Jak na pikýrování paprik?

Pěstování paprik je v našich končinách sice velmi oblíbené, ale zároveň se jedná o poměrně náročný úkol, který není radno podceňovat. Papriky jsou totiž celkem náročné a potřebují dostatečnou péči. Poradíme, kdy a jak se pikýrují papriky, co k tomu budete potřebovat a co udělat, aby se netáhly sazenice, ale naopak dostatečně zesílily a poskytly vám bohatou úrodu chutných plodů.

Pěstování paprik

Papriky v českých domácnostech dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. Důvodem je především jejich skvělá chuť, ale i široká škála odrůd, které jsou aktuálně k dispozici. Můžete si tedy vypěstovat varianty sladké i pálivé, přičemž některé se hodí pro přímou spotřebu, zatímco jiné se zavařují, zapékají nebo zpracovávají do podoby koření.

Pokud patříte mezi zkušené pěstitele, jistě víte, že pěstování paprik není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jde o teplomilnou plodinu, která vyžaduje dostatečnou vzdušnou vlhkost, a proto se u nás většinou pěstuje ve skleníku či fóliovníku. Velmi špatně naopak snáší teplotní výkyvy, tedy střídání chladného a horkého počasí, ale i výraznější změny teploty mezi dnem a nocí.

Kdy vysévat papriky?

Papriky rostou pomaleji než rajčata, a proto se jejich výsev také provádí o něco dříve, aby sazeničky byly v době přesunu na finální stanoviště dostatečně silné. Nejprve si připravte vhodnou nádobu, kam semínka umístíte. Může se jednat třeba o výsevní misku, ale stále častěji se používají různá minipařeniště s odklápěcím víkem. Záleží na tom, co vám vyhovuje a jaké máte možnosti.

Pěstební nádobu naplňte vhodným substrátem určeným pro klíčení semen. Ta se pak nejčastěji vysévají během února, ale může to být již na konci ledna či začátkem března. Vždy záleží na tom, jakou konkrétní odrůdu jste zvolili. Pečlivě tedy čtěte informace na obalu semínek nebo se poraďte přímo v zahradnictví. Sazenice si pak můžete předpěstovat doma na okenním parapetu nebo třeba ve vyhřívaném skleníku.

Po výsevu je nutné udržovat substrát přiměřeně vlhký. Také pamatujte na to, že papriky potřebují ke klíčení celkem vysoké teploty, tedy zhruba 26 až 30 °C. V bytě toho pravděpodobně nedosáhnete, ale zkuste se tomu alespoň co nejvíce přiblížit. Jakmile pak rostlinky vyklíčí a objeví se děložní lístky, zajistěte jim dostatek světla a můžete teplotu snížit na 20 až 22 °C ve dne.

Kdy přepikýrovat papriky?

Pokud jste rostlinám zajistili správné podmínky, zhruba do týdne začnou klíčit. Nejprve se objeví první dva děložní lístky a později k nim přibyde také první dvojice pravých lístků, které jsou členité. Právě v tuto chvíli, když má sazenička dohromady 4 lístky, je čas přesunout papriky na nové místo. Tento úkon se označuje jako pikýrování neboli přepichování mladých sazenic.

Pikýrování paprik se provádí kvůli tomu, aby měly jednotlivé sazenice dostatečné množství prostoru ke správnému růstu. Jelikož při přesazování narušíte jejich kořenový bal, lépe porostou a rychleji zesílí, než je přesunete na finální stanoviště. Zároveň tak můžete k dalšímu pěstování vybrat pouze rostliny, které jsou zdravé a silné, zatímco ty poškozené zlikvidujete.

Jak správně pikýrovat papriky?

Jestliže se vaše sazeničky již dočkaly první dvojice pravých lístků, měli byste se co nejdříve pustit do jejich přepichování do větších pěstebních nádob. Ještě než k tomuto kroku přistoupíte, nachystejte si ale všechny potřebné věci a den předem rostlinky dostatečně zavlažte. Díky tomu se zemina nebude tolik drolit a jejich kořenový bal se vám při pikýrování nerozpadne.

Sazeničky paprik budou potřebovat nový a větší domov, takže se nejprve poohlédněte po vhodných pěstebních nádobách. Mohou to být třeba kelímky od jogurtů, menší květináče nebo také přírodní koflíky, které se dají později zasadit přímo do hlíny. Jednotlivé pěstební nádoby každopádně musí být dostatečně hluboké a zároveň by měly obsahovat otvor, kudy bude odtékat přebytečná voda.

Kromě toho sežeňte také pěstební substrát, kterým nádoby naplníte. Může to být ten klasický zahradnický, ale i varianta speciálně určená pro výsadbu paprik. V nádobách ho hezky urovnejte a utužte, což zajistí, že v každé části bude zhruba stejné množství zeminy a nebudou zde vznikat hluchá místa. Uprostřed pak udělejte dolík (například tužkou, špachtlí či pikýrovacím kolíkem).

Pak už je čas přistoupit k samotnému pikýrování. Rostliny vyjměte z původních nádob, a to ideálně ve větších trsech, které pak umístíte na podložku. Teprve tam si je rozdělte na samostatné sazeničky, což by vám mělo práci usnadnit a zabránit jejich nechtěnému poškození. Zároveň můžete vybrat pouze zdravé a silné rostliny, které pak vložíte po jedné do nových nádob.

Přepikýrované sazeničky zasypte zeminou, lehce ji upěchujte a následně zavlažte odstátou vodou. Pokud jde o to, jak hluboko se sází papriky, stejně jako v případě rajčat se doporučuje zahrnout sazeničky substrátem až k prvním lístkům. Díky tomu rostliny lépe zakoření a budou schopné přijímat z půdy dostatečné množství živin. Pokud chcete, pikýrování můžete zhruba po třech týdnech zopakovat.

Kdy přesazovat papriku na venkovní stanoviště?

Na záhonky se papriky vysazují nejdříve v polovině května (ale klidně až o dva týdny později), kdy již nehrozí riziko přízemních mrazíků, které by mohly vaše rostliny spolehlivě zlikvidovat. Máte-li k dispozici vytápěný skleník, papriky můžete vysazovat již na konci března. Do studeného skleníku se pak umisťují zhruba ve druhé polovině dubna.

Pokud patříte mezi zkušené pěstitele, jistě jste již slyšeli o tom, že se papriky vysazují ve dvojicích. Důvod, proč se sází papriky po dvou, je poměrně jasný. Rostliny si tímto způsobem navzájem poskytnou potřebnou oporu a stabilitu, takže se nebudou tolik lámat. Samozřejmě však můžete sázet papriky i po jedné, ale v takovém případě jim nezapomeňte zajistit oporu v podobě tyčky, ke které je budete vyvazovat.

Kdy se vysévají papriky?

Papriky jsou u nás velice oblíbené, ale zároveň patří k náročnějším plodinám. Jejich výsev se obvykle provádí již během února, aby byly sazeničky v době přesazování na finální stanoviště dostatečně silné. Vždy ovšem záleží na konkrétní odrůdě, protože některé můžete vysévat již koncem ledna, zatímco u jiných to stačí až počátkem března, takže je dobré zjistit si dopředu dostatek informací.

Kdy přesadit papriky do větší nádoby?

Pikýrování neboli přepichování mladých sazenic z původního domova do větších nádob se provádí ve chvíli, kdy má sazenička kromě dvojice děložních lístků také první dva pravé lístky. Ty poznáte snadno, jelikož jsou na rozdíl od těch děložních členité. Daný přesun pomůže zajistit rostlinám dostatek prostoru a podpoří správný růst.

Jak se pikýruje paprika?

Jakmile má rostlina 4 lístky, nachystejte si vhodné nádoby (květináčky, kelímky od jogurtů) a pěstební substrát, kterým je naplníte. Ten pak mírně upěchujte a doprostřed udělejte důlek. Rostliny vyjměte z původní nádoby v trsech, rozdělte je na jednotlivé sazeničky a vložte do připravených nádob. Poté je zasypte zeminou, lehce utlačte a zalijte. Buďte však velmi opatrní na jejich drobné kořínky.

Co potřebují sazenice paprik k růstu?

Když papriky přesadíte do větších nádob, měli byste jim opět zajistit dostatečné množství tepla a světla. Sazeničky se obvykle umisťují na okenní parapet, kam přes den dopadají sluneční paprsky, ale neměli byste pod nimi hodně topit, aby se příliš nevytahovaly. Kromě toho dbejte na pravidelnou zálivku a před výsadbou na finální stanoviště papriky otužujte.