Jak správně skladovat jahody?

Jelikož je toto ovoce poměrně choulostivé, možná přemýšlíte, jak uchovat jahody do druhého dne nebo třeba po delší dobu, abyste je nemuseli zužitkovat ihned po otrhání. Problém v tomto případě spočívá v tom, že jahody patří k neúdržným potravinám, které se velmi rychle kazí. Obsahují velké množství vody, což v kombinaci s teplem představuje vhodné podmínky pro množení patogenů.

Nemáte-li příležitost zkonzumovat jahody okamžitě (například z důvodu velké úrody), můžete je uložit do lednice. Poživatelnost tohoto ovoce prodloužíte při teplotách kolem 1–5 °C, a to ideálně tak, když je uskladníte přímo v zásuvce pro ovoce a pouze v nízké vrstvě, čímž zabráníte jejich pomačkání. Neomývejte je však předtím vodou, protože by byly náchylnější ke kažení.

I jahody uložené do chladničky vám ale vydrží pouze několik dnů, než dojde k výrazné ztrátě jejich kvality. Poměrně rychle totiž tímto skladováním utrpí jejich chuť i vůně, takže už nebudou tak lahodné jako v momentě, kdy je utrhnete. Proto se doporučuje jahody zamrazit, pokud je chcete uchovat po delší dobu. Přestože již nikdy nebudou takové jako čerstvé, budete je moci využít později.

Další variantou, jak udržet jahody co nejdéle dobré, je pak zamražení jahod v cukrovém sirupu, který je pomůže zakonzervovat. Mnozí lidé se ovšem pouštějí také do zamrazování jahodového protlaku s cukrem v kelímcích či mističkách, který v mrazáku vydrží klidně i několik měsíců. Z jahod si ovšem můžete vyrobit i jiné produkty, které mají dobrou trvanlivost, jako jsou kompoty, džemy nebo sirupy.