Trápí vás pomalu odtékající odpad v kuchyňském dřezu, což vám dělá problémy při mytí nádobí? Nebo se snad potýkáte s ucpaným odpadem ve sprchovém koutě? V tom případě je načase začít situaci co nejrychleji řešit. Prozradíme, jak ekologicky vyčistit odpad i jak to provést za použití chemie, co na ucpaný odpad nejvíce pomáhá a jak se poprat s pomalu odtékajícím odpadem v kuchyni či koupelně.
Co dělat, když neodtéká odpad?
Ucpaný odpad v umyvadle, ve dřezu, ve vaně či ve sprchovém koutě patří mezi nejčastější problémy, s nimiž se domácnosti musí potýkat. A samozřejmě to neplatí pouze pro místa, kde lidé nedbají na dodržování základních hygienických zásad. Než ale začnete shánět číslo na instalatéra, který si za cestu a za práci nechá dobře zaplatit, zkuste si poradit svépomocí.
Co má ucpaný odpad na svědomí?
Ucpaný odpad poznáte velice snadno, a to hned podle několika faktorů. Voda odtéká příliš pomalu nebo dokonce neodtéká vůbec a celým bytem se postupně začíná šířit nepříjemný zápach, který se neustále stupňuje. Na vině přitom mohou být různé věci v závislosti na tom, zda se jedná o ucpaný odpad v kuchyni, nebo vám dělá starosti ucpaný odpad v koupelně.
Pokud jde o sifon v umyvadle, ve vaně či ve sprchovém koutu, zde bývají největším problémem zanesené vlasy a chlupy, které zde zůstávají, když se člověk myje, holí nebo třeba češe. Právě tím se odpad po nějaké době ucpe a voda přestane správně odtékat. Kromě toho jsou ale problematické i přichycené zbytky kosmetických přípravků, jako jsou například klasická mýdla.
Ucpaný dřez v kuchyni zase mívají na svědomí spláchnuté zbytky jídla, které v odpadu postupně zahnívají, a to spolu se ztuhlým tukem, jenž může v potrubí vytvořit jakýsi nepropustný špunt. Kromě toho zde dělají neplechu i různé úlomky kostí, slupky nebo vaječné skořápky, což dohromady vytváří nepříjemný zápach. Ani sítko přitom všechny tyto nečistoty nezachytí.
Co se týče ucpaného záchodu, v tomto případě problém spočívá hlavně v tom, že lidé často splachují kromě toaletního papíru i větší předměty. Ty se pak v potrubí vzpříčí a vytvoří na místě mechanickou překážku, která brání standardnímu proudění vody. Svou roli ale mimo jiné může hrát i usazování vodního kamene ve větším množství. Také se může stát, že dojde k deformaci vodovodního potrubí nebo zkrátka není správně položené.
Jak vyčistit ucpaný odpad?
Čas od času si musí s ucpaným odpadem v kuchyni nebo v koupelně poradit každý z nás. Existuje přitom hned několik způsobů, jak na tento problém efektivně vyzrát. Jednou z metod, jak pročistit odpad, je samozřejmě mechanické čištění prostřednictvím několika různých pomůcek. Kromě toho ale můžete vyzkoušet i čištění přírodní či chemickou cestou nebo oblíbené babské rady.
Čištění odpadu mechanicky
Když ucpaný odpad brání normálnímu průtoku vody, v první řadě budete nejspíš muset vyzkoušet mechanické čištění. Základní pomůckou je v tomto ohledu gumový zvon, který najdete prakticky v každé domácnosti. A není se čemu divit. Pokud se vám ucpe odpad, obvykle se jedná o jedno z prvních a nejjednodušších řešení, jak se tohoto problému zbavit.
Gumový zvon se dá pořídit prakticky v každém supermarketu a hravě si poradí třeba s ucpaným umyvadlem nebo s ucpaným odpadem ve vaně. Nejprve je nutné uzavřít odpad špuntem, napustit trochu vody a hadrem ucpat přepadový otvor (výpusť). Pak už jen stačí špunt oddělat, přiložit zvon a začít pumpovat. Tak vznikne podtlak, který by měl trubky uvolnit. Že je odpad zase funkční, poznáte podle vodního víru, který se po uvolnění zvonu vytvoří.
Jestliže pumpování zvonem nepomohlo odstranit usazeniny, které odpad ucpaly, můžete zkusit rozebrat sifon, jenž na místě funguje jako pachová zátka. Na pomoc si vezměte ochranné rukavice a kbelík nebo lavor, který postavíte pod sifon, aby zachytil odtékající vodu a případné nečistoty, které by se po rozšroubování sifonu mohly uvolnit.
A jak vyčistit odpad bez zvonu? Rukou uvolněte plastový závit ve spodní části sifonu. Poté nechte všechnu vodu odtéct, sifon propláchněte a vyčistěte kartáčkem nebo třeba pružinou. Když už bude odpad rozmontovaný, nezapomeňte také zkontrolovat stav těsnění. Je-li gumový kroužek popraskaný či zpuchřelý, vyměňte jej za nový. Následně sifon opět smontujte a zkuste, že voda již opravdu správně odtéká.
Čištění odpadu perem
Někdy se usazené nečistoty ukrývají tak hluboko v potrubí, že čištění pomocí zvonu ani rozebrání sifonu zkrátka nepomůže. Vyzkoušet tedy můžete hloubkové čištění vodovodních trubek pomocí kanalizačního pera, které je známé také jako instalatérské pero na čištění odpadu nebo jednoduše jako čisticí pružina. Seženete jej v hobby marketu nebo v prodejně s instalatérskými potřebami.
Jak vyčistit odpad perem? V první řadě bude nutné rozmontovat sifon a sehnat si pomocníka, který do potrubí nacpe konec pružiny. Zatímco bude směřovat pružinu na ucpané místo, které je nutné narušit, vy budete točit ruční klikou proti směru hodinových ručiček a tlačit pružinu hlouběji. Jakmile se zasekne, zkuste pohybovat s perem tam a zase zpátky, aby se usazenina uvolnila. Při vytahování pružiny ji pak průběžně otírejte, abyste si doma neudělali nepořádek.
Čištění odpadu přírodní cestou
Pokud přemýšlíte, jak vyčistit odpad bez chemie, máte dnes k dispozici různé biologické enzymatické přípravky (biopreparáty). Jedná se o nezávadné bakterie, které se živí tukem a dalším odpadem. Díky tomu pomohou rozložit usazeniny v potrubí, ale nenaruší při tom jeho povrch. A jak je použít? V ideálním případě byste měli tyto látky aplikovat na noc, aby mohly působit delší dobu.
Co se týče ceny, biologické enzymatické přípravky představují o něco dražší variantu, ale na druhou stranu je toto řešení mnohem šetrnější k životnímu prostředí než chemické čističe, které jsou dnes běžně dostupné v supermarketech. Pokud je navíc budete aplikovat pravidelně, můžete tím zabránit nepříjemným komplikacím.
Čištění odpadu chemicky
Když nepomůže mechanické čištění a nezaberou ani žádné biologické přípravky, můžete zvolit jiný způsob, jak vyčistit totálně ucpaný odpad. Jde konkrétně o chemické přípravky, které jsou dnes na trhu dostupné v mnoha různých provedeních. Jejich cena se přitom pohybuje kolem stokoruny, ale vždy v tomto ohledu záleží na velikosti balení nebo třeba na konkrétní značce.
Lidé nejčastěji používají chemické přípravky na bázi hydroxidu sodného, který se někdy označuje také jako louh. Ty mohou být tekuté i práškové, ale jejich forma by nijak neměla ovlivnit jejich účinnost. Jsou navíc poměrně rychlé a efektivní, ale zároveň dost agresivní, takže jejich prodej bývá omezen pouze na osoby starší 18 let.
Jelikož se jedná o poměrně silné chemikálie, raději se na čištění odpadu dopředu pořádně připravte. Vezměte si na sebe oblečení s dlouhým rukávem a nezapomeňte ani na ochranné rukavice nebo ochranné brýle. Odpad pak prolijte horkou vodou a nasypte nebo nalijte do něj doporučené množství přípravku. Pak jej nechte působit a po nějaké době opět zalijte odpad vroucí vodou.
Babské rady na čištění odpadu
Pokud se hned nechcete pouštět do čištění odpadu za pomoci chemických látek, můžete nejprve vyzkoušet dobré rady našich babiček. Ty většinou pracují s prostředky, které bývají běžnou součástí každé domácnosti, jako je například jedlá soda, prášek do pečiva, ocet nebo sůl. Jejich použití je poměrně jednoduché, ale většinou musí působit déle než přípravky chemické.
Jak vyčistit odpad sodou a octem? Pořiďte si velké balení jedlé sody, tu nasypte do sifonu a přidejte zhruba 200 mililitrů octa. Nechte obě látky působit zhruba 5–15 minut a poté odpad prolijte vroucí vodou. Celý proces bude ale pravděpodobně nutné zopakovat (možná i několikrát) a zároveň se připravte na gejzír vody, který se objeví po zalití odpadu horkou vodou.
Jak vyčistit odpad octem s kypřicím práškem? Tyto dvě látky fungují na podobném principu jako ocet se sodou. Nejprve nasypte do odpadu kypřicí prášek a poté k němu přilijte hrnek octa. Zhruba 15 minut počkejte, než začne kombinace látek působit, a pak propláchněte odpad vroucí vodou. Podobně by navíc měla fungovat i sůl, kterou nasypete do odpadu a prolijete horkou vodou.
Aby toho nebylo málo, někdy se používá také Coca Cola na ucpaný odpad. Tento oblíbený nápoj se totiž vyznačuje obsahem kyseliny fosforečné, která efektivně odstraní usazené nečistoty. Stačí nejprve nalít do odtoku pár lžiček prostředku na nádobí a poté přidat také alespoň šálek Coca Coly.
Jak vyčistit ucpaný záchod?
Pokud marně přemýšlíte, jak vyčistit WC odpad, vyzkoušet můžete různá řešení. Jako první použijte klasický gumový zvon, kterým budete dostatečně silně pumpovat, abyste nečistoty uvolnili. Dobrou volbou pak může být také chemický čistič na ucpaný odpad, jako je například Krtek nebo Fredy. Z babských rad pomůže třeba jedlá soda s octem.
Dalším způsobem, jak vyčistit odpad WC, je instalatérské pero, které mechanicky prošťouchne usazeniny. Pokud ani tento způsob nepomůže, je na řadě tlaková a čisticí pumpa. Jejím prostřednictvím je možné uvolnit ucpaný záchod sací silou. V krajních případech, kdy ani jeden ze zmiňovaných způsobů nepomůže, ale stejně budete muset kontaktovat odborníka.
Jak vyčistit odpad v koupelně?
Nevíte si rady, jak vyčistit odpad ve sprše, jak vyčistit odpad u vany nebo jak vyčistit odpad v umyvadle? Takové věci lidé většinou odkládají na později, protože se jim do toho příliš nechce, ale to samozřejmě není dobré řešení. Ačkoliv to nikoho nebaví, sprchovému koutu, vaně i umyvadlům je nutné věnovat pravidelnou péči, která zahrnuje také údržbu odpadu.
Asi nejjednodušším způsobem, jak zamezit tvorbě usazenin v odpadu, je pořídit si dostatečně velké sítko. To by mělo zachytit větší mechanické nečistoty a ušetřit vám práci. Pravidelně byste ale měli z odpadu vyndávat také drobnější nečistoty, a to především vlasy nebo chlupy. Rozhodně je nesplachujte přímo do odpadu, protože se vám to z dlouhodobého hlediska vymstí.
Pokud ani preventivní opatření nepomohla a přemýšlíte, jak vyčistit odpad ve vaně nebo jak vyčistit odpad sprchového koutu, zkuste nejprve mechanické čištění. Někdy postačí obyčejný háček, kterým nečistoty z odpadu postupně vytaháte. Dobrou volbou pak bude samozřejmě i gumový zvon či instalatérská pružina. Dávejte ale pokaždé pozor, abyste odpad nepoškodili.
Z babských rad by na ucpané odpady v koupelně mohla pomoci především jedlá soda v kombinaci s octem nebo horkou vodou, která zbaví odpad zaneseného tuku a plaku. Podobně účinný pak bude i ocet v kombinaci s kypřicím práškem (ale dejte si pozor, aby třeba sprchový kout nebyl ošetřený nějakou speciální technologií, kterou by tyto prostředky poškodily). Nepomůže-li ani jedna varianta, k dispozici jsou pak samozřejmě i chemické přípravky.
Jak vyčistit odpad v kuchyni?
Ještě než začnete řešit, jak vyčistit odpad u dřezu, zkuste myslet na prevenci. Používejte proto sítko, které funguje jako lapač nečistot a chrání kuchyňský odpad před tvorbou nepříjemných usazenin. Nezapomínejte přitom sítko do výlevky pravidelně čistit a vyhazovat jeho obsah do koše. Kromě toho pamatujte, že tuk do potrubí nepatří, takže do odpadu rozhodně nevylévejte olej po smažení. Pořídit si ale můžete i praktický drtič odpadu.
Jakmile se jednou potíže s ucpaným odtokem objeví, měli byste jednat co nejrychleji. Čím déle totiž budete jeho čištění odkládat, tím větší problémy si můžete přivodit. Silně zanesený odpad už totiž nemusíte zvládnout vyčistit svépomocí a budete si na pomoc muset zavolat odborníka, kterému za jeho služby také zaplatíte, a navíc může nějakou chvíli trvat, než dorazí.
Chcete-li vyřešit, jak vyčistit kuchyňský odpad, opět vyzkoušejte postupy, které jsme popsali výše. Jednoduchým pomocníkem vám bude gumový zvon. Z babských rad by měla dobře zafungovat jedlá soda s octem, a co se týče chemických přípravků, problémů by vás měly jednoduše zbavit přípravky s hydroxidem sodným. Kromě toho můžete vsadit i na čištění odpadu živými bakteriemi, a když nic nepomůže, vyšroubujte sifon a odpad vyčistěte mechanicky.
Jak vyčistit odpad u pračky?
Všimli jste si, že pračka přestala odpouštět vodu? Na vině může být ucpaný odtok, ale i zaseknuté čerpadlo nebo zanesený filtr. Nejprve tedy vypusťte vodu z pračky prostřednictvím vypouštěcí komory, která bývá obvykle vepředu. Na pomoc si vezměte misku, plech, kýbl nebo lavor, aby vám zbylá voda nezaplavila koupelnu. Myslete také na to, že byste měli vodu odpouštět postupně.
Jakmile bude veškerá voda z pračky pryč, vyšroubujte odtokový filtr a důkladně ho vyčistěte od usazených vláken a vlasů. Poté je čas zkontrolovat čerpadlo, které je velmi citlivé na přítomnost nečistot a větších předmětů (knoflíků a mincí). Komora by měla být prázdná a čerpadlo by se mělo poměrně volně protáčet.
Následně odpojte pračkový sifon, jenž bývá do odpadu nasazený a upevněný gumičkami. Silou jej z odpadu vytáhněte, zanesený sifon pak rozšroubujte a důkladně očistěte kuličku s pérkem. Když budete mít hotovo, sáhněte také opatrně do odpadu ve zdi a zkuste vytáhnout všechny usazeniny (vlasy, vlákna a usazené prací prostředky). Kromě toho odpojte odpadní hadici a také ji vyčistěte. Když vše vrátíte do původního stavu, ještě raději zapněte program čištění pračky.
Jak vyčistit ucpanou myčku?
Pokud myčku používáte pravidelně, mějte na paměti, že může dojít k zanesení odpadu tuhými zbytky potravy nebo třeba k zanesení filtru či samotného odpadu vodním kamenem. Proto byste měli dbát na prevenci a myčku jednou za čas vyčistit. Jak na to? Nejprve otevřete odpad a vyndejte všechny části, které tvoří filtr. Jde většinou o sítko a několik dalších dílů.
Tyto jednotlivé díly odložte do dřezu, opláchněte a vydrhněte pod proudem vody. Můžete také použít speciální čisticí prostředek, který necháte nějakou dobu působit. Mezitím se přesuňte k samotnému odpadu, z něhož vyndejte tuhé kusy. Vyzkoušet můžete zvon, nebo do něj nasypte čisticí prostředek, zalijte jej horkou vodou po okraj a opět nechte působit. Jakmile uplyne potřebná doba, do myčky vraťte všechny odebrané části a spusťte program na čištění či údržbu.
Možnosti prevence
Ačkoliv některým problémům samozřejmě nedokážete zabránit ani dodržováním sebelepších preventivních opatření, je dobré raději zabránit vzniku usazenin, než je poté složitě čistit. Pořiďte si proto do odpadů praktická sítka, která zabrání pronikání větších kusů nečistot. Jednou začas také odpad preventivně prolijte horkou vodou, která odplaví nečistoty, a poté pročistěte odpady živými kulturami, chemickými přípravky nebo třeba jedlou sodou s octem.
Zároveň pamatujte na to, že byste do kuchyňského odpadu neměli lít olej ani jiný tuk, který byste raději měli sbírat do PET lahve. Ten pak vyhoďte do speciálních kontejnerů určených ke sběru použitého oleje nebo jej odevzdejte ve sběrném dvoře. Tuhé tuky byste přitom měli z pánví a hrnců stírat třeba papírovou utěrkou, kterou vyhodíte do běžného odpadu.
Do toalety nikdy nevhazujte větší kusy odpadu, vlhčené ubrousky, vatové tampony ani žádné dámské hygienické potřeby, které by mohly záchod ucpat. Také pamatujte na to, že je nutné pravidelně čistit odpady vany, sprchy či umyvadla od naplavených vlasů a chlupů, které byste rozhodně neměli do odpadu splachovat.
Jak doma vyčistit odpad?
Pokud máte ucpaný odpad, můžete vyzkoušet několik různých čisticích metod. Základem je mechanické čištění, a to například pomocí gumového zvonu, instalatérského pera či rozebrání sifonu. Další variantou je ekologické čištění prostřednictvím biologických enzymatických přípravků, nebo čištění chemické díky přípravkům s hydroxidem sodným. Kromě toho existuje i řada babských rad na čištění odpadu.
Jak vyčistit kuchyňský odpad?
Kuchyňský dřez se obvykle ucpává zbylými potravinami, skořápkami, úlomky kostí a ztuhlým tukem. Proto je dobré mít ve dřezu praktické sítko, které větší kusy zachytí. Je-li už odpad v kuchyni ucpaný, pomůže třeba gumový zvon nebo jedlá soda s octem, kterou pak zalijete vroucí vodou. Dále můžete vyzkoušet čištění odpadu živými bakteriemi nebo různé chemické čističe.
Jak vyčistit ucpané WC?
Ucpaný záchod se dá vyčistit hned několika způsoby. Nejprve vyzkoušejte pumpování klasickým gumovým zvonem, což by mělo nečistoty uvolnit. Dobře fungují ale i chemické čističe na ucpaný odpad a pomůže také instalatérské pero, kterým člověk mechanicky prošťouchne usazeniny. Kromě toho existují také tlakové a čisticí pumpy, které uvolňují ucpané toalety sací silou.
Jak vyčistit odpad u pračky?
Pokud vám neodtéká z pračky voda, nejprve ji vypusťte skrze vypouštěcí komoru. Dále vyšroubujte odtokový filtr a důkladně ho očistěte. Pak zkontrolujte také čerpadlo, jehož komora by měla být prázdná. Následně odpojte sifon pračky, rozšroubujte jej a důkladně očistěte kuličku s pérkem. Sáhněte i do odpadu ve zdi, odkud je nutné vytáhnout usazeniny, a vyčistěte i odpadní hadici.