Co je Řasokoule: Kde žije a proč si ji pořídit?

Zaslechli jste zmínku o tom, že si někdo domů pořídil řasokouli, a teď přemýšlíte, o co se vlastně jedná? Tahle malá mechová koule do vody v současné době patří mezi oblíbené rostlinky, které v domácnosti slouží jako dekorace, ale stávají se pro pěstitele tak trochu i domácími mazlíčky. Prozradíme, jak vypadá řasokoule, jak rychle roste řasokoule a jaké má řasokoule užití v bytě.

Co je to řasokoule?

Řasokoule zelená (latinsky Cladophora aegagrophila či Aegagropila linnaei) je u nás poměrně netradiční vodní rostlinka, která se skládá z tisíců řasových vláken. Jde vlastně o druh vlasovité zelené řasy z rodu Cladophora/Aegagrophila (žabí vlas), která se typicky nachází v jezerech některých zemí severní polokoule, kam patří například Island, Skotsko, Rakousko, Estonsko nebo Japonsko.

Ačkoliv jsou řasokoule známé již poměrně dlouho, velkou přízeň milovníků přírody si získaly především v posledních letech. Důvodem je jejich zajímavý vzhled, dlouhověkost, ale i nenáročné pěstování. Aby toho nebylo málo, řasokoule jsou také jediné rostliny na planetě, kterým výrazně prospívá lidský dotek. Můžete se s nimi tedy i trochu pomazlit.

Jaké má řasokoule druhy?

Řasokoule je seskupení řas, které má tři růstové formy. První z nich, která se označuje jako epifytická, preferuje zastíněné části kamenů. Druhá varianta je kulovitá a třetí potom představují jakési malé trsy samostatných vláken, která na dně jezer vytvářejí souvislé povrchy (koberce). Obecně se pak tato vodní rostlina někdy označuje také jako marimo či torasampe, což znamená jezerní skřítek.

Jakou má řasokoule velikost?

Pokud hledáte informace o řasokouli, jistě vás také zajímá, jak je tato rostlina velká a jak rychle roste. Velikost řasokoule přitom závisí na tom, jaký exemplář si domů pořídíte. Obvykle se jedná o několik málo centimetrů, přičemž dostupná je řasokoule malá i řasokoule velká, a to v přirozeném nepravidelném tvaru, ale také ve formě pravidelné (jde pouze o 5 % řasokoulí na světě).

Růst řasokoule je pak velice pomalý, takže se nemusíte bát, že by se vám v akváriu nebo ve sklenici rychle zvětšila a zabrala celý prostor. Typicky přitom řasokoule vyroste zhruba o 0,5 centimetru za rok (nebo maximálně o 1 centimetr). Čím je ovšem vaše vodní rostlinka větší, tím více se u ní tempo růstu zpomaluje. Velmi staré řasokoule nicméně mohou dosahovat poměrně velkých rozměrů.

Pokud vás zajímá, jak velké jsou největší řasokoule na světě, možná budete překvapení. Největší exempláře totiž mohou dosahovat v průměru 20 až 30 centimetrů (dokonce se ale hovoří o rekordmanovi, který dosáhl velikosti 95 centimetrů a byl starý téměř 200 let). Takové řasokoule nicméně žijí pouze v  jezeře Akan na japonském ostrově Hokkaidó, kde se jim dobře daří.

Kde se řasokoule vzaly?

Řasokoule byly poprvé objeveny roku 1824 v rakouském Zellském jezeře. To se nachází ve výšce 750 metrů nad mořem a přitéká do něj voda z různých horských potůčků a říček. Zatímco v zimních měsících kompletně zamrzne, takže je populárním místem pro zimní sporty, v létě se můžete v jeho sladké vodě koupat nebo jej využít k rekreačním plavbám na člunech. Tamější řasokoule jsou dnes ale chráněné a sbírat se nesmí.

Za objev řasokoulí je zodpovědný Dr. Anton E. Sauter, přičemž rod Aegagrophila teprve v roce 1843 ustanovil německý botanik Friedrich T. Kützing. Ten ho však o 6 let později také označil za podrod rodu Cladophora. V roce 2002 nicméně proběhl rozsáhlý výzkum a hlavní zástupce řasokoulí byl opět přejmenován na Aegagropila linnaei, protože v buněčných stěnách obsahuje chitin, což pro rod Cladophora neplatí.

Dnes se řasokoule nejčastěji vyskytují v mělčích částech jezer. Nejznámější kolonie se nachází v Národním parku Akan na japonském ostrově Hokkaidó a potom také v jezeře Mývatn na Islandu. K životu potřebují dostatek světla, takže se volně pohyblivé růstové formy pomocí proudění vody přemisťují z místa na místo. Pokud se dostaly do hlubších vod, opět pak doputují na prosvětlené mělčiny. Tímto způsobem také získávají svůj kulovitý tvar.

Je řasokoule chráněná?

Na jezeře Mývatn došlo v posledních letech k zániku několika významných ploch, kde řasokoule žily, čímž se jejich počet značně snížil. Na Islandu proto řasokoule získala status chráněného druhu v roce 2006. Zatímco jezero Mývatn je přírodní rezervací, japonské jezero Akan je pak součástí národního parku stejného jména. I zde se ochraně řasokoulí dnes věnuje velká pozornost.

V Japonsku je řasokoule zařazena mezi ohrožené druhy již od roku 1920 a lidé ji často pokládají za přírodní poklad. Od roku 1950 se zde pořádá i třídenní Festival Marimo, který vznikl jako iniciativa pro záchranu řasokoulí, protože lidé je ve velkém počtu odnášeli do svých domovů. Jeho součástí je přitom přednáška o jezerních skřítcích a exkurze do jejich prostředí.

Aby se zvýšilo povědomí o řasokoulích, byl vytvořen také speciální zelený panáček známý jako Marimokkori. Jde vlastně o chlapce, jehož hlava má tvar řasokoule a který má v oblasti rozkroku bouli (mokkori je totiž japonský slangový výraz pro erekci). Ten se také stal maskotem ostrova Hokkaidó, kde je tato vodní rostlina velice populární.

Jak dlouho žije řasokoule?

Řasokoule jsou poměrně odolné rostlinky, které se dožívají vysokého věku. Ve vhodných podmínkách mohou žít klidně i 100 let, přičemž na naší planetě pravděpodobně existují exempláře, které jsou ještě o mnoho starší.

Jak se starat o řasokouli?

Péče o řasokoule není nijak náročná, takže její pěstování jistě zvládne každý z nás. Aby se u vás této rostlince dobře dařilo, nemusíte být zkušeným botanikem a nemusíte mít ani žádné zkušenosti s pěstováním jiných rostlin. Zkrátka si stačí pořídit vhodné akvárium pro řasokoule nebo sklenici, kam řasokouli umístíte, dát ji někam na světlo (ale ne na přímé slunce), pravidelně měnit vodu a mazlit ji.

Důležité je, abyste řasokouli pěstovali v průhledné nádobě, která k ní propustí světlo ze všech stran. Nádoba na řasokouli přitom může být opravdu zajímavá, protože kromě klasických skleněných akvarijních koulí se dnes vyrábějí také originální dózy na kořenech nebo třeba závěsná aerária, což jsou závěsné skleněné nádoby ve tvaru koule nebo třeba kapky.

K čemu je řasokoule dobrá?

Lidé si řasokoule v poslední době oblíbili hlavně z toho důvodu, že jde o velice nenáročné rostliny, které se za trochu péče odvděčí zajímavým vzhledem a časem třeba i dalším přírůstkem do akvária. Právě z toho důvodu ji doma pěstují i lidé, kterým se jinak péče o pokojové rostliny nedaří. Zároveň se může stát domácím mazlíčkem, o kterého se není potřeba starat tolik jako o živé zvířátko.

Kromě nenáročného domácího mazlíčka ale může být řasokoule dekorace, která zajisté přitáhne pozornost okolí a bude vám každý den dělat radost. Navíc dnes můžete sehnat i speciální akvárium na řasokoule, které je samo o sobě hezkým doplňkem do bytu, a prodávají se také speciální barevné štěrky, kterými můžete nádobu částečně vyplnit.

Řasokoule ve sklenici mohou být skvělou dekorací na jídelní stůl, do kanceláře, na polici s knihami nebo i do dětského pokoje (tedy za předpokladu, že vaše ratolesti nejsou příliš malé a budou vědět, jak o řasokouli pečovat). V jedné nádobě navíc můžete pěstovat klidně i více kusů těchto vodních rostlinek a dají se umístit také do akvária s rybkami (musíte ale správně vybírat, aby je neokusovaly).

Jak pojmenovat řasokouli?

Jelikož jsou řasokoule během posledních let oblíbenými „domácími mazlíčky“, samozřejmě dostávají i jména nebo různé přezdívky. Pokud se vám tato drobná vodní rostlinka také zalíbila a rádi byste si ji domů pořídili, můžete zvolit nějaké jednoduché nebo klasické pojmenování, které bude na vaši novou společnici dobře sedět. Také se pak můžete inspirovat třeba postavami ve vašich oblíbených filmech, seriálech či knihách nebo kdekoliv jinde.

Samozřejmě ale můžete také popustit uzdu kreativitě a vybrat nějaké originální jméno pro řasokouli, které jen tak někdo nemá. Vše záleží pouze na vašich preferencích. Jestliže si však nevíte rady, můžete zkusit třeba holčičí jména Ariel, Nela, Mína, Róza, Sisi, Manon, Julie, Slávka, Uršula, Amélie, Emily, Aurora, Ofélie nebo Vilma. Z klučičích jmen to pak může být Egon, Orion, Diego, Alex, Charlie, Vendelín, Korálek, Merlin, Norbert nebo Samuel.

Co je řasokoule?

Řasokoule, která je v posledních letech oblíbená i v českých domácnostech, je vodní rostlina složená z tisíců řasových vláken. Jde o druh vlasovité zelené řasy, kterou byste ve volné přírodě našli v jezerech na severní polokouli, a to konkrétně třeba v Japonsku, na Islandu, ve Skotsku nebo v Estonsku. Je velice nenáročná a ve správných podmínkách se dožívá klidně i 100 let.

Jak je řasokoule velká?

Řasokoule, které si můžete zakoupit do své domácnosti, dosahují pouze velikosti několika centimetrů (zhruba od 1 do 8 centimetrů). Přirozeně pak mají nepravidelný tvar, ale existuje i malé množství řasokoulí, které jsou hezky pravidelně kulaté. Každý rok přitom vyrostou maximálně o 0,5 až 1 centimetr, a čím jsou starší, tím rostou pomaleji.

K čemu slouží řasokoule?

Řasokoule si lidé pořizují jako nenáročné rostlinky, o které se nemusí příliš starat. Zároveň se pak stávají tak trochu i jejich domácími mazlíčky, protože řasokoulím jako jediným rostlinám na planetě prospívá lidský dotek a jednou za čas vyžadují mazlení. Kromě toho se samozřejmě jedná o hezkou dekoraci do bytu, do kanceláře nebo třeba do dětského pokoje.

Jaké jméno pro řasokouli zvolit?

Jelikož řasokoule lidé pěstují jako své domácí mazlíčky, samozřejmě jim dávají také jména nebo přezdívky. Může se jednat o nějaké klasické pojmenování z českého nebo zahraničního kalendáře, ale jelikož se fantazii meze nekladou, člověk jim může říkat jakkoliv. Inspirací může být třeba hrdina z filmu či knížky, oblíbený herec nebo zpěvačka, ale i květina nebo mytologická postava.