fraxinus profunda),
- jasan sametový (Fraxinus velutina),
- jasan špičatolistý (Fraxinus longicuspis),
- jasan žlutodřevový (Fraxinus xanthoxyloides).
Na evropském území dnes rostou čtyři různé druhy jasanů, což je konkrétně jasan ztepilý, jasan úzkolistý, jasan zimnář a jasan balkánský. První dva z nich se navíc přirozeně vyskytují také v České republice, zatímco jasan zimnář zde roste druhotně. Všechny jsou nicméně živnými dřevinami housenek či nočních a denních motýlů, kam patří babočka osiková, lišaj šeříkový, ale i různé můry.
Pokud jde o využití, jasany jsou obecně zdrojem kvalitního a dobře opracovatelného dřeva. To mívá světle hnědou až výrazně hnědou barvu, zřetelné letokruhy a zajímavou, dekorativní texturu. Kromě toho je navíc pružné a houževnaté, ale bohužel není příliš odolné proti povětrnostním vlivům a působení dřevokazného hmyzu.
Dále si pak jasany našly místo také v lidovém léčitelství, a to hlavně díky svým diuretickým a mírně projímavým účinkům, ale i jako lék na artritidu, otoky a revmatické bolesti. Nejčastěji se přitom k těmto účelům používá jasan ztepilý, jasan americký, jasan Bungeův nebo druh známý jako Fraxinus japonica. Z vnitřní kúry jasanu čtyřhranného se pak v minulosti připravovalo modré barvivo, zatímco jasan zimnář poskytuje lidem sladkou šťávu s obsahem mannitolu.
Jak vypadá jasan ztepilý?
Jasan ztepilý (latinsky Fraxinus excelsior) je poměrně mohutný listnatý strom, který obvykle dorůstá do výšky 30 až 40 metrů. Pokud jsou ovšem podmínky příznivé, může to v některých případech být klidně i o něco více, zatímco v opačném případě někdy vyrůstá jako keř. Mezi lidmi se pak pro tuto dřevinu vžilo několik dalších označení, kam patří třeba jesen, jaseň, jasín nebo bleskosvod.
Typickým znakem jasanu ztepilého je rovný kmen se štíhlou korunou. Kořenový systém bývá v tomto případě panohový a jasan obvykle prokořeňuje svrchní vrstvy půdy, čímž znemožňuje nálet jiných dřevin. Větve jsou pak šedozelené a pupeny černohnědé, přičemž mívají vejčitý tvar. Po rozemnutí na rozdíl od podobných pupenů ořešáku královského nijak výrazně nevoní.
V mládí má jasan kůru hladkou a šedohnědou, ale ve stáří se potom mění na podélně rozpraskanou borku. Letorosty bývají lysé a jejich barva se pohybuje od šedé přes olivově zelenou až po žlutou. Na větvích pak má jasan ztepilý listy dlouhé asi 20 až 25 centimetrů, přičemž bývají vstřícné, lichozpeřené a několikajařmé a obsahují zhruba 9 až 13 samostatných lístků.
Jednotlivé lístky mají vejčitý tvar, jsou kopinaté, dlouze zašpičatělé a mírně zubaté. Na jaře přitom jasan obráží jako jeden z posledních stromů na našem území, konkrétně až v dubnu nebo v květnu. Pokud jde o to, jak vypadá list jasanu na podzim, ve skutečnosti se nijak nebarví, a když opadává, tak má svůj standardní zelený odstín.
Dále pak má samozřejmě jasan ztepilý květy, které jsou jednopohlavné (samčí s několika tyčinkami a zakrnělým pestíkem, samičí s pestíkem a patyčinkami) nebo oboupohlavné (obsahují 2 tyčinky a pestík). Vyrůstají v latách z postranních pupenů a existují v mnoha barevných variantách. Plodem jsou podlouhlé křídlaté nažky, které mají hnědou barvu a rostou na dlouhých převislých stopkách.
Kdy kvete jasan?
První květy jasanu se na stromě začínají objevovat ještě před vyrašením listů, tedy od dubna do května. Pokud patříte mezi jedince, kteří jsou na přítomnost jasanového pylu citliví, právě v tomto období byste měli dbát zvýšené opatrnosti a vyhýbat se místům, kde dané dřeviny rostou. V opačném případě se může objevit nepříjemná alergická reakce.
Zatímco solitéry pak začínají plodit kolem 20. roku, u stromů rostoucích ve skupinách můžete zaznamenat první plody teprve v momentě, kdy dosáhnou věku 30 až 40 let. Některé přitom bývají velice plodné a jejich plody (zpočátku zelené, později hnědé) zůstávají na stromě až do podzimu, ale jiné nemusí za život plodit prakticky vůbec.
Jak rychle roste jasan?
V tomto ohledu je jasan ztepilý poměrně zvláštní. Zhruba prvních 40 let totiž roste velice rychle (tedy za předpokladu, že se mu na vybraném stanovišti dobře daří), ale poté růst výrazně zpomaluje a ve věku kolem stovky zcela ustane. Pokud jsou ovšem podmínky pro pěstování příznivé, může se tento strom dožít klidně i několika set let.
Kde roste jasan ztepilý?
Jasan ztepilý zahrnuje tři různé ekotypy, konkrétně lužní, horský a vápencový. V České republice jsou zastoupeny všechny tři, přičemž na každý z nich samozřejmě můžete narazit v jiných oblastech. Lužní typ je rozšířený v nížinách blízko toků větších řek. Nejčastěji se objevuje ve společnosti dubů, olší, jilmů nebo třeba javorů.
Horský typ roste hlavně v pásmech bučin, a to na místech, která se vyznačují příznivými vlhkostními a půdními poměry, tedy blízko potoků a ve společenství suťových lesů spolu s bukem, javorem, lípou či jilmem. Vápencový typ se pak vyskytuje především v pahorkatinách a lesostepních společenstvích. Doprovází přitom další rostliny, jako je dub, buk nebo jeřáb.
Na co se používá jasan?
Mnohé kultury považovaly jasan za posvátný strom. Lidé věřili, že působí proti vzteklině nebo hadímu jedu. Z jeho dřeva se přitom vyráběly druidské hole, které údajně měly nadpřirozenou moc, a to samé pak platilo také pro různá kopí, luky nebo vesla. Kromě toho se dříve užívala i jasanová míza, která by měla člověka ochránit před úrazy a otravami.
Dřevo jasanu je sice tvrdé, ale zároveň i velice pružné a ohebné. Proto si jej oblíbili truhláři a kutilové, kteří jej používají třeba k výrobě nábytku, překližek a sportovního náčiní (jedny z prvních lyží se dokonce označovaly jako jasanky). V minulosti se pak jasanové dřevo hodilo třeba při tvorbě kočárků a bylo dokonce základem karoserií prvních automobilů.
Díky své vynikající výmladnosti dříve jasan ztepilý sloužil také jako oklestová dřevina. Jeho mladé větve se používaly jako zimní krmivo pro dobytek a často se vysazoval nedaleko selských stavení jako ochrana před rychlým rozšiřováním požárů. Později samozřejmě našel uplatnění i v okrasném zahradnictví, a to hlavně díky velkému množství zajímavých kultivarů.
Ačkoliv se většina lidí zajímá o to, jaké má jasan ztepilý dřevo, ve skutečnosti se tento strom vyznačuje také pozitivními účinky na lidský organismus, a proto se odpradávna používá i jako léčivka. Typicky se přitom sbírají jeho listy (v průběhu letních měsíců), ale také kůra z mladých jasanových větviček (během dubna).
Listy jasanu ztepilého obsahují řadu účinných látek, kam patří například vonné silice, třísloviny, flavonové glykosidy, tanin, pryskyřice, organické kyseliny, manit, inositol, cukry nebo kaučuk. V kůře je pak přítomen fraxin, ale najdete zde také třísloviny a hořčiny. V lidovém léčitelství se obvykle používala k léčbě horečky, přičemž v tomto případě funguje jako náhražka chininu.
Také zmiňované listy samozřejmě mají pozitivní účinky na lidský organismus. Působí močopudně, mírně projímavě a podporují vylučování solí z těla. Právě z toho důvodu se užívají při dně, revmatismu a ledvinových chorobách nebo v momentě, kdy pacienta trápí zadržování vody v těle. Zevně je pak lze využít na omývání bércových vředů a špatně se hojících ran.
A co se vyrábí z jasanu, pokud jde o jeho léčivé účinky? Nejoblíbenější je pravděpodobně nálev ze spařených listů. Stačí si přitom do hrnečku nachystat 1 čajovou lžičku lístků, které pak zalijete vroucí vodou, necháte 5 minut louhovat a následně scedíte. Tento čaj se pak doporučuje popíjet hlavně při horečkách, ale neměli byste to rozhodně přehánět (maximálně jeden šálek denně).
Vyzkoušet ovšem můžete také čaj z jasanových semen, který je známý pro své močopudné a posilující účinky, nebo čaj z jasanové kůry, jenž léčí deprese, horečku a revma, ale zároveň pomáhá vypudit střevní parazity. Kromě toho pak existuje i jasanové víno, což mnozí lidé netuší. Konzumace jedné skleničky před jídlem posiluje imunitu, reguluje činnost sleziny a má i další pozitivní účinky.
Jak pěstovat jasan?
Přestože se s jasany nejčastěji můžete setkat ve vlhkých a podmáčených lesích nebo třeba na sutích (od nížin až po nižší horské polohy), samozřejmě není problém tuto rostlinu vypěstovat v parku nebo dokonce i na vlastním pozemku. Jasan v zahradě bude ovšem vyžadovat péči a správné zacházení. Vybírat pak můžete z různých kultivarů, které se liší vzrůstem nebo tvarem a barvou listů. Patří sem:
- jasan ztepilý Abiona,
- jasan ztepilý Allgold,
- jasan ztepilý Atlas,
- jasan ztepilý Aurea Pendula,
- jasan ztepilý Coarctata,
- jasan ztepilý Crispa,
- jasan ztepilý Pendula,
- jasan ztepilý Nana,
- jasan ztepilý Spectabilis.
Výběr vhodného kultivaru závisí na tom, jak velkou máte zahradu a kam přesně chcete danou dřevinu umístit. Měli byste přitom vždy mít na paměti, že jde o mohutný strom, který se postupem času rozroste. Pokud tedy nemáte na zahradě dostatek prostoru, můžete zvolit raději trpasličí kultivar, jehož rozměry jsou menší. Existují ale i převislé varianty nebo stromy s pyramidální korunou.
Vhodné pěstební podmínky
V mládí vyžaduje jasan ztepilý spíše zástin, ale v dospělosti má rád světlo. Jelikož se na jaře olisťuje velmi pozdě, hrozí nebezpečí, že náhlý přísun ostrých slunečních paprsků způsobí korní spálu. Co se týče půdních podmínek, tato dřevina dává přednost zeminám obohaceným o dusík a naopak nesnáší půdy zasolené nebo zrašeliněné podklady.
Potřeba vody je pak u jednotlivých ekotypů různá. Lužní a horské jasany vyžadují dostatek vláhy v průběhu celého roku, ale vápencový typ zvládá nedostatek vody a vysychavé podklady poměrně dobře. Obecně pak jasan ztepilý bývá citlivý na klimatické výkyvy, silné mrazy a stagnující vodu. Trvale vanoucí vítr by mu ale neměl příliš uškodit.
Jak správně zasadit jasan?
Pokud chcete jasan vysadit na vlastní zahradě, zvolte stanoviště s hlubší, dobře živenou humózní půdou, která obsahuje dostatečné množství dusíku. Snese ovšem i jílovitou zeminu a na půdní typ není extra náročný. Ačkoliv jde o světlomilnou dřevinu, platí to až pro dospělé stromy. U mladých exemplářů proto raději dbejte na správné zastínění.
Konkrétní nároky na vláhu se pak budou lišit podle toho, o jaký ekotyp jasanu se jedná. Přestože se mnohdy uvádí, že jasany snesou i nadměrné zamokření, rozhodně to neplatí pro čerstvě vysazené stromky, kterým přemokřená zemina vůbec nesvědčí. Pozor byste si měli dávat především na stojatou vodu, ale také na pozdní mrazy, které poškozují hlavně vrcholové větvičky.
Jasan ztepilý množení
Množení jasanu se provádí pomocí semen, která se pak vysévají ihned po dozrání (tedy konkrétně na podzim) přímo na vybrané venkovní stanoviště. Jestliže si však chcete vypěstovat na své zahradě konkrétní kultivar jasanu, většinou je lepší koupit si již vzrostlejší sazenici ve školce specializované na listnaté stromy. Pokud jde o to, jaká je pro jasan ztepilý cena, vždy záleží na tom, jak velký stromek kupujete, a také na tom, o jakou odrůdu se jedná.
Jak řezat jasan?
Jasany rostou poměrně rychle, mají širokou korunu a po řezu mají dobrou schopnost zacelovat rány. Pro pěstitele tak nebývá příliš složité zapěstovat a udržovat korunu s průběžným kmenem. Obecně pak jasany nevyžadují pravidelný řez, ale pokud je chcete ostříhat, můžete to udělat kdykoliv během roku. Nejlépe většinou reagují na řez v pozdním létě.
Na větrných a otevřených stanovištích se pak doporučuje zakrátit dlouhé a těžké větve v dolní části koruny, které se mohou vlivem velké zátěže rozlomit. Pokud to ale přeženete a zkrátíte je příliš, dojde k mohutné tvorbě výmladků, které výrazně zahustí korunu. Ty pak budete muset v průběhu následujících let probírat.
Jasan ztepilý choroby
Spousta pěstitelů dnes přemýšlí, zda ohrožují jasan ztepilý nemoci, na které je nutné dávat pozor, pokud se rozhodnete tuto dřevinu umístit na svůj pozemek. V tom případě je dobré vědět, že tyto dřeviny jsou náchylné především k nekróze jasanu, což je houbová choroba rostlin známá také jako chřadnutí jasanu či voskovička jasanová.
Za rozvoj tohoto onemocnění je zodpovědná houba známá jako Chalara fraxinea (případně Hymenoscyphus pseudoalbidus či Hymenoscyphus fraxineus). Ta prorůstá do dřeva i cévních svazků svého hostitele, což se na pohled projeví odumíráním letorostů a kosterních větví, ale také prosycháním stromů. Její bělavé plodničky se pak objevují na opadaných řapících listů.
Další houbou, která na našem území napadá jasany, je padlí jasanové (Phyllactinia fraxini). Na některých místech Evropy a Severní Ameriky se kromě toho často šíří také škůdce jménem polník jasanový, což je brouk pocházející z východní Asie, jehož larvy vrtají pod kůrou. Dřeviny pak strádají a zhruba do tří let od napadení odumírají. U nás naštěstí zatím jeho výskyt nebyl zjištěn.
Jak poznat jasan ztepilý?
Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) je mohutný listnatý strom z rodu jasan, který dorůstá do výšky 30 až 40 metrů. Má rovný kmen se štíhlou korunou, šedozelené větve a černohnědé pupeny vejčitého tvaru. Jeho kůra je v mládí hladká a šedohnědá, ve stáří jde o popraskanou borku. Na jaře obráží jako jeden z posledních stromů a kvete od dubna do května. Plodem jsou křídlaté nažky.
Jaké má jasan ztepilý využití?
Jasany lidé dříve považovali za posvátné stromy a vyráběli z nich druidské hole, luky nebo kopí. Dnes je jasan ztepilý oblíbený hlavně pro své tvrdé a pružné dřevo, ze kterého truhláři vyrábí nábytek a sportovní náčiní. Kromě toho je jasan známá léčivka. Jeho listy a kůra se používají při léčbě horečky, dny, revmatismu, ledvinových onemocnění, bércových vředů a podobných obtíží.
Jak pěstovat jasan ztepilý?
V současné době existuje celá řada zajímavých kultivarů, které se liší svým vzrůstem a tvarem či barvou listů. Co se týče půdy, tyto dřeviny vyžadují hlubší, dobře živenou humózní zeminu s dostatečným množstvím dusíku. V mládí by měly být spíše v zástinu, ale v dospělosti jde o světlomilné rostliny. Nároky na vláhu se pak liší podle konkrétního ekotypu.
Jaké nemoci jasan ohrožují?
Nejčastěji se můžete setkat s nekrózou jasanu, která je známá také pod názvem chřadnutí jasanu. Jde o houbovou chorobu, která se projevuje prorůstáním do dřeva a cévních svazků. Potom dochází k odumírání letorostů a větví, ale i k prosychání stromů. Kromě toho je nutné dávat pozor také na padlí jasanové.