Jak pěstovat jahody v květináči?

Pokud byste si chtěli vypěstovat vlastní úrodu chutných jahod, ale na zahrádce už nemáte dostatek prostoru nebo bydlíte v bytě pouze s balkonem či terasou, skvělým řešením by pro vás mohlo být pěstování jahod v květináči. Poradíme, jakou nádobu k tomuto účelu zvolit, které odrůdy jahodníku se vám budou nejlépe hodit a jak se starat o jahody v květináči, aby se jim u vás dobře dařilo.

Nejlepší jahody do květináče

Pěstování jahod v nádobách je poslední dobou stále oblíbenější, jelikož lidé mnohdy nemají vlastní zahrádku nebo si chtějí svůj balkon, terasu či parapet ozdobit zajímavými rostlinami, které se jim za dobrou péči zároveň odvděčí úrodou chutných plodů. Místo jednouplodících (červnových) jahod se tedy vysazují stáleplodící odrůdy, díky nimž se sklizně dočkáte opakovaně.

K dispozici je dnes velké množství zajímavých kultivarů, které se liší velikostí, barvou či chutí plodů. Spousta pěstitelů navíc preferuje převislé jahody, jež se pěstují v závěsných nádobách, takže zabírají menší množství prostoru a navíc v době květu i plodu vytváří krásnou dekoraci. Do květináčů se přitom nejčastěji vysazují následující varianty jahodníku velkoplodého:

  • Mara des Bois – jde o stáleplodící, převislou odrůdu, která je mezi pěstiteli momentálně nejoblíbenější. Pyšní se aromatickými sladkými plody vyrůstajícími od června až do prvních mrazů. Svou chutí navíc připomínají lesní jahůdky.
  • Maranell – opět se jedná o převislou odrůdu, která vám poskytne šťavnaté jahody a navíc zaujme svými dlouhými šlahouny.
  • Gasana F1 – tato hybridní stáleplodící odrůda nabízí velké plody kuželovitého tvaru, které jsou v době zralosti mimořádně sladké.
  • Harmony – v tomto případě jde o stáleplodící kultivar s velkými a sytě červenými plody, které se výrazně lesknou, jsou pevné a mají vyváženou, nasládlou chuť.
  • Diamante – danou odrůdu si pěstitelé vybírají pro její kuželovité plody sytě červené barvy, které mají lahodnou jahodovou chuť. Dozrávají od června až do konce září.
  • Monterey – jedná se o robustní kultivar s pevnými plody, které mají intenzivně červenou barvu. Jejich dužina bývá aromatická a velice sladká.
  • Temptation – představuje vhodnou volbu, pokud hledáte převislou odrůdu jahod, která se vyznačuje bohatým květenstvím a středně velkými plody.
  • Delician F1 – tato stáleplodící odrůda kombinuje skvělou chuť plodů s velmi příjemnou vůní. Poskytuje úrodu od července do prvních mrazíků.

Jak velký květináč na jahody vybrat?

Vše samozřejmě záleží na tom, kolik máte k dispozici prostoru. Pokud chcete květináč s jahodami umístit na zem a můžete si to dovolit, sáhněte po velké a dostatečně hluboké nádobě, kam se vám vejde hned několik sazeniček. Skvělou volbou je především chytrý samozavlažovací květináč na jahody, který vám ušetří práci. Také jsou ale k dispozici menší varianty nebo závěsné květináče.

Velice oblíbený je v posledních letech také kaskádový květináč na jahody. Jedná se konkrétně o různé patrové květináče, které ušetří místo a umožní vám pěstovat rostliny v několika úrovních nad sebou. Tyto unikátní vertikální systémy se navíc hodí prakticky kamkoliv, tedy na balkon, na terasu nebo třeba jako ozdoba před vchodové dveře.

Aby toho nebylo málo, v zahradnických potřebách, v hobby marketech či na internetu dnes můžete zakoupit také závěsné kaskády na jahody, díky nimž ušetříte spoustu prostoru. Rostliny totiž tímto způsobem zavěsíte někam ke stropu, což je výhodné třeba pro jedince, kteří mají k dispozici pouze malý balkon, kde si nemohou dovolit zabrat místo na zemi.

Ať už si vyberete jakýkoliv květináč na jahody, mějte vždy na paměti, že tyto rostliny potřebují dostatek prostoru. Pouze tak budou schopné správně zakořenit, dobře porostou a odmění se vám bohatou úrodou. Minimální hloubka substrátu je v tomto případě 20 centimetrů, takže volte spíše hlubší a širší nádoby. Sazenice by pak od sebe měly být vzdálené přibližně 15 až 20 centimetrů.

Jak zasadit jahody do květináče?

Nejprve si nachystejte vhodnou nádobu a pořiďte si sazeničky jahodníku. Může se jednat o kontejnerované jahody, které se sázejí buď v jarním období (březen, duben), nebo pak na podzim (srpen, září). K dispozici je ovšem i frigo sadba jahod, což jsou rostliny, které byly sklizeny v zimě a po odstranění listů uskladněny do chladicích boxů. Také můžete jít cestou výsevu semínek.

Na dno květináče nejprve umístěte drenáž (keramzit, štěrk, hliněné kuličky). Poté vyplňte nádobu substrátem, což může být třeba speciální substrát pro jahody, kvalitní zahradnický substrát, univerzální eko substrát či vlastní směs (zahradní substrát a kompost). Do něj pak udělejte jamky, kam opatrně vložíte sazenice (pozor, abyste nepřikryli srdíčko). Ty pak jemně upěchujte a zalijte.

Kam umístit jahody v květináči?

Máte-li k dispozici pouze malý balkon či parapet, samozřejmě si nebudete moci vhodné místo pro své rostlinky vybírat. Obecně se však doporučuje pěstovat jahodník na dostatečně osluněném místě, kam paprsky dopadají minimálně po dobu 6 až 8 hodin denně. Zároveň by se však mělo jednat o stanoviště chráněné před silnými poryvy větru.

Jak často zalévat jahody v květináči?

Jahody stejně jako řada dalších druhů potřebují pravidelnou zálivku, a to tak, aby zemina nikdy nevyschla, ale zároveň nesmí být přemokřená. Více vláhy pak budete muset poskytnout čerstvě zasazeným rostlinám a kapku vody navíc sazenice ocení i během suchých letních dnů. Jestliže jste se rozhodli pěstovat jahody v samozavlažovacích květináčích, usnadní vám to práci, jelikož nebudete muset své sazenice tak často zavlažovat.

Jak často hnojit jahody v květináči?

Při pěstování jahod v nádobách byste neměli zapomínat ani na pravidelné přihnojování, které dodá rostlinám potřebné živiny. Doporučuje se zvolit kvalitní hnojivo (například granulovaný kravský hnůj nebo speciální hnojivo pro jahody s postupným uvolňováním živin), které se aplikuje zhruba každých 14 dnů (dbejte ovšem na doporučení výrobce nebo zkušených zahrádkářů).

Jak uchovat sazenice jahod přes zimu?

Pokud se vám pěstovaná odrůda jahodníku velkoplodého osvědčila a na jejích plodech jste si pochutnali, jistě vás potěší, že můžete sazenice uchovat také pro příští rok. Budete jim ovšem muset zkrátit šlahouny zhruba na délku 5 centimetrů, aniž byste poškodili středové srdíčko. Také před zimou prokypřete půdu, odstraňte veškerý plevel a rostliny trochu přihnojte.

Abyste rostliny ochránili před mrazem, měli byste je zakrýt senem či chvojím a poté je zabalit izolační vrstvou. Zůstávají-li na balkoně či terase, použijte pytlovinu, staré deky či bublinkovou folii, zatímco na teplejších místech postačí netkaná textilie. Ačkoliv na to mnozí pěstitelé zapomínají, rostliny potřebují vláhu i v zimě. Zálivku nicméně omezte a dbejte na to, aby jahody nebyly přemokřené.

Co s jahodami po zimě?

Jakmile se venku trochu oteplí (tedy zhruba v polovině března), je čas pustit se do odzimování jahodníků. Odstraňte veškeré suché, poničené, nemocné a plesnivé lístky, zkontrolujte sazenice na přítomnost škůdců a všechny nemocné rostliny zlikvidujte. Můžete také vyměnit vrchní vrstvu substrátu a postupně začněte s přihnojováním a častější zálivkou. Na slunce zvykejte jahody postupně.

Jaké jahody se hodí pro pěstování v květináči?

Lidé, kteří se pouštějí do pěstování jahod v nádobách, nejčastěji volí stáleplodící odrůdy. Ty poskytují chutné plody po celou sezónu, tedy zhruba od června až do prvních mrazů. Oblíbený je třeba kultivar Mara des Bois, což jsou převislé jahody s velmi sladkými plody. Hojně se však pěstují i odrůdy Maranell, Harmony, Diamante, Monterey či Temptation.

Kolik jahodníku do květináče umístit?

Pro jahody budete potřebovat dostatečně velkou nádobu, která bude alespoň 20 centimetrů hluboká. Jednotlivé rostliny se pak umisťují zhruba 15 až 20 centimetrů od sebe, aby měly dostatek prostoru pro správné zakořenění a růst. Pokud tedy budete mít k dispozici velký květináč, můžete tam vložit několik sazenic, zatímco drobné květináčky osázejte raději menším množstvím rostlin.

Jak se starat o jahody v květináči?

Nádobu s jahodníky byste měli umístit na dobře osvětlené stanoviště, kam slunce svítí po dobu alespoň 6 až 8 hodin denně. Nezapomeňte je pak pravidelně zalévat, aby půda nikdy nebyla zcela suchá, ale zároveň se vyhněte přemokření. Zhruba každých 14 dnů byste také měli rostlinky přihnojit, čímž jim zajistíte dostatečné množství potřebných živin.

Jak zazimovat jahody v květináči?

Jestliže si chcete uchovat sazenice také pro příští sezónu, měli byste nejprve zkrátit veškeré šlahouny, prokypřit půdu a odstranit z ní plevel. Následně rostliny přihnojte, aby měly na zimu dostatek živin. Poté byste je měli zakrýt senem či chvojím, abyste je ochránili před mrazem, a zabalit izolační vrstvou. Hodit se bude třeba pytlovina, stará deka nebo bublinková folie.