Jak pěstovat převislé jahody v květináči či truhlíku?

Mezi nejoblíbenější rostliny pěstované na českých balkonech v poslední době patří převislé jahody, které člověka potěší svými chutnými plody, ale zároveň zde slouží jako krásná dekorace. Péče o tyto rostliny navíc není složitá, takže to zvládne i každý začátečník. Poradíme, jak pěstovat převislé jahody na balkoně či na terase, jak se provádí množení převislých jahod a jak ošetřit převislé jahody na zimu.

Pěstování převislých jahod

Možná se ptáte, proč jsou mezi pěstiteli poslední dobou oblíbené právě převislé jahody, které se vysazují především do různých závěsných nádob. Důvodů přitom můžeme vyjmenovat hned několik. V první řadě se jedná o úsporu místa. Jsou tedy vhodné hlavně pro osoby, které nemají k dispozici vlastní zahrádku a musí se spokojit pouze s balkonem, terasou či okenním parapetem.

Dalším benefitem jsou pak samozřejmě chutné plody, které převislé jahodníky většinou poskytují několikrát během sezóny. Jedná se totiž převážně o stáleplodící odrůdy s velkými výnosy. Převislé jahody navíc slouží jako krásná dekorace, jež ozdobí balkon, terasu i různé dřevěné nebo kovové konstrukce, po nichž se mohou tyto rostliny vesele pnout směrem k zemi.

Jaké mají převislé jahody odrůdy?

Pěstitelé nejčastěji volí převislé jahody stáleplodící, které se vyznačují tím, že přinášejí chutné plody opakovaně po celou sezónu (tedy zhruba od června až do prvních mrazů). Na trhu je k dispozici celá řada zajímavých odrůd, jejichž plody jsou sladké a šťavnaté. Patří sem například:

  • Převislé jahody Mara de Bois – jedná se o naprosto nejoblíbenější odrůdu převislých jahod v našich končinách, která patří mezi stáleplodící variety. Nabízí středně velké plody kulatého nebo kuželovitého tvaru, které mají jasně červenou barvu, sladkou chuť a intenzivní aroma připomínající divoké jahody.
  • Převislé jahody Maranell – pěstitelé hojně vysazují také tuto odrůdu, která se vyznačuje velmi dlouhými šlahouny (klidně mohou dosáhnout i délky 2 metrů). Právě z toho důvodu se skvěle hodí pro pěstování ve vysoko zavěšených nádobách. Navíc poskytuje sladké a šťavnaté plody.
  • Převislé jahody Toscana F1 – jde o ranou odrůdu, která pěstitelům poskytuje velké, podlouhlé plody tmavě červené barvy. Ty jsou velmi aromatické a mají lahodnou chuť. Zároveň se pak může pochlubit dekorativními tmavě růžovými květy.
  • Převislé jahody Elán F1 – v tomto případě se dočkáte vysoce aromatických plodů, které se objevují od konce května až do prvních mrazů. Daná odrůda vytváří dlouhé šlahouny a velké květy.
  • Převislé jahody Temptation – tento kultivar má velmi dekorativní převislé stonky a zároveň vytváří velké, šťavnaté a sladké plody zaobleného tvaru. Na jednom keříčku jich může být klidně až sto, přičemž vyrůstají od konce jara až do podzimu.

Kolik místa potřebují jahody převislé?

Pokud jste se rozhodli zvolit pro pěstování převislé jahody, dobrou zprávou je, že obvykle nezaberou tolik prostoru jako varianty, které se vysazují do velkých nádob nebo přímo na zahrádku. Běžně se totiž umisťují do různých závěsných truhlíků a květináčů určených speciálně k pěstování převislých jahod, které se jednoduše pověsí ke stropu na balkoně, na terase nebo kdekoliv, kde máte místo.

Další variantou, která umožňuje pěstování převislých jahod, jsou pak různé truhlíky zavěšované na zábradlí nebo na zahradní konstrukce (ze dřeva či z kovu). Samozřejmě je ovšem můžete umístit do běžných samozavlažovacích truhlíků, které pak postavíte na okenní parapet, nebo vyzkoušet i různé kaskádové květináče na jahody. K dispozici je navíc i speciální stojan na převislé jahody.

Stejně jako jahody pěstované v nádobách umístěných na zemi potřebují i převislé varianty dostatek prostoru, aby mohly správně růst a zajistit vám bohatou úrodu. Hloubka nádoby by tedy měla být alespoň 20 centimetrů, aby se dovnitř vešly kořeny jahodníku, a mezi jednotlivými sazenicemi se doporučuje ponechat vzdálenost zhruba 15 až 20 centimetrů.

Jak zasadit převislé jahody?

Pokud jde o to, jakou půdu potřebují jahody, měli byste samozřejmě zvolit vhodný substrát, v němž se bude rostlinám dobře dařit. K dispozici je například speciální substrát určený přímo pro jahody, ale také můžete sáhnout po kvalitním zahradnickém substrátu nebo si sami namíchat vlastní pěstební směs (kombinace zahradního substrátu s kompostem, případně s trochou rašeliny).

Do pěstební nádoby vložte drenážní vrstvu (například keramzit nebo štěrk), poté dovnitř přidejte dostatečné množství substrátu a podle velikosti udělejte dovnitř adekvátní množství jamek. Do těch pak umístěte sazenice, které je nutné zahrnout substrátem, jemně upěchovat a zalít. Dejte si však pozor, abyste nepoškodili kořeny a nezahrnuli srdíčko rostlin (zelený střed).

Kam umístit převislé jahody?

Aby zvládaly převislé jahody pěstování v nádobách, měli byste pro ně samozřejmě vybrat vhodné místo, kde se jim bude dobře dařit. Nejlepší je stanoviště na slunci, kam budou denně dopadat paprsky alespoň po dobu 6 až 8 hodin.

Jak často se zalévají jahody převislé?

Pokud jste si pro pěstování převislých jahod pořídili samozavlažovací květináče a truhlíky, odpadne vám část starostí, protože nebudete muset své sazenice zalévat příliš často. Obecně se ovšem doporučuje zavlažovat jahody pravidelně, aby jejich substrát nikdy nevyschnul. Nesmíte je ale ani přemokřit, protože pak byste se plodů jistě nedočkali. Větší množství vody přitom budou rostliny potřebovat po zasazení a následně i během suchých a horkých letních dnů.

Jak se rozmnožují převislé jahody?

Množení jahodníků je velmi snadné, takže to zvládne každý pěstitel. Z jedné sazenice si snadno vytvoříte spoustu dalších, a to prostřednictvím hřížení. To probíhá tak, že malou rostlinu, jež se objeví na dceřiném jahodovém šlahounu, pomocí drátku upevníte do substrátu v květináči. Postupem času dojde k jejímu zakořenění, po němž se šlahouny dceřiných rostlin zastřihnou za třetím kolénkem. Také ovšem můžete sazenici z mateřské rostliny jednoduše odstřihnout a zasadit.

Jak zazimovat převislé jahody?

Aby vaše jahodníky přežily zimu a příští rok vám nabídly další chutné plody, budete je muset zazimovat, což se obvykle provádí v říjnu. Pokud by totiž teplota u kořenového systému klesla pod minus 15 °C, sazenice už by se nedaly zachránit. Nejprve tedy trochu prokypřete půdu v nádobě, poté odstraňte plevel i suché a staré listy a zastřihněte veškeré šlahouny.

Máte-li možnost přesadit převislé jahody ze závěsných nádob a speciálních truhlíků přímo na záhony či do pařeniště, rozhodně neváhejte. Tímto způsobem rostliny v pořádku přečkají zimní období a na jaře budou připravené pro další pěstování. Jestliže to udělat nemůžete, přikryjte truhlíky či květináče chvojím nebo senem a pokuste se kolem nich vytvořit izolační vrstvu (například bublinkovou folií).

Kdy stříhat převislé jahody?

Pokud chcete mít bohatou úrodu kvalitních jahod, měli byste zhruba do půlky nebo do konce května vyštípávat veškerá květní poupata, aby se rostlina nevyčerpávala. Pak vytvoří nové šlahouny s větším počtem květů. Nové výhony pak odstraňujte také po ukončení sklizně a poté se šlahouny jahod zastřihávají před zimou.

Jak se pěstují převislé jahody?

Převislé jahody se nejčastěji pěstují v závěsných truhlících a květináčích pověšených ke stropu, ale dají se umístit také do speciálních stojanů, kaskádových květináčů nebo truhlíků zavěšených na zábradlí či na zahradní konstrukce. Většinou jde o stáleplodící odrůdy, které poskytují plody od června až do prvních mrazů. Patří sem například kultivar Mara des Bois.

Jak se starat o převislé jahody?

Převislé jahody potřebují dostatečně hluboké nádoby (alespoň 20 centimetrů) a správný substrát. Jakmile je zasadíte, měli byste je pravidelně zalévat, a to tak, aby půda nikdy zcela nevyschla, ale ani nesmí být přemokřené. Také se doporučuje pravidelné přihnojování zhruba jednou za 14 dnů. Kromě toho nezapomeňte jahody umístit na stanoviště, kam dopadá dostatek slunečních paprsků.

Jak zvýšit úrodu jahod?

Pokud si chcete zajistit bohatou úrodu chutných plodů, měli byste se o své sazenice dobře starat. Kromě toho se doporučuje do poloviny nebo do konce května vyštípávat veškerá květní poupata, což zajistí, že se rostliny nebudou zbytečně vyčerpávat. Díky tomu pak vzniknou nové šlahouny, na nichž se objeví větší množství květů i plodů.

Čím přikrýt jahody před mrazem?

Chcete-li převislé jahody správně zazimovat, abyste se dočkali úrody i během příští sezóny, nejprve byste měli zkrátit veškeré šlahouny, prokypřit půdu a zbavit rostliny starých a poškozených listů. Nezapomeňte pak jahodníky před zimou ještě přihnojit a přikryjte je senem nebo chvojím, aby nezmrzly. Také můžete pěstební nádobu obalit izolační vrstvou.