Jak na pikýrování rajčat?

Chtěli byste si vypěstovat vlastní úrodu šťavnatých rajčátek, která vám poslouží jako základ mnoha chutných receptů? V tom případě byste měli vědět, jak se o tyto rostliny správně starat a co budou z vaší strany potřebovat. Poradíme, jak se přesazují rajčata, kdy správně pikýrovat rajčata, abyste si zajistili zdravé a silné sazenice, a v jakém momentě je vhodné rajčata umístit na venkovní stanoviště.

Kdy se vysazují rajčata?

Mezi nejoblíbenější pěstované plodiny v dnešní době rozhodně patří rajčata, která se v kuchyni dají připravit na spoustu různých způsobů. Pokud si je chcete vypěstovat na své vlastní zahrádce, na terase nebo třeba na balkoně, pamatujte na to, že jim budete muset věnovat dostatečnou péči, abyste se pak dočkali bohaté úrody.

Pouštíte-li se do pěstování rajčat ze semínek, nejprve si budete muset předpěstovat sazeničky, které teprve o něco později přemístíte na jejich finální stanoviště. Výsev rajčat se provádí obvykle v první polovině března, a to například do mělké výsevní misky s vhodným pěstebním substrátem nebo třeba do mikropařeniště (množárny s odklápěcím víkem).

Nádobu s rajčatovými semínky byste měli ponechat na místě, kde bude dostatečné teplo (kolem 24 °C) a zároveň i světlo. Také byste měli substrát pravidelně zavlažovat, a to ideálně prostřednictvím rozprašovače, abyste semínka nevyplavili ven. Pokud splníte všechny tyto podmínky, během několika dnů vám semínka vyklíčí a poté můžete nádobu přenést na místo, kde bude teplota nižší (15 až 20 °C).

Kdy pikýrujeme rajčata?

Jakmile rajčatové semínko vzejde, nejprve se objeví první dva děložní lístky. O něco později se pak dočkáte také první dvojice pravých lístků, které se od těch děložních liší tím, že jsou členité. Právě to je signál, že se můžete pustit do pikýrování neboli přepichování sazenic. Důvodů, proč k tomuto kroku pěstitelé přistupují, je přitom hned několik.

Pikýrování pomáhá sazeničkám zajistit dostatečné množství prostoru, aby mohly správně růst a rychle zesílily, než je přemístíte na finální stanoviště. Narušíte také jejich kořenový bal, díky čemuž pak lépe porostou. Zároveň se tak zbavíte rostlin, které jsou nějakým způsobem poškozené či nedovyvinuté, a zbydou vám pouze zdravé a krásné sazenice.

Jak přesazovat rajčata?

Pokud už vaše sazeničky rajčat disponují dvojicí pravých lístků, což může být zhruba měsíc po výsevu (záleží vždy na podmínkách, které jste rostlinám schopní zajistit), je čas pustit se do pikýrování. Ještě než ale vyjmete rostlinky z jejich původního domova a přenesete je jinam, měli byste je den dopředu dostatečně zalít, aby se vám jejich kořenový bal při přesazování nerozpadnul.

Zároveň byste si měli připravit vše, co budete potřebovat. Sem patří vhodná pěstební nádoba (kelímky od jogurtů, malé květináčky nebo speciální přírodní koflíky, které se dají zasadit na konečné stanoviště spolu s rostlinami). Další důležitou věcí je pěstební substrát (klidně klasický zahradnický, ale může být i speciálně určený pro výsadbu rajčat), jenž poskytne rajčatům dostatek živin.

Pěstební nádoba by v každém případě měla být dostatečně hluboká a zároveň by měla mít na spodní straně odtokový otvor, který zajistí odchod přebytečné vody. Dovnitř umístěte dostatečné množství pěstebního substrátu, urovnejte ho a lehce utužte, aby bylo všude zhruba stejné množství zeminy. Palcem, tužkou nebo pikýrovacím kolíkem pak uprostřed udělejte dostatečně hluboký dolík.

Jakmile máte vše připraveno, můžete začít s přepichováním rostlin. Ty opatrně vyjměte z původních nádob pomocí pikýrovacího kolíku, dřevěné špachtle nebo jiného vhodného nástroje. Také se doporučuje vyndávat sazeničky raději ve větších trsech, které pak odložíte na podložku a teprve tam rozdělíte na jednotlivé rostlinky, což zabrání jejich poškození.

V tomto okamžiku byste také měli zhodnotit, zda jsou sazenice dostatečně zdravé a silné. Na nové místo pak přesaďte pouze ty, které daná kritéria splňují. Jednotlivé sazeničky potom vložte po jedné do nové nádoby, zasypte je substrátem a lehce ho upěchujte. Kromě toho nezapomeňte také čerstvě přesazenou sazenici zavlažit.

Pokud jde o to, jak hluboko přesazovat rajčata, ideální je umístit sazeničky do substrátu tak, aby byly ponořené až po první lístky. Díky tomu rostlinky pustí kořínky i ze svých stonků, čímž vznikne silný a bohatý kořenový bal, který bude schopný je dostatečně zásobit potřebnými živinami. Někteří lidé pak rajčata přepichují ještě jednou (zhruba po dalších třech týdnech), ale není to nutné.

Kam umístit sazenice rajčat?

Sazenice rajčat po pikýrování zaberou více místa než doposud, ale s tím je nutné počítat. Pokud je plánujete i nadále pěstovat v domácích podmínkách, přeneste je na stanoviště, kde budou mít dostatek světla a tepla. Hodí se k tomu třeba okenní parapet, ale neměly by stát přímo nad topením, protože přílišné horko by způsobilo, že budou vaše sazeničky moc vytáhlé.

Pokud bude venku svítit sluníčko a budou panovat vhodné podmínky, můžete začít rajčata postupně otužovat. Večer je ale nezapomeňte přestěhovat zpět do bezpečí vašeho domova. Máte-li k dispozici skleník, je možné tam sazenice trvale přemístit zhruba ve druhé polovině dubna, ale měli byste je neustále adekvátním způsobem chránit proti přízemním mrazíkům.

Kdy přesadit rajčata ven?

Na venkovní stanoviště se rajčata vysazují až ve druhé polovině května, kdy již nehrozí nebezpečí přízemních mrazíků. To samé platí pro vysazování rajčat do velkých samozavlažovacích truhlíků a květináčů, které pak umístíte třeba na balkon nebo na terasu. Zhruba 10 dnů před výsadbou se také doporučuje začít rajčata otužovat (několik hodin denně), aby si na venkovní prostředí sazenice zvykly.

Jak mít silné sazenice rajčat?

Pokud jste se rozhodli pustit do pěstování rajčat, jistě přemýšlíte, jak si zajistit bohatou a chutnou úrodu. Vše začíná výsevem semínek, z nichž si předpěstujete sazeničky, které pak můžete umístit na finální stanoviště. Výsev se provádí většinou v první polovině března, přičemž následně je nutné zajistit rostlinám dostatek tepla (kolem 24 °C), tepla a pravidelnou zálivku (rozprašovačem).

Kdy přesadit rajčata do většího květináče?

Jakmile rostliny vyklíčí, nejprve se objeví dva oválné děložní lístky. Ještě nějaký čas si pak budete muset počkat na první dvojici pravých lístků, které jsou na rozdíl od těch děložních členité. Jejich přítomnost je znamení, že se můžete pustit do přepichování sazenic do větších nádob, abyste jim zajistili dostatek prostoru pro další růst.

Jak se pikýrují rajčata?

Nejprve si musíte připravit vhodné nádoby, do nichž vložíte pěstební substrát, který pak urovnáte a lehce upěchujete. Následně si udělejte doprostřed důlek, kam přeneste jednotlivé sazeničky vyjmuté z původní pěstební nádoby. Buďte opatrní, abyste je nepoškodili. Poté je zasypte zeminou až po první lístky, mírně ji udusejte a rostlinku zalijte.

Co potřebují sazenice rajčat k růstu?

Po přesazení do větších nádob byste měli rostlinám opět zajistit dostatečné množství světla a tepla. Proto se rajčata umisťují třeba na okenní parapet, ale dejte si pozor, abyste pod nimi příliš netopili, což by způsobilo zbytečné vytahování sazenic. Také byste měli rostlinám zajistit pravidelnou zálivku, díky čemuž postupně zesílí. Před výsadbou ven je pak začněte včas otužovat.