Jak se zaručeně zbavit blech?

Objevili jste na těle zarudlé štípance, které nepříjemně svědí nebo pálí? Pokud se vyskytují v řadách nebo větších skupinách, může se jednat o kousance od blechy. Ty do lidských domácností nejčastěji doputují schované v kočičím nebo psím kožichu. Prozradíme, jak se zbavit blech u lidí, koček i psů, jak odblešit byt a co je proti blechám úplně nejlepší.

Jak vypadá blecha?

V České republice se vyskytuje zhruba 90 různých druhů blech. Sem patří hlavně blecha obecná neboli blecha lidská (Pulex irritans), což je malý škůdce, který v minulosti patřil mezi nejrozšířenější lidské parazity. Kromě toho ale existuje i blecha kočičí nebo blecha psí. Jde o drobné živočichy o velikosti 1-8 milimetrů, jejichž tělo má žlutou, hnědou nebo černou barvu a je na stranách zploštělé.

Nemyslete si ovšem, že škůdci, kteří běžně parazitují na zvířatech, na člověka nejdou. Pokud váš čtyřnohý mazlíček domů blechy přitáhne, mohou poměrně rychle zamořit celou domácnost. A nemají-li dostatek potravy, nepohrdnou ani lidskou krví. Z toho důvodu byste si na tento bezkřídlý skákavý hmyz měli dávat dobrý pozor.

Přestože blechu na první pohled pravděpodobně neuvidíte, můžete si všimnout třeba toho, když bude přeskakovat ze zvířecí srsti na jiné místo. Dokáže totiž vyskočit klidně do výšky 20–35 cm, což znamená, že zhruba 200krát přeskočí vlastní tělo, a navíc má neuvěřitelné zrychlení. Co se týče potravy, dospělí jedinci se živí krví hostitelů, na kterých tráví prakticky celý život.

Jak poznáte bleší kousnutí?

Pokud přemýšlíte, co prozradí, že se u vás doma tito nezvaní návštěvníci nebezpečně přemnožili, odpověď je poměrně jednoduchá. Pravděpodobně si totiž všimnete specifických kousanců na kůži. Ve chvíli, kdy vás blecha pokouše, je sice neucítíte, ale během několika dnů se mohou rozvinout v nepříjemný zdravotní problém. Že jde opravdu o štípance od blech, poznáte podle těchto znaků:

  • jedná se o červené flíčky s krvavými centry,
  • rány jsou zarudlé a zhruba 1 centimetr velké,
  • okolí kousnutí bývá bolestivé, svědí a pálí,
  • citlivější jedinci mohou zaznamenat i vznik krvácivých pupínků,
  • pokousání blechou může způsobit alergickou reakci (kopřivku, otok).

Bleší kousnutí nejčastěji zaznamenáte v oblasti zad, trupu, krku nebo paží. Někdy se ale objevují také na nohách, a to na citlivých místech, jako jsou ohyby kolen nebo kotníky. Stejně tak si jich můžete všimnout v ohybech loktů či pod prsy. Podobně jako kousance od štěnic se navíc ty bleší také objevují v řadách či skupinách, takže i lékaři často mívají problém je rozeznat.

Které nemoci blecha přenáší?

Ačkoliv se mohou blechy zdát poměrně nenápadné, ve skutečnosti jsou nebezpečné. Na zvířata i člověka totiž přenáší blechy nemoci a řadu parazitů, což se obvykle pojí se závažnými zdravotními komplikacemi. Jde především o tularémii, bartonelózu, skvrnivku krysí (endemický tyfus) nebo Lymeskou boreliózu. Dále pak blechy přenášejí i různé tasemnice.

Kde se u vás blechy vzaly?

Pokud dbáte na čistotu a celou domácnost pravidelně opečováváte, možná si lámete hlavu s tím, jak je možné, že se blechy přemnožily zrovna u vás. Mějte ale na paměti, že tito škůdci nejsou jen záležitostí špinavých zákoutí a neuklizených bytů. Domů je nejčastěji na své srsti přinese domácí mazlíček, na kterého blechy přeskočily při procházce v přírodě nebo ve chvíli, kdy si hrál s jiným zvířetem. Stejně tak si ale jejich vajíčka můžete přinést třeba na svých botách.

Likvidace blech v domácnosti

Jelikož vám soužití s blechami může způsobit řadu nepříjemností, neměli byste jejich přítomnost nikdy podceňovat. Právě naopak, pokud tyto škůdce doma objevíte, všimnete si zvláštních štípanců nebo zaznamenáte, že se vaši mazlíčci neustále škrábou a ošívají, je načase okamžitě jednat. Existuje přitom několik způsobů, jak se zbavit blech v bytě, které můžete vyzkoušet.

Ještě než se ale do likvidace blech v domě nebo bytě pustíte, vyhodnoťte stav zablešení, abyste situaci náhodou nepodcenili. Zkontrolujte proto pečlivě svého psa nebo kočku, prohledejte zvířecí pelíšek i místa, kde se mazlíček často pohybuje, a zkuste se zaměřit i na textilie, jako jsou koberce, závěsy, deky, ložní prádlo nebo oblečení. Podle množství parazitů si pak rozmyslete, jestli se pustíte do hubení blech svépomocí, nebo si na pomoc pozvete odborníky.

Když zvolíte likvidaci blech v bytě či domě vlastními silami, pamatujte na to, že tito drobní tvorečkové vydrží bez potravy klidně i několik měsíců. Kromě toho se velice rychle množí. Nestačí tedy zničit pouze dospělé blechy, ale je nutné zaměřit se také na jejich všudypřítomná vajíčka, z nichž by se jinak rychle vylíhli noví škůdci.

Hubení blech na zvířatech

Pokud se u vás doma nepříjemní škůdci přemnožili, v první řadě by vás mělo zajímat, jak se zbavit blech u kočky nebo jak se zbavit blech u psa. Právě domácí mazlíčci jsou totiž nejčastěji za výskyt parazitů v domě nebo bytě zodpovědní. Pouze likvidace blech u koček a psů tak může zajistit, že nedojde k opětovnému zamoření domácnosti.

Rozhodnete-li se pro hubení blech svépomocí, nejprve se pokuste zbavit škůdců, kteří se ukrývají ve zvířecí srsti. To můžete provést několika různými způsoby. Doporučuje se například vykoupat mazlíčka s použitím vhodného antiparazitického šamponu, což následně doplníte o vyčesání blech a jejich vajíček jemným hřebenem (tzv. blešáček).

Jakmile se zbavíte parazitů, kteří se usadili v kožíšku vašeho čtyřnohého miláčka, je potřeba zajistit, aby na kočku nebo psa znovu nenaskákali. V rámci prevence můžete použít třeba:

  • obojek proti blechám,
  • pudr proti blechám,
  • sprej proti blechám s repelentním či hubícím účinkem,
  • přírodní pipety (roztoky určené k nakapání na zvířecí pokožku).

Konkrétně pro psy existuje řada antiparazitik. Jedná se například o sprej na blechy pro psy s názvem Arpalit, tablety Comfortis nebo roztok Frontline. Pokud přemýšlíte, jak se zbavit blech u štěněte, volte přípravky, které jsou k tomu speciálně určené a garantují bezrizikové použití u štěňat (případně se o svém výběru poraďte s veterinářem). Může se jednat třeba o výrobky Bolfo či Frontline.

Co se týče koček, zde se chovatelům nejlépe osvědčily přípravky Frontline, Bolfo, Sergeant´s Green, Fypryst či Fipron. Nezapomeňte ovšem na to, že obojky i přírodní pipety proti blechám (tzv. spot-on přípravky) mají pouze repelentní účinek, takže se hodí jako prevence, ale škůdce rozhodně nezlikvidují. Pokud si nebudete vědět rady, co pořídit, poraďte se v obchodě.

Jelikož blechy mohou kromě nemocí přenášet také tasemnice, nezapomeňte svého čtyřnohého mazlíčka také odčervit. Celou situaci můžete pro jistotu konzultovat s veterinářem, který vám poradí, zda je podle jeho uvážení odčervení nutné a jaké další kroky byste případně měli podniknout.  

Odblešení domácnosti

Pokud uvažujete o tom, jak se zbavit blech v domě či bytě, dalším důležitým krokem, který musíte neprodleně učinit, je kontrola a pečlivý úklid celé domácnosti. Kromě zvířecího kožíšku totiž bývá zamořené také prostředí, kde zvířata žijí, a když objevíte na těle podezřelé štípance, můžete si všimnout toho, že se u vás doma přemnožily blechy v posteli nebo na gauči.

V první řadě zkontrolujte zvířecí pelíšek, všechna místa, kde pejsek nebo kočka často lehává, ale i kočičí škrabadlo a další oblíbené předměty vašeho mazlíčka. Právě tady totiž typicky najdete největší množství schovaných blech. Všechno proto budete muset vyprat nebo vyčistit, abyste se nepříjemných škůdců efektivně zbavili.

Mezi nejzablešenější části domácnosti se řadí také veškeré textilie, jako jsou koberce, čalounění, závěsy, polštáře, kožešiny nebo třeba deky. Kromě toho si dávejte dobrý pozor na místo, kde spíte, jelikož právě tam na člověka blechy nejčastěji útočí. Jakmile vyhodnotíte situaci zablešení, pusťte se do pečlivého úklidu domácnosti:

  • celý byt důkladně vyluxujte,
  • podlahy pečlivě vytřete,
  • vyklepte a vysajte matrace,
  • vyperte veškeré ložní prádlo (alespoň na 60 °C),
  • vyperte oblečení, které by mohlo být zablešené,
  • vyperte závěsy, záclony, deky i dekorativní textilie,
  • vysajte nebo vyperte veškeré koberce a zaměřte se na okolí postele,
  • vysajte nebo vyperte sedačku, křesla, látkové taburety a různé přehozy,
  • vyzkoušet můžete také parní čističe, které jsou momentálně oblíbené,
  • po vysávání okamžitě vyneste sáček z vysavače, aby z něj blechy nevyskákaly,
  • vyčistěte všechny spáry, škvíry a další špatně přístupné prostory,
  • úklid je pak nutné pravidelně opakovat.

Dalším způsobem, jak se zbavit blech doma, je použití dezinfekčních přípravků, které se dají zakoupit na internetu nebo v obchodě. Tento prostředek na hubení blech v bytě nicméně nesmí být toxický pro zvířata, která s vámi žijí. Máte-li psa, můžete vyzkoušet Bio Kill. Pro kočky je ale nebezpečný, a proto raději zvolte Menforsan nebo třeba Karakill.

Pamatujte ale, že se výše zmíněné přípravky na hubení blech nikdy neaplikují přímo na zvířata! Místo toho s nimi opakovaně vystříkejte prostředí, kde se škůdci objevili. Použít je můžete na zvířecí pelíšky, koberce, podlahy, pohovky nebo na jiný čalouněný nábytek. Ještě před aplikací těchto prostředků byste přitom měli schovat veškeré potraviny, aby nepřišly do kontaktu s chemickou látkou.

Babské rady

Kromě přípravků, které můžete běžně zakoupit na internetu (například dýmovnice určené k hubení hmyzu nebo různé spreje a další insekticidy), existuje i řada domácích prostředků, které blechy odpuzují. Ty jsou vhodné hlavně pro jedince, kteří marně přemýšlí, jak se přírodně zbavit blech. Vyzkoušet můžete například:

  • Past na blechy – jelikož blechy přitahuje světlo a teplo, pomoci by mohla například miska s vodou a saponátem, kterou osvítíte stolní lampičkou. Blechy by měly údajně naskákat do vody a zahynout.
  • Ocet na blechy – zkuste si vyrobit domácí sprej proti blechám smícháním octa s vodou v poměru 1:1. Ten pak můžete používat jako dezinfekci nebo jím dokonce opatrně postříkat srst domácího mazlíčka, což by mělo škůdce odpudit.
  • Citronový roztok na blechy – tento přípravek funguje na podobném principu jako roztok octa s vodou. Stačí přivést k varu vodu s citronovou šťávou a poté touto dezinfekcí postříkat zasažená místa.
  • Sůl na blechy – na koberec nebo třeba na různé dekorativní koberečky a textilie nasypte sůl a nechte ji zde zhruba týden. Pokud dojde ke kontaktu s blechou, sůl se na ni nalepí a zabije ji. Následně koberec důkladně vysajte.
  • Bylinky – pokud jde o to, co je nejlepší na blechy po přírodní stránce, pomoci může také máta peprná, rozmarýn, pelyněk nebo citronová tráva. Tyto bylinky přitom stačí nasušit a rozdrtit na prášek, který pak nasypete do mezer v podlaze nebo na zasažená místa.
  • Esenciální oleje – podobně účinné mohou být esenciální oleje z levandule, šalvěje či eukalyptu, které blechám rozhodně nevoní. Ty můžete nalít do aromalampy, pomocí které provoníte svůj byt.
  • Cedrové piliny – jde o jednu z věcí, co blechy nesnáší. Dají se přitom koupit v každém obchodě s chovatelskými potřebami a stačí je pak umístit na postižená místa (do rohů místností, pod nábytek, ke zvířecímu pelíšku). Nezapomeňte se však ujistit, jestli na ně váš mazlíček náhodou není alergický.
  • Listy ořešáku – pokud přemýšlíte, jak se zbavit blech na zahradě, můžete do psí boudy nebo do kotce umístit listy ořešáku. Ty by měly odrazovat nejen blechy, ale i další škůdce. Výrazná vůně ořešáku by nicméně nemusela být příjemná ani vašemu pejskovi, proto ho raději na nějaký čas přesuňte jinam.

Přestože lidé zkoušejí k likvidaci škůdců různé babské rady, obvykle se nejedná o nejlepší způsob, jak zneškodnit blechy v domácnosti. Mohou ovšem fungovat jako dobrá prevence, která blechám zamezí v dalších nevyžádaných návštěvách vašeho domu či bytu.

Jak se zbavit blech u člověka?

Pokud se nezvaní návštěvníci rozhodnou zaútočit také na člověka, výsledkem jsou obvykle štípance, které nepříjemně svědí a pálí.  Máte-li podezření, že se skutečně jedná o bleší kousnutí, pusťte se neprodleně do pečlivého úklidu a odblešení domácnosti. To je totiž nejlepší způsob, jak se zbavit blech v posteli i jak se zbavit blech na těle.

Bleší štípance si rozhodně neškrábejte, aby se rána zbytečně nezanítila. Postižené místo omyjte mýdlovou vodou, vydezinfikujte ho a pro zklidnění či zmenšení otoku přiložte chladivý sáček nebo pytlík ledu zabalený do utěrky. Jestliže rány nepříjemně svědí, můžete je ošetřit také pomocí Fenistil gelu nebo jiné hojivé masti s chladivým účinkem. Lékař pak může předepsat octanový krém nebo kortizonovou mast.

U některých jedinců mohou bleší kousance vyvolat alergickou reakci. Ta se většinou projeví v podobě velkých otoků a výsevem kopřivky, ale může pacientovi způsobit i dýchací obtíže. Mírná alergická reakce na pokožce se dá řešit pomocí lokální aplikace volně prodejných antihistaminik. Pokud jsou ale příznaky vážné nebo přetrvávají delší dobu, raději neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Odborná likvidace blech v bytě či domě

V některých případech, kdy se škůdci na jednom místě přemnoží, vám bohužel pečlivost, přípravky zakoupené na internetu ani babské rady nepomohou. Jak se zbavit blech v domácnosti, pokud všechny možnosti selžou? V takovém případě budete muset kontaktovat odborníky a požádat je o profesionální likvidaci blech (správně označovaná jako dezinfekce blech, nikoliv deratizace blech).

Proč jsou blechy nebezpečné?

Na našem území se vyskytuje asi 90 druhů blech, přičemž nejznámější je blecha lidská, blecha psí a blecha kočičí. Tito malí škůdci obvykle parazitují na zvířatech, ale mohou zaútočit i na člověka. Jejich kousance pak nepříjemně svědí a mohou dokonce vyvolat alergickou reakci. Blechy navíc přenášejí různé nemoci, jako je Lymeská borelióza, a řadu parazitů včetně tasemnic.

Jak zlikvidovat blechy u psa a u kočky?

Blechy se do domácnosti nejčastěji dostanou na kožichu domácího mazlíčka. Toho je proto nutné vykoupat s použitím antiparazitického šamponu a následně vyčesat blechy i vajíčka z jeho srsti pomocí jemného hřebenu. Aby na kočku nebo psa blechy znovu nenaskákaly, použijte také obojek proti blechám, speciální pudr, sprej proti blechám, tablety nebo přírodní pipety.

Jak vyhubit blechy v domě či bytě?

Nejdůležitější je odblešit domácnost pomocí pečlivého úklidu. Nejprve zkontrolujte zvířecí pelíšek, hračky domácího mazlíčka, postel, textilie i další místa, kde by se škůdci mohli vyskytovat. Poté všude vyluxujte a vytřete, vyperte ložní prádlo, zablešené oblečení, závěsy, deky i další textilie a vyčistěte také veškerý čalouněný nábytek, mezery v podlaze a všechny zasažené předměty. Sáček z vysavače okamžitě vyneste. Poté použijte dezinfekční přípravek na blechy.

Jak zničit blechy pomocí babských rad?

Na internetu se dají běžně zakoupit přípravky na blechy, které by měly škůdce účinně zlikvidovat. Kromě toho ale existuje i řada přírodních způsobů, jak blechy odpudit. Ty ovšem fungují hlavně jako prevence a přemnožení parazitů většinou nevyřeší. Vyzkoušet můžete například sprej z vody a octa, citronový roztok, sůl, bylinky, esenciální oleje, cedrové piliny nebo listy ořešáku.