Ať už bydlíte v bytě, nebo vlastníte rodinný dům se zahradou, času od času určitě řešíte problém s vodním kamenem, který se hojně usazuje na různých plochách v koupelně a v kuchyni. Poradíme, jak odstranit vodní kámen ze sprchy, z vany, z konvice nebo z kachliček, jak si vyrobit domácí čistič na vodní kámen a jak provést odstranění vodního kamene z potrubí.
Co je to vodní kámen?
Vodní kámen je usazenina, kterou tvoří solné minerály rozpuštěné ve vodě. Jde o jakýsi tuhý povlak, který můžete najít třeba v potrubí, na některých spotřebičích, na nádobí, na obkladech a dlaždicích i na dalších místech, která přicházejí pravidelně do kontaktu s vodou. Obvykle se přitom jedná o pevné bělavé nebo nažloutlé skvrny, jejichž odstranění pro některé domácnosti představuje nadlidský úkol.
Základní složkou vodního kamene je uhličitan hořečnatý a uhličitan vápenatý, což jsou látky, které se hojně vyskytují ve vodě pocházející ze spodních půdních vrstev. S usazováním vodního kamene pak mívají problém hlavně domácnosti, které používají takzvanou tvrdou vodu s vyšší koncentrací minerálních solí, zatímco na místech s měkkou vodou lidé naopak nemusí řešit přítomnost vodního kamene tak často.
Tip: Přemýšlíte, jak zjistíte tvrdost vody u vás doma? Zkuste speciální testovací pásky, které stačí do vody namočit a nechat okapat. Podle následného zabarvení poznáte, jak tvrdá vaše voda je.
Jak se tvoří vodní kámen?
Bělavý povlak vodního kamene, který je nepřítelem mnoha domácností, vzniká postupným uvolňováním minerálů obsažených ve vodě. K jeho rychlejší tvorbě přitom přispívají hlavně změny teplot, ale svou roli zde může hrát také pomalé odpařování vody. Typicky se pak usazuje na místech, která často přicházejí do kontaktu s vodou, kam patří:
- vany a sprchy,
- sprchové hlavice,
- vodovodní kohoutky,
- toaletní mísy,
- pračky a myčky,
- žehličky,
- rychlovarné konvice a kávovary,
- koupelnové obklady a spáry,
- podlahové žlaby,
- vodovodní trubky.
Jak vám může vodní kámen uškodit?
Pokud řešíte problém s častým usazováním vodního kamene, možná jste již zoufalí a říkáte si, že byste se tím zkrátka měli přestat zabývat a nechat usazeniny tam, kde jsou. To ale rozhodně nedělejte. Kromě toho, že nánosy vodního kamene rozhodně nevypadají hezky, totiž mohou výrazně snížit životnost některých spotřebičů nebo způsobit jejich úplnou nefunkčnost.
Dalším důvodem, proč byste přítomnost vodního kamene ve vaší domácnosti rozhodně neměli podceňovat, je skutečnost, že obaluje topné spirály domácích spotřebičů, které tak při ohřevu vody spotřebují daleko větší množství energie. Navíc má negativní vliv také na účinnost pracích nebo mycích prostředků a může ucpat potrubí nebo sprchovou hlavici.
Kromě toho však může vodní kámen ve vaší domácnosti způsobit i řadu dalších nepříjemností. Usazuje se totiž často v kávovaru nebo v rychlovarné konvici, kde se bělavá krusta postupem času začne uvolňovat do vody. V připravovaných nápojích tak často plavou zbytky usazenin, což na první pohled nepůsobí vůbec dobře, takže se pak mnozí lidé stydí návštěvám nabídnout čaj nebo kávu.
Jak vyčistit vodní kámen?
Existuje řada zaručených způsobů, jak lze vodní kámen odstranit, a to ze všech myslitelných povrchů. Nemusíte se tedy bát, že by tento nevzhledný bílý povlak na spotřebičích či kachličkách ve vaší domácnosti zůstal navždy. Záleží ovšem na tom, zda chcete zvolit raději přírodní cestu, nebo dáváte přednost chemickým odstraňovačům, které jsou dostupné v menších i větších obchodech.
Šetrné alternativy a babské rady
Dáváte-li přednost přírodním metodám, můžete vyzkoušet například některý z ekologických odstraňovačů vodního kamene na bázi přírodních látek, které jsou velice šetrné, ale zároveň efektivní. Dobře vám pak mohou posloužit i parní čističe, s jejichž pomocí se zbavíte vodního kamene třeba na dlažbě a obkladech v koupelně.
S vodním kamenem se nicméně musely umět vypořádat i naše babičky, které neměly po ruce zdaleka tolik chemických přípravků, jako máme k dispozici my. Jejich hlavními pomocníky v boji proti usazeninám se proto staly poměrně běžné věci, jako je ocet, kyselina citronová nebo třeba zubní pasta. Jak lze odstranit vodní kámen těmito způsoby?
Ocet dnes lidé považují za všestranného pomocníka v kuchyni, ale hodí se také jako čistič vodního kamene. Navíc je poměrně levný, takže si ho může dovolit prakticky každý. K čistění povrchů a spotřebičů zasažených vodním kamenem se přitom používá nezředěný ocet, ale i roztok připravený smícháním této látky s vodou. Dá se pak použít téměř na cokoliv, ale nedoporučuje se k čištění plastových či gumových věcí ani pracovních ploch z mramoru nebo žuly.
Svou kyselostí dokáže narušit vodní kámen také kyselina citronová, která se hojně používá třeba k čistění rychlovarných konvic, praček, myček nebo toaletních mís. Navíc je o něco šetrnější k plastovým a gumovým částem spotřebičů, takže se na jejich čistění hodí více než ocet. Použít přitom můžeme prášek samotný, ale i kyselinu citronovou rozpuštěnou v teplé vodě.
Někdo pak doporučuje k odstranění vodního kamene také kyselinu solnou, ale na tu si dávejte dobrý pozor. Ačkoliv vám může pomoci třeba s usazeninami na dlaždicích, je poměrně agresivní. Rozhodně ji proto nenanášejte na chromované koupelnové či kuchyňské prvky, jako jsou vodovodní kohoutky nebo různá madla. Mohlo by totiž dojít k narušení jejich povrchové úpravy.
Poslední alternativou, která vám pomůže, pokud přemýšlíte, jak odstranit vodní kámen v koupelně nebo třeba v kuchyni, je klasická zubní pasta. Ta se bude hodit hlavně při čištění menších zasažených ploch, které se dají dobře ošetřit prostřednictvím malého množství pasty nanesené na starý zubní kartáček. To samé pak platí také pro spáry, rohy nebo prostory kolem vodovodních baterií.
Chemické čističe
Pokud žádné přírodní alternativy ani babské rady nepomáhají nebo zkrátka chcete vyzkoušet nějaký osvědčený produkt, sáhnout můžete také po chemických čističích, které vám pomohou usazený vodní kámen rychle zlikvidovat. K dispozici jsou dnes různé přípravky do kuchyně nebo do koupelny, ale i produkty určené k čistění konkrétní plochy nebo spotřebiče. Při jejich použití pak vždy dodržujte návod na obalu, abyste nic zbytečně neponičili.
Jak odstranit vodní kámen z konvice?
Rádi byste si uvařili dobrý čaj, ale máte plnou konvici bílých usazenin, které se postupně odlupují a zůstávají v připravovaných nápojích? Nemusíte zoufat. Existuje totiž poměrně jednoduchý způsob, jak odstranit vodní kámen z varné konvice, který vás nebude stát příliš mnoho času, peněz ani úsilí. Stačí si připravit kyselinu citronovou nebo ocet.
Chcete-li vyzkoušet kyselinu citronovou, naplňte nejprve konvici vodou, poté přidejte polévkovou lžíci kyseliny a vodu přiveďte k varu. Pokud je nános vodního kamene opravdu velký, celý proces pak ještě jednou zopakujte. Usazeniny by měly jako zázrakem zmizet. Nezapomeňte pak ale konvici několikrát propláchnout čistou vodu nebo v ní nechat čistou vodu párkrát převařit.
Máte-li k dispozici ocet, připravte si roztok 1:1 s vodou, nalijte jej do rychlovarné konvice a nechte zhruba hodinu odstát. Poté nechte roztok projít varem, vylijte jej a konvici důkladně vypláchněte. Kromě toho pak samozřejmě existují také speciální tablety nebo prášky určené k odstranění vodního kamene nebo profesionální odvápňovače, které se hodí k čistění konvic a kávovarů.
Jak odstranit vodní kámen z WC?
Jedním z problémů, které lidé řeší vůbec nejčastěji, je jak odstranit vodní kámen ze záchodu. Ani na tomto místě nevypadají nánosy vodního kamene zrovna dobře, takže byste na něj rozhodně neměli při úklidu zapomínat. Navíc je odstranění vodního kamene z toalety poměrně jednoduché a existuje řada různých způsobů, jak se s jeho přítomností můžete popasovat.
Oblíbenou metodou, jak se zbavit vodního kamene v záchodové míse, je opět použití octa. Ten stačí nalít přímo do záchodu nebo do splachovací nádržky (klidně i celou lahev) a nechat působit ideálně přes noc. Poté už jen zbytky vodního kamene jemně vyčistěte pomocí záchodové štětky a několikrát spláchněte.
Další možností, jak vyčistit vodní kámen v záchodové míse, je kyselina citronová nebo kyselina solná. Při jejím použití si ale dávejte dobrý pozor, protože jde o velice agresivní látku, která může při špatné manipulaci člověku způsobit poleptání. Raději proto používejte při každém úklidu rukavice, a jakmile toaletu vyčistíte a spláchnete, nezapomeňte koupelnu také dostatečně vyvětrat.
Následující metoda, jak odstranit vodní kámen z toalety, je poměrně bizarní, ale také efektivní. Stačí, když si pořídíte láhev kokakoly, kterou nalijete do záchodové mísy tak, abyste obsáhli vše, co chcete důkladně vyčistit. Nechte pak kolu nějakou dobu působit a následně použijte štětku, kterou dočistíte zanesená místa. Poté spláchněte, a pokud na míse nějaký vodní kámen zůstal, postup opakujte.
Na trhu pak samozřejmě najdete i řadu různých WC čističů, které vám v boji proti vodnímu kameni mohou pomoci. Jedná se například o gely, tekuté přípravky určené přímo k odstranění vodního kamene nebo také o různé spreje a tablety.
Jak odstranit vodní kámen z baterie?
Pokud si nevíte rady, jak odstranit vodní kámen z kohoutku v koupelně nebo třeba v kuchyni, skvělým řešením by mohl být klidně i obyčejný citron. Nejprve si proto vymačkejte citronovou šťávu, kterou je následně nutné zředit vodou. Tou pak důkladně potřete všechny dostupné části vodovodní baterie, přičemž na špatně přístupná místa můžete použít starší zubní kartáček. Nechte pak šťávu působit přes noc a ráno už jen kohoutek opláchněte a osušte.
Jemné usazeniny na vodovodní baterii samozřejmě můžete vyčistit také octem. Pokud je ale kohoutek hodně špinavý, bude nutné nechat jej působit delší dobu. Proto baterii omotejte kuchyňskou utěrkou namočenou v octu a nechte látku zhruba hodinu působit. Pak kohoutek opláchněte a utřete dosucha.
Další možností, jak se zbavit vodního kamene na kohoutku, je pak jedlá soda. Tu stačí nanést na navlhčený jemný hadřík, kterým následně zanesenou baterii důkladně očistíte. Vzhledem k textuře jedlé sody se přitom rozhodně vyhněte jakýmkoliv hadříkům nebo houbičkám s drsným povrchem, protože těmi byste mohli povrch vodovodního kohoutku nechtěně poškrábat.
Jak odstranit vodní kámen z kachliček?
Marně přemýšlíte, jak odstranit vodní kámen z obkladů v koupelně nebo třeba jak odstranit vodní kámen z dlaždic ve sprchovém koutě? Tyto větší plochy se dobře čistí pomocí páry, která se dokáže zbavit vodního kamene, ale i plísní a nečistot usazených ve spárách nebo v rozích. Budete k tomu potřebovat parní čistič, ale nemusíte již používat žádné chemické přípravky. Stačí totiž pouze voda.
Dalším způsobem, jak vyzrát na usazený vodní kámen v koupelně či v kuchyni, je samozřejmě ocet. Ten nalijte do rozprašovače a postříkejte s ním špinavé obklady nebo dlažbu. Nechte jej pak nějakou dobu působit a následně pomocí houbičky zasažená místa vydrhněte (nezapomeňte si však na to vzít rukavice). Poté kachličky opláchněte, a pokud někde zůstaly zbytky vodního kamene, postup opakujte. Vytváří-li vodní kámen silnější povrch, přidejte i trochu jedlé sody.
Jak odstranit vodní kámen ze sprchového koutu?
Velice často se stává, že vodní kámen ucpe trysky sprchové hlavice, takže sníží proud vody a člověk má pocit, že se pak není schopný pořádně umýt nebo si nedokáže správně opláchnout vlasy. Pokud si nevíte rady, jak odstranit vodní kámen ze sprchové hlavice, zkuste opět použít ocet. Jednoduše do něj sprchovou hlavici ponořte a nechte látku přes noc působit. Je-li hlavice nainstalovaná napevno, použijte sáček s octem, který ovážete gumičkou.
Velice nevzhledným dojmem může působit vodní kámen, který se usazuje na površích sprchových koutů a zástěn. Ten můžete zlikvidovat prostřednictvím vymačkané šťávy z citronu nebo octa. Vybranou látku jednoduše nalijte do rozprašovače (ideálně neředěnou) a rovnoměrně pak postříkejte povrch sprchového koutu. Poté vše nechte působit asi půl hodiny, sprchový kout opláchněte horkou vodou a dosucha otřete.
Důležité je zde nicméně připomenout, že byste ocet ani jiné kyseliny neměli nikdy používat na chromované nebo jinak choulostivé povrchy, abyste je nepoškodili. Je-li váš sprchový kout opravdu zanedbaný, zkuste pak neředěný ocet zahřát (ale tak, abyste v něm stále udrželi prst) a očistit zasažené povrchy právě touto látkou.
Další možností, jak odstranit vodní kámen ze sprchy, je pomocí obyčejné jedlé sody. Z té si v kombinaci s horkou vodou a octem připravte jakousi kašičku, která vám pak dobře poslouží právě na vyčištění zaschlých kapek na obkladech i na skle sprchového koutu. Do rozprašovače tedy nalijte směs jednoho dcl octa, jedné lžíce jedlé sody a horké vody. Tu nastříkejte na špinavá místa a nechte 15 minut působit. Poté opláchněte horkou vodou a vytřete dosucha.
Jak odstranit vodní kámen z vany či umyvadla?
Také na tyto povrchy platí obyčejný ocet nebo kyselina citronová. Stačí je rozprašovačem aplikovat na místa, kde se nachází usazený vodní kámen, a nechat několik minut působit. Poté jemným hadříkem danou látku setřete, omyjte vodou a osušte, přičemž daný postup můžete i několikrát zopakovat. Kromě toho ale existují i profesionální přípravky na čištění umyvadel a van, které s vodním kamenem rychle zatočí.
Jak odstranit vodní kmen z vodovodních trubek?
Usazený vodní kámen může mít negativní vliv i na průchodnost potrubí. Pokud tedy víte, že máte v domácnosti tvrdou vodu, neměli byste ponechat věci náhodě. Pro tyto případy existují speciální zařízení, která vodu změkčují, abyste nemuseli veškeré spotřebiče a trubky pořád čistit. Jedná se například o změkčovače, které se umisťují před trubky vedoucí k pračce a myčce, ale také o změkčovače a odstraňovače usazenin přímo na potrubí vedoucí vodu do vaší domácnosti.
Jak odstranit vodní kámen z myčky?
Jedním ze spotřebičů, které v dnešní době dostávají v českých domácnostech pořádně zabrat, jsou samozřejmě myčky nádobí. Také v těch se kromě mastnoty a zbytků jídla může usazovat nežádoucí vodní kámen, což vede ke zvyšování spotřeby energie a vody. Právě z toho důvodu byste měli o myčku pravidelně pečovat a používat vhodné kapsle, změkčovače i další prostředky, abyste jí zajistili delší životnost.
Pokud si nevíte s vodním kamenem v myčce rady, stejně jako v předchozích případech se vám i zde bude hodit obyčejný ocet nebo třeba kyselina citronová. Vybranou látku nalijte přímo do základny myčky nebo do dávkovače. Pak myčku pusťte bez jakéhokoliv nádobí uvnitř na program s vyšší teplotou. Dejte si ovšem pozor, abyste octem či kyselinou nepoškodili těsnění či gumové části myčky.
Jak odstranit vodní kámen z pračky?
Také pračka si zaslouží pravidelnou údržbu. Ačkoliv to totiž nemusí být na první pohled zřejmé, vodní kámen se totiž usazuje v dávkovači pracích prostředků, ale i přímo uvnitř pračky. Dělá zde pak pěknou neplechu, protože snižuje účinnost pracích prostředků a zvyšuje spotřebu energie. Pokud tedy máte opravdu tvrdou vodu, možná byste měli zvážit zakoupení magnetického odvápňovače.
Na trhu v současné době existuje řada odvápňovacích tablet, prášků nebo tekutých odstraňovačů vodního kamene, které vám s čištěním pračky pomohou. Kromě toho můžete vyzkoušet i klasickou kyselinu citronovou. Do bubnu prázdné pračky nasypte zhruba 200 gramů této látky a spusťte prací program s teplotou 60 °C. Ten můžete po zahřátí dokonce zastavit, aby zde kyselina mohla asi půl hodiny působit, a poté ho nechat dojet.
Jak odstranit vodní kámen ze skla?
Chtěli byste, aby vaše sklenice opět zářily čistotou a aby z nich zmizel nehezký nános vodního kamene? Nebo vás snad trápí usazeniny na skleněných dveřích sprchového koutu? V tom případě nemusíte zoufat, protože i pro vás existuje řešení. Vyzkoušet přitom samozřejmě můžete různé přírodní a chemické čističe, které se dají běžně koupit v obchodech, ale i babské rady.
Ať už se snažíte vyčistit sklenice, akvárium nebo zrcadlo, ze skla například účinně odstraníte vodní kámen prostřednictvím kyseliny citronové. Ve vodě nejprve zkuste rozpustit tři lžičky dané látky a tímto roztokem pak ošetřete špinavé sklo. Pomoci vám v tom může třeba rozprašovač nebo jemný hadřík, ale nezapomeňte si vzít ochranné rukavice, a to hlavně v případě, že máte citlivější pokožku.
Jedním ze způsobů, jak odstranit vodní kámen ze skla sprchového koutu, je směs jedné lžíce jedlé sody, jednoho dcl octa a horké vody. Tu opět nalijte do rozprašovače, naneste na zasažená místa a nechte zde zhruba 15 minut působit. Poté už jen omyjte povrch vodou a vytřete dosucha. Dbejte ovšem na používání vhodných hadříků, které jsou šetrné a skleněný povrch nepoškrábou.
Jak odstranit vodní kámen z plastu?
Jestliže se potýkáte s vodním kamenem usazeným třeba na plastových dvířkách sprchového koutu, nejlepším řešením budou speciální přípravky určené právě k čištění plastu. Pouze s jejich pomocí se vyhnete poškození, které byste mohli nešetrným čistěním daného povrchu způsobit. Ocet například k odstraňování vodního kamene z gumových a plastových povrchů není vůbec vhodný.
Jak odstranit vodní kámen z nerezu?
Pokud v koupelně potřebujete ošetřit nerezové povrchy, dá se k tomu použít ocet či kyselina citronová. Místa, kde se usadil vodní kámen, ovšem čistěte hadříkem z mikrovlákna nebo švédskou utěrkou, která je dostatečně šetrná. Houbičky a drátěnky by mohly nerezový povrch nenávratně poškodit. K ošetření malých ploch se vám pak bude hodit jemný zubní kartáček. Samozřejmě ale můžete sáhnout i po přípravcích na vodní kámen určených přímo k čištění nerezu.
Jak zabránit další tvorbě vodního kamene?
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům s usazeným vodním kamenem, je samozřejmě prevence. Pokud tedy chcete podchytit tvorbu nánosů v počátcích, zaměřte se na tvrdost vody ve vaší domácnosti. Čím tvrdší vodu totiž doma máte, tím rychleji se u vás bude vodní kámen tvořit. Je-li situace nepříznivá, zvažte pak využití speciálního filtru a změkčovače vody.
Povrchy, které často přicházejí do kontaktu s vodou, jež po nich stéká, můžete také ošetřit hydrofobním prostředkem. Ten by měl alespoň částečně zabránit usazování vody a tvorbě neestetických map. Také můžete plochy, kde voda zasychá, vždy utřít dosucha, čímž zajistíte, že se budou třeba baterie nebo dveře sprchového koutu hezky lesknout.
Kromě toho, že byste měli v koupelně často větrat (pokud je to možné), také nezapomínejte skleněné dveře nebo zástěny po sprchování vždy otírat pomocí gumové stěrky nebo hadříku. Kovové rámy pak můžete čistit pomocí vinného octa. Tím je stačí postříkat, poté necháte vše přes noc působit a ráno ocet opláchnete horkou vodou a vytřete dosucha.
Jak odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice?
Vodní kámen je usazenina, která snižuje životnost některých spotřebičů a zvyšuje množství energie, které spotřebují. Z rychlovarné konvice jej můžete dostat pomocí kyseliny citronové, když jednu lžíci rozmícháte ve vodě a přivedete k varu. Stejně tak může pomoci i ocet s vodou (1:1), který opět necháte projít varem. Pak ovšem konvici několikrát důkladně vypláchněte či nechte vyvařit.
Jak odstranit vodní kámen z umyvadla a vany?
Stejně jako v případě mnoha jiných povrchů i zde platí, že můžete vodní kámen zlikvidovat pomocí kyseliny citronové nebo obyčejného octa. Vybranou látku pouze nalijte do rozprašovače, tím pak postříkejte špinavá místa, a vše nechte několik minut působit. Následně jemným hadříkem ocet nebo kyselinu setřete, omyjte místo vodou a důkladně osušte.
Jak odstranit vodní kámen z WC mísy?
Pokud se nánosy vodního kamene objevily ve vaší toaletě, zkuste použít ocet, jenž nalijete přímo do mísy nebo do splachovací nádržky. Ten pak nechte přes noc působit a ráno už jen jemně povrch vyčistěte pomocí záchodové štětky a spláchněte. Kromě toho vám může posloužit i kyselina citronová, kyselina solná nebo obyčejná láhev koly.
Jak odstranit vodní kámen z vodovodní baterie?
Pokud se vodní kámen usadil na vodovodních kohoutcích, zbavit se ho můžete prostřednictvím vymačkané šťávy z citronu, kterou smícháte s vodou. Tou pak baterii potřete, nechte ji působit přes noc a ráno kohoutek pouze opláchněte a osušte. Dále pak můžete vyzkoušet i ocet nebo jedlou sodu, ale buďte opatrní, ať povrch nepoškodíte.