Oblíbili jste si chutný dýňový kompot nebo třeba polévku z dýně hokaido a chtěli byste si zajistit dostatek této suroviny také pro další sezónu? Pak vás jistě zajímá, co všechno k pěstování dýně potřebujete a jak se s tímto úkolem co nejlépe vypořádat. Prozradíme, kdy zasadit dýni, jak se provádí pěstování dýně ze semínka nebo jak zvládá dýně pěstování na kompostu.
Pěstování dýně
Ať už jste se rozhodli pro pěstování dýně hokaido, pěstování dýně Goliáš, pěstování špagetové dýně nebo třeba pěstování okrasných dýní, určitě svého rozhodnutí nebudete litovat. Tyto plodiny nejsou nijak náročné a za trochu péče se vám odmění chutnou úrodou, která se dá v kuchyni použít na mnoho různých způsobů.
Ačkoliv pěstování tykví není složité, je dobré myslet na to, jaké mají tyto plodiny nároky. Odrůdy tykve obecné nemají šlahouny a poznáte je podle jejich keřovitého vzrůstu. Odrůdy tykve velkoplodé, kam patří také velice oblíbená dýně hokkaido, plodí na šlahounech a zaberou vám na zahradě větší množství prostoru.
Vhodné stanoviště
Pokud jde o vhodné pěstební podmínky, dýně si potrpí na propustnou, středně těžkou půdu s dostatkem humusu, která bude bohatá na živiny. V porovnání s ostatními tykvovitými rostlinami, jako jsou například okurky, ale mají dýně mohutný kořenový systém, což znamená, že si z půdy dokáží samy obstarat potřebné látky i dostatečné množství vláhy.
Pokud přemýšlíte, jak pěstovat dýni hokaido, která je u nás asi nejoblíbenější, ještě před výsevem semen nebo výsadbou sazenic je vhodné zapracovat na vybraný záhon kompost nebo rozleželý chlévský hnůj. To pak samozřejmě platí i pro další druhy dýní. Jelikož si navíc tyto rostliny libují na dobře vyhnojených místech, ideální je přímo pěstování dýně na kompostu.
Pokud jde o správné stanoviště a pěstební podmínky, hodně důležité je také zajistit dýním dostatečné množství tepla a přísun slunečních paprsků. To ovšem neznamená, že musí být na místě, kam celý den svítí, protože klidně vyrostou i v polostínu. Chcete-li pak dýně pěstovat opakovaně, mějte na mysli, že je každý rok potřeba změnit stanoviště, aby se půda příliš nevyčerpala.
Kromě toho byste nikdy neměli zapomínat na to, že dýně kolem sebe potřebuje hodně prostoru a nemá ráda těsné sousedství jiných plodin. Nechte jí proto dostatek místa, aby mohla nerušeně růst. Vzhledem k možnému přenosu houbových nemocí pak dýně nikdy nepěstujte blízko okurek, rajčat či brambor a neumisťujte je ani na záhony, kde se v minulém roce tyto rostliny nacházely.
Kde sehnat semínka dýně?
Jestliže se nechystáte na pěstování dýní ve velkém a nemáte problém s menšími odchylkami od standardu, bohatě by vám jako základ pro výsev měla stačit dýňová semínka ze zakoupených tykví. Ta nejprve nechte zaschnout a teprve později je vysaďte na předem vybrané stanoviště. V případě předpěstování dýně v květináči si také nezapomeňte nachystat vhodné nádoby.
Kde koupit dýni, pokud toužíte po neobvyklých dýňových odrůdách, nebo zkrátka nemáte k dispozici dýňová semínka ze zakoupených plodů, a jaká je v tomto případě cena dýně? Semínka se dají sehnat v zahradnictví, ve větších supermarketech, ale i na internetu. Cena se pak odvíjí od toho, o jakou konkrétní odrůdu se jedná a kolik gramů osiva v sáčku najdete.
Výsev dýně
Přemýšlíte, kdy dýňová semínka zasadit a jak by měla výsadba dýní vlastně probíhat? Ať už vás zajímá, jak zasadit dýni hokkaido, nebo preferujete jinou oblíbenou dýňovou odrůdu, nejprve byste se měli rozhodnout, zda dáte přednost přímému výsevu na konečné stanoviště, nebo naopak chcete předpěstovat sadbu, přičemž každá varianta má svá pro i proti.
Kdy zasadit semínka dýně přímo na stanoviště?
Vzhledem k tomu, že jsou dýně obecně považovány za teplomilné plodiny, není nutné s jejich výsevem nikam spěchat. Počkejte raději, až bude půda dostatečně prohřátá a na zvolené stanoviště je vysévejte teprve v polovině května. To se provádí přímo na zvolené místo do hnízd hlubokých 3 až 5 centimetrů, přičemž do každé předem připravené jamky je vhodné umístit 2 až 3 semena.
Pokud jde o správné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami, vzdálenost by měla být zhruba 0,5 x 2 metry nebo 1 x 2 metry. Zatímco u dýně hokaido pěstování není tak náročné a stačí tedy, když budou mít jednotlivé rostliny k dispozici 2 m2, některé větší druhy budou potřebovat prostoru více. Vždy proto myslete na to, jaké má konkrétní odrůda nároky.
Aby se vám dýně nesprášila třeba s okurkami, zahrádkáři doporučují pěstovat jeden druh tykví zhruba 200 metrů od těch ostatních. Ne každý ovšem má tak velkou zahradu a lidé si často takový luxus nemohou dovolit. Pokud také nemáte dostatek prostoru, abyste od sebe rostliny dostatečně oddělili, kupte si semena pro výsev raději ve specializovaných prodejnách s osivem.
Jak si předpěstovat sazenice?
Pokud plánujete předpěstování dýně doma nebo třeba pěstování dýně hokaido na balkoně, než ji vysadíte na venkovní stanoviště, měli byste začít zhruba na počátku dubna. Do připravených nádob si připravte pěstební substrát a semena poté zasejte do hloubky 2 až 3 centimetrů. Mají-li pak sazenice dostatek rozptýleného světla i vláhy a jsou-li vystaveny konstantní teplotě, rychle vzcházejí a rostou.
Za tři týdny je vhodný čas přesadit rostlinky do větších květináčů, aby měly dostatek prostoru. Jelikož si ale dýně v přesazování tolik nelibují, někteří lidé je před vysazením na venkovní záhon nechávají v původních nádobách, přičemž žádné zaštipování dýní není potřeba. Zdravé sazenice se pak na záhon nebo na kompost přesazují zhruba v polovině května po ledových mužích.
Do připravených jamek je vhodné přidat hnojivo a kompost, aby se dýním dobře dařilo. Každá sazenice se pak mulčuje pomocí trávy nebo slámy, což jim zajistí dostatečnou vlhkost a zároveň je ochrání před případnými pozdními mrazíky. Stejně jako v případě mnohých dalších rostlin je pak nutné mladé sazeničky chránit před slimáky.
Jak se starat o dýně?
Jakmile dýně zasadíte, pěstování není příliš náročné. Během vegetace je ovšem vhodné záhony odplevelovat, dokud si rostliny nevytvoří souvislý porost. Půdu stačí párkrát okopat a vyplít, aby dýním plevel neodebíral živiny a nedusil je. Zároveň byste se měli případně postarat o zalévání dýní nebo také o přihnojování.
Vzhledem k tomu, že dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje poměrně hluboko do okolní půdy, většinu potřebné vláhy si jsou schopné tyto rostliny obstarat samy. Pokud však nastane delší období sucha, je nutné pravidelně a vydatně zalévat dýně ke kořenům. Raději zapomeňte na kropení listů, což by mohlo napomoci rozšíření plísně.
Pokud jde o hnojení, dýním prospívá hlavně kompost nebo chlévský hnůj. Jakmile pak rostliny začnou dosahovat větších rozměrů, je ideální pěstování dýně na opoře. Po té se totiž budou moci v rámci vertikálního pěstování plazit a nebudou si tak navzájem stínit. Někdo pak v případě sázení dýně hokaido doporučuje jednotlivé výhony zkracovat na délku dvou metrů, aby se rostlina více rozvětvila.
Kdy sklízet dýně?
Plody se obvykle začínají sklízet koncem srpna, začátkem září nebo zhruba v polovině podzimu, tedy ještě před prvními mrazíky. Pokud jde o to, jak poznat, kdy je zralá dýně hokaido nebo jakýkoliv jiný pěstovaný druh, je nutné zaměřit se na několik hlavních znaků. Obvykle se sklízí ve chvíli, kdy je slupka tvrdá a matná, na stonku se tvoří praskliny a stopka zaschne.
Pokud dýně sklidíte příliš brzy, kdy ještě nebudou dostatečně zralé, mohou se skrze stopku dostat do plodu bakterie, kvůli kterým se rychleji zkazí. Nedozrálá dýně navíc není tak chutná, zatímco ta přezrálá ztrácí svou výživovou hodnotu. Dýním je přitom dobré ponechat alespoň 5 centimetrů dlouhou stopku, aby se tak rychle nekazily.
Po sklizni je pak vhodné nechat dýně ještě několik dní dosušit na sluníčku, kde by teplota neměla přesáhnout 30 °C. Nechce přitom vytvrdnout slupku, čímž prodloužíte jejich trvanlivost. Pro skladování je pak nejlepší pěstování hokaido dýně, která ve správných podmínkách vydrží zhruba půl roku. Měli byste ji však umístit do místnosti, kde bude sucho a teplota pouze kolem 10 °C.
Jaké stanoviště se hodí pro pěstování dýní?
Dýně potřebují propustnou, středně těžkou půdu s dostatečným množstvím vláhy a živin. Ještě před výsevem je proto vhodné zapracovat na vybrané záhony kompost nebo rozleželý chlévský hnůj. Dýně se ovšem dají pěstovat i přímo na kompostu. Co se týče vhodných pěstebních podmínek a ideálního stanoviště, dýně by kolem sebe měly mít dostatek prostoru a zároveň mají rády teplo a dostatečný přísun slunečního svitu.
Kdy se provádí výsev dýně na stanoviště?
Jelikož jsou dýně obecně považovány za teplomilné rostliny, ideální je počkat až na druhou polovinu května. Výsev se pak provádí na zvolené místo do hnízd hlubokých 3 až 5 centimetrů. Do každé jamky byste měli vložit 2 až 3 semena, aby se dýně uchytila. Důležité je dbát také na správné rozestupy mezi rostlinami, přičemž vhodná vzdálenost je zhruba 0,5 x 2 metry nebo 1 x 2 metry.
Jak předpěstovat sazenice dýní?
Pokud plánujete předpěstování dýně doma, měli byste s výsevem začít na počátku dubna. Do připravených nádob vložte pěstební substrát a semena umístěte do hloubky 2 až 3 centimetrů. Pokud budou mít sazeničky dostatek světla i vláhy a vhodnou teplotu, rychle porostou. Pak je možné sazenice přesadit do větších nádob a v polovině května je vysadit na finální stanoviště. Do připravených jamek se přidává hnojivo a kompost a každá sazenice se pak mulčuje, aby měla dostatek živin a byla chráněná před pozdními mrazy.
Kdy sklízet dýně?
Doba sklizně se samozřejmě liší podle pěstované odrůdy, ale pohybuje se od konce srpna zhruba do poloviny podzimu. Pokud jde o to, jak rozhodnout, kdy je možné dýně sklízet, existuje na to několik poznávacích znamení. Zahrádkáři obvykle sklízejí dýně ve chvíli, kdy je jejich slupka matná a tvrdá, na stonku se objevují praskliny a stopka zasychá. Pak je vhodné plody ještě dosušit na sluníčku, což prodlouží jejich trvanlivost.