Ačkoliv se pěstování mangoldu na českém území zatím příliš neuchytilo, v poslední době je tato rostlina mezi zahrádkáři stále oblíbenější. Její listy totiž v kuchyni skvěle nahradí špenát, takže z nich můžete připravit celou řadu chutných pokrmů, a různobarevné odrůdy mangoldu také krásně ozvláštní nejednu ornamentální zeleninovou zahradu. Navíc nevyžadují žádnou speciální péči.
Proč pěstovat mangold?
Přemýšlíte, k čemu je mangold vlastně dobrý? Ačkoliv prozatím nepatří mezi stálice českých zahrádek, mnozí pěstitelé na něj nedají dopustit a tvrdí, že by neměl chybět v žádné kuchyni. Listy i řapíky mangoldu jsou totiž lahodné a výživné, takže skvěle poslouží jako základ různých jídel, a navíc obsahují velké množství bílkovin, vitamínů a minerálních látek.
Nejen že se jedná o rostlinu s četnými léčivými účinky, která je údajně velmi účinná v prevenci nádorových onemocnění, ale někteří lidé mangold používají také k přípravě přírodní kosmetiky. Zvládnou ho navíc vypěstovat jak zkušení zahrádkáři, tak i úplní začátečníci, kteří toho o zahradničení prozatím příliš mnoho nevědí.
Velkou výhodou mangoldu je pak i skutečnost, že se dá sklízet opakovaně, jelikož listy po seříznutí znovu obrážejí. Aby toho nebylo málo, na českém trhu je k dostání celá řada pestrobarevných odrůd, které dobře poslouží nejen jako základ chutných salátů, ale zároveň z nich bude i perfektní ozdoba každého zeleninového záhonu.
Mangold: pěstování
Pokud vás tato rostlina zaujala svým zajímavým vzhledem nebo výtečnou chutí, jistě vás zajímá, jak pěstovat mangold, aby se mu na vaší zahrádce dobře dařilo. Ať už se rozhodnete vysadit mangold řapíkatý či mangold listový, určitě budete rádi, že jde o druh listové zeleniny, který není náročný na půdní ani klimatické podmínky.
Mangold je dvouletka, která v prvním roce nejprve vytváří růžici listů a teprve po přezimování vykvétá. Potřebuje středně těžkou, dobře prostupnou půdu, jejíž pH se pohybuje v rozmezí od 6,5 do 6,8. Jestliže je vaše zemina příliš kyselá, pomoci by mohlo podzimní vápnění. Pokud je písčitá a málo úrodná, vylepší ji pěticentimetrová vrstva dobře vyzrálého kompostu.
A jaká se hodí pro mangold zálivka? Během růstu a obzvláště v létě potřebují rostlinky dostatečné množství vláhy, nikdy byste je však neměli přemokřit. Prospívá jim také mulčování a kypření půdy, ale důležité je i pravidelné odstraňování plevelu. Ideální je přitom umístění na závětrném místě, kde je slunečno, ale kam po většinu dne nepraží přímé paprsky.
Zdravé rostlinky poznáte podle silných řapíků a velkých lesklých listů. Pokud dojde k předčasnému vykvétání již během prvního roku, na vině může být stres způsobený chladem nebo přísušky. Ačkoliv semenáčky mangoldu nižším teplotám dobře odolávají, dlouhotrvající chladné počasí jim nedělá dobře. Obzvláště při holomrazech je vhodné mangold v zimě překrýt bílou netkanou textilií.
Mangold výsev
Ještě než se pustíte do zahradničení, jistě vás bude zajímat, kde koupit mangold a jaká je pro mangold cena. Semena mangoldu se dají pořídit na internetu nebo v zahradnictví, a to v různě velkých baleních. Kolik za ně zaplatíte, se pak odvíjí také od toho, jakou odrůdu jste si vybrali. Cena jednoho balení se v závislosti na zmíněných faktorech pohybuje zhruba v rozmezí od 15 Kč do 60 Kč.
Kdy vyset mangold? Pokud chcete sklízet chutné listy a řapíky v průběhu léta, semínka mangoldu se vysévají na prokypřenou půdu v dubnu a květnu. Jestliže pak toužíte mít na stole čerstvý mangold na podzim a na jaře, výsev se provádí ve druhé polovině léta. Nemusíte se však obávat, že byste v prvním případě o rostlinky brzy přišli. I mangold z jarních výsevů je schopný přezimovat.
Co se týče správného rozmístění mangoldu, semena je vhodné vysévat zhruba 5 centimetrů od sebe do řádků s rozestupem od 30 do 60 centimetrů. Jakmile rostlinky začnou vzcházet, ve fázi tří až čtyř listů je vyjednoťte takovým způsobem, aby byly asi 15 až 30 centimetrů od sebe (u listového mangoldu ideálně alespoň 20 centimetrů, u řapíkaté varianty spíše až 30 centimetrů).
Mangold je samozřejmě možné zasévat rovnou do záhonu, ale dobře zvládne i přesazení. Není tedy problém na konci zimy zasít mangold doma a během jarních měsíců na zahrádku vsadit již předpěstované mladé rostlinky. Semena mangoldu ovšem klíčí dobře i v pařeništi, kde se předpěstovávají spíše řapíkaté kultivary, které jsou náročnější na teplo.
Mangold dobře roste ve společnosti ředkviček, cibule, česneku, salátů nebo třeba mrkve. Rozhodně byste ho však neměli vysévat mezi červenou řepu a ostatní druhy kořenové zeleniny. Pokud se na rostlince objeví stonky s poupaty, nezapomeňte je odstranit těsně nad zemí, aby mohla rostlina znovu obrazit. Kvetením se totiž mangold rychle vyčerpává, což může tvorbu listů úplně zastavit.
Mangold v květináči
Toužíte po pěstování mangoldu doma na balkoně? Pak vás určitě potěší, že tyto rostliny můžete vysadit do truhlíků a větších květináčů, kde by vám měly vyrůst podobně jako na zahrádce. Dejte si však pozor, abyste mangold nevysévali při pokojové teplotě. Jakmile je totiž teplota vyšší než 22 °C, má negativní vliv na klíčivost.
Sklizeň mangoldu
Jak sklízet mangold? Listy se sklízejí odřezáváním, které se provádí za pomoci ostrého nože. Můžete to však udělat různými způsoby. Někteří lidé odřezávají jednotlivé listy z vnější strany, není ale problém sklidit všechny najednou. V takovém případě se musí odříznout nejméně 5 až 6 centimetrů nad zemí, aby rostlina vytrvala a znovu obrazila.
Abyste mohli listy mangoldu sklízet po celou sezónu, rostliny potřebují přihnojování. To se provádí například dusíkatým nebo plným hnojivem, přičemž se vyplatí vyzkoušet také rostlinné výluhy. A jak rychle roste mangold? Sklizeň se provádí již za několik týdnů či měsíců. Ukončuje se pak před prvními mrazíky (asi v říjnu), kdy se listy tvoří již velmi pomalu.
Množení mangoldu
Množení mangoldu se provádí pomocí semen. Například nehybridní odrůdu Perpetual Spinach si zahrádkáři mohou jednoduše množit sami, ačkoliv se jedná o cizosprašný druh, u kterého je semenaření poněkud náročnější. Na podzim se kořeny mangoldu vykopou a uloží do sklepa, na jaře se znovu vysadí a nechají vykvést. Na semeno je pak nutné použít zhruba 10-20 rostlin, jelikož jeden či dva mangoldy nestačí k uchování genetické diverzity.
Mangold: choroby a škůdci
Na mangoldu si podobně jako na dalších druzích listové zeleniny rádi pochutnávají slimáci. Pokud se na listech objeví nepravidelné čáry a skvrny, na vině mohou být larvy květilky řepné. Takové listy je nutné okamžitě odstranit, a jestliže chcete napadení rostliny předcházet, na počátku sezóny překryjte mangold netkanou textilií. Muška pak do nich nebude schopná vajíčka naklást.
Objeví-li se na listech bílé fleky, jedná se o signál, který stejně jako předčasné vybíhání do květu značí, že rostlina nemá v horkých dnech dostatek vláhy. Pokud jsou naopak zejména mladé mangoldy přemokřené, mohou jim začít uhnívat kořeny. To už bohužel nejde zachránit a ze záhonu musíte takovou rostlinu odstranit. Jestliže se pak mangoldu kroutí listy, pravděpodobně je napadly mšice.
Kdy vyset mangold?
Pokud si na mangoldu chcete pochutnat během léta, semínka mangoldu se vysévají v dubnu a květnu. Jestliže toužíte mít tuto rostlinu na stole v průběhu podzimních a jarních měsíců, výsev mangoldu se provádí ve druhé polovině léta. Semena je vhodné vysévat 5 centimetrů od sebe do řádků s rozestupem od 30 do 60 centimetrů. Jakmile začnou vzcházet, jednotí se tak, aby byly 15 až 30 centimetrů od sebe.
Jak pěstovat mangold?
Mangold není nijak zvlášť náročný na půdní ani klimatické podmínky. Jedná se o dvouletku, která potřebuje středně těžkou a dobře propustnou půdu, jejíž pH by se mělo pohybovat od 6,5 do 6,8. Během růstu pak mangold potřebuje dostatek vláhy, prospívá mu ale i mulčování, kypření půdy a pravidelné odstraňování plevelu. Zdravé rostliny poznáte podle silných řapíků a větších lesklých listů.
Jak rychle roste mangold?
Sklizeň se provádí již za několik týdnů či měsíců od výsevu, ukončuje se pak před prvními mrazíky, zhruba v říjnu. Listy se sklízejí odřezáváním za pomoci ostrého nože. Někteří lidé odřezávají jednotlivé listy z vnější strany, můžete ovšem uříznout celou rostlinu najednou, což se provádí nejméně 5 až 6 centimetrů nad zemí, aby mangold znovu obrazil.
Jací škůdci mangold ohrožují?
Na mangoldu si rádi pochutnají slimáci, jeho listy mohou napadnout mšice, ale velký problém představují také larvy květilky řepné, kvůli jejichž přítomnosti se na listech začínají objevovat nepravidelné čáry a skvrny. Bílé fleky a předčasné vybíhání do květu pak značí, že rostlině chybí dostatečné množství vláhy. Pokud je mangold naopak přemokřený, mohou mu uhnívat kořeny.