Jak pěstovat muchovník? Muchovníky jsou opravdu nenáročné a jejich pěstování proto zajisté zvládne i někdo, kdo nemá se zahradničením žádné velké zkušenosti. Ačkoliv existuje poměrně velké množství různých druhů a konkrétních kultivarů, podmínky pro jejich pěstování jsou velice podobné. Vyžadují především dobré proudění vzduchu a správné osvětlení, i když dobře snáší také polostín.
Pokud vás zajímá, jak rychle roste muchovník, měli byste vědět, že vždy záleží na druhu a případně také na dané odrůdě. Vesměs se však jedná o stromy a keře, které rostou středně rychle a během dvou až tří let začínají plodit. Jestliže se o tyto dlouhověké rostliny budete dobře starat, plodnost si udrží ještě po mnoho dalších roků a budete tak moci sklízet chutné ovoce klidně i za čtyřicet nebo padesát let.
Rozhodně se také nemusíte bát, že by muchovník přes zimu zmrznul a na jaře byste museli tuto rostlinu vyměnit za něco jiného. Květy muchovníku totiž snesou i teplotu -5 °C a během zimních měsíců dokáže tento keř přečkat slabší i silnější mrazy, a to zhruba do -40 °C.
Muchovník výsadba
Zajímá vás jak a kdy sázet muchovník, aby se mu u vás na zahradě dobře dařilo? Ideálním prostředím pro tuto rostlinu je slunné místo či stanoviště v mírném polostínu. Dejte však pozor, abyste muchovník neumístili tam, kam dopadají silné sluneční paprsky, které by mohly rostlinu poškodit.
Ačkoliv muchovník obvykle nevyžaduje speciální kvalitu ani složení půdy, při výsadbě je dobré vybírat zeminu s pH 6,2-7,5 a přidat do sadební jámy také trochu kompostu, což pomůže lepšímu zakořenění dřeviny. Ideální je lehčí kyselejší půda bohatší na organickou hmotu, která neobsahuje vápenec. Jelikož muchovník preferuje rovnoměrnou vlhkost, nemůže stát ponořený ve vodě ani v bahně.
Protože se muchovníky většinou prodávají v kontejnerech, dají se vysazovat prakticky v průběhu celé sezóny. Pokud si z nich nechcete vytvarovat živý plot, ale stačí vám samostatná rostlina, je vhodné nechat kolem ní při vysazování větší prostor. Správný rozestup by měl činit asi 3 metry. A pokud byste si chtěli pořídit tuto rostlinu třeba na menší dvorek, můžete muchovník pěstovat v květináči. Stačí jen vybrat správný druh.
Jelikož plody dozrávají poměrně časně, můžete muchovník pěstovat jak v nížinách, tak i ve výše položených oblastech. Tyto stromy a keře se navíc hodí i do menších zahrad, kde není pro dřeviny velké množství prostoru, jelikož jsou samosprašné a pro opylení tedy postačí pouze jedna rostlina.
Muchovník zavlažování a hnojení
Na rozdíl od jiných ovocných keřů má muchovník rozvinutý kořenový systém, který je hluboký a dobře čerpá vláhu i živiny z půdy. Co se týče zalévání, není tedy třeba žádná speciální péče. Vláhu byste muchovníku měli dopřát především během delších období sucha, ale pokud to neuděláte, tato rostlina pravděpodobně nějaký čas přežije i bez zalévání.
Pokud jde o hnojení, ani zde není potřeba věnovat muchovníku velkou péči. Můžete ho přihnojovat kompostem či běžnými průmyslovými hnojivy, což mu pomůže k hojnějšímu plození. Kromě toho je dobré půdu kolem keře čas od času ošetřit mělkým okopáváním, aby mu ostatní rostliny zbytečně neubíraly vodu a živiny.
Muchovník množení
Jak rozmnožit muchovník? Muchovník je možné rozmnožovat jarním výsevem, dělením a štěpováním. Abyste získali novou rostlinku, ideální je na podzim odkopnout kořenový výmladek, který se může u některých druhů vytvořit. O něco hůře se muchovník množí prostřednictvím řízkování, kdy je nutné řízky zasadit do směsi rašeliny a písku, kde budete udržovat stálou vlhkost.
Dále můžete muchovník rozmnožovat pomocí semen, a to nejlépe prostřednictvím „zeleného semene“, které je plně vyvinuté, ale ještě se nestačilo pokrýt tvrdým obalem. Takové semeno byste měli buď hned vysít venku do připravené nádoby, nebo ho umístit do chladničky a poté ho nechat vyklíčit při pokojové teplotě. Jakmile budou sazeničky dostatečně velké, měli byste je ihned přesadit do individuálních květináčů. Na venkovní stanoviště se poté umisťují zhruba dvouleté rostliny.
Pokud jde o roubování, muchovník je možné snadno štěpovat na další druhy, jako je například hloh (Crataegus) nebo také jeřáb (Sorbus). Po naroubování je však typické, že za nějakou dobu dojde ke slábnutí růstu.
Muchovník řez
Pokud jde o řez muchovníku, k dispozici jsou dva různé způsoby – buď můžete z této rostliny vypěstovat zakrslý stromek s holým kmenem, nebo klasický okrasný keř. V prvním případě je nutné odříznout od nejsilnějšího kmínku všechny postranní větvě, a to zhruba do výšky 1 metru nad zemí. V druhém případě se poté seřezávají jen kmínky, které jsou umístěné příliš blízko u sebe. Základní postup je zde podobný jako při seřezávání rybízového keře.
Kdy střihat muchovník? Každoroční prořezávání rozhodně není nutné, ale jestliže chceme udržovat keř či strom v konkrétním tvaru, je dobré udržovací řez provést vždy v zimních měsících, a to zhruba od prosince do března. Starší větve, které jsou již odplozené, se přitom odstraňují ve spodní části keře. Slabší řezy je poté možné dělat i po odkvětu.
Lidé se často ptají také na to, jak prořezávat muchovník, aby získal ideální tvar a výšku. Muchovník Lamarckův řez snese zhruba každé dva až tři roky, kdy můžete odstranit třetinu hlavních větví, které jsou nejstarší. To poznáte podle drsné rýhované kůry. Muchovník olšolistý řez dobře snáší na jaře, kdy je možné výhonky seříznout až na třetinu jejich délky, aby se později keř lépe rozvětvil. Pokud máte muchovník vytvarovaný jako stromek, při řezu se postupuje podobně jako u jabloní.
Muchovník a škůdci
Velká výhoda muchovníku spočívá v tom, že tato rostlina v našich přírodních podmínkách obvykle netrpí žádnými závažnějšímu chorobami ani přítomností škůdců. Z toho důvodu většinou není nutné ošetřovat muchovník žádnými chemickými postřiky. Výjimečně mohou keře či stromy napadnout houby a rzi, které jsou typické pro další ovocné stromy, a někdy si rostlinu oblíbí housenky můr nebo jiné druhy býložravého hmyzu.
Muchovník živý plot
Chtěli byste si pořídit rychlerostoucí stálezelený živý plot, který vás navíc každý rok potěší záplavou sladkých bobulí? V tom případě je pro vás muchovník naprosto skvělá volba! Dá se výborně tvarovat, rychle roste, snáší dokonce i velké mrazy a představuje ten nejlevnější živý plot, který si můžete pořídit.
Mezi nejoblíbenější druhy, které lidé volí jako základ pro živý plot, patří muchovník Lamarckův. Ten je velice odolný a dobře zvládá udržovací řez. Zároveň vyniká velkým množstvím krásných sněhobílých květů, během léta vám zajistí spoustu velkých šťavnatých plodů, ze kterých si můžete vyrobit třeba marmeládu, a na podzim se jeho listy zbarví do příjemných žlutých, oranžových a rudých odstínů.
Pokud si chcete z muchovníků vytvořit živý plot, je ideální umístit keře do řady a nechat mezi nimi asi metrovou vzdálenost. Dejte si však pozor, protože tento jedlý živý plot může směrem nahoru dorůstat klidně až do výšky 4 metrů. Z toho důvodu je dobré muchovníky pravidelně seřezávat či tvarovat a udržovat je zhruba dvoumetrové.
Muchovník plody
Plody muchovníku dozrávají v menších či větších trsech, a to zhruba od poloviny června do konce srpna. Tato rostlina je ideální pro samosběr, jelikož se ovoce dá lehce odtrhnout od stopky a zachovává si svůj tvar i ve chvíli, kdy má měkčí a šťavnatější konzistenci. Tím pádem se plody nijak nepoškodí. Další výhodou je pak skutečnost, že dozrálé plody zůstávají na keři či stromku poměrně dlouhou dobu a nemusíte je tedy sklízet hned, když se vám budou zdát dostatečně zralé.
V závislosti na druhu a odrůdě muchovníku je možné z plně vzrostlého keře sklidit zhruba 8-15 kilogramů bobulí. Jestliže máte na zahradě původní formy, jako je muchovník Lamarkův a muchovník kanadský, jejich plody budou dozrávat postupně, takže si na sklizeň budete muset počkat. U vyšlechtěných odrůd plody naopak dozrávají naráz.
Muchovník cena a prodej
Zajímá vás, kde koupit muchovník a kolik vás bude taková rostlinka stát? Vše samozřejmě záleží na tom, zda hledáte nějaký konkrétní (nebo dokonce neobvyklý) druh a odrůdu, nebo si vystačíte s jakýmkoliv muchovníkem, který bude zrovna k dispozici. Indiánskou borůvku však ve většině případů seženete v každém menším i větším zahradnictví a obvykle si budete moci dokonce vybírat mezi desítkami odrůd.
Jestliže se vám nepoštěstilo koupit muchovník v zahradnictví a nevíte si rady, kde sehnat muchovník, zkuste se obrátit na své přátele a známé. Někdo z nich určitě má tento okrasný keř či strom na zahradě, takže vám bude moci poskytnout semena, odkopky nebo alespoň řízky.
Pokud jde o to, kolik stojí muchovník, cena se vždy odvíjí od vybraného druhu a odrůdy. Také záleží na tom, zda si chcete pořídit drobnou jednoletou či dvouletou rostlinku, nebo naopak vzrostlý keř, se kterým nebudete mít žádné starosti. Cena sazenice muchovníku se obvykle pohybuje kolem 150-300 korun za kus, větší kontejnery však mohou stát i tisíce korun.
Kdy sázet muchovník?
Muchovníky se většinou prodávají v kontejnerech a dají se vysazovat v průběhu celé sezony. Pokud toužíte vytvarovat z nich živý plot, dobré je dodržet rozestupy zhruba 3 metry. Můžete však rostliny pěstovat také v květináčích. Ideální je přitom vybrat slunné stanoviště nebo místo v polostínu a dopřát muchovníkům lehčí kyselejší půdu bohatou na organickou hmotu, která neobsahuje vápenec.
Jaké potřebuje muchovník zavlažování a hnojení?
Muchovník je známý tím, že má rozvinutý kořenový systém a dokáže efektivně čerpat vláhu i živiny z půdy. Zalévat je tedy nutné hlavně během delších období sucha, ale keře dokáží nějaký čas přežít i bez závlahy. Ani v rámci hnojení nepotřebují muchovníky speciální péči. Můžete je přihnojovat kompostem či běžnými průmyslovými hnojivy a vhodné je půdu kolem nich občas ošetřit mělkým okopáváním.
Jak se provádí řez muchovníku?
Z muchovníku můžete vypěstovat zakrslý stromek s holým kmenem, nebo naopak klasický okrasný keř. V prvním případě odřízněte od nejsilnějšího kmínku všechny postranní větve zhruba 1 metr nad zemí. Ve druhém případě se seřezávají pouze kmínky, které jsou příliš blízko u sebe. Každoroční prořezávání pak není nutné, ale je dobré vždy v zimních měsících provádět udržovací řez. Odstraňují se starší větve, které jsou již odplozené.
Jak rozmnožit muchovník?
Muchovník se dá rozmnožit prostřednictvím jarního výsevu, dělením nebo také štěpováním. Novou rostlinku přitom získáte tak, že na podzim odkopnete kořenový výmladek. Dále se muchovníky dají množit pomocí "zeleného semene", které je sice vyvinuté, ale prozatím se nepokrylo tvrdým obalem. To je nutné ihned vysít do připravené nádoby, nebo ho umístit do chladničky a následně nechat vyklíčit při pokojové teplotě. O něco hůře se pak muchovníky množí prostřednictvím řízkování.