Pokud vám zachutnaly plody hruškovce přelahodného, které se dají použít pro přípravu mnoha receptů, možná přemýšlíte, jak vypěstovat avokádo v domácích podmínkách. Dobrou zprávou je, že se to dá provést hned několika různými způsoby. Poradíme, jak zvládá avokádo pěstování doma či na zahradě, jak pěstovat avokádo ve vodě a jak se starat o avokádo, aby se mu dobře dařilo.
Co je avokádo?
Přestože si spousta lidí myslí, že je avokádo zelenina, ve skutečnosti jde o poměrně netradiční druh ovoce. Konkrétně se přitom jedná o plod hruškovce přelahodného (Persea americana), což je stálezelený strom původem z Mexika, jehož pěstování se postupem času rozšířilo do teplejších oblastí všech světadílů. Daná rostlina je nicméně poměrně choulostivá a vyžaduje správnou péči.
Avokáda dorůstají do velikosti 7 až 20 centimetrů. Mají hrbolatou slupku, která zpočátku mívá sytě zelenou barvu, ale později získává spíše tmavozelený nebo dokonce černý odstín. Uvnitř se pak nachází dužnina, která je u zralého avokáda měkká a světle žlutá. Přímo uprostřed je navíc umístěná kulatá pecka o průměru 3 až 5 centimetrů, která se nekonzumuje.
Každý hruškovec přelahodný ročně vyprodukuje zhruba 120 avokád. Váha zralých plodů, které jsou určené k rychlému spotřebování, se přitom pohybuje v rozmezí od 100 gramů až po 1 kilogram. Za předního světového producenta, vývozce, ale zároveň i spotřebitele se označuje Mexiko, které pokrývá zhruba 30 % celkové produkce avokáda.
Nejstarší objevená semena divokých avokád jsou 7 tisíc let stará. První zmínky o využití těchto plodů se pak datují do roku 291 před naším letopočtem, kdy s nimi začali pracovat lidé na území Mexika. Na další místa se pěstování hruškovce přelahodného rozšířilo až během 17. století. Označení avokádo vychází ze španělského slova „aguacate“, což je odvozeno z indiánského jazyka nahuatl, kde výraz „ahuacatl“ znamená varle. Právě tento orgán plody na první pohled připomínají.
Jaké živiny avokádo obsahuje?
Avokádo je v posledních letech velice populární surovinou pro přípravu různých pokrmů, ale oblíbili si ho také vyznavači zdravého životního stylu. Jde totiž o bohatý zdroj prospěšných minerálních látek a vitamínů. Dužnina přitom obsahuje málo cukru, ale zato se vyznačuje větším množstvím zdravého tuku. Konkrétně jsou zde obsaženy třeba následující živiny:
- vitamín K – 26 % doporučené denní dávky,
- vitamín B5 – 14 % doporučené denní dávky,
- vitamín B6 – 13 % doporučené denní dávky,
- vitamín B9 – 20 % doporučené denní dávky,
- vitamín C – 17 % doporučené denní dávky,
- vitamín E – 10 % doporučené denní dávky,
- draslík – 14 % doporučené denní dávky,
- v menším množství hořčík, fosfor, zinek, mangan, měď a železo,
- vitamín A, ale i vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin).
Ačkoliv je avokádo bohaté na tuky a má vysokou energetickou hodnotu (160 kcal na 100 gramů), není v něm obsažen žádný cholesterol ani sodík. Zároveň zahrnuje pouze malé množství nasycených tuků. Přestože si tedy spousta lidí myslí, že je pro ně toto ovoce příliš tučné, ve skutečnosti jde o nutričně bohaté a zdraví prospěšné plody, které člověka na delší dobu zasytí.
K čemu se používá avokádo?
Díky obsaženým vitamínům, minerálům a makroživinám mají avokáda velice pozitivní vliv na lidské zdraví. Pomáhají například udržovat správnou hladinu cukru v krvi, podporují trávení, působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění, infarktu nebo mozkové mrtvice a jejich extrakt údajně dokáže potlačit růst nádorových buněk u některých druhů rakoviny.
Kromě toho pomáhá avokádo s lepším vstřebáváním živin z ostatních druhů rostlinné potravy a samo o sobě je bohatým zdrojem antioxidantů. Dlouhodobá konzumace těchto plodů může mít kladný vliv na váš zrak, zlepšuje kvalitu vlasů i pokožky a napomáhá hubnutí. Extrakt z avokáda potom přináší úlevu od artritidy, zmírňuje projevy lupénky a zlepšuje funkci prostaty.
K dalším zdravotním benefitům spojeným s konzumací avokáda se pak řadí ochrana jater před poškozením a rozvojem nebezpečných onemocnění, snižování hladiny špatného cholesterolu (LDL cholesterol) a naopak zvyšování množství hodného cholesterolu (HDL cholesterol). Kromě toho může pozitivně ovlivnit i jiné oblasti těla, ale všechny tyto účinky je nutné potvrdit dalšími studiemi.
Jak vypěstovat avokádo v našich podmínkách?
Poptávka po avokádech dnes neustále roste, a proto se lidé často ptají, jak zvládá hruškovec přelahodný pěstování doma a zda může na našem území plodit podobně jako ve své domovině. Pokud to zajímá i vás, nejspíš vás zklameme. Pěstování avokáda v českém prostředí rozhodně není jednoduché a plodů se vůbec nemusíte dočkat.
Hruškovec přelahodný je poměrně choulostivý strom, jenž vyžaduje teplé a vlhké podnebí subtropů či tropů, kde teploty neklesají pod bod mrazu a kde nefouká silný vítr. Aby se mu dobře dařilo, potřebuje kyprou, provzdušněnou zeminu, která je dobře odvodněná, obsahuje dostatek živin a má pH 5 až 6. V období sucha je nutná pravidelná zálivka, ale nesnáší dlouhodobé zaplavení kořenů.
Právě kvůli těmto požadavkům u nás s největší pravděpodobností nevypěstujete vysoký strom, který každoročně vyprodukuje hromadu chutných avokád. Přesto se ale jedná o krásnou rostlinu, která díky svým velkým listům jasně zelené barvy dokáže zkrášlit každou domácnost. Proto se vyplatí pěstování avokáda určitě vyzkoušet, přičemž jakékoliv vlastní plody budou příjemný bonus.
Známé odrůdy avokáda:
- Avokádo Hass – jde o celosvětově nejpěstovanější odrůdu, kterou také běžně najdete v českých obchodech. Dané plody mají vejčitý tvar a tmavě zbarvenou bradavičnatou slupku.
- Avokádo Fuerte – jedná se o druhou velice známou odrůdu, jejíž plody jsou stále zelené, a to i v momentě, kdy jsou zcela zralé. Bývají podlouhlé, mají hruškovitý tvar a jejich slupka je většinou celkem tenká.
- Avokádo Gwen – plody této odrůdy jsou poměrně velké a podobně jako v předchozím případě zůstává jejich slupka zelená i při plné zralosti.
- Avokádo Bacon – tento typ avokáda se vyznačuje menšími plody oválného tvaru, které mají tenkou hladkou slupku, jež zůstává zelená i v momentě, kdy avokádo dozraje.
- Avokádo Pinkerton – jde o varietu s plody hruškovitého tvaru, jejichž slupka se vyznačuje velmi tmavým zbarvením.
Pěstování avokáda z pecky
Abyste získali sazeničku hruškovce přelahodného, budete si ji muset vypěstovat z pecky. Nejprve si proto pořiďte avokádo, a to ideálně takové, které bude zralé a měkké (doporučuje se využít bio avokádo). V současné době se u nás obecně používají tři různé způsoby, jak vypěstovat avokádo z pecky. Konkrétně vypadají následovně:
- pěstování avokáda ve vodě,
- pěstování avokáda v sáčku,
- pěstování avokáda přímo v květináči.
Pokud pěstujeme avokádo z pecky, neměli bychom však zapomínat na to, že ne každá pecka má předpoklady k tomu, aby úspěšně vyklíčila a stala se krásnou sazeničkou. Když se vám tedy první pokus nevydaří, nebuďte zklamaní. Zkuste dát pěstování avokáda druhou nebo dokonce třetí šanci, dokud se nedočkáte požadovaného výsledku. Také přitom můžete otestovat jiné metody.
Za jak dlouho plodí avokádo?
Jestliže přemýšlíte, jak to bude při pěstování avokáda s plody, také byste si neměli dělat příliš velké naděje. Aby z pecky vyrostl stromek, který začne produkovat lahodná avokáda, musí mít k tomu takové podmínky, jaké by panovaly ve volné přírodě. To se bohužel v bytě moc nasimulovat nedá. Pokud ovšem hruškovci věnujete dostatečnou péči, za 5 až 7 let se můžete dočkat prvních výsledků.
Pěstování avokáda ve vodě
Prvním a zároveň nejoblíbenějším způsobem, jak se pustit do pěstování avokáda v bytě, je hydroponická metoda, kdy necháte pecku naklíčit ve vodě. Díky tomu odpadnou starosti o zalévání, a pokud pecku umístíte do průhledné sklenice, budete moci neustále sledovat drobné pokroky. Abyste to mohli v domácích podmínkách vyzkoušet, nejprve si nachystejte následující věci:
- zralé avokádo,
- ostrý nůž,
- párátka či špejle,
- skleněnou nádobu na vodu.
Zralé avokádo, které jste si přinesli z obchodu, nejprve podélně rozkrojte na dvě poloviny, poté je z obou stran chytněte do dlaní a otočte proti sobě. Jakmile se vám podaří od sebe jednotlivé části oddělit, vyjměte pecku. Tu pak důkladně opláchněte, aby na ní nezůstaly žádné zbytky dužiny, což by vedlo k zahnívání. Také můžete opatrně sloupnout vrchní vrstvu pecky.
Pokud jde o to, jak zasadit avokádo do vody, následně do očištěné pecky zapíchněte tři párátka po obvodu (mohou být kolmo nebo lehce směřovat směrem ke špičce), která poslouží jako držák. Poté si připravte skleněnou nádobu s dostatečně velkým hrdlem, aby se do ní pecka vešla, ale zároveň nepropadla se špejlemi dovnitř.
Potom už je čas položit pecku na sklenici naplněnou vodou, a to tak, že špička pecky bude směřovat vzhůru. Spodek (tedy širší část pecky, která je světlejší) by měl být přitom neustále ponořený do vody, zatímco užší část musí být na vzduchu. Rozhodnete-li se použít nádobu s úzkým hrdlem, nebude nutné do pecky zabodávat párátka, ale musíte stále kontrolovat, že se dotýká vody.
Jak pěstovat avokádo ve vodě, když máte vše připraveno? Nádobu umístěte na světlé a teplé stanoviště, kam ovšem nedopadají přímé sluneční paprsky. Nejlépe se bude avokádu dařit v bytě nebo třeba ve skleníku se stabilní teplotou kolem 25 °C.
Kromě toho budete muset pravidelně měnit vodu a omývat pecku i sklenici. To se doporučuje udělat pokaždé, když se na pecce nebo kořeni objeví lehký povlak (zhruba každé 3 až 4 dny), který prsty opatrně očistěte. Dejte si ale dobrý pozor na to, abyste rostlinu nějakým způsobem nepoškodili.
Určitě také přemýšlíte, jak zvládá avokádo pěstování ve vodě a kdy budete moci pozorovat první změny. Rostlina klíčí pomalu a může tedy trvat několik týdnů, než se objeví první kořínky. Vše ale závisí na konkrétní pecce. Pokud se ani po dvou měsících nic neděje, zasazení avokáda do vody se pravděpodobně nepodařilo a nemá cenu ztrácet čas. Pořiďte si nové avokádo a zkuste to znovu.
Že byl váš pokus úspěšný, naopak poznáte podle toho, když pecka začne pukat a zespodu vyrostou drobné kořínky. K těm by se měl po nějaké době přidat také stonek, jenž se objeví v horní části pecky. Rostlinu pak můžete pěstovat ve vodě tak dlouho, jak budete chtít, ale budete jí muset dodat další živiny (například prostřednictvím lignohumátu nebo podobného přípravku). Jinak se může rostlina přestat vyvíjet. Pokud navíc bude ve vodě příliš dlouho, kořeny někdy začínají hnít.
Přesazení rostliny do květináče
Další variantou, jak pěstovat avokádo z pecky doma, když rostlina naklíčí, je přemístění do vhodného květináče. Pokud jde o to, kdy zasadit avokádo do hlíny, vhodný moment nastane, jakmile budou kořeny dostatečně rozrostlé a silné. To může trvat klidně i několik měsíců, během kterých je nutné dodávat rostlině dostatečné množství živin.
Jakmile se rozhodnete zasadit avokádo do substrátu, zkuste opatrně vytáhnout párátka. Pokud to nepůjde, jenom je odlomte. Důležité je pak myslet to, že by se měla pecka z avokáda zasadit správným způsobem. Při sázení avokáda do substrátu musí zhruba 2/3 pecky stále vykukovat nad zeminu. Poté budete muset rostlinu pravidelně zalévat (nesmí vyschnout, ale také ji nesmíte přelít).
Pěstování avokáda v sáčku
Druhou možností, jak na pěstování avokáda doma vyzrát, je použití pytlíku, v němž rostlinka postupem času vyklíčí. Ačkoliv se nepraktikuje tak často jako standardní pěstování ve vodě nebo v hlíně, je velice efektivní. Pokud vás tato metoda zaujala a chcete jí dát šanci, připravte si:
- zralé avokádo,
- ostrý nůž,
- papírový kapesník,
- uzavíratelný sáček,
- rozprašovač s vodou.
Jak vypěstovat avokádo v pytlíku? Nejprve si opět pořiďte vhodné avokádo, rozkrojte jej na poloviny a vyjměte pecku. Tu pak budete muset pořádně očistit a případně oloupat i její pevnou slupku. Potom již stačí pecku zabalit do papírového kapesníku, vše pořádně navlhčit pomocí rozprašovače a vložit do sáčku. Ten pak uzavřete (může být trochu nafouknutý, což vevnitř zachová teplo a vlhko) a uložte na teplé místo.
Po uplynutí několika dnů by mělo dojít k puknutí pecky a postupně by se měly objevit i první kořínky. Dalších pár týdnů pak bude avokádo potřebovat k tomu, aby vykoukl i stonek. Jakmile se to stane, vyndejte pecku ze sáčku, odstraňte kapesník, a buď proveďte zasazení pecky avokáda do hlíny, nebo ji umístěte do nádoby s vodou jako v předchozím případě.
Pěstování avokáda v květináči
Třetím způsobem, jak pěstovat hruškovec přelahodný, je zasadit pecku z avokáda přímo do květináče. To se může mnohým pěstitelům zdát ještě jednodušší než sázení pecky avokáda do vody. Budete k tomu potřebovat pouze následující věci:
- zralé avokádo,
- ostrý nůž,
- květináč,
- vhodný substrát.
Nejprve si opět připravte zralé avokádo, které budete muset rozkrojit na dvě poloviny, a poté z něj vyjměte pecku. Tu je nutné opět očistit od veškerých zbytků dužiny, aby později nedošlo k jejímu zahnívání. Doporučuje se také ponořit pecku na 48 hodin do vody, po jejichž uplynutí by mělo jít lehce sloupnout svrchní slupku, což opět sníží pravděpodobnost zahnívání pecky.
Pokud jde o to, do jaké hlíny zasadit avokádo, ideální je lehký substrát určený pro pokojové rostliny. Také si ovšem můžete pro pěstování avokáda substrát připravit sami, a to tak, že smícháte rašelinu, písek, zeminu a kompost. Poslední složky přitom můžete k ostatním surovinám přidat o něco více. Důležité je pak zvážit také to, jak velký květináč na avokádo použít. Rozhodně by totiž neměl být příliš velký, ale ani příliš malý. Proto se doporučuje vybrat nádobu o průměru kolem 10 centimetrů.
Další informací, kterou při pěstování hruškovce přelahodného potřebujete vědět, je skutečnost, jak avokádo zasadit. Pro zasazení avokáda do hlíny se používá očištěná pecka, která je neporušená. Správný styl, jak zasadit pecku z avokáda, je pak takový, že by mělo být v půdě ponořené zhruba z poloviny nebo z jedné třetiny (asi 2/3 by měly vyčuhovat ven). Ideálně jej tedy zatlačte špičkou nahoru zhruba 2 až 3 centimetry do hlíny. Pro urychlení klíčení pak můžete květináč překrýt sáčkem.
Jak se starat o avokádo?
Přemýšlíte, kam umístit avokádo po zasazení? Tato rostlina vyžaduje dostatečné množství světla a tepla, protože jinak se jí nebude dobře dařit. Místo, kde se pěstuje avokádo, tedy vybírejte tak, abyste mu tyto podmínky poskytli. Ideální je pokojová teplota od 20 do 25 °C. Vyhýbat byste se přitom měli stanovištím, kam často praží sluneční paprsky, které by mohly rostlinu spálit.
Aby dobře zvládlo avokádo pěstování doma, bude potřebovat také vhodnou zálivku. Důležité je udržovat substrát v květináči vlhký, ale nikdy by neměl být přemokřený. Obecně se pak doporučuje používat k zalévání dešťovou vodu nebo případně odstátou vlažnou vodu. V létě se navíc avokádo zalévá častěji než v zimě.
Co se týče hnojení avokáda, jde o rostlinu, která je poměrně náročná na dostatečně množství potřebných živin. Proto byste ji měli pravidelně přihnojovat, k čemuž se používají tekutá nebo tyčinková hnojiva, která jsou vhodná třeba pro citrusy. Ta se aplikují typicky od začátku března až do konce září, a to zhruba jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc (dle návodu).
Jak zaštipovat avokádo?
Pokud chcete podpořit kvetení, nezapomínejte na pravidelné zaštipování avokáda. To se provádí již v počátcích pěstování, což by mělo pěstitelům zajistit krásnou košatou korunu. Také je potřeba vědět, že květy se objevují jedině na koncích mladých výhonů. Čím více pak bude avokádo rozvětvené, tím více může v budoucnu vyprodukovat plodů. Kromě toho se doporučuje rostlině dodat nějakou oporu.
Jak zastřihnout avokádo? Řez avokáda se začíná provádět ve chvíli, kdy rostlina dosahuje alespoň do výšky 15 až 20 centimetrů. Výhony je nutné zkrátit zhruba o polovinu, což povzbudí růst. Během vegetačního období se pak zaštipují také veškeré nové výhony, aby se rostlina krásně rozvětvila (můžete opakovat řez vždy, když rostlina povyroste o 15 centimetrů). Díky tomu budete mít doma kompaktní rostlinu se silným kmenem.
Kdy kvete avokádo?
Pokud se bude vašemu stromečku dobře dařit, dočkáte se toho, že se na něm objeví první květy. To se obvykle stává teprve po pátém roce jeho života. Žlutozelené květy jsou velice drobné, samosprašné a objevují se na koncích mladých větví. Často se přitom stává, že pyl dozraje dříve než blizna, nebo zcela naopak, což výrazně ztěžuje samoopylení a tvorbu plodů. Proto je nutné avokádo opylovat pomocí štětečku. Také si ovšem můžete nechat avokádo naroubovat.
Pěstování avokáda venku
Nevíte si rady, jak pěstovat avokádo na zahradě, protože se vám líbí hruškovce obtěžkané lahodnými plody, které jste viděli v zahraničí? V tom případě vás bohužel zklameme. Jelikož tyto stromy potřebují pro správný růst vhodnou půdu, ale i dostatek tepla a světla, což se mu dostává v subtropických a tropických krajích, v našich podmínkách jej na zahradě nevypěstujete.
Pokud k tomu ale máte dostatek prostoru, můžete hruškovec přelahodný v květináči během teplých měsíců přesunout třeba na terasu nebo na balkon. Máte-li dostatek odvahy a na zahrádce kvalitní půdu, zkuste klidně avokádo přesadit přímo na záhon, ale to je opět možné pouze na léto, protože zimní teploty by rostlina s největší pravděpodobností nevydržela.
Aby bylo jisté, že zvládne avokádo pěstování venku, přesuňte jej na nové stanoviště až ve chvíli, kdy rostlinu již neohrozí žádné přízemní mrazíky. Stejně jako při pěstování rajčat se doporučuje dělat to postupně – každý den tedy nechte avokádo venku po dobu několika hodin a tyto intervaly postupně prodlužujte, dokud nebude moci venku zůstat celou dobu.
Vybírejte takové místo, které má dostatek rozptýleného slunečního světla, ale kam zároveň nedopadají ostré sluneční paprsky neustále. Zpátky dovnitř pak budete muset avokádo přesunout již začátkem září, kdy noční teploty začnou klesat pod 20 °C. Jinak by mohlo dojít k nenávratnému poškození rostliny.
Avokádo pěstování v zimě
V období vegetačního klidu byste samozřejmě měli upravit pěstební podmínky, aby se stromku i v tuto chvíli dobře dařilo. Zhruba od konce října až do konce února by se mělo avokádo nacházet v místnosti s teplotou o 5 až 10 °C nižší, než na kterou je zvyklé v letních měsících. Optimální teplota pro pěstování avokáda v zimě se tedy pohybuje mezi 15 až 20 °C.
V zimě také budete muset snížit zálivku a nedoporučuje se ani přílišné větrání, což by mohlo rostlině ublížit. Pokud přesto potřebujete na nějakou dobu otevřít okno, postavte avokádo co nejdál nebo stromek na nějakou dobu přeneste do úplně jiného pokoje. Obecně byste ale měli květináč s rostlinou umístit tam, kde bude mít během dne co největší množství světla.
Choroby a škůdci
Přemýšlíte, zda mohou avokádo poškodit nějací nezvaní návštěvníci? V tom případě pro vás máme pozitivní zprávu, protože škůdců se na našem území příliš bát nemusíte. Hruškovec přelahodný nepatří k našim původním rostlinám a zase tak často se zde nepěstuje. Někdy mohou rostlinu napadnout housenky motýlů, což se řeší manuálním odstraněním a insekticidním ošetřením.
Pokud jde o to, jaké ohrožují avokádo choroby, nejčastěji se objevují plísně. Ty souvisí s dlouhodobým přemokřením substrátu a mohou mít na svědomí třeba uhnívání listů, uhnívání kořenů nebo dokonce záhubu celé rostliny. Že došlo k přemokření, poznáte například tak, že avokádu začnou žloutnout nebo hnědnout listy. Příliš suchý vzduch naopak způsobí vznik černých skvrn na listech.
Jak zasadit pecku z avokáda do vody?
Nejprve si vyndejte pecku z avokáda, očistěte ji od zbytků dužiny a oloupejte vrchní vrstvu. Pak do pecky zapíchněte tři párátka po obvodu a vložte ji na skleněnou nádobu s dostatečně velkým hrdlem, která bude plná vody. Špička pecky musí směřovat vzhůru a spodek by měl být neustále v kontaktu s vodou. Tu bude nutné pravidelně měnit zhruba každé 3 až 4 dny.
Jak zasadit avokádo z pecky do sáčku?
Omytou a oloupanou pecku z avokáda zabalte do papírového kapesníku a poté vše navlhčete pomocí rozprašovače s vodou. Jakmile bude hotovo, vložte pecku s kapesníkem do pytlíku a ten uzavřete a uložte na teplé místo. Po několika dnech by měla pecka puknout a měly by se začít objevovat kořínky. Jakmile během několika týdnů vykoukne i stonek, pecku vyjměte a přesaďte do vody či do květináče.
Jak vypěstovat avokádo v květináči?
Avokádo můžete zasadit také přímo do hlíny. Nejprve vyjměte pecku, kterou pak budete muset očistit a můžete oloupat i slupku. Poté ji zasaďte do lehkého substrátu pro pokojové rostliny, a to tak, že špička bude vykukovat směrem vzhůru a pecka bude ponořená do půdy pouze ze třetiny nebo maximálně z poloviny. Aby rostlina rychleji vyklíčila, můžete pak květináč zakrýt sáčkem.
Jakou má mít avokádo při pěstování teplotu?
Pokud jste se rozhodli pro domácí pěstování avokáda, měli byste jej umístit na světlé a teplé místo, ale nikdy ne na stanoviště, kam neustále dopadají ostré sluneční paprsky. Ideální teplota by se měla pohybovat kolem 20 až 25 °C. Kromě toho budete muset avokádo pravidelně zalévat, přičemž substrát nesmí být suchý, ale ani přemokřený. Také se doporučuje pravidelné hnojení.