Chtěli byste své zahradě dodat trochu života a barev? V tom případě vás jistě okouzlí hortenzie, které se vyznačují nepřehlédnutelnými květy v různých pastelových odstínech. Díky nim jsou dnes tyto rostliny mezi zahrádkáři velice žádané, a to v mnoha provedeních. Prozradíme, jaké druhy hortenzií existují a se kterými se nejčastěji setkáte na českých zahradách.
Co jsou hortenzie?
Hortenzie (latinsky Hydrangea) je rostlinný rod z čeledi hortenziovité, který zahrnuje velké množství keřů, polokeřů a stromů. Zatímco některé fungují jako pnoucí či pokryvné dřeviny, jiné našly uplatnění především díky své dekorativní funkci. Ve velkém se pěstují třeba zajímavé kultivary hortenzie velkolisté, ale i odrůdy hortenzie latnaté a hortenzie stromkovité.
Pokud jde o to, jak hortenzie vypadají, jedná se o stálezelené či opadavé rostliny, které rostou buď vzpřímeně, nebo naopak šplhavě (jako popínavky). Jde především o různé keře a stromy, ale patří sem i liány s jednoduchými vstřícnými listy a bohatými květy. Jednotlivé větve, listy i květenství přitom pokrývají drobné chloupky.
Květy hortenzií bývají uspořádané v hustých vrcholových květenstvích, což jsou konkrétně vrcholíky nebo thyrsy. Některé přitom mívají také sterilní květy se zvětšenými kališními lístky, které v určitých případech vyplňují celé květenství. Plodem jsou pak drobné tobolky s mnoha semeny, jež pukají ve vrcholové části mezi vytrvalými čnělkami.
Druhy hortenzií
Rod hortenzie zahrnuje více než 70 různých druhů, které se navzájem liší například svým vzrůstem, velikostí a barvou květů či podobou listů. Nejvíce z nich roste ve východní Asii, přičemž 25 druhů hortenzií je endemických přímo v Číně. Kromě toho některé hortenzie rostou také v jihovýchodní Asii nebo v Americe, kde jsou považovány za původní druhy.
Evropské území bohužel není domovinou žádné z hortenzií, ale v současné době jsou zde tyto rostliny poměrně hojně pěstovány. To platí samozřejmě i pro Českou republiku, kde zahrádkáři používají hortenzie jako efektní solitéry, ale běžně je pěstují také ve větších okrasných skupinách. Nejčastěji se přitom setkáte s následujícími druhy hortenzií:
- hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla),
- hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata),
- hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens),
- hortenzie drsná (Hydrangea aspera),
- hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentii),
- hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata),
- hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) – také známá jako hortenzie popínavá či hortenzie pnoucí, někdy uváděna jako poddruh související s druhem Hydrangea anomala.
Hortenzie velkolistá
Jako hortenzie velkolistá nebo také hortenzie plnokvětá se označuje velice oblíbená okrasná rostlina, která se nejčastěji pěstuje v parcích nebo v zahradách kolem rodinných domů. Jedná se o opadavý keř, jenž dorůstá zhruba do výšky 1,5 metru, ale výjimečně může být i vyšší. Bývá přitom bohatě větvený a vyznačuje se vstřícnými, krátce řapíkatými listy světlezelené barvy.
Velkolistá hortenzie pochází z japonského ostrova Honšú, ale jako okrasná rostlina se pěstuje prakticky po celém světě. Je nejznámější díky svým bohatým květenstvím, což bývají kulovité nebo polokulovité chocholíky. Samotné květy jsou pak čtyřčetné či pětičetné a mohou mít různé zbarvení, které se odvíjí od kyselosti půdy. Mezi oblíbené kultivary se přitom řadí například:
- hortenzie velkolistá Early Blue – světle modrá hortenzie,
- hortenzie velkolistá Nikko Blue – modrá hortenzie,
- hortenzie velkolistá Black Diamond – růžová hortenzie,
- hortenzie velkolistá Masja – oblíbená růžová hortenzie,
- hortenzie velkolistá Cherry Explosion – sytě růžová hortenzie,
- hortenzie velkolistá Chocolate – vínovo-hnědá hortenzie,
- hortenzie velkolistá Hot Red – červená hortenzie,
- hortenzie velkolistá Doppio Bianco – bílá hortenzie,
- hortenzie velkolistá Snowball – bílá hortenzie,
- hortenzie velkolistá Sabrina – bílo-růžová hortenzie,
- hortenzie velkolistá Rembrandt Vibrant Verde – zelená hortenzie,
- hortenzie velkolistá Nigra – světle fialová hortenzie.
Hortenzie latnatá
Dalším oblíbeným druhem, se kterým se můžete na našem území setkat, je hortenzie latnatá. Jde o keř nebo malý strom, který dosahuje do výšky 1 až 5 metrů. Listy vyrůstající na tmavě hnědých větvičkách pak bývají vstřícné, řapíkaté a vejčité či eliptické, zatímco květenství jsou latnatá, jehlancovitá a dlouhá až 26 centimetrů.
V době květu je latnatá hortenzie velice dekorativní, takže se hojně objevuje v parcích nebo v zahradách prakticky po celém světě. Kvete přitom od července do září a původně pochází z Dálného východu, přičemž zavlečena byla také do Severní Ameriky. K oblíbeným kultivarům se dnes řadí například:
- hortenzie latnatá Ruby – světle růžové květy,
- hortenzie latnatá Pastel Green – bílé, krémové, pastelově zelené a růžové květy,
- hortenzie latnatá Magical Fire – růžové až červené květy,
- hortenzie latnatá Bee Happy – krémové květy s odstíny zelené a růžové,
- hortenzie latnatá Phantom – bílé květy v dlouhých latách,
- hortenzie latnatá Mojito – netradiční limetkově zbarvené květy,
- hortenzie latnatá Wim´s Red – zpočátku bílé a později červené květy,
- hortenzie latnatá Sundae Fraise – krémově bílé a později růžové květy,
- hortenzie latnatá Polar Bear – bílé až limetkové květy.
Hortenzie stromkovitá
Třetím oblíbeným druhem je hortenzie stromkovitá, která je známá také jako hortenzie stromečkovitá. Jde o poměrně nenáročný druh, který je opadavý, od země hustě větvený a pěstovaný hlavně pro svá kulovitá květenství. Daný keř, který dorůstá do výšky 1 až 3 metrů, přitom pochází ze Severní Ameriky, odkud se v průběhu 18. století rozšířil také do evropských zahrad.
Listy hortenzie stromkovité mají dlouhé řapíky, vyrůstají vstřícně či v trojčetných přeslenech a mají vejčité čepele. Na lícní straně jsou tmavší a roztroušeně chlupaté, na rubové straně pak bývají světlejší a ochlupené podél středního žebra a žilek. Květy vyrůstající na stopkách vytvářejí koncové chocholíky polokulovitého tvaru. Mohou přitom zahrnovat plodné i neplodné květy.
Stromkovitá hortenzie si našla své uplatnění především v okrasném zahradnictví. Využívá se například v městských parcích, kde roste jako solitéra, ale i jako součást větších skupin. Téměř výhradně se jedná o kultivary s bohatými neplodnými květy, které rozkvétají v červnu a červenci. Rostliny se navíc intenzivně šlechtí. Mezi nejoblíbenější odrůdy se pak řadí například:
- hortenzie stromkovitá Annabelle – zpočátku nazelenalé, poté čistě bílé květy,
- hortenzie stromkovitá Candybelle Sorbet – sytě růžové květy,
- hortenzie stromkovitá Candybelle Bubblegum – pastelově růžové květy,
- hortenzie stromkovitá Grandiflora – krémově bílé květy.
Hortenzie na zahradě
Tyto květiny jsou oblíbené hlavně kvůli svým obrovským květenstvím v různých pastelových barvách, která na jednotlivých keřích vydrží klidně i po dobu několika týdnů. Vykvétají typicky od jara či léta až do podzimu, takže vám budou přinášet radost opravdu dlouho. Postupně navíc mění intenzitu svého vybarvení, a i když odkvetou, působí na okolí dekorativním dojmem.
V závislosti na konkrétním druhu a kultivaru může být hortenzie keř i strom, přičemž někdy se pěstují také hortenzie na kmínku. Zahrada s hortenziemi pak zahrádkářům přináší spoustu radosti, protože dané rostliny přitahují pohledy kolemjdoucích a dodají prostoru úplně jinou atmosféru. Některé se přitom používají jako solitéry, zatímco jiné se dobře vyjímají v početnějších skupinách.
Aby toho nebylo málo, hortenzie samozřejmě můžete pěstovat také v nádobách, a to například na terase nebo na balkoně. Kromě toho existují i popínavé hortenzie (pnoucí hortenzie), které jsou použitelné také jako pokryvná dřevina, a výjimečné nejsou ani pokojové hortenzie, které pomohou zkrášlit interiér vašeho domu.
Jak vypadají hortenzie?
Hortenzie je druh rostlin z čeledi hortenziovité, který obsahuje řadu keřů, polokeřů a stromů oblíbených mezi pěstiteli prakticky po celém světě. Jde o stálezelené nebo opadavé dřeviny, které mohou růst vzpřímeně či šplhavě. Jejich větve, listy a květenství přitom bývají pokryté drobnými chloupky. Nejzdobnější částí hortenzií jsou pak jejich bohaté květy různých barev a odstínů.
Kde rostou hortenzie?
Hortenzie rostou především ve východní Asii, přičemž hojně rozšířené jsou hlavně na území Číny. Kromě toho se s nimi ale setkáte také v jihovýchodní Asii nebo třeba v Americe, kde jsou tyto rostliny původní. Na evropském kontinentě se žádné hortenzie odpradávna nevyskytovaly, ačkoliv se zde momentálně běžně pěstují, což samozřejmě platí i pro Českou republiku.
Jaké druhy hortenzií existují?
Na světě dnes roste více než 70 různých druhů hortenzií, které mají ještě celou řadu zajímavých kultivarů. Liší se pak hlavně svým vzrůstem, svými listy nebo svými květy. Mezi nejoblíbenější druhy na našem území momentálně patří hortenzie velkolistá, hortenzie latnatá a hortenzie stromkovitá. Známá je ale i hortenzie Sargentova, hortenzie pilovitá nebo třeba hortenzie řapíkatá.
Jaké mají hortenzie využití?
Hortenzie se pěstují především pro okrasné účely, a to například v parcích a městských zahradách, ale i v okolí rodinných domů. Jsou oblíbené hlavně díky svým barevným květům, které hrají všemi možnými barvami, ale dekorativně působí i po jejich odkvetení. Kromě toho se pak dají pěstovat hortenzie v květináči, hortenzie na kmínku nebo třeba pokojové hortenzie.