Pokud máte rádi aromatické byliny, které se dají využít v kuchyni, na vaší zahradě by rozhodně neměla chybět máta peprná. Tu můžete zasadit přímo do záhonku, ale bude se jí dařit i v květináči, který umístíte na balkon či na okenní parapet. Prozradíme, jak zvládá máta pěstování v našich podmínkách, kde se pěstuje máta, jak zasadit mátu a jak zastřihávat mátu, aby se jí dobře dařilo.
Oblíbené druhy máty
Rostlinný rod máta (Mentha) zahrnuje vytrvalé aromatické byliny s chlupatými čtyřhrannými lodyhami a klasnatým květenstvím. Ty obvykle dosahují do výšky v rozmezí od 0,2 do 1,2 metru a vyznačují se vysokým obsahem esenciálních olejů, které dodávají jednotlivým rostlinám specifické aroma. Po rozemnutí listů mezi prsty tak ucítíte příjemnou vůni.
Zástupci rodu máta jsou dnes rozšíření prakticky po celém světě. Botanikové přitom rozlišují zhruba 20 až 30 samostatných druhů, které se navzájem liší tím, jak vypadají a jaké mají vlastnosti. V české květeně se objevuje například máta vodní, máta rolní, máta klasnatá, máta vonná nebo máta dlouholistá. V zahraničí pak roste třeba Mentha australis, Mentha canadensis či Mentha japonica.
Jednotlivé druhy máty se mezi sebou navíc často kříží, takže dnes existuje také řada zajímavých hybridů. K těm patří například máta jemná, máta huňatá, máta přeslenitá nebo oblíbená máta peprná. Právě tu mají čeští pěstitelé nejraději a hojně ji používají jako léčivku nebo jako přísadu do různých nápojů a pokrmů. V rámci jednotlivých druhů přitom bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, kam patří:
- máta citronová,
- máta pomerančová,
- máta bazalková,
- máta česneková,
- máta zázvorová,
- máta hrušková,
- máta jahodová,
- máta banánová,
- máta čokoládová,
- máta ananasová,
- červená máta,
- marocká máta,
- máta mandarinková,
- máta bergamotová,
- máta švýcarská.
Jak se pěstuje máta?
Ačkoliv si někteří lidé dělají starosti, zda se o mátu zvládnou postarat, ve skutečnosti není potřeba mít strach. Pěstování této rostliny je totiž velice jednoduché a s trochou snahy to zvládne úplně každý. Jedná se totiž o poměrně odolnou trvalku, která dobře zvládá rozmary počasí a za dostatečnou péči se člověku odvděčí záplavou aromatických listů, které mají bohaté využití.
V našich podmínkách je možné pěstovat mátu na mnoho různých způsobů, což jistě ocení zkušení pěstitelé i úplní začátečníci. Oblíbené je především pěstování máty venku na záhonku, kde přežije i zimu, ale také pěstování máty na balkoně v květináči nebo pěstování máty na okenním parapetu. Vše pak samozřejmě záleží na vašich možnostech a osobních preferencích.
Kromě toho je dobré vědět, že máta se dá pěstovat ze semínek, ale je to poměrně náročné. Semena totiž často vůbec nevzejdou nebo z nich vyrostou rostliny, které jsou příliš slabé. Proto lidé většinou upřednostňují vzrostlé sazenice máty peprné, které se dají zakoupit v zahradnictví nebo získat od zahrádkářů, kteří již mátu nějaký čas pěstují.
Jak pěstovat mátu na zahradě?
Pokud jde o to, kam zasadit mátu, vybírejte stanoviště na slunci nebo v polostínu, která se vyznačují vlhkou a propustnou půdou bohatou na živiny. V proschlé zemině máta rychle vadne a vadí jí také silný vítr nebo příliš ostré sluneční paprsky. Nejlepším momentem pro vysazování této rostliny na záhonky je pak jaro, konkrétně přelom března a dubna. Dá se ovšem sázet i na podzim, tedy v září.
Chcete-li pěstovat mátu na záhonku, vždy ji vysazujte minimálně 30 centimetrů daleko od ostatních rostlin. Jedná se totiž o velice invazivní druh, který má tendenci rozrůstat se do okolí a vytlačovat vše, co mu stojí v cestě. Pokud tedy nechcete, aby se na zahradě začala nekontrolovaně šířit, dodržujte předepsanou vzdálenost nebo se pusťte do pěstování máty v květináči.
Máta má poměrně mělké kořeny, takže není nutné kopat příliš hluboko do země. Jednotlivé rostliny byste měli vysazovat s dostatečným rozestupem, přičemž podle zahrádkářů by se mělo jednat zhruba o vzdálenost 45 až 50 centimetrů, aby měla každá sazenička kolem sebe dostatek prostoru. Jelikož se jedná o trvalku, pokud jí poskytnete dobrou péči, můžete ji pak sklízet opakovaně několik let.
Jak pěstovat mátu ze semínek?
Pěstování máty ze semínek je o něco náročnější a zdlouhavější než výsadba již předpěstovaných sazeniček. V domácích podmínkách se to příliš často nedělá, ale pokud to chcete vyzkoušet, samozřejmě vám v tom nic nebrání. Semínka máty se pak většinou vysazují na jaře nebo na podzim, ale není to podmínkou. Výsev máty můžete provést prakticky kdykoliv během roku.
Připravte si k tomu sadbovač, do jehož jednotlivých přihrádek vložte zeminu a několik semínek. Ta potom pravidelně roste, dokud nevzejdou malé rostlinky máty. Sazeničky, které již budou mít několik drobných listů, pak můžete přesadit do většího květináče, který umístíte na parapet nebo třeba na balkon, ale také přímo na venkovní záhonky.
Jak pěstovat mátu v květináči?
Pokud nemáte vlastní zahrádku, kam byste mohli vysadit oblíbené bylinky a květiny, můžete vyzkoušet pěstování máty v květináči. To je pak vhodné i pro zahrádkáře, kteří sice nějaké záhonky obhospodařují, ale nechtějí, aby se u nich máta příliš rozrostla a vytlačila jiné druhy. Daný způsob ovšem může nadchnout také pěstitele, kteří si chtějí ozdobit terasu, balkon či venkovní parapety.
Když se rozhodnete pro pěstování máty v nádobách, nemusíte se již bát toho, že by se rostlina příliš rozšířila do okolí. Pomocí květináče nebo třeba samozavlažovacího truhlíku totiž jasně ohraničíte prostor, v němž se máta může postupně rozrůstat. Dbejte ovšem na výběr vhodné nádoby, která bude pro vaše rostliny dostatečně velká, aby máta měla dostatek místa.
Co se týče pěstování máty v truhlíku nebo květináči, vždy byste měli nejprve na dno umístit drenáž a nádobu naplnit vhodnou zeminou, která bude dobře propustná a bohatá na všechny potřebné živiny. Tu pak můžete ještě smíchat s rašelinou. Následně zasaďte jednotlivé rostlinky do připravených květináčů či truhlíků a dostatečně je zalijte.
Květináče s mátou byste měli v ideálním případě umístit do polostínu (na severní, východní nebo západní balkony), protože rostliny sice potřebují světlo, ale na přímém slunci by jim mohly začít vadnout listy. Pokud je umístíte na slunné místo, nezapomeňte jim dopřát dostatečné množství vláhy. Během letních měsíců je pak dobré mátu v květináči několikrát přihnojit organickým hnojivem.
Jak pěstovat mátu v bytě?
Kromě výše zmiňovaných možností samozřejmě můžete vyzkoušet také pěstování máty doma. K tomu opět budete potřebovat vhodnou pěstební nádobu a substrát pro pokojové rostliny nebo vlastní směs, kterou připravíte smícháním rašeliny, písku a perlitu. Jakmile mátu vysadíte, nezapomeňte ji pak dobře zalít, aby se jí hned od začátku dobře dařilo.
Máta pěstovaná v interiéru místnost krásně provoní. Květináč přitom můžete umístit na stůl nebo na jiné místo, které má dostatek denního světla. Rostlině ale samozřejmě bude vyhovovat také prostor na okenním parapetu, přičemž na jaře a v létě je nejlepší vybírat okna orientovaná na západ, zatímco na podzim a v zimě se lépe hodí okna orientovaná na jih.
Péče o mátu
Všechny máty jsou vlhkomilné, takže vyžadují pravidelnou a dostatečnou zálivku. Půda by měla být vždy mírně vlhká a bohatá na živiny, takže při zalévání vodou rozhodně nešetřete. Přesto ale rostlinám nesvědčí podmáčená zemina, která by mohla mít na svědomí zahnívání kořenů. Příliš suchá půda naopak může způsobit vadnutí sazeniček.
Hnojení máty
Mátu na záhoncích je dobré hnojit pomocí organického hnojiva, které se aplikuje na počátku jara, kdy se rostliny probouzí z vegetačního klidu, a poté znovu koncem léta. Díky tomu bude podzimní úroda bohatá a máta si vytvoří silné kořeny, pomocí kterých lépe přečká chladné zimní měsíce.
Množení máty
Pěstování máty ze semen je dnes spíše výjimečnou záležitostí a mnohým zahrádkářům se to ani moc nedaří. Mnohem jednodušší je pěstování sazeniček, které zakoupíte v zahradnictví nebo získáte od jiného pěstitele. Máta se přitom množí vegetativně, a to konkrétně pomocí oddenků nebo vrcholových řízků.
Nejlepším momentem pro množení máty prostřednictvím oddenků je podzim. Jak na to? Rostlinu stačí při přesazování nebo po ostříhání na zimu vykopat z hlíny a její kořenovou část rozdělit na dvě nebo více částí. Vzniklé oddenky pak zasaďte do připravených nádob a nechte je přes zimu trochu povyrůst (ideálně v domácím prostředí).
Mnozí zahrádkáři ovšem dávají přednost množení máty řízkováním. Pokud to chcete také vyzkoušet, ustřihněte z mateřské rostliny větvičku dlouhou asi 15 až 20 centimetrů, kterou pak vložte do sklenice s vodou, kde ji necháte zakořenit. Jakmile pustí kořínky, zapíchněte ji do připravené nádoby s vhodnou zeminou. Nezapomeňte ji pak dostatečně zalévat.
Doba květu
Máta kvete během letních měsíců, tedy zhruba od června do srpna nebo do září. V této době se na rostlinách objevují kulatá lichopřeslenitá květenství, která se skládají z drobných přisedlých nebo stopkatých kvítků. Ty mají nejčastěji růžovou či fialovou barvu, ale vzácně mohou mít i bělavý odstín.
Jak se stříhá máta?
Máta se dá stříhat prakticky kdykoliv během roku, takže to můžete provést pokaždé, když budete potřebovat její čerstvé lístky (typicky od června do září). Můžete přitom stříhat samostatné listy, ale i celé větvičky. Při správné péči se pak brzy objeví nové listy a bylina postupně doroste, takže můžete provést druhý nebo i třetí sběr. Kromě toho pak máta nevyžaduje žádný speciální řez.
Nať máty se sklízí ještě před rozkvětem, a to ve chvíli, kdy venku panuje suché počasí. Pokud to vaše časové možnosti dovolí, měli byste se do toho pustit během poledních hodin, kdy rostlina obsahuje největší množství zdraví prospěšných silic. První sběr byste přitom měli provést, jakmile rostlinky dorostou zhruba do výšky 25 až 30 centimetrů, což je většinou již v květnu nebo červnu.
Jak pěstovat mátu v zimě?
Ještě než teploty venku klesnou pod bod mrazu, doporučuje se mátu sestřihnout. Pokud ji pěstujete na záhonku, zakryjte rostliny vrstvou listí, chvojí nebo mulčovací kůry, aby byl jejich kořenový systém dobře chráněný proti rozmarům počasí. Jedná se nicméně o poměrně odolné byliny, které by měly chladné měsíce na záhonku přečkat bez úhony.
Máta v květináči by pak měla přezimovat na chladném místě, kde teplota dosahuje maximálně 10 °C. Vhodná je třeba chodba nebo zimní zahrada, kde rostlina bude mít dostatek světla. Také ji ovšem můžete i s květináčem zapustit do zahradní půdy a přikrýt podobně jako v předchozím případě. Během zimních měsíců byste ale rozhodně měli u zazimovaných rostlin omezit zálivku.
Choroby máty
Nejčastěji se objevuje rez mátová, kterou můžete zaznamenat po dešti, kdy se na listech objeví tmavé skvrny a červenohnědé výtrusovité kupky. Pokud se chcete této chorobě vyhnout, udržujte záhonky v dobrém stavu, pravidelně je zbavujte plevele a nezapomínejte půdu občas prokypřit. Dojde-li přesto k napadení máty, co nejdříve odřízněte výhonky těsně nad zemí nebo mátu vykopejte a veškerých infikovaných částí se zbavte.
Kam vysadit mátu?
Pěstování máty je poměrně jednoduché, takže to zvládne i začátečník. Můžete ji přitom vysadit přímo na záhonky, přičemž nejlepší je vybírat polostinná nebo slunná stanoviště s vlhkou a dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Máta se ale dá pěstovat také v květináči nebo v truhlíku, a to konkrétně na balkoně, na terase i doma v interiéru.
Jak se stříhá máta?
Jakmile mátu zasadíte, bude vyžadovat pravidelnou zálivku a příležitostné hnojení. Stříhat ji pak můžete vždy, když budete potřebovat čerstvé lístky nebo nať. Sběr máty se ale typicky provádí od června do září ještě před rozkvětem, a to v momentě, kdy venku panuje suché počasí. Je-li to možné, pusťte se do toho během poledních hodin, kdy rostliny obsahují největší množství silic.
Jak se pěstuje máta ze semínek?
Pěstování máty ze semínek se dnes příliš nedoporučuje, protože je to mnohem náročnější než výsadba namnožených sazenic, a zároveň se to nemusí vůbec podařit. Pokud to ale vážně chcete vyzkoušet, můžete provést výsev kdykoliv během roku. Připravte si sadbovač se zeminou a do každé přihrádky vložte několik semen. Ta pak pravidelně roste.
Jak pěstovat mátu doma?
Mátu můžete pěstovat doma v květináči nebo v samozavlažovacím truhlíku. Stačí si připravit vhodný substrát pro pokojové rostliny nebo nachystat vlastní směs tak, že smícháte rašelinu, písek a perlit. Jakmile do květináče vložíte sazeničky, nezapomeňte je dobře zalít. Mátu pak umístěte někam, kde bude mít dostatek světla, takže třeba na okenní parapet.