Máte příliš malou zahrádku, kam se vám kromě bylinek a zeleniny již nic dalšího nevejde, ale rádi byste se pustili také do pěstování jahod? Nebo snad máte k dispozici pouze balkon či terasu, ale přesto byste chtěli mít letos vlastní jahodovou úrodu? Řešením by mohlo být pěstování v truhlíku. Poradíme, jaké nádoby zvolit, jak zasadit jahody do truhlíku a jak zazimovat jahody v truhlíku.
Nejlepší jahody do truhlíku
Nemáte-li k dispozici záhonky, kam byste mohli vysadit klasické jednouplodící jahody, nemusíte zoufat. Toto skvělé ovoce si totiž můžete vypěstovat také v truhlících, které v klidu umístíte na terasu, na malý městský balkon nebo také na okenní parapet. Kromě toho, že vám poskytnou krásnou dekoraci, se pak díky správné péči dočkáte sladké odměny.
Lidé pěstující jahody v nádobách se většinou snaží šetřit místem, ale přesto touží po bohaté úrodě. Proto se doporučuje vybírat hlavně stáleplodící jahody do truhlíku, které vám přinesou plody opakovaně. Může se jednat o různé kultivary s drobnějšími i většími plody, ale skvěle se pro pěstování na balkonech, terasách a okenních parapetech hodí také převislé odrůdy.
Ne každý kultivar jahodníku je pro pěstování v truhlíku vhodný. V ideálním případě byste měli vybírat rostliny menšího vzrůstu a soustředit se na celosezónní tvorbu květů i plodů. Právě stáleplodící odrůdy poskytují jahody po celou sezónu, tedy zhruba od června až do podzimu (konkrétně do prvních mrazíků). K těm nejoblíbenějším se dnes řadí například:
- Mara des Bois – stáleplodící odrůda s aromatickými a sladkými plody, která patří mezi převislé varianty,
- Temptation – převislá varianta s bohatým květenstvím a středně velkými plody,
- Maranell – převislá odrůda poskytující šťavnaté plody, jejíž šlahouny jsou velice dlouhé (mohou dosahovat délky 2 metrů),
- Ostara – odrůda se středně velkými plody, které bývají pevné, aromatické a šťavnaté
- Selva – stáleplodící odrůda produkující velké plody světle červené barvy,
- Albion – kultivar s velkými a pevnými plody, které mají vysokou trvanlivost
- Evie II – stáleplodící jahodník, jenž nabízí velké a téměř pravidelné plody skvělé chuti.
K dalším oblíbeným jahodám, které se pěstují v truhlících, patří například odrůdy Diamante, San Andreas, Delician F1 nebo Grandian F1. Kromě toho se dají do truhlíků zasadit i některé kultivary měsíčních jahod s menšími plody velmi sladké chuti. Sem patří hlavně velice oblíbená odrůda Rujana.
Jak velký truhlík na jahody zvolit?
Pěstování jahod v truhlíku na balkoně či terase je poměrně jednoduché, ale kromě správné odrůdy musíte vybrat i vhodnou pěstební nádobu. Dnes je mezi pěstiteli nejoblíbenější samozavlažovací truhlík na jahody, kde nemusíte rostliny tak často zalévat. Zároveň podporuje zdravý vývoj kořenového systému a během letních dnů brání rychlému vysychání substrátu.
Tyto truhlíky se samozřejmě dají umístit na zem nebo třeba na okenní parapet, ale také je můžete pomocí speciálních háků umístit na zábradlí či na různé dřevěné nebo kovové konstrukce. Tím ušetříte místo a navíc získáte krásnou dekoraci. Samozřejmě pak existují i závěsné truhlíky a závěsné kaskády na jahody, které je možné zavěsit přímo ke stropu a celý prostor ozvláštnit.
Další variantou je pak truhlík na jahody z palet, který je na pohled velmi pěkný, ale bude se hodit spíše na balkony, terasy nebo zahrady s větším množstvím volného místa. Jde především o různé vyvýšené záhony menších či větších rozměrů, kde se dají rostliny pěstovat v několika řadách nad sebou. Dostupná je ovšem i pyramida na jahody (opět ale zabírá více místa).
Kolik jahodníku do truhlíku zasadit?
Chcete-li pěstovat jahody v truhlíku, pamatujte na to, že vybraná nádoba musí být dostatečně velká. Pouze v momentě, kdy bude truhlík schopný pojmout celý kořenový bal dané rostliny, se dočkáte bohaté úrody. Proto volte spíše hlubší a širší nádoby, kde se jahodníky budou moci rozvíjet. Minimální hloubka substrátu by měla být 20 centimetrů.
Jelikož jsou jahodníky citlivé na přemokření, vybírejte samozavlažovací nádoby s přepadem. Aby měly rostliny dostatek prostoru pro správný růst, nevysazujte jich spolu příliš mnoho. Stále se ovšem snažte efektivně využít celý prostor nádoby. Například do truhlíku o délce 60 centimetrů se vám mohou vejít tři sazenice, zatímco 80centimetrové truhlíky můžete osázet čtyřmi jahodníky.
Pokud jde o samotné sázení jahod do truhlíku, k dispozici jsou sazenice v kontejnerované podobě, jejichž výsadba se provádí na jaře (od března do dubna) či na podzim (od srpna do září). Také můžete vyzkoušet frigo sadbu, která se vysazuje hlavně v jarních měsících. Půda by pak měla být humózní a bohatá na živiny.
Na dno truhlíku nasypte drenážní vrstvu (například keramzit nebo štěrk) a poté nádobu naplňte substrátem (speciální substrát pro jahody, kvalitní zahradnický substrát, univerzální eko substrát nebo vlastní směs). Poté dovnitř udělejte jamky a vsaďte sazenice. Nikdy ovšem nepřikrývejte zeminou jejich střed (srdíčko). Na závěr rostliny dostatečně zalijte.
Jak se starat o jahody v truhlíku?
Abyste se dočkali bohaté úrody chutných jahod, budete muset svým sazenicím poskytnout dostatečné množství péče. Rozhodnete-li se umístit jahodníky do truhlíku, dbejte na dodržování následujících pěstitelských doporučení:
- Vhodné stanoviště – jahody potřebují dostatečné množství světla (ideálně 8 hodin denně), takže vybírejte slunná stanoviště, která budou chráněná před větrem.
- Zálivka – největší množství vláhy potřebují rostliny ihned po výsadbě a poté během horkých, suchých letních dnů. Zalévání se provádí v ranních hodinách, a to tak, aby rostliny nikdy zcela nevyschnuly, ale zároveň nebyly přemokřené.
- Hnojení – jahody v truhlíku je dobré pravidelně přihnojovat (zhruba každých 14 dnů), k čemuž se hodí organická hnojiva na jahody s regulovaným uvolňováním živin, granulovaný kravský hnůj či různá univerzální hnojiva.
- Vyštipování květních poupat – pokud chcete podpořit kvetení a získat větší množství plodů, do půlky nebo do konce května vyštípávejte všechna květní poupata, což povede k vytvoření nových šlahounů.
Jak zazimovat stáleplodící jahody v truhlíku?
Jestliže jste se svými sazenicemi spokojení a chcete je uchovat také pro příští rok, nejprve jim odstřihněte šlahouny (zkraťte je na délku 5 centimetrů). Dávejte přitom pozor, abyste nepoškodili středové srdíčko. Půdu pak nakypřete, zbavte plevele a přihnojte. Na zálivku nezapomínejte ani v zimě, jen ji omezte. Před vymrznutím pak můžete rostliny chránit několika způsoby:
- zakryjte rostliny senem či chvojím a poté truhlíky zabalte izolační vrstvou (pytlovinou, bublinkovou folií, starými dekami nebo případně netkanou textilií),
- samozavlažovací truhlíky přeneste na chladné, ale bezmrazé místo (garáž, zimní zahrada),
- jahodníky vyjměte z truhlíků a zasaďte je na záhon nebo do skleníku,
- spolu s truhlíkem jahody až po okraj zahrabte do země.
Kdy dát ven jahody v truhlíku?
Pokud vaše jahody přes zimu odpočívaly, možná přemýšlíte, kdy nastává ta správná chvíle, abyste je připravili na další sezónu. Pěstitelé doporučují pustit se do odzimování v půlce března, a to tak, že nejprve zbavíte jahodníky suchých listů a ustřihnete listy nemocné, plesnivé či polámané. Zároveň zkontrolujte, že jsou vaše rostliny zdravé a neobtěžují je žádní škůdci.
Následně velmi opatrně vyměňte vrchní vrstvu substrátu a půdu prokypřete. Již během března začněte své jahody v truhlících přihnojovat (například pomocí granulovaného kravského hnoje) a zahajte přiměřenou zálivku. Slunečním paprskům vystavujte sazenice postupně, protože byly delší dobu zvyklé na temnější podmínky a mohly by prožít šok.
Jaké jahody pěstovat v truhlíku?
Pokud chcete pěstovat jahody v truhlíku, měli byste vybrat vhodnou nádobu. Také dbejte na výběr správné odrůdy, a to nejlépe stáleplodícího kultivaru. Samotná výsadba se u kontejnerovaných sazenic provádí na jaře (v březnu či dubnu) nebo na podzim (v srpnu nebo září). Půda musí být humózní a dostatečně bohatá na potřebné živiny.
Jaký truhlík pro jahody potřebujete?
Ideální jsou samozavlažovací truhlíky, které vám usnadní péči, protože pak nemusíte jahody tak často zalévat. K dispozici jsou také různé truhlíky, které se pomocí háků dají umístit na zábradlí nebo na vertikální konstrukce, nebo truhlíky na jahody z palet. Kromě toho existují také speciální pyramidy na jahody, které ovšem zabírají více místa.
Kolik světla potřebují jahody?
Abyste se dočkali chutné úrody, měli byste svým jahodám věnovat dostatek péče. Umístěte je na slunné stanoviště, kde na ně bude světlo dopadat alespoň po dobu 8 hodin denně, a pravidelně je zalévejte. Substrát by neměl vyschnout, ale zároveň nesmí být nikdy přemokřený. Také nezapomeňte jahody jednou za dva týdny přihnojovat.
Kdy můžu dát ven jahody v truhlíku?
Jahody v truhlíku nemusíte po sezóně vyhazovat. Dají se totiž zachovat i pro další rok, ale budete je muset správně zazimovat. Na novou sezónu se pak začínají připravovat v půlce března, kdy byste je měli zbavit suchých, nemocných a polámaných listů. Opatrně pak vyměňte vrchní vrstvu substrátu, půdu prokypřete a začněte s přihnojováním, častějším zaléváním a zvykáním na slunce.